Всесвітній день поширення інформації про проблему цунамі

Всесвітній день поширення інформації про проблему цунамі

Що це за день?

Людські жертви, спричинені цунамі, можуть вимірюватися сотнями тисяч осіб. Незважаючи на небезпеку цього природного лиха, люди в змозі мінімізувати кількість постраждалих та завданих збитків. Причиною появи цунамі є підводні землетруси з високою магнітудою. Вчені-сейсмологи наполягають щодо поширення інформації в цілях збереження людських життів. В порівнянні з іншими стихійними лихами цунамі трапляється рідше і триває не так довго, але не варто применшувати його руйнівну силу. Генеральна Асамблея ООН запропонувала проводити День поширення інформації про проблему цунамі щорічно 5 листопада.

Схожі події:
🌊 Міжнародний день зменшення небезпеки лих
🌊 Міжнародний день правильних дій при землетрусах

Підписуйтеся на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про ці та всі інші актуальні свята та події на кожен день.

Як виникла ідея відзначати Всесвітній день поширення інформації про проблему цунамі?

У всі часи людина тягнулася до води. Всім нам відомо, якою заспокійливою силою вона володіє. Проте, за лічені секунди вода може перетворитися з місця спокою та надійності в жахливу обурену стихію, що не шкодує нікого.

«Молодшим» братом цунамі можна вважати штормові хвилі. Різниця між ними полягає в тому, що під час цунамі вода зачіпає не тільки поверхневі води, а й водну масу в товщі океану.

Цунамі випереджає навіть вітер і досягає до 700 км/год. Окрім підводних землетрусів причиною появи цунамі також можуть бути зсуви льодовиків, виверження вулканів, падіння в океан метеоритів. Саме слово «цунамі» утворюють два японських – «цу» (гавань, порт) і «намі» (хвиля).

За останнє століття кількість інтервалів між цунамі скоротилося, а це означає, що слід очікувати більш часте їх виникнення. Аварія на АЕС у Фукусімі у 2001 році є наслідком цунамі, яке було спричинено землетрусом.

Для того, щоб суспільство було більш обізнаним, ООН вирішили визначити один день, коли громадянам усього світу будуть знайомити з інформацією про те, як вберегтись під час такого лиха.

Дата була обрана в честь японського селянина. Він 5 листопада 1854 року пожертвував своїм урожаєм для порятунку свого селища та односельців. Він першим помітив лихо, що наближається та підпалив свої снопи рису. Люди побачили вогонь та встигли вчасно покинути свої будинки та село. Коли цунамі закінчилося, він доклав усі зусилля на відновлення села.

Саме тому, у грудні 2015 року за ініціативи японської делегації було заведено відзначати 5 листопада Днем поширення інформації про проблему цунамі.

Статистичні дані

У двадцятому сторіччі найбільш руйнівні цунамі були у 1906, 1923, 1938, 1952, 1957, 1960, 1964, 1965, 1971, 1992 роках. Всього їх було 58, внаслідок цих стихійних лих загинуло понад 260 тисяч осіб.

У 2004 році відбулося найпотужніше цунамі за всю історію людства. Воно зачепило 14 країн світу. Тоді стихія забрала життя близько 220 тисяч осіб.

Часті Питання та відповіді про Всесвітній день поширення інформації про проблему цунамі

Чи можна захиститись від стихії?

Однозначної відповіді на це питання немає. Більш розвинені держави мають сучасні сейсмологічні станції й мають змогу попередити населення завчасно. На жаль, про надходження землетрусів та цунамі дізнаються за кілька годин до початку та повідомити всі регіони вчасно дуже складно.

Де найчастіше виникають цунамі?

Найчастіше цунамі спостерігаються в західній частині Тихого океану.

Як врятуватися під час цунамі, якщо опинився у воді?

Потрібно зняти з себе важке взуття та мокрий одяг. Спробувати зачепитися за якийсь предмет та намагатися плисти до найближчої будівлі або до підвищення ландшафту. Коли хвиля відійде буде можливість вибігти на берег. Слід пам’ятати, що друга хвиля сильніша за першу, а проміжок між хвилями дуже короткий.

Цікаві факти

  • Дата для проведення цього дня обрана завдяки історії «Інамура-но-хі». Вона розповідає про селянина, який у 1854 році врятував односельців від цунамі, пожертвувавши своїм майном. Селянин запалив рисові снопи і цим попередив людей.
  • З пропозицією проводити 5 листопада цей важливий день до ООН звернулася Японія. Саме ця країна має найбільший досвід з прогнозування цунамі, заходів реагування та методів відновлення після стихійного лиха.
  • Цунамі – не одна хвиля, а комплекс з 3-6 хвиль. Переміщуються вони зі швидкістю, яка в десятки разів більше швидкості переміщення хвиль, утворених вітром. Цифри величезні – 900-950 кілометрів за годину. Інтервал складає від 2-3 хвилин до декількох годин.
  • У 1960 році біля берегів Чилі трапився один з найсильніших землетрусів в історії, що викликав хвилі висотою 24 метри. Лише через 15 хвилин після поштовхів цунамі накрив узбережжя, через 15 годин дістався до Гавайїв, а ще через 7 годин дійшов до Японії. Загальна подолана відстань від місця землетрусу – більш ніж 16 тис. кілометрів.
  • За останні 100 років цунамі забрали життя майже 250 мільйонів людей. Найпотужніше цунамі за всю історію зафіксовано у 2004 році. Стихія принесла руйнування та смерть у 14 країн, загинуло близько 220 тисяч людей. Найбільше від хвиль постраждали Таїланд, Індонезія, Індія.

Як відзначати Всесвітній день поширення інформації про проблему цунамі?

  1. Вчені-сейсмологи міжнародних спілок радять у цей день проводити пізнавальні уроки для дітей у школах, лекції та презентації для студентів та працівників всіх професій.
  2. Завдяки інтернету ми маємо змогу побачити які збитки може принести цунамі. Сьогодні існує велика кількість художніх та наукових фільмів, що досить широко висвітлюють проблему стихійного лиха.
  3. Також рекомендується відвідати низку заходів, які організовуються з метою ознайомлення громадян з причинами та наслідками цунамі. Під час таких заходів населення дізнається як діяти під час загрози, куди ховатися, які служби повідомляти про своє місце перебування.

Чому важливий цей день? 

Якщо люди будуть обізнаними в заходах безпеки щодо свого життя та життя своїх близьких під час цунамі, то з великою ймовірністю можна зменшити кількість жертв та постраждалих.

Саме з цією метою було запроваджено День поширення інформації про проблему цунамі. Звичайно, це більше стосується країн, де існує загроза цунамі: острівні держави чи ті, які мають вихід до океану.

Але обізнаним бути не завадить всім, наприклад, туристам, які збираються відвідати такі країни. Не слід нехтувати можливістю дізнатися про лихо та запобіжні заходи якомога більше. Спільними зусиллями людству вдасться зберегти максимальну кількість життів.

Коли будемо відзначати Всесвітній день поширення інформації про проблему цунамі?

РікДатаДень тижня
20215 листопадаП’ятниця
20225 листопадаСубота
20235 листопадаНеділя
20245 листопадаВівторок
20255 листопадаСереда
Copy link