Спілкування на рівних

Спілкування на рівних

Асертивне спілкування – це метод вираження своїх думок, почуттів і потреб у відкритий і шанобливий спосіб. Це спосіб відстоювати свої права та інтереси, враховуючи при цьому права і почуття інших людей. Асертивне спілкування може допомогти зменшити кількість конфліктів, підвищити вашу впевненість у собі та покращити стосунки.

Вміння спілкуватися на рівних – ознака зрілості особистості, прагнення опанування методами асертивного спілування – важливий внесок у саморозвиток та у покращення якості власного життя.

Асертивне спілкування, це в першу чергу, про особисті кордони, про їх повагу та захист, щодо усіх сторін взаємодії. Потреба у впевненості захисту своїх особистих кордонів, оособливо, гостра для всіх під час війни. Наші кордони порушено, порушуються щодня на макро і мікро рівнях. Ми стаємо вразливі до найдрібніших втручань та зауважень, на які раніше вистачало запасу міцності не звертати й уваги.


З іншої сторони, асертивне спілкування, ще про впевненість у собі. Агресивність, сварливість, колючість, надмірні прискіпливість та критикування – часто ознаки слабкості та страху. Вам справді треба стільки “броні” у повсякденному спілкуванні?

Дбайте про себе, навчайтесь та озброюйтесь знаннями, щоб захистити себе й своє ментальне здоров’я, щоб дбати про своїх близьких.

Спілкування на рівних важливе в усіх сферах життя людини, від спілкування з дітьми та рідними, до відносин з владними структурами та на роботі. Якби у суспільстві асертивні комунікації були приіоритетом та цінністю, то ми могли б говорити про найвищий ступінь розвитку суспільства, що живе у злагоді й повазі, без насильства.

Принципи асертивної комунікації

  • Чіткість і ясність
    Чітко формулюйте своє повідомлення. Використовуйте просту і пряму мову. Уникайте жаргону, лайливих слів або надто складної мови, яка може заплутати слухача.
  • Чесність і повага
    Висловлюйте свої думки і почуття чесно, але робіть це з повагою і тактовно. Уникайте звинувачень чи критики іншої людини.
  • Невербальні сигнали
    Мова вашого тіла, вираз обличчя і тон голосу повинні відповідати вашим словам. Підтримуйте зоровий контакт, використовуйте спокійний і рівний тон, тримайте відкриту і розслаблену позу.
  • Активне слухання
    Покажіть, що ви слухаєте і розумієте точку зору співрозмовника, навіть якщо ви з нею не згодні. Це можна зробити, перефразовуючи висловлювання співрозмовника або використовуючи невербальні сигнали, наприклад, кивання. Задавайте питання по темі розмови або уточнюючі питання, проявіть щиру цікавість до обговорення.
  • Використовуйте “Я”-твердження
    Замість того, щоб сказати “Ти не правий”, скажіть “Я вважаю, що це неправильно, тому що…”. Це допоможе уникнути того, щоб змусити співрозмовника захищатися. Говоріть про себе. Уникайте висловлювань, що починаються з “Ти…” або “Ви…”
  • Висловлюйте свої почуття та потреби
    Чітко висловлюйте свої почуття та потреби. Наприклад, замість того, щоб сказати: “Ти ніколи мене не слухаєш”, ви можете сказати: “Я відчуваю, що мене ігнорують, коли я говорю, і мені потрібно, щоб ти звернув увагу на те, що я говорю”.

Для того, щоб впровадити асертивну комунікацію, ви можете почати практикувати ці техніки в ситуаціях з низькими ризиками. Наприклад, ви можете попрактикуватися у вираженні своїх почуттів і потреб з близьким другом або членом сім’ї. Ви також можете практикувати активне слухання та використання “Я”-висловлювань у повсякденних розмовах.

Важливо пам’ятати, що для того, щоб стати більш впевненим у собі, потрібен час і практика. Йдеться не про те, щоб бути агресивним чи вимогливим, а про те, щоб виражати свої потреби та захищати свої інтереси з повагою та ефективно.

Якщо вам важко бути впевненим у собі, може бути корисно звернутися за порадою до психолога або психотерапевта, який може запропонувати стратегії та техніки для покращення ваших комунікативних навичок. Шлях саморозвитку або психоаналізу передбачає розвиток комунікативних навичок і зростання впевненості у собі, відновлення порушених кордонів особистості.

Читайте нашу статтю: Ненасильницьке спілкування

Ненасильницьке спілкування

Затишний куточок натхнення та мотивації на телеграм-каналі Артлайф

Стаття була цікавою?

Оцініть цю статтю!

Середній рейтинг 0 / 5. Кількість голосів: 0

Ще немає голосів. Будьте першими!

Дякуємо за відгук!

Підписуйтесь на нові статті!

Шкода, що стаття вам не сподобалась...

Дозвольте нам її покращити!

Розкажіть, будь ласка, що ми можемо виправити

Схожі статті

Ходімо далі? Наступна стаття
Copy link