10 заповідей для батьків

"10 заповідей для батьків" Януша Корчака

У цій статті ми ще раз згадаємо “10 заповідей для батьків” Януша Корчака. Ці заповіді нагадують про те, що батьківство – це не про досконалість, а про постійні зусилля, роздуми та зростання. Засвоївши ці принципи, батьки можуть створити сприятливе середовище, яке сприятиме емоційному, інтелектуальному та соціальному розвитку їхніх дітей. Важливо на цьому шляху розуміти, що кожен крок, який ми робимо на шляху до того, щоб стати кращими батьками, збагачує не лише життя наших дітей, але й наше власне.

Батьківство – це один із найглибших і найтрансформативніших життєвих досвідів, який формує не лише життя дітей, а й життя самих батьків. Усвідомлення того, що батьківство – це безперервний шлях навчання і зростання, є першим кроком до того, щоб стати такими батьками, яких потребує кожна дитина. Прийняття бажання вчитися і вдосконалюватися як батьки вже є свідченням вашої відданості і любові до своєї дитини. Ваше прагнення навчатися батьківству, допитливість у знаннях з психології, мужність у зверненні до психолога чи психотерапевта – це ознака того, що ви хороша мама чи хороший тато.

Як підкреслював відомий педагог і захисник дітей Януш Корчак, розуміння фундаментальних принципів виховання і керівництва дітьми має вирішальне значення для їхнього розвитку й добробуту.


Одна з найгрубіших помилок вважати, що педагогіка є наукою про дитину, а не про людину.

Януш Корчак

Януш Корчак  — польський педагог, лікар, письменник, публіцист, громадський діяч. Він один із засновників галузі психології дитини.

Януш Корчак загинув разом із своїми вихованцями у німецькому таборі смерті Треблінка у 1942 р. У книзі Корчака «Як любити дітей» описані основні принципи його виховної системи.

Заповіді для батьків, що пропонує Януш Корчак, варто пропустити через серце і перечитувати їх час від часу. На жаль, часто діти потребують захисту від власних батьків, від їх незрілості та неусвідомленності. Ми живемо у страшні часи, як і Януш Корчак, під час війни наші діти особливо вразливі й потребують більше любові та захисту.

10 заповідей для батьків

“10 заповідей для батьків” Януша Корчака:

  1. Не чекай, що твоя дитина буде такою, як ти або такою, як ти хочеш. Допоможи їй стати не тобою, а собою. 
  2. Не вимагай від дитини плати за все, що ти для неї зробив. Ти дав їй життя, як вона може віддячити тобі? Вона дасть життя іншому, той-третьому, і це незворотний закон подяки. 
  3. Не зганяй на дитині свої образи, щоб в старості не їсти гіркий хліб. Бо що посієш, те й зійде. 
  4. Не стався до її проблем зверхньо. Життя дається кожному під силу, і будь упевнений, їй воно важке не менше, аніж тобі, а можливо, і більше, оскільки у неї немає досвіду. 
  5. Не принижуй! 
  6. Не забувай, що найважливіші зустрічі людини — її зустрічі з дітьми. Звертай більше уваги на них — ми ніколи не можемо знати, кого ми зустрічаємо в дитині. 
  7. Не муч себе, якщо не можеш зробити щось для своєї дитини. Пам’ятай, для дитини зроблено недостатньо, якщо не зроблено все. 
  8. Дитина — це не тиран, який заволодіває усім твоїм життям, не лише плід від плоті і крові. Це та дорогоцінна чаша, яку Життя дало тобі на зберігання і розвиток в ньому творчого вогню. Це розкріпачена любов матері і батька, у яких буде рости не «наша», «своя» дитина, а душа, що дана на зберігання. 
  9. Умій любити чужу дитину. Ніколи не роби чужій те, що не хотів би, щоб робили твоїй. 
  10. Люби свою дитину будь-якою — неталановитою, невдахою, дорослим. Спілкуючись з ним — радій, бо дитина — це свято, яке поки що з тобою. 

“10 заповідей для батьків” Януша Корчака – це вічна мудрість, яка висвітлює шлях до того, щоб стати більш вдумливими, емпатичними та ефективними у виконанні нашої батьківської ролі. Хай кожна мить вашого батьківства буде цікавим процесом, корисним та наповненим любовʼю й радістю!

Читайте також: Магія дитячої книги

Магія дитячої книги

Затишний куточок натхнення та мотивації на телеграм-каналі Артлайф

Стаття була цікавою?

Оцініть цю статтю!

Середній рейтинг 0 / 5. Кількість голосів: 0

Ще немає голосів. Будьте першими!

Дякуємо за відгук!

Підписуйтесь на нові статті!

Шкода, що стаття вам не сподобалась...

Дозвольте нам її покращити!

Розкажіть, будь ласка, що ми можемо виправити

Схожі статті

Ходімо далі? Наступна стаття
Copy link