Всесвітній день графічного дизайну

Всесвітній день графічного дизайну

Що це за день?

Графічним дизайном називають особливий різновид художньої та проектної діяльності,  результатом якої є  об’єднання в одне ціле ідеї, тексту й зображення, а метою — концентрація уваги цільової аудиторії. Прояви графічного дизайну оточують нас в повсякденному житті всюди — на білбордах, сайтах в інтернеті, вітринах, журналах, вказівниках у метро, навіть на упаковках продуктів. 27 квітня щорічно відзначається Всесвітній день графічного дизайну, який водночас є професійним святом для людей однієї з найкреативніших професій  та засобом для підвищення обізнаності суспільства щодо важливої ролі графічного дизайну в сучасному світі.

Як виникла ідея відзначати Всесвітній день графічного дизайну?

Витоки мистецтва графічного дизайну сягають дуже глибоко, аж до тих малюнків, які первісні люди залишали на кам’яних стінах печер. Пізніше з’явилася логографічна писемність, складена з символів, які означали слова, а не звуки. Прикладом є письмо шумерів, яке вважають одним з найдавніших в світі. В основі такої системи лежала природна для людей властивість використовувати візуальне зображення для передачі складних понять. Як не дивно, але саме цей природний метод має пряме відношення до сучасного графічного дизайну.

Невід’ємними складовими мистецтва графіки є папір та друк. Обидва ці винаходи з’явилися в Китаї, де вже з 200 року нашої ери використовували спеціальні рельєфні форми для відтисків на шовковій тканині, а згодом на папері. В епоху середньовіччя виникла геральдика — система символів для демонстрації належності їхніх власників до конкретних територій, володінь чи родин. Крім того, герби виражали певні цінності й риси власника, наприклад, хоробрість чи високий статус. Тому герби можна порівняти з сучасним використанням логотипів. 

В середині XV століття друкарський верстат Йоганна Гутенберга дозволив виготовляти поліграфічну продукцію в масових масштабах. З розвитком поліграфії з’явилися газети з рекламою, яка спочатку складалася лише з тексту, але незабаром вже містила зображення та інші елементи дизайну. В громадських місцях почали розміщувати листівки й плакати рекламного змісту.

Рекламна сфера

Власне розвиток графічного дизайну в його сучасному розумінні розпочався на межі XIX-XX століть і був спричинений стрімким зростанням рекламної сфери та засобів масової інформації, для яких тоді було створено багато нових шрифтів. Популярним в той час був стиль модерн з органічними лініями, що нагадували виноградну лозу, елегантними вигинами й декоративною типографікою. Зараз такий стиль вважається вінтажним,  але продовжує існувати — прикладом є логотип компанії General Electric.

Перша агенція графічного дизайну

В 1903 році у Відні художники, архітектори та підприємці створили об’єднання Wiener Werkstätte. І хоч слово «дизайн» тоді ще не використовували, цю організацію вважають першою в історії агенцією графічного дизайну. Роботи австрійських творців відзначалися новаціями в стилістиці, наприклад, експериментами з кубізмом. 

В 1922 році Уільям Аддісон Двіггінс, американський типограф та художник-ілюстратор, вперше застосував термін «графічний дизайн». В 1947-му вийшла книга «Думки про дизайн» Пола Ренда. Саме цьому відомому та найвпливовішому дизайнеру свого часу вдалося остаточно переконати підприємців в необхідності графічного дизайну як інструменту для розвитку бізнесу. 

Модернізм

Середина XX століття  ознаменувалася тенденціями модернізму, тобто відмовою від художніх стилів минулого, натомість перевага надавалася експериментам з новими матеріалами й техніками. Для цього періоду характерними були сміливі кольори, прості форми й сучасні шрифти. Зразком такого напрямку може бути логотип Airbnb — онлайн-платформи для здачі в оренду та винайму житла по всьому світу.

Ще один стиль, який виник у 1950-х роках — швейцарський або міжнародний типографічний. Цей стиль відрізняється зручністю та простотою сприйняття, увага дизайнерів при цьому акцентується на типографіці й шрифтах, а не на ескізах. Гарний приклад швейцарського дизайну — логотип компанії Microsoft.

Сучасний графічний дизайн пройшов довгий шлях і зараз це мистецтво не має якогось єдиного стилю. Метою графічних дизайнерів є розробка впізнаваного іміджу для бренду або логотипу,  який довгий час привертатиме увагу цільової аудиторії. Втім, компанії можуть змінювати графічний дизайн у відповідності до сучасного бачення своєї діяльності. Наприклад, логотип компанії Apple, змінюючись з роками, в результаті став простим та водночас інноваційним, як і сам бренд.

Цифрова ера та нові можливості

Цифрова ера й Інтернет створили багато спеціалізацій та можливостей для графічних дизайнерів, адже їхні інструменти стали надзвичайно функціональними, до того ж працювати з ними зараз можливо і на портативних пристроях, таких як смартфони. Бізнесові компанії вкладають чималі кошти в розробку графічного дизайну, а спеціалісти цієї сфери освоюють нові навички та дисципліни — наприклад, адаптивний дизайн, який має на меті коректне відображення й функціонування засобів візуальної ідентифікації та елементів дизайну як на великих екранах, так і на мобільних пристроях. 

За ініціативою Міжнародної ради асоціацій графічного дизайну в 1995 році почали відзначати Всесвітній день графічного дизайну. Дату було обрано не випадково — саме 27 квітня в 1963 році було створено цю організацію. Інша назва свята — Всесвітній день графіки

Всесвітній день графічного дизайну в історії

  • 1796
    Алоіс Сенефельдер розробив концепцію літографії —нового методу друку з використанням пласкої друкарської форми.
  • 1919
    В Німеччині відкрилася перша школа графічного дизайну, архітектури та прикладного мистецтва — Баухаус. Студенти вивчали графіку, рекламу й типографічну справу, а також живопис, скульптуру, кераміку та ткацтво. Ця школа стала одним з головних популяризаторів стилю модерн.
  • 1932
    Стенлі Моррісон розробив шрифт «Times New Roman», спеціально створений для лондонської газети «Times». Саме від назви газети походить назва шрифту.
  • 1963
    В Лондоні засновано Міжнародну раду асоціацій графічного дизайну, яка об’єднала професійних дизайнерів зі всього світу.
  • 1984
    Компанія Apple випустила графічний редактор MacPaint для комп’ютерів Macintosh.
  • 1990
    Поява першої версії Adobe Photoshop 1.0, яка стала новим етапом в роботі графічних дизайнерів, надавши можливість застосовувати різноманітні ефекти в обробці зображень.

Часті Питання та відповіді про Всесвітній день графічного дизайну

Чим відрізняється робота художників-ілюстраторів від роботи графічних дизайнерів?

Ілюстратори створюють зображення, які допомагають у сприйнятті тексту, наприклад, в книгах.  Роботою графічних дизайнерів є комбінація ілюстрацій, тексту, фото, кольору й типографіки. Якщо проект вимагає художнього аспекту, то над ним працюють як дизайнери, так і ілюстратори, а інколи цими професіями володіє один спеціаліст.

Які різновиди присутні в графічному дизайні?

В графічному дизайні виділяють дизайн продуктів, брендів, веб-сайтів, поліграфічний, екологічний та анімаційний дизайн.

Які графічні дизайнери найвідоміші в світі?

В числі найвідоміших спеціалістів цієї індустрії — засновник сучасного графічного дизайну Пол Ренд, автор логотипів IBM і ABC; Девід Карсон, дизайнер в стилі «гранж»; Мілтон Глейзер, творець логотипів I ♥ NY, Target і Jet Blue.

Чи обов’язково мати талант до малювання, щоб бути графічним дизайнером?

Талант художника в цій професії не обов’язковий, але бажано вміти робити хоча б чорнові ескізи для швидкого перекладу своїх ідей на візуальну мову. Для цього достатньо базових навичок з малювання, які можна здобути з відеоуроків чи книг.

Логотипи яких компаній вважаються найвідомішими в світі?

Немає єдиного рейтингу логотипів, але до десятки найвідоміших часто входять логотипи компаній Target, Apple, Google, IBM, LG, Toyota, Mercedes-Benz, Shell, Coca-Cola та Nike.

Як відзначати Всесвітній день графічного дизайну?

Цей день є професійним святом для всіх дизайнерів-графіків, а також для студентів і викладачів профільних навчальних закладів. Тому 27 квітня треба обов’язково привітати своїх знайомих, які займаються цією творчою справою і побажати їм натхнення та багато успішних проектів. 

У Всесвітній день графічного дизайну спеціалісти цієї індустрії збираються на зустрічах та конференціях, щоб поділитися досвідом і останніми досягненнями. Також до цієї дати часто присвячують конкурси з професійної майстерності для молодих дизайнерів. Ну й звісно, професійне свято не обходиться без корпоративних вечірок.

А ще графічні дизайнери мають цікаву традицію — починаючи з 1999 року, 27 квітня вони саджають дерева і таким чином символічно повертають борг природі, адже в своїй роботі використовують багато паперу.

Чудово, якщо в цей день є можливість відвідати виставку, присвячену графічному дизайну й на власні очі побачити кращі зразки цього мистецтва. Щоб ще більше дізнатися про видатних представників цікавої професії та їхні творіння, можна переглянути кілька фільмів, наприклад, «Всесвіт Кіта Харінга» — про творчість провокаційного американського дизайнера 1980-х, чи «Гельветика» — про те, як шрифт може змінити життя. 

Чому важливий цей день? 

Люди в основному сприймають світ візуально, тому графічний дизайн дуже широко представлений в нашому житті. Ми розуміємо зображення набагато швидше, ніж слова чи текст; на нас впливають, як свідомо, так і підсвідомо, кольори й форми, знаки й символи.  

Якщо уявити, приміром, дороги без дорожніх знаків та вказівників, то на них було б досить важко дотримуватись правил руху. Газети без графічного дизайну виглядали б як суцільний текст без виділених категорій або тем і сприймалися б набагато складніше. Бізнесові компанії не змогли б презентувати себе та свої послуги без рекламних бордів та веб-сайтів. Загалом, життя без графічного дизайну виглядало б набагато нуднішим. 

Графічний дизайн допомагає нам легше справлятися з повсякденними справами, водночас встановлюючи стандарти, доступні для всіх, і змінюючись відповідно до вимог сучасності. Наприклад, існують універсальні символи, зрозумілі людям в усіх країнах, такі як емблема ООН або Червоного Хреста.  Водночас в графічному дизайні присутній культурний аспект, на який впливають традиції, етнічна належність, система цінностей та інші фактори будь-якого національного чи культурного середовища.   

Коли будемо відзначати Всесвітній день графічного дизайну?

РікДатаДень тижня
202127 квітняВівторок
202227 квітняСереда
202327 квітняЧетвер
202427 квітняСубота
202527 квітняНеділя
Copy link