Всесвітній день книг і авторського права

Всесвітній день книг і авторського права

Що це за день?

Книги — це справжній всесвіт для мрійників. Одні мрійники пишуть про неймовірні історії й небачені світи, інші занурюються в написане, подорожуючи в просторі та часі, не виходячи з дому. Книги володіють унікальною здатністю як розважати, так і навчати людей. Вони одночасно є засобом для дослідження найпотаємніших куточків нашої душі та всього, що знаходиться за межами нашого особистого досвіду.  Щоб підкреслити важливе значення книг, письменників та авторських прав, які їх захищають, ЮНЕСКО в 1995 році проголосила Всесвітній день книг і авторського права (World Book and Copyright Day), який відзначається щорічно 23 квітня.1

Всесвітній день книги і авторського права – це щорічна подія, присвячена святкуванню радості читання і цінності книг. Щороку 23 квітня люди в усьому світі беруть участь у заходах, щоб визнати важливу роль книги як сполучної ланки між минулим і майбутнім, як мосту, що з’єднує покоління і культури. Цього дня ЮНЕСКО разом з міжнародними організаціями, що представляють видавців, книготорговців та бібліотеки, обирає місто, яке на один рік стає Всесвітньою столицею книги, щоб очолити різні ініціативи, які підтримують імпульс святкування цього дня.

23 квітня має важливе літературне значення, оскільки в цей день відзначається річниця смерті кількох відомих авторів, зокрема Вільяма Шекспіра, Мігеля де Сервантеса та Інки Гарсіласо де ла Веги. Ця дата була обрана Генеральною конференцією ЮНЕСКО в Парижі в 1995 році, щоб вшанувати книги та авторів у всьому світі, сприяючи доступності книг для всіх.

Як виникла ідея відзначати Всесвітній день книг і авторського права?

В сучасному понятті книги — це друковані видання, проте в давнину вони мали зовсім інший вигляд. Для перших книг люди використовували кору дерев, глиняні та бронзові таблички. Більш вдосконаленого вигляду книги набули в Єгипті, коли їх почали писати на сувоях з папірусу. 

Пізніше, приблизно в ІІ столітті до нашої ери, люди навчилися виробляти зі шкіри тварин пергамент, який виявився чудовим матеріалом для записів. Свою назву він отримав від міста Пергам, правителем якого було створено бібліотеку з двохсот тисяч книг у вигляді пергаментних сувоїв.

В Римі навчилися зшивати разом листи з папірусу та пергаменту, скріплюючи їх дерев’яними обкладинками. Такі книги називалися «кодексами», і за виглядом були схожі на сучасні. Кодекси виявилися зручнішими в користуванні, їх було легше переносити, тому вони особливо сподобалися подорожуючим християнським місіонерам. До VI століття кодекси майже повністю замінили собою сувої.

Друкувати книги почали в Китаї. Процес відбувався вручну, за допомогою дерев’яних рамок, в які вставлялися глиняні форми окремих ієрогліфів. Спочатку відтиски робили на шовковій тканині, а згодом стали використовувати папір. Одна з перших друкованих книг, яка повністю збереглася — «Діамантова сутра», датована 868 роком. Китайський метод друкування запозичили Японія та Корея, і  корейці замінили недовговічні глиняні форми на бронзові.

Натомість в середньовічній Європі книги продовжували переписувати від руки, і придбати їх могли хіба що дуже заможні люди.  Друковані паперові гравюри релігійного змісту та гральні карти з’явилися лише на початку XV століття. Справжня революція в друкарстві відбулася в 1450 році, коли Іоганн Гутенберг застосував металевий рухомий шрифт та друкарський пристрій. Цей метод дозволяв робити 100 відтисків на годину, а значить, відкривав можливості для книгодрукування. Першою книгою, надрукованою методом Гутенберга, стала Біблія.

Перші типографії

До кінця XV століття типографії з’явилися у всіх європейських країнах, тільки в Німеччині їх налічувалося близько трьохсот. Книги стали доступнішими, бо виготовлялися в більшій кількості,  й коштували дешевше. В зв’язку з цим збільшилася кількість людей, які вміли читати. Стали популярними різноманітні довідники й словники, а серед перших друкованих художніх книг були «Божественна комедія» Данте та «Кентерберійські оповідання» Чосера.

Авторське право

До того, як виробництво книг набуло масового характеру, поняття авторського права майже не існувало, так само як і фінансової винагороди письменникам за їхні твори. Проте друк і продаж книг великими накладами означав потенційні прибутки для видавців, а отже, й для авторів. 

Витоки сучасного законодавства про авторське право належать Великобританії, де в 1710 році було прийнято Статут королеви Анни. Згідно з ним, автор мав виключні права на свій твір на протязі 14 років, а порушники цих прав каралися штрафом. В 1774 році британці скасували безстрокове право для видавців, і це означало, що через певний проміжок часу кожен літературний твір ставав спільним надбанням громадськості.

На території Російської імперії перші законодавчі статті щодо авторського права письменників з’явилося у 1828 році, пізніше права на свої твори здобули художники, композитори та архітектори. В Австро-Угорщині, до якої входили західноукраїнські землі, у 1837 році прийняли акт, що захищав авторські права, в тому числі було заборонено передрук творів без дозволу автора та санкції за порушення відповідного права. В Радянському Союзі, попри його приєднання до Всесвітньої конвенції з авторського права, юридичною особою у відносинах з видавництвами виступала держава, а не автори.  

Як день троянди став ще й Днем книги

На створення Всесвітнього дня книги й авторського права ЮНЕСКО надихнула іспанська традиція святкування дня покровителя Каталонії — святого Георгія. За легендою, він врятував країну від дракона, якому люди змушені були приносити в жертву своїх дітей, яких вибирали кожного дня шляхом жеребу. В день, коли жереб випав на дочку правителя, з’явився святий Георгій і вбив чудовисько, а на тому місці, де пролилася кров дракона, виріс кущ троянд. Георгій зірвав одну квітку й подарував врятованій дівчині. Відтоді в День святого Георгія чоловіки дарують жінкам квіти, а інша назва цього свята — День троянди. 

В 1920-х роках один каталонський продавець книг згадав, що на День святого Георгія, тобто на 23 квітня, припадають роковини смерті відомих письменників — Сервантеса та Шекспіра. Тому винахідливий підприємець запропонував цього дня в обмін на троянду дарувати книгу, й таким чином набагато підвищив  свої продажі. Так День троянди став ще й Днем книги. А з 1995 року 23 квітня стали відзначати в усьому світі як проголошений ЮНЕСКО Всесвітній день книг і авторського права.

Всесвітній день книг і авторського права в історії

  • 1455
    Іоганном Гутенбергом надруковано Біблію накладом у 180 екземплярів — 135 на папері й 45 на пергаменті.
  • 1886
    В Швейцарії за участю представників семи країн укладено міжнародну угоду щодо авторських прав — Бернську конвенцію із захисту літературних і художніх творів.
  • 1935
    З’явилися книги у м’яких обкладинках. Таким чином лондонське видавництво Penguin Books Ltd демократизувало книжковий ринок, забезпечивши читачів якісними, але недорогими книгами.
  • 1952
    В Женеві прийнято Всесвітню конвенцію з авторського права.
  • 1967
    Створено Всесвітню організацію інтелектуальної власності. На цю організацію з 1974 року покладено функції спеціалізованої установи ООН з питань інтелектуальної власності та творчості.
  • 1995
    Вперше книгу продано через інтернет, на сайті Amazon. Це була книга «Гнучкі концепції і творчі аналогії: комп’ютерні моделі фундаментальних механізмів мислення».

Часті Питання та відповіді про Всесвітній день книг і авторського права

Скільки всього в світі надруковано книг?

За даними компанії Google, в світі існує близько 130 мільйонів книг. Тираж при цьому не береться до уваги, однією книгою вважається як багатомільйонний наклад одного видання, так і один-єдиний рідкісний екземпляр.

Чим відрізнялися обкладинки перших друкованих книг від обкладинок сучасних видань?

В давнину обкладинки книг були справжніми витворами мистецтва. Часто їх прикрашали золотом, коштовними каменями, вишуканими малюнками, тому для імен авторів на обкладинках просто не залишалося місця.

Які книги в світі користуються найбільшим попитом?

Згідно з Книгою рекордів Гіннеса, найбільшим купівельним попитом відзначаються Біблія, Коран, Цитати Мао Цзедуна, а також серія книг про Гаррі Поттера.

Скільки людей в сучасному світі не вміють читати?

Неграмотність все ще залишається величезною проблемою, бо кожна п’ята доросла людина в світі не вміє читати й писати. Найбільша кількість неграмотних людей в країнах Африки, а також Південної й Західної Азії.

Що являє собою авторське право?

Авторське право надає власнику твору можливість заборонити копіювати його, розповсюджувати та продавати. Зазвичай це право має автор, хоч воно може бути продане або передане іншим способом. Роботи, на які авторські права не розповсюджуються, або строк їх дії закінчився, є частиною надбання громадськості, тобто можуть вільно використовуватися ким завгодно.

Як відзначати Всесвітній день книг і авторського права?

Традиційно цього дня в багатьох країнах світу проводяться різноманітні заходи, покликані підвищити інтерес людей до читання. В містах відбуваються книжкові ярмарки, в літературних музеях і бібліотеках — виставки книг. Для школярів та студентів зазвичай організовують зустрічі з письменниками, проводять цікаві конкурси й вікторини.

ЮНЕСКО разом з міжнародними організаціями видавництв та бібліотек щороку обирають світову книжкову столицю. Наприклад, в 2020 році нею була малазійська столиця Куала-Лумпур, де в рамках Всесвітнього дня книг і авторського права було збудовано ціле книжкове місто, проведено інформаційну кампанію про читання для пасажирів потягів, підвищено доступність бібліотек для інвалідів.

Щоб відзначити це свято, достатньо просто знайти час для читання. Можна перечитати улюблену книгу, або придбати нову. В цей день книга стане чудовим подарунком для дітей та друзів, також цікавою традицією є обмін прочитаними книгами. А ще цього дня варто відвідати бібліотеку — до речі, не тільки для того, щоб взяти літературу для читання, а й подарувати закладу вже прочитані власні книги. Вдома можна влаштувати веселу вечірку, одягнувшись у костюми літературних персонажів та приготувавши на вечерю  страву з якоїсь відомої книги.

Чому важлива ця подія? 

В сучасному світі інтернету читання все частіше відходить на другий план. Тому такі події, як Всесвітній день книг і авторського права, сприяють відновленню цікавості людей до читання, а головне — привертають до цієї корисної звички дітей. Відомо, що ті люди, які полюбили читати в дитинстві, не зраджують цьому захопленню і в дорослому віці.

Книга в житті людини

  • Книги розширюють словниковий запас, і в цьому з ними не можуть зрівнятися ні телебачення, ні інтернет. Читання також сприяє грамотності, адже зорова пам’ять зберігає правильний варіант написання слів, тому людям, які багато читають, менше доводиться вчити граматичні правила.
  • Начитаній людині зазвичай легше спілкуватися, бо книги формують звичку чітко виражати свої думки, а також розвивають ерудицію, яка допомагає в будь-якій ситуації. Натомість людина, яка нічого не читає, навряд чи виявиться цікавим співрозмовником.
  • Читання позитивно впливає на психіку, бо знімає стрес, відволікаючи нас від щоденних проблем; крім того, покращує пам’ять та процеси мислення. Книги навіть знижують ризик в похилому віці захворіти на хворобу Альцгеймера, адже процес читання змушує мозок працювати, зберігаючи його молодість на довгі роки.
  • Книги допомагають нам стати мудрішими, тому що зазвичай їхні автори — розумні й досвідчені люди. Часто книги здатні викликати нові ідеї, ентузіазм і натхнення змінити своє життя на краще. Фінансова успішність теж має залежність від книг, бо для того, щоб стати висококласним спеціалістом в будь-якій сфері, треба прочитати чимало спеціальної літератури.

Зрештою, для любителів читання цей день асоціюється з тишею, спокоєм, домашнім затишком, або з особливою атмосферою бібліотечного читального залу, тому само по собі є дуже приємним заняттям. 

Читайте нашу статтю: Найкращий подарунок

Найкращий подарунок - добірки книг

Коли будемо відзначати Всесвітній день книг і авторського права?

РікДатаДень тижня
202123 квітняП’ятниця
202223 квітняСубота
202323 квітняНеділя
202423 квітняВівторок
202523 квітняСереда
  1. https://www.unesco.org/en/days/world-book-and-copyright []
Copy link