14 цікавих фактів про бабаків

цікаві факти про бабака

Щорічно 2 лютого святкується День бабака. Якщо бабак вилізе з “нори”, значить весна буде теплою, а якщо не вилізе, значить варто ще чекати похолодання. Детальніше про цей день читайте в нашій статті – День бабака.

Бабаки – переважно наземні тварини, відомі своїми складними системами нір, які включають кілька входів і спеціалізовані камери для гніздування та відходів життєдіяльності. Ці нори забезпечують притулок і безпеку навіть у літні місяці. Бабаки вправно плавають і лазять по деревах, хоча більшу частину часу проводять на землі або під нею. Вони зустрічаються в Європі, Азії та Північній Америці, населяючи відкриті біотопи, такі як степи, альпійські луки, пасовища та узлісся. Їхні життєві простори часто характеризуються рясною рослинністю і достатньою кількістю скель для притулку1.

Цікаві факти про бабаків

А ось наша добірка цікавих фактів про цю тваринку: 


  1. Бабаки травоїдні, але можуть поїдати і дрібних комах, таких як коники, равлики, різні личинки.
  2. В Європі навчені бабаки були частими супутниками бродячих музикантів.
  3. Бабакам дуже важливо правильно обрати момент для розмноження. Якщо дитинчата з’являться занадто рано, то їм не буде чим харчуватися, адже необхідні рослини ще не виростуть. А якщо занадто пізно – то не встигнуть набрати достатню кількість жиру для зимової сплячки.
  4. Бабаків використовують в медичних дослідах для вивчення хронічного гепатиту В і раку печінки. Раніше для цих цілей використовували шимпанзе, але зараз вони на межі вимирання.
  5. Людину бабак може побачити аж за 400 м. Зір у нього набагато краще слуху, тому, тікаючи в нору, бабак змушує інших бабаків дуже сильно насторожитися. Щоб привернути до себе увагу інших бабаків, під час бігу бабак махає хвостом, повідомляючі, що пора ховатися в норі.
  6. На бабаків полюють. Вони цінуються за свій жир і м’ясо, яке пахне травами.
  7. Найвищий  в світі пам’ятник бабака знаходиться в високогірному селі Мугур-Акси. Його висота – 2,5 метри.
  8. Один бабак може зрушити і переробити 320 кілограмів ґрунту, коли риє собі нору.
  9. Це одна з найпопулярніших тварин США і Канади.
  10. Схід сонця бабаки зустрічають свистом.
  11. Середній бабак досягає 65 см в довжину і 4 кг ваги. Але якщо бабак живе в дуже сприятливих для нього умовах, з великою кількістю їжі і відсутністю хижаків, то може виростати до 80 см і 14 кг.
  12. У бабаків досить довгі нори з безліччю відгалужень. Сумарна довжина нори досягає 15м.
  13. Сплять бабаки не тільки довго і міцно, але і солодко — уві сні вони можуть сопіти і хропіти.
  14. Якщо один з бабаків помічає небезпеку, він встає на задні лапи і починає свистіти, щоб попередити інших бабаків.

Детально про бабаків

  • Соціальна поведінка і спілкування
    Бабаки – соціальні істоти, що живуть колоніями, які іноді можуть займати до 3 га землі. Вони спілкуються за допомогою різних звуків, включаючи свист, балаканину, клацання і навіть крики. Характерний свистячий звук використовується для попередження інших про хижаків, за що вони отримали прізвисько “свистяча свиня”. Цей звук відіграє вирішальну роль у їхньому виживанні, оскільки спонукає інших бігти в нору, щоб врятуватися. Хоча деякі види є більш поодинокими, більшість бабаків, наприклад, альпійський бабак, процвітають у сімейних колоніях2.
  • Харчування та сплячка
    Бабаки – травоїдні тварини, що харчуються травою, фруктами, зерном та іншими рослинними рештками. Вони здатні сидіти прямо і використовувати передні лапи, як руки, щоб хапати їжу. Перед зимою бабаки багато їдять, щоб накопичити жир, який підтримує їх під час сплячки. Сплячка – це критичний період бездіяльності, що триває багато тижнів, під час якого температура тіла бабака падає майже до нуля, а швидкість метаболізму значно знижується. Вони можуть час від часу прокидатися, щоб позбутися відходів життєдіяльності, але не їдять протягом всієї зими3.
  • Хижаки та загрози
    Бабакам загрожують різні хижаки, в тому числі койоти, лисиці, орли і борсуки. Їхні нори та здатність швидко зникати під землею забезпечують певний захист. Попри ці загрози, багато видів бабаків, таких як жовтобрюхий бабак, класифікуються як такі, що потребують найменшого занепокоєння щодо статусу збереження, що свідчить про стабільність їхніх популяцій. Однак на деяких видів полюють заради спортивного інтересу або відловлюють заради їхнього жиру, який, як вважають, лікує артрит2.
  • Розмноження
    Бабаки розмножуються раз на рік, період вагітності становить близько 30 днів. Приплід може налічувати від 3 до 8 дитинчат, які народжуються сліпими і безшерстими. Мати годує дитинчат протягом трьох тижнів, перш ніж вони почнуть їсти тверду їжу. Приблизно у віці 4 тижнів дитинчата починають досліджувати навколишнє середовище, а до 7 тижнів їх відлучають від грудей і вони стають більш незалежними, хоча можуть залишатися в межах колонії. Статевої зрілості бабаки досягають у віці близько 2 років і можуть жити до 13-15 років у дикій природі 2.

Унікальні факти про бабаків

  • Бабаки тісно пов’язані з білками та степовими собаками.
  • День бабака, американське свято, назване на честь одного з видів бабаків.
  • Вони відомі своєю здатністю голосно свистіти, щоб сигналізувати про небезпеку.
  • Вони здатні жити на великій висоті і пристосувалися до різних кліматичних умов по всьому своєму ареалу.
  • Реальний бабак Філ з містечка Панкссатоні справді «прогнозує» прихід весни, але, звісно, з точністю справжнього синоптика у нього не дуже. Саме про нього йдеться у фільмі “«День бабака». «День бабака» – фільм, який хочеться дивитися знову і знову.

Чому варто передивитися «День бабака»?

  • Це одна з найкращих комедій усіх часів – розумна, глибока, наповнена гумором і сенсом. Це хороше кіно для роздумів і натхнення.
  • Фільм змушує замислитися: а якби твоє життя повторювалося день у день, що б ти змінив у собі?
  • Гра Білла Мюррея – геніальна. Він одночасно саркастичний, смішний і зворушливий.
  • «День бабака» – не простий фільм про часову петлю, а історія про другий шанс, який, можливо, варто дати собі просто зараз. Надихайтеся!

Але ж ми говоримо про бабаків… Бабаки — цікаві тварини, які відіграють важливу роль у своїх екосистемах.

До речі, ось так насправді кричить бабак:

Так кричить бабак

А зовсім не ось так, як багато хто думає:

Популярний мем

Читайте нашу статтю: Цікаві факти про Україну

Цікаві факти про Україну

Отримуйте сповіщення про нові статті в телеграм-каналі «DAYTODAY». Приєднуйтесь!

Стаття була цікавою?

Оцініть цю статтю!

Середній рейтинг 5 / 5. Кількість голосів: 5

Ще немає голосів. Будьте першими!

Дякуємо за відгук!

Підписуйтесь на нові статті!

Шкода, що стаття вам не сподобалась...

Дозвольте нам її покращити!

Розкажіть, будь ласка, що ми можемо виправити

  1. http://naturemappingfoundation.org/natmap/facts/yellow-bellied_marmot_k6.html []
  2. https://a-z-animals.com/animals/marmot/ [] [] []
  3. https://kids.britannica.com/kids/article/marmot/353431 []

Схожі статті

Обсудити статтю на форумі

Ходімо далі? Наступна стаття
Copy link