Міжнародний день рідної мови

Міжнародний день рідної мови

Що це за свято?

Міжнародний день рідної мови покликаний спонукати уряди й населення всіх країн захищати й розвивати мову кожного народу, що існує на планеті. Ця всесвітня подія відзначається щороку 21 лютого, а засновницею свята виступила ЮНЕСКО. Своєю особливою мовою будь-яка етнічна спільнота завжди вирізняється з-поміж інших. Рідна мова є носієм цінностей та знань, які передаються з покоління в покоління в якості нематеріального культурного спадку. На жаль, 43% мов зараз перебувають під загрозою цілковитого зникнення. Що два тижні припиняє своє існування мова одного з народів світу. 40% людей не мають змоги отримати освіту рідною мовою, а це є дуже важливим фактором формування національної свідомості.

Як виникла ідея святкування Міжнародного дня рідної мови?

Всі соціальні істоти спілкуються один з одним — від бджіл та мурах до китів та мавп. Але тільки люди використовують для спілкування мову, яка являє собою набагато більше, ніж набір певних сигналів. Мова має зовсім іншу природу, ніж спілкування тварин. За неї відповідає особливий центр у мозку, який є лише в людей. Коли і як люди стали користуватися мовою, сказати не може ніхто, та прийнято вважати, що це був досить тривалий еволюційний процес.

Зараз у світі існує  близько 7 тисяч мов, але науковці об’єднують їх у порівняно невелику кількість мовних сімей. В них мови пов’язані між собою спільними звуками, словами чи граматичними конструкціями. Вчені-мовознавці вважають, що всі мови певної лінгвістичної групи походять від однієї спільної прадавньої мови.

Найбільш розповсюджені мови в світі

Найрозповсюдженішими мовами в світі є індоєвропейські мови, які є рідними для майже половини населення планети. Це дуже численна група мов — від фарсі та хінді до англійської та української. Є кілька теорій територіального походження цієї мовної сім’ї. За однією з них, індоєвропейські мови беруть початок зі Східної Європи, до якої входить і Україна. Науковці визначили, що сформувалися ці мови станом приблизно на 3000 рік до нашої ери.

Інша численна лінгвістична група — семітські мови. Вони ведуть своє походження від кочівників Південної Аравії. В 3000-х роках до нашої ери цими мовами говорили народи, що населяли велику територію — від півдня Аравії до півночі Сирії. Декілька семітських народів відіграли важливу роль в давній цивілізації — вавілоняни, ассирійці, євреї та фінікійці. Арамейська, одна з семітських мов, довгий час була мовою спілкування між різними народами на Близькому Сході.

Попри численну кількість мов на планеті, до двох третин людей говорять всього дванадцятьма мовами. 2,1 мільярда населення Землі спілкуються трьома мовами — китайською, іспанською та англійською. Але саме різноманіття робить мову справжнім культурним явищем.

Мовне різноманіття розподілене нерівномірно, так найбільша кількість мов зосереджена в Африці та Азії. Там «мешкає» близько 2000 мов. Натомість, у Європі всього 250 живих мов та діалектів. Сучасна наука пояснює це цілою низкою факторів — від географічної ізоляції певних груп людей до кліматичних та соціальних умов проживання. Також існує широтний градієнт мовного різноманіття — збільшення кількості мов з наближенням до екватора, натомість у вищих широтах їх налічується менше.

Мови, що зникають

Наскільки вразливими в сучасному світі є мови, можна побачити завдяки Атласу мов світу, який видає ЮНЕСКО. Наприклад, лише у Великобританії 11 місцевих діалектів визначені як такі, що  вмирають.

Прогнози науковців невтішні — до кінця цього століття можуть зникнути до 50% мов, якими люди користуються нині. Вже зараз приблизно 500 мов у світі мають всього кілька носіїв, а деякі з них — лише одного. Вони зникають так само, як і рідкісні види рослин чи тварин у природі.

Боротьба за рідну мову

Міжнародний день рідної мови запроваджено ЮНЕСКО з метою максимального збереження мов всіх народів планети та шанобливого ставлення до них. Вперше його відзначили в 2000 році,  й відтоді щорічно святкують 21 лютого. Саме цього дня 1952 року в місті Дакка, що зараз є столицею Бангладеш, через мовний конфлікт сталася загибель чотирьох студентів.

Почався цей конфлікт в 1947 році, при створенні держави Пакистан, яка складалася з двох частин. Східна частина зараз відома як Бангладеш, західна є власне Пакистаном.  Рідною мовою населення східних територій була бенгалі, в західній частині говорили на урду. 

Уряд оголосив єдиною державною мовою урду, що викликало протести носіїв мови бенгалі, які вимагали двомовності в своїй країні. Влада не зважала на ці вимоги й заборонила масові зібрання та мітинги. Саме на такій «незаконній» акції протесту в місті Дакка поліцейські застрелили чотирьох студентів-бенгальців, які боролися за свою рідну мову.

Бенгалі стала другою офіційною мовою в країні в 1956-му, а в 1971 році східна частина Пакистану виборола незалежність і стала державою Бангладеш.  Саме Бангладеш подала ідею створити День рідної мови у міжнародному вимірі, а 21 лютого в цій країні є державним святом.

Міжнародний день рідної мови в історії

  • 1999 17 листопада
    21 лютого стало Міжнародним днем рідної мови згідно з рішенням Генеральної конференції ЮНЕСКО.
  • 2002 15 лютого
    Це свято офіційно визнано Генеральною Асамблеєю ООН.
  • 2006 19 лютого
    В Австралії, в місті Сідней відкрили пам’ятник, присвячений борцям за права рідної мови всього світу.
  • 2007 16 травня
    ООН в своїй резолюції закликала держави сприяти захисту та збереженню всіх мов, які існують у світі.
  • 2008
    Був проголошений ООН Міжнародним роком мов.
  • 2019
    ООН проголосила цей рік Міжнародним роком мов корінних народів.

Часті Питання та відповіді про Міжнародний день рідної мови

Яку мову вважають найдавнішою?

З усіх відомих людству «задокументованих» мов найдавнішою є шумерська мова. Шумери залишили після себе письмові свідчення, які датуються 3000-ми роками до нашої ери. На жаль, мови, які існували до писемності, сучасній науці невідомі.

В якій країні існує найбільше мов?

Це Папуа – Нова Гвінея, де налічується 820 різних мов. Щоправда, всього чотири з них мають статус офіційних.

В якій країні є найбільше мов на офіційному рівні?

Перше місце займає африканська країна Зімбабве — там існує 16 офіційних мов. 

До якої мовної сім’ї належить мова українців?

Українська належить до найчисленнішої — індоєвропейської сім’ї та входить до її слов’янської групи.  

Скільки різновидів є в українській мові?

В українській мові є три основні різновиди наріччя: північне, південно-східне й південно-західне. Кожне з них має в своєму складі ще по кілька говорів. Загалом їх нараховується 14, але цей перелік не включає перехідних говорів та деяких особливих діалектів, наприклад, лемківського.

Як відзначати Міжнародний день рідної мови?

В цей день ЮНЕСКО рекомендує всім країнам проводити інформаційні заходи для пропагування мовного та культурного різноманіття. Ці заходи мають спонукати людей до збереження рідної мови, навіть якщо мовами їхнього повсякденного спілкування є інші. Уряди країн та неурядові організації використовують 21 лютого, щоб оголосити про політику підтримки вивчення рідної мови та її захисту.

Рідна мова — та, яку людина сприймає з дитинства, не вивчаючи її спеціально. Зазвичай це мова, якою спілкувалися в родині, мова матерів та батьків. В нашій країні державною мовою є українська, але й інші мови, щонайменше в кількості півтора десятка, є рідними для частини громадян. Міжнародний день рідної мови наша держава почала відзначати у 2002 році.

Міжнародний день рідної мови в школах та інших навчальних закладах відзначається проведенням тематичних уроків та дискусій за круглим столом, конкурсів і вікторин щодо знань про рідну мову, зустрічей з поетами та письменниками.

До святкування приєднуються й бібліотеки. Там влаштовуються книжкові виставки, на яких читачі знайомляться з різними виданнями, присвяченими рідній мові — від словників і довідників до публіцистики.

Щоб віддати шану своїй рідній мові, цього дня варто дізнатися про неї щось нове з кількох цікавих та пізнавальних книг. Якщо рідна мова — українська, то це можуть бути, наприклад, «Про українську мову й українську справу» Михайла Грушевського, «Правда про походження української мови » Костянтина Тищенка, «Рідна мова. Науково-популярне видання» Івана Огієнка чи «Буквар миру» Григорія Сковороди.

Читайте нашу статтю: 10 цікавих фактів про есперанто

цікаві факти про есперанто

Чому важлива ця подія? 

Людство не завжди усвідомлювало важливість збереження мов навіть нечисленних національних груп. Ще зовсім недавно в освітніх системах багатьох країн перевага віддавалася лише одній, максимум двом офіційним мовам. За те, що діти в школі говорили рідною мовою, їх могли навіть покарати. Проблема відома і в Україні, що пережила свого часу русифікацію та знецінення рідної мови.

Тим часом дослідження доводять, що діти досягають більшого в навчанні, якщо спочатку вчаться читати й писати рідною мовою. Згодом вони можуть вивчати й офіційну мову країни, в якій мешкають, тобто стануть багатомовними та будуть мати кращу соціальну адаптацію. Доступність навчання рідною мовою зменшує ризик його покинути й зрештою допомагає отримати вищу фахову освіту.

Кожна мова — це набагато більше, ніж просто слова. В мові концентруються національні традиції та цінності. Якщо суспільство має повагу до різних мов, значить, воно поважає всі культури. 

Спілкування з людьми їхньою рідною мовою — запорука успіху будь-якої міжнародної діяльності чи бізнесу. Інформація, навчальні курси чи рекламні акції — контент на рідній мові краще сприймається та викликає більше довіри. А публікація, наприклад, базової медичної інформації зрозумілою для людей мовою може навіть врятувати життя.

Святкування Міжнародного дня рідної мови сприяє тому, щоб наш світ більше не втрачав та не забував жодної з людських мов. Також він спонукає нас любити рідну мову та прагнути дізнатися про неї якомога більше.

Коли будемо відзначати Міжнародний день рідної мови?

РікДатаДень тижня
202121 лютогоНеділя
202221 лютогоПонеділок
202321 лютогоВівторок
202421 лютогоСереда
202521 лютогоП’ятниця
Copy link