Всесвітній день голосу

Всесвітній день голосу

Що це за день?

Голос — це справжній дар, адже без нього значно утруднюється спілкування між людьми. Багато наук вивчають людський голос — біологія, медицина, психологія, лінгвістика, музика. Проте ми звикли сприймати звук голосу як належне, і починаємо думати про нього тільки тоді, коли раптом його втрачаємо. На жаль, в повсякденності є чимало факторів, які можуть пошкодити наш голос, серед них — паління, алкоголь, стрес та крик. Проте відповідні знання та навички допоможуть кожному зберегти свій голос протягом всього життя. Щоб  підкреслити безцінне значення голосу та привернути увагу громадськості до проблем, пов’язаним з його здоров’ям, 16 квітня щороку відзначається Всесвітній день голосу.

Споріднені події:
🗣 Всесвітній день читання вголос
🗣 Всесвітній день співу
🗣 Міжнародний день жестових мов

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Як виникла ідея відзначати Всесвітній день голосу?

«Спочатку було Слово» — так написано в Євангелії від Іоанна. Але слово неможливе без звуку, тобто без голосу. Відповідно, людина, яка з’явилася пізніше, одразу була наділена здатністю чути й відтворювати звуки — мала слух і голос. Сила впливу голосу настільки велика, що навіть саме слово не обмежилося прямим вживанням — досить часто ми чуємо й використовує такі поняття, як голос душі, голос совісті, голос крові чи голос минулого.

Голос починається в легенях, які при видиху створюють повітряний потік в трахеї та гортані. В гортані є голосові зв’язки, прикріплені до найбільшого гортанного хряща, який ще називають кадик. Коли між ними проходить повітря, вони починають вібрувати, створюючи звук, висота якого залежить від частоти вібрації. Висота голосу визначається довжиною й натягом голосових зв’язок, і щоб звук був чистим, вони мають змикатися щільно, а вібрувати симетрично. Зміною положення язика, губ та піднебіння визначається те, який звук буде отримано на виході.

Звісно, багато живих істот на нашій планеті передають інформацію за допомогою голосу, але вони не наділені такими голосовими можливостями, як люди. Це свідчить про те, що унікальність людського голосу полягає не стільки в анатомічній будові голосового апарату, скільки в нашій здатності точно координувати голосові органи і перетворювати звуки в осмислену мову.

Голос людини

Ще з античних часів голос наділявся містичними властивостями — як силою життя, так і смертельною небезпекою. Всім відома давньогрецька легенда про Орфея,  голос якого викликав радість у кожного, хто його чув. Навіть бог підземного царства Аїд під впливом прекрасного голосу погодився оживити померлу дружину Орфея — Еврідіку. Інші персонажі давньогрецької міфології — демонічні Сирени, які своїми неймовірно красивими голосами заманювали в пастку мореплавців.  

Людський голос з найдавніших часів був об’єктом уваги відомих мислителів та цілителів. Гіппократ вважав, що джерелом голосу є гортань, йому також належать перші описи будови цього органу. Філософ Арістотель та оратор Демосфен приділяли увагу спеціальним тренуванням для усунення недоліків голосу та дефектів мовлення.

Середньовічному лікарю Авіценні належить науковий трактат, присвячений механізму виникнення голосу, а також будові голосового апарату та його зв’язку з головним мозком. Авіценна також вивчав хвороби голосових органів та способи їх лікування. В епоху Відродження по-справжньому розквітає мистецтво вокалу й з’являється жанр опери. Потреба у співаках з сильними й красивими голосами підштовхнула вчених до вивчення теорії голосу, а також поклала початок вокальній педагогіці, тобто «постановці» голосу.

Кожен співак має неповторний голосовий апарат, а правильно «поставлений» голос вражає слухачів красою звучання, багатим тембром, широтою діапазону, чистою інтонацією та силою. За типом співочі голоси поділяються на високі, середні й низькі. У чоловіків це тенор, баритон і бас, у жінок — сопрано, меццо-сопрано й контральто. Кожен з цих голосів поділяється ще на кілька різновидів.

Перша здогадка про роль голосових зв’язок в продукуванні голосу з’явилася в XVI столітті й належала італійському лікарю-анатому Андреасу Везалію. У XVIII столітті цю думку підтвердив Антоніо Феррейн, французький хірург, який назвав голосові зв’язки «голосовими струнами». В середині XIX столітті іспанцем Мануелем Гарсіа, оперним співаком та педагогом з вокалу, вперше для огляду гортані було застосовано дзеркало, яке дало можливість побачити, як функціонують голосові зв’язки. Цей метод, який назвали ларингоскопією, став основою нової медичної спеціальності — ларингології, яка спеціалізується на лікуванні й профілактиці хвороб горла.  

Фоніатрія

Приблизно в той самий час з’явилися перші серйозні наукові роботи з фоніатрії  — медичної дисципліни, яка займається порушеннями в роботі голосового апарату. В 1924 році у Відні було створено Міжнародну асоціацію логопедії й фоніатрії. Проте фундаментальне вивчення природи й проблем голосу потребувало міждисциплінарного підходу, який об’єднав би в собі знання й досвід всіх окремих дисциплін.

Тому в 1969 році американським лікарем Уілбуром Джеймсом Гулдом було засновано спеціальний фонд — The Voice Foundation. Ця організація зібрала разом лікарів, вчених, мовних дефектологів, педагогів з вокалу та артистів, щоб вони могли ділитися знаннями й досвідом лікування і професійного догляду за голосовим апаратом.

Ідею присвятити голосу спеціальний день було озвучено в 1999 році Бразильським товариством отоларингології. В 2002 році свято було визнане Європейським отоларингологічним товариством, а також  Академією отоларингології США, і почало відзначатися на світовому рівні.

Всесвітній день голосу в історії

 • 1969
  Створено фонд The Voice Foundation. Його засновником став нью-йоркський лікар, доктор медицини Уілбур Джеймс Гулд.
 • 1971
  В столиці Югославії Белграді засновано Союз європейських фоніатрів.
 • 1972
  У Філадельфії пройшов перший щорічний симпозіум «Піклування про професійний голос».
 • 1973
  Відбувся перший гала-концерт фонду The Voice Foundation, який пізніше отримав назву «Голоси літа».
 • 1999
  В Бразилії вперше було проведено День голосу. Незабаром його впровадили в Аргентині й Португалії, а свято стало міжнародним.
 • 2002
  В результаті визнання Дня голосу спеціалістами-отоларингологами Європи та США свято отримало назву Всесвітнього дня голосу.
 • 2012
  Створено глобальну групу Всесвітнього дня голосу з експертів та лікарів. Зараз в складі групи близько 70 представників різних держав, які ініціюють та координують заходи до Всесвітнього дня голосу в своїх країнах.

Часті Питання та відповіді про Всесвітній день голосу

Що собою являє голосовий механізм?

В розмовах та співі задіяний голосовий механізм, який складається з трьох систем:  системи тиску повітря (діафрагми, м’язів грудей, живота, ребер та легень); вібраційної системи (голосових зв’язок і гортані); резонуючої системи (горла, носових ходів та ротової порожнини). Кожна з цих систем має свою роль в продукуванні звуків.

Чому людина чує свій голос інакше, ніж оточуючі?

Кожна людина чує власний голос не тільки за допомогою слуху, а й сприймаючи хвильові коливання від черепа й інших резонуючих порожнин, які є в нашому тілі. Оточуючі сприймають чужий голос виключно на слух. Тому для того, щоб почути свій голос так, як чують його інші люди, слід послухати його в аудіозапису, наприклад, з диктофону.

Який найбільший вокальний діапазон може мати голос людини?

В 2008 році американець Тім Стормс продемонстрував найширший в світі вокальний діапазон — 10 октав. Це досягнення було занесено до Книги рекордів Гіннеса. Для порівняння, відома співачка Мерайя Керрі має діапазон у п’ять октав.

Наскільки гучним є людський голос в порівнянні з іншими звуками?

В середньому наш голос звучить з гучністю 60 децибелів, при тихій розмові — 35-40 децибелів, крик має рівень 75 децибелів. В порівнянні: шурхіт осіннього листя — 10 децибелів, звук радіо — 80 децибелів. Найгучніший голос, зареєстрований у  Книзі рекордів Гіннеса, належить британці Джилл Дрейк — її крик у 129 децибелів перевищує гучність відбійного молотка та рок-концерту. 

Чому багато людей, які заїкаються, можуть вільно співати?

Це пояснюється тим, що за мову в людини відповідає ліва півкуля головного мозку, а за спів — права. Тому навіть після перенесеного інсульту деякі люди, які втрачають здатність говорити, можуть співати.

Як відзначати Всесвітній день голосу?

Цей день має схожі традиції в різних країнах — зазвичай відбуваються освітні заходи щодо здоров’я голосу — лекції, семінари, зустрічі з лікарями. Музичні заклади пропонують майстер-класи з вокалу, а також влаштовують благодійні концерти.

Всесвітній день голосу є приводом проаналізувати стан свого голосового апарату і за потреби звернутися до профільного спеціаліста — ларинголога чи фоніатра. Обов’язково слід пройти обстеження, якщо спостерігається хриплість голосу, відчуття клубка і горлі чи фізичного дискомфорту при розмові. Особливо згубно діє на голос паління, і це ще одна причина, з якої варто позбутися цієї шкідливої звички.

Якщо є здібності до співу та бажання їх розвинути, то саме у Всесвітній день голосу можна почати цим займатися — наприклад, записатися на заняття до педагога з вокалу, який навчить правильному диханню, ритму, дикції, артикуляції та іншим співочим навичкам. Також непогано допомагає в розвитку вокальних здібностей караоке.

А ще можна почати позбавлятися від недоліків, пов’язаних з голосом — надто гучної чи тихої мови, вживання суржику, дефектів мовлення. В боротьбі з останніми допоможе логопед, до речі, такі заняття ефективні в будь-якому віці.

Чому важлива ця подія? 

В цей день ми усвідомлюємо, яку надзвичайно важливу роль у нашому житті відіграє голос. Завдяки голосу люди відкриваються світові — в повсякденних розмовах, у висловлюванні почуттів чи в політичних дебатах. Можливість чітко й голосно озвучити свої думки дає можливість людині впевнено відчувати себе в соціальному середовищі, натомість втрата голосу чи його якості викликає відчуття безпорадності.

До того ж сам тон голосу, його інтонації несуть багато інформації про людину, передають її настрій та емоції, впливають на сприйняття іншими людьми. Дослідження показали, що люди спочатку реагують на голос і тільки потім на зміст сказаного. Тому ефективне, вміле користування голосом може покращити особисті й професійні стосунки, допомогти в кар’єрі та дружбі. Наприклад, за допомогою правильних інтонацій часто можна запобігти конфлікту, викликати довіру чи співчуття.

Якомога частіше чути голоси рідних людей чи друзів теж дуже важливо. Навіть якщо голос близької людини звучить в телефонній слухавці, він дарує відчуття теплоти й спокою.  Також цей день сприяє усвідомленню потреби кожному піклуватися про свій здоров’я голосу, щоб зберегти  його неповторність на довгі роки.

Коли будемо відзначати Всесвітній день голосу?

РікДатаДень
202416 квітняВівторок
202516 квітняСереда
202616 квітняЧетвер
202716 квітняП’ятниця
202816 квітняНеділя

Перевірено та доповнено редакцією DAY TODAY

Copy link