Принцип мінімалізму — це не про кількість речей у домі чи гардеробі (кількість речей лише незначна складова мінімалізму). Принцип мінімалізму з точки зору психології, полягає у навмисному просуванні речей, які ми цінуємо найбільше, шляхом усунення всього, що нас від них відволікає.
Ця філософія може бути застосована до різних аспектів життя, включаючи фізичні речі, діяльність і навіть стосунки. Основна ідея полягає в тому, що, зменшуючи безлад і надмірність, люди можуть більше зосередитися на тому, що справді приносить задоволення і радість.
Війна лише підтвердила, що принцип мінімалізму допомагає робити вибір, знижує рівень стресу та невдоволення. Ті, хто жили за принципом мінімалізму до війни, виявилися значно більше стресостійкими та здатними адекватно реагувати на несприятливі умови та обставини.
Принцип мінімалізму – обирати лише важливе
Мінімалізм — це кроки до покращення життя, що передбачають обирати лише важливе, завжди й в усьому:
- мало речей — лише важливе
- цілей — лише найважливіші
- справи — лише потрібні
- мінімалізм у їжі — обирайте лише корисне
- думки — лише важливе й приємне
- люди — лише лише важливі, добрій й приємні.
Читайте також: Режим економії власних ресурсів
Переваги принципу мінімалізму
Переваги застосування принципу мінімалізму в житті:
- Зменшення стресу і тривоги. Безлад і надлишок можуть призвести до сенсорного перевантаження і підвищеного стресу. Мінімалізм допомагає зменшити ці стресові фактори, спрощуючи навколишнє середовище і спосіб життя, що може призвести до більш спокійного і безтурботного стану душі.
- Підвищення концентрації уваги та продуктивності. З меншою кількістю відволікаючих чинників, з визначеними цінностями, люди можуть краще сконцентруватися на своїх завданнях. Мінімалізм часто призводить до більш чіткого фокусування на цілях і пріоритетах, підвищуючи ефективність і продуктивність.
- Фінансові вигоди. Прийняття мінімалізму часто призводить до зменшення споживацтва. Це не тільки економить гроші, але й заохочує фінансову дисципліну, що може сприяти більшій економічній безпеці.
- Вплив на довкілля. Мінімалістичний спосіб життя зазвичай споживає менше, що може призвести до меншого впливу на навколишнє середовище. Це вигідно не лише на індивідуальному рівні, але й сприяє розширенню зусиль зі збереження довкілля.
- Підвищення якості життя. Надаючи перевагу досвіду та найважливішому у житті, а не речам та суєті, мінімалізм може змістити фокус на більш повноцінну діяльність, таку як проведення часу з коханими або реалізація пристрастей, що підвищує задоволеність життям.
Принцип мінімалізму у поєднанні з плануванням — принесе потужний синергетичний ефект щодо покращення життя. Звільниться час, покращиться здоров’я, зменшиться тривожність, зросте ефективність та продуктивність, з’явиться наснага та гармонія. Прибираючи зайве, токсичне, шкідливе, безглузде, ми звільняємо простір для чогось корисного і продуктивного у нашому житті.
Недоліки принципу мінімалізму
Недоліки або пастки у застосуванні принципу мінімалізму теж є. Просто треба про них знати, щоб уникнути їх виникнення та не вдаватися у крайнощі.
- Ризик депривації. Існує тонка грань між спрощенням життя і відчуттям обділеності. Деякі люди можуть занадто багато чого урізати, що призводить до відсутності комфорту чи задоволення у повсякденному житті. Особливо, якщо хибно визначені пріоритети, якщо прийняття рішень відбувалось у кризовому стані. Важливо, бути гнучким і робити переоцінку своїх пріоритетів, відповідно адаптуючи під нові обставини.
- Проблеми з адаптацією. Життєві обставини можуть змінюватися, і те, що здається мінімальним і достатнім на одному етапі, може стати неадекватним на іншому. Жорстка прихильність до мінімалізму може ускладнити адаптацію до таких змін.
- Соціальна ізоляція. Враховуючи, що культура споживання та надмірної активності переважає в багатьох суспільствах, вибір мінімалістичного способу життя та іноді може призвести до нерозуміння або осуду з боку оточуючих, що потенційно може призвести до соціальної ізоляції або конфлікту.
- Надмірна увага до простоти. У деяких випадках прагнення до мінімалізму може стати самоціллю, що призводить до надмірного зосередження на прибиранні та спрощенні, яке, як не парадоксально, може стати стресором.
- Культурні та особисті варіації. Мінімалізм може не відповідати культурним особливостям чи особистим уподобанням кожного. Деякі культури або окремі особистості цінують достаток і різноманітність як форму самовираження і радості, яку мінімалізм може придушити.
Отже, мінімалізм не про обмеження, а про вибір. Хай буде можливість обирати найкраще у всіх українців у мирному суспільстві.
Принцип мінімалізму має численні психологічні та практичні переваги. Усім, хто практикує мінімалізм, як спосіб життя, важливо зважувати усі ці фактори та адаптувати принципи мінімалізму до своїх особистих, унікальних обставин і цінностей.
Читайте також: Тайм-менеджмент: 10 найкращих стратегій
Затишний куточок натхнення та мотивації на телеграм-каналі Артлайф
Підписуйтесь на розсилку "Цікаві статті"
Кожної пʼятниці ми надсилатимемо вам нові цікаві статті за тиждень у вашу поштову скриньку. Відписатися можна будь-коли. Наш контент на 100% безплатний.