Всесвітній день роздумів

Всесвітній день роздумів

Що це за свято?

Всесвітній день роздумів (World Thinking Day) — свято з дещо інтригуючою назвою. Мабуть, для багатьох буде несподіванкою, що воно пов’язане зі скаутингом, а саме з гайдингом. Гайдинг — це міжнародний рух, який функціонує  за принципами скаутського, але орієнтований на дівчат. Неполітичні та нерелігійні гайдівські організації мають на меті  всебічний розвиток особистості, а також соціальну адаптацію дівчат та жінок. Заснований гайдинг, так само як і скаутинг, Робертом Баден-Пауеллом. Всесвітній день роздумів відзначається саме в день його народження — 22 лютого. Цей особливий день відзначений своїми традиціями, але головна з них полягає в тому, що дівчата згадують про своїх подруг у всьому світі.

Схожі події: 
🏕 Міжнародний день бойскаутів
🏕 День Скаута в Україні
🏕 День засновника скаутингу
Прочитайте історію виникнення подій та дізнайтеся що є спільним для скаутів різних країн, а також які країни зовсім не мають скаутських організацій.

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Як виникла ідея відзначати Всесвітній день роздумів?

В 1857 році в Лондоні, в багатодітній родині професора Оксфордського університету Баден-Павелла народився  син Роберт. В шкільні роки хлопчик захопився походами та орієнтуванням на місцевості, а після школи присвятив себе військовій кар’єрі.

В дев’ятнадцятирічному віці Баден-Павелл як молодший офіцер розпочав службу в Індії — тодішній британській колонії. Головним чином він займався розвідкою та картографуванням. Згодом військовому довелося служити і в інших куточках світу — на Мальті, на Балканах, в Південній Африці.

Саме в Південній Африці, в 1899-1900 роках, вже полковника Баден-Павелла призначили командувачем фортеці Мафекінг. Йшла англо-бурська війна, і осада фортеці військами супротивника тривала сім місяців. В цей нелегкий період полковник залучив до розвідки хлопців – підлітків. Попри дитячий вік, юні розвідники проявили себе з найкращої сторони — були організованими й дисциплінованими, а їхня діяльність допомогла фортеці вистояти до приходу підкріплення.  Деяких з них було навіть відзначено бойовими нагородами.

Роберт Баден-Павелл повернувся у Великобританію в 1907 році з ідеєю створити організовані хлопчачі групи, у яких дітлахів навчали б розвідці та всьому, що з нею пов’язано. Перші такі табори для хлопців з’явилися вже у 1908-му, тоді ж Баден-Павеллом було видано його «Розвідку для хлопчиків». Англійською «розвідка» звучить як «scouting», тому й дітей, які навчалися цій науці, назвали скаутами.

Дівчата – скаути

Але виявилося, що нова організація цікава не тільки для хлопців. В 1909 році на велике скаутське зібрання в Лондоні прийшли дівчата, які називали себе скаутами. Баден-Павелл, побачивши їхню завзятість, вирішив, що дівчата заслуговують на своє особливе об’єднання. До формування нової організації Роберт долучив свою сестру Агнес.

Дівчачий рух назвали гайдингом, від слова guide, що має значення «провідник», «путівник».  Гайдівську асоціацію заснували в 1910 році, керувати нею взялася Агнес Баден-Павелл. Це була талановита й всебічно розвинута жінка, яка зналася на багатьох речах — від астрономії й ботаніки до повітряних куль та автомобілів. Вона розробила перший посібник для дівчат-членів організації — «Як дівчата можуть допомагати будівництву імперії». Станом на 1912 рік рух дівчат-гайдів поширився й на інші країни — Норвегію, Ірландію, Португалію та США.

На практичних заняттях, в умовах лісу чи поля, гайди навчалися виживанню, орієнтуванню на місцевості, наданню першої медичної допомоги. Все це відбувалося під дещо осудливе та недовірливе ставлення суспільства, в якому на той час існував чіткий поділ на чоловічі та жіночі ролі.

Та коли почалася Перша світова війна, ставлення до дівчат-гайдів змінилося на краще, тому що вони не цуралися ніякої роботи —працювали в госпіталях, збирали пожертви для Червоного Хреста, шили та плели теплі речі для солдатів, розважали своїми виступами поранених бійців.

Після одруження Роберта Баден-Павелла, його дружина Олав активно приєдналася до розбудови гайдівського руху. В 1918 році за численні досягнення вона отримала найвищу нагороду гайдів — «Срібну рибу», а в 1920-му змінила Агнес Баден-Павелл на посаді очільниці руху.

З роками рух гайдів поширився по всьому світу, звичними стали міжнародні форуми організації, такі, як Всесвітні Конференції та Всесвітні табори. На 4-й Міжнародній Конференції, яка відбувалася в США в 1926 році, вперше виникла ідея започаткувати День роздумів.

Роберт Баден-Павелл та його дружина Олав народилися в один день — 22 лютого, тому його й вирішено було зробити святковим. В цей особливий день дівчата-гайди мають присвятити час думкам про своїх подруг по організації та поміркувати над серйозними проблемами, з якими вони стикаються — бідність, гендерну нерівність, екологічні загрози, доступ до освіти.

Фонд Дня Роздумів

Також було створено Фонд Дня Роздумів, який з’явився після Всесвітньої Конференції в Польщі.  Там один з делегатів висунув ідею жертвувати в День Роздумів по одному пенні. Олав Баден-Павелл розіслала листи до гайдів усіх країн із закликом приєднатися до цієї ініціативи. З того часу традиція продовжує існувати, і дівчата-гайди з усього світу підтримують Фонд Дня Роздумів посильними сумами коштів.

Ці кошти витрачаються Фондом на розвиток всесвітнього гайдівського руху, який охоплює наразі більше десяти мільйонів дівчат у 150 країнах.

Всесвітній день роздумів в історії

 • 1920
  В Англії відбулося проведення першої Всесвітньої Конференції дівчат-гайдів та дівчат-скаутів.
 • 1927 22 лютого
  Гайди вперше святкували День роздумів.
 • 1928
  На 5-й Міжнародній Конференції в Угорщині створено Всесвітню Асоціацію дівчат-гайдів та дівчат-скаутів.
 • 1996
  Поява української національної Асоціації гайдів. Всесвітня Асоціація дівчат-гайдів та дівчат-скаутів прийняла Україну в свої члени в 1999 році.
 • 1999
  На 30-й Конференції у Дубліні з метою підкреслення міжнародного значення День роздумів було перейменовано у Всесвітній день роздумів.
 • 2010-2012
  Всесвітньою Асоціацією дівчат-гайдів та дівчат-скаутів було відзначено сторічний ювілей міжнародного дівочого гайдингу та скаутингу.

Часті Питання та відповіді про Всесвітній день роздумів

Коли гайдівські осередки з’явився в Україні?

На початку 1990-х років Всесвітньою Асоціацією дівчат-гайдів та дівчат-скаутів було  закріплено за Україною країну-наставника з великим досвідом у гайдингу — Норвегію. Її представники стали відвідувати Україну та допомагати у становленні руху дівчат-гайдів з 1992 року, тоді й з’явилися в Україні перші осередки організації.

Чи існують окремі теми у святкуванні Всесвітнього дня роздумів?

Так, кожного року ця подія має свою особливу тему. Тема 2019 року звучала як «Лідерство», 2020-го — «Різноманіття, рівність та інклюзивність». Темою 2021 року названо «Світобудівництво».

На чому ґрунтується членство в гайдівській організації? 

Кожна дівчинка-гайд має при вступі в організацію дати Обіцянку гайда та дотримуватися десяти гайдівських Законів. Вони є спільними для всіх дівчат-гайдів та дівчат-скаутів у різних країнах.

Хто є наставниками гайдів?

Лідерами в організації є дівчата та жінки старші за 18 років, які пройшли спеціальні тренінги цієї організації та мають зацікавленість, мотивацію й прагнення до занять з молодшим поколінням. Педагогічна освіта для лідерів гайдингу не обов’язкова. 

Яка символіка об’єднує гайдів всього світу?

Гайди всіх країн мають спільний символ у вигляді золотого трилисника на синьому тлі, спільний прапор організації. Також спільними є девіз «Будь готова!» та Всесвітній гайдівський гімн. 

Як відзначати Всесвітній день роздумів?

Цей день дає можливість кожній групі дівчат-гайдів самій визначитися з тим, як його відсвяткувати. Для цього немає суворих правил, крім обов’язку зробити мінімальний внесок у Фонд Всесвітнього дня роздумів та присвятити день шляхетним думкам і добрим справам.

Зазвичай 22 лютого дівчата беруть участь в заходах, організованих їхніми осередками. Це можуть бути походи, конкурси на краще орієнтування, спортивні змагання, ярмарки з продажу випічки. Зібрані цього дня кошти йдуть на благодійність та на потреби гайдівського руху.

Також відбуваються екскурсії цікавими місцями та веселі вечірки, після яких дівочі групи можуть разом зустрічати схід сонця. А в Лондоні, на батьківщині гайдингу, проходить урочиста церемонія покладення квітів до меморіалу Роберта Баден-Павелла.

Та насправді відзначити цей день може кожна людина. Наприклад, темою Всесвітнього дня роздумів 2021 була «Світобудівництво», а це досить широке поняття.  Світобудівництво залежить від кожного і  починається з найменшого — адже навколо нас так багато незаможних людей, безпритульних тварин, понівеченої природи.

Тому будь-який безкорисливий, добрий вчинок стане найкращим способом не залишитися осторонь цієї події. Фонд Всесвітнього дня роздумів 22 лютого також з вдячністю прийме пожертви від усіх охочих долучитися до благородних думок та справ дівчат-гайдів.

Чому важливий цей день? 

З моменту своєї появи цей день став підтримкою для дівчат-учасниць гайдівського руху. Він допомагає їм знайомитись і спілкуватись між собою, перебуваючи в різних куточках світу. Метою Всесвітнього дня роздумів є об’єднання молоді шляхом спільних дружніх заходів, спільних пожертв та спільних думок.

Кожного року змінюється тема цієї події, крім того, щороку обирається одна країна, про яку дівчата-гайди вивчають інформацію, намагаються дізнатися якомога більше про її культуру, релігію та умови життя людей. Детально вивчаючи щороку по країні, гайди краще розуміють та приймають різноманітні традиції, звичаї й особливості народів всього світу.

День роздумів — один з найважливіших у календарі дівчат-гайдів, тому що він спонукає замислитися про глобальні проблеми й труднощі в житті їхніх сестер по організації та інших людей. І не тільки замислитися, а й завдяки своїм внескам, збору коштів, благодійним акціям відчути себе корисною, важливою частинкою великої світової спільноти.

Численні освітні програми та пропагандистські кампанії, які проводить  Всесвітня Асоціація дівчат-гайдів та дівчат-скаутів, наприклад, «Попередження підліткової вагітності» чи «Зупинити насильство — виступити за права дівчат» допомагають дівчатам-підліткам у житті, особливо тим, які мешкають в незаможних країнах.

Важливий цей день не тільки для гайдівського руху, бо якщо молоде покоління щиро вболіває за долю планети і прагне до гармонії та миру,  наш світ від цього обов’язково стане кращим.

Коли будемо відзначати Всесвітній день роздумів?

РікДатаДень тижня
202122 лютогоПонеділок
202222 лютогоВівторок
202322 лютогоСереда
202422 лютогоЧетвер
202522 лютогоСубота
Позначки:
Copy link