Всесвітній день людей з вадами мовлення

Всесвітній день людей з вадами мовлення

Що це за день?

22 жовтня кожного року, починаючи з 1998-го, планета відзначає Всесвітній день людей з вадами мовлення. Від проблем з мовленням можуть страждати і діти, й дорослі люди. Перші — через особливості розвитку щойно сформованого мовного апарату. Другі — після отриманих фізичних чи психологічних травм. Людині, обмеженій у можливості усно виражати свої думки, важко дається комунікація з оточуючими. Існує багато розладів мовлення, але одним з найпомітніших та найтяжчих вважається заїкання або логоневроз — порушення плавності, ритму та організації мовлення. За різними даними, від заїкання в світі страждає від 1 до 5% населення.

Схожі події:
🗣 Всесвітній день голосу
🗣 Всесвітній день поширення інформації про дислексію

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Як виникла ідея відзначати Всесвітній день людей з вадами мовлення?

Згадки про заїкання відомі з найдавніших історичних часописів. Від цієї вади страждали деякі єгипетські фараони, персидський цар Батт, можливо, пророк Моїсей (історик Геродот описав його дефект мовлення, схожий на заїкання). До цієї компанії долучилися також римський поет Вергілій, Ісаак Ньютон, Вінстон Черчилль, Льюїс Керролл, Мерилін Монро, Ентоні Хопкінс, Брюс Вілліс та інші відомі люди.

Цікавою є історія про заїкання Демосфена, відомого філософа, оратора та політичного діяча давніх Афін, який жив у 4 столітті до нашої ери. Він сильно заїкався, внаслідок потерпав від образ і тому вирішив будь-що позбутися своєї вади. Демосфен набирав до рота багато камінців і виходив на морський берег. Там він намагався говорити, причому голосніше, ніж шуміли хвилі. Завдяки довгим та наполегливим заняттям філософ нарешті зміг говорити вільно.

Медицина віддавна намагалася встановити причину та знайти ліки від заїкання. У давні часи та в середньовіччя цей дефект мовлення лікували цілющими травами, мінералами, та навіть робили людям небезпечні операції — надрізи язика та видалення мигдалин. Звісно, це не допомагало.

Серйозно вивчати явище логоневрозу почали лише у XX столітті. Причина його виникнення точно не встановлена й дотепер. Але сучасна наука вважає, що це може бути збіг генетичних та неврологічних особливостей. Заїкання може з’явитися в людини також після інфекційних хвороб та захворювань центральної нервової системи.

Люди, що страждають від логоневрозу, часто бояться заговорити, вони відчувають тривогу, мають занижену самооцінку. Ці фактори можуть призвести навіть до виникнення соціофобії. Сучасне лікування заїкання полягає в комплексній роботі різних спеціалістів — логопеда, невролога, психолога, фізіотерапевта. Поєднання корекційних та лікувальних методів дає позитивні результати.

Всесвітній день людей з вадами мовлення в історії

 • 1995
  У Швеції з метою інформування населення про проблеми, пов’язані із заїканням, була створена Міжнародна асоціація людей, що заїкаються.
 • 1998
  Проводячи глибоке дослідження патологій мовлення, лікарі з Канади подали ідею заснування Всесвітнього дня людей з вадами мовлення. Міжнародна асоціація людей, що заїкаються, підтримала цю ініціативу та визначила дату проведення свята щорічно 22 жовтня.
 • 2010
  У прокаті з’являється британський фільм «Король говорить». Це зворушлива історія про боротьбу з заїканням Георга VI, короля Великої Британії. Картина здобула велику популярність та отримала премію Оскар у чотирьох номінаціях.
 • 2016
  Досліджуючи мозок людей, що заїкаються, вчені виявили зниження церебрального кровотоку у так званому центрі Брока, який відповідає за мовлення. Це стало важливим відкриттям у сучасному розумінні причин логоневрозу.
 • 2019
  Дослідники з Каліфорнійського університету на чолі з професором Джеральдом Магуайром провели перше клінічне випробування лікарського препарату від заїкання. Отримані позитивні результати подають надію на появу в недалекому майбутньому ефективних ліків від цього розладу. 

Часті питання та відповіді про День людей з вадами мовлення

Кого більше серед тих, що заїкаються — чоловіків чи жінок?

До заїкання більш схильні чоловіки, у них цей розлад зустрічається в 3-4 рази частіше, ніж у жінок.

Чи правда, що заїкання передається дитині спадково?

Саме заїкання — ні, не передається. Але передається генетична схильність до цього захворювання, і при певних умовах воно може проявитися.

Чи можна вилікуватися від заїкання?

Від 50 до 80% дітей можна повністю позбавити цієї вади за допомогою спеціальної терапії. Щодо дорослих, для досягнення стійкого позитивного результату доводиться докладати набагато більше зусиль як медикам, так і пацієнту.

Чи може бути заїкання наслідком сильного переляку?

Сучасна медицина вважає це поширеним міфом. Насправді причини цього розладу значно глибші та криються в особливих центрах головному мозку.

Як відзначати Всесвітній день людей з вадами мовлення?

Українські традиції у Всесвітній день людей з вадами мовлення не відрізняються від загальносвітових.

Зазвичай у цей день з метою кращої поінформованості суспільства про проблеми людей з мовними порушеннями проводяться семінари, зустрічі, конференції та інші соціальні заходи. Також ця тема висвітлюється в засобах масової інформації та в соціальних мережах.

Якщо серед наших друзів або знайомих є люди з порушеннями мовлення — це чудова нагода, щоб подарувати їм свою увагу та підтримку, адже вони часто є об’єктом образ та насмішок.Особливо це явище поширене серед дітей, тож треба пояснити їм, що люди з вадами мовлення нічим не відрізняються від інших — ні інтелектом, ні емоціями.

Для кращого сприйняття інформації варто разом з дітьми подивитися фільм «Король говорить» або короткометражку «Заїка» («Stutterer»), яка отримала Оскар у 2016 році.
А якщо ми самі чи наші близькі стикнулися особисто з цією проблемою, треба обов’язково звертатися за допомогою до спеціалістів, адже у більшості випадків такі порушення можна виправити.

Чому важливий цей день?

В цей день люди з вадами мовлення можуть відчути себе не одинокими в боротьбі зі своїм захворюванням, а частиною великої спільноти. Це не дає їм впадати у відчай та посилює бажання спілкуватися.

Поінформованість в ефективності сучасних методах лікування сприяє тому, щоб якомога більше таких людей вчасно зверталися за професійною допомогою та повертали собі радість говорити вільно і красиво.

Також Всесвітній день людей з вадами мовлення дає можливість спеціалістам, що займаються лікуванням пацієнтів та дослідженнями в цій області, отримати більше сучасної інформації з усього світу, дізнатися про нові відкриття, наприклад, на онлайн-конференціях чи семінарах, поділитися з колегами досвідом та проблемами.

Коли будемо відзначати Всесвітній день людей з вадами мовлення?

РікДатаДень тижня
202122 жовтняП’ятниця
202222 жовтняСубота
202322 жовтняНеділя
202422 жовтняВівторок
202522 жовтняСереда
Copy link