Всесвітній день боротьби з раковими захворюваннями

Всесвітній день боротьби з раковими захворюваннями

Що це за подія?

Рак — захворювання, яке викликане змінами в нормальних клітинах організму. Ці зміни призводять до аномального неконтрольованого росту клітин з утворенням пухлини. Без адекватного лікування пухлини можуть збільшуватися та розповсюджуватися в навколишні тканини або в інші частини тіла через кровоносну та лімфатичну системи. Порушення функцій організму при цьому захворюванні можуть бути фатальними. В 2000 році на Всесвітньому саміті з боротьби проти раку в Парижі для об’єднання зусиль міжнародного співтовариства в протидії онкологічним хворобам було вирішено оголосити 4 лютого Всесвітнім днем боротьби з раковими захворюваннями.

Схожі події: Міжнародний день дітей, хворих на рак (Всесвітній день онкохворої дитини) та Міжнародний день людей, які подолали рак

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Як виникла ідея відзначати Всесвітній день боротьби з раковими захворюваннями?

Попри те, що онкологію вважають молодою наукою, яка стала стрімко розвиватися лише в минулому столітті, згадки про ракові захворювання відомі з дуже давніх часів. При цьому, як виявилося, страждали на рак не лише люди, а й тварини. Наприклад, в деяких рештках кісток динозаврів вчені знаходили ознаки ракових пухлин.

Дослідження єгипетських мумій теж показало наявні випадки різних видів онкологічних новоутворень в їхніх кістках та тілі. Але в давніх єгипетських папірусах, які описують різні хвороби, немає жодного натяку на рак. Це пов’язують передусім з тим, що випадки таких хвороб були нечисленними в зв’язку з низькою тривалістю життя — як відомо, ризик захворіти на рак підвищується з віком.

Давньогрецький лікар Гіппократ, що жив у V столітті до нашої ери,  вже визначав серед інших захворювань ракові та вважав, що якщо вони вразили внутрішні органи, краще взагалі не проводити ніякого лікування, бо будь-яке втручання скорочує життя хворого. Саме Гіппократу належить введення в обіг терміну «рак».

Той факт, що на ранній стадії за допомогою хірургічної операції ракову пухлину можна успішно видалити, був відомий в II столітті видатному давньоримському цілителю Галену. Більш розвинуті стадії хвороби Гален теж вважав невиліковними. В ті часи лікарі не знали причин та методів лікування онкологічних хвороб, тому застосовували всі можливі засоби — від хірургії до лікарських трав або навіть алхімії.

Зміни, що відбуваються в клітині

Здобути перші знання про ракові новоутворення людство змогло тільки після появи мікроскопів. Виявилося, що злоякісні пухлини в організмі складаються з видозмінених клітин, які до цього були здоровими. Вчені намагалися відшукати причину таких змін, і встановили, що контакт людини з деякими хімічними речовинами спричиняє рак. Так у XVIII столітті відкрили канцерогени й стали досліджувати канцерогенез.

В середині XIX століття почалося застосування загальної анестезії, що дало змогу більш широко використовувати хірургічний метод у лікуванні хворих на рак. Додало знань та досвіду лікарям і впровадження патологоанатомічної дисципліни у всіх вищих медичних закладах. Все це сприяло вивченню природи та характеристик різних видів новоутворень. Розвинулася експериментальна онкологія.

Німецький медик Рудольф Вірхов дослідним методом підтвердив теорію розвитку ракових клітин внаслідок зовнішніх ушкоджень чи травм. А вже в кінці XIX століття вченими було висунуто теорію про можливість вірусного походження онкологічних хвороб. Численні досліди на тваринах довели канцерогенну дію ультрафіолетового випромінення, високих доз рентгенівських променів та радіоактивних хімічних елементів.

В 1930-х роках було визначено, що ракові пухлини можуть мати також гормональну першопричину. В 1945 році світ дізнався про онкомаркери — речовини, за  вмістом яких у крові роблять висновок про наявність захворювання. Також в цей період з’явилися перші ліцензовані хіміотерапевтичні ліки.

1950-ті роки ознаменувалися появою діагностики за допомогою ультразвукового дослідження, а в 1970-х з’явилися революційні методи комп’ютерної томографії та магнітно-резонансної томографії. В 1973 році проведено першу успішну трансплантацію хворому на лейкемію кісткового мозку від неродинного донора.

В подальші роки вченими була проведена величезна робота щодо розробки нових лікувальних засобів, дослідження ролі геному в ракових захворюваннях, створено вакцини проти онкогенних вірусів. В результаті людство зараз має більше знань про онкологічні захворювання, ніж будь-коли раніше. Це дозволяє знизити фактори ризику, підвищити ефективність профілактики, діагностики та лікування.

Всесвітній день боротьби з раковими захворюваннями в історії

 • 1863
  Рудольф Вірхов встановив зв’язок між запальними процесами та раком. Також він вперше застосував термін «лейкемія» та описав це захворювання.
 • 1903
  Вперше застосовано променеву терапію для лікування раку шкіри.
 • 1950
  Доведено вплив паління на виникнення раку органів дихання.
 • 1958
  Введення до лікування ракових захворювань комбінованої хіміотерапії.
 • 1964
  Досліджено вплив вірусу Епштейна-Барра на розвиток лімфоми та деякі інші види раку.
 • 2010
  Створено вакцину від раку простати з використанням власних клітин пацієнта. Це поки що перша терапевтична вакцина від раку.

Часті Питання та відповіді про Всесвітній день боротьби з раковими захворюваннями

Які найпоширеніші причини виникнення захворювань на рак?

До таких причин відносять паління, надлишкову вагу, часте вживання алкоголю, незбалансований раціон харчування, недостатню рухову активність. Останнім часом найбільш значущим ризиком захворіти вважають вік, старший за 50 років.

Чому ризик ракових захворювань підвищується з віком?

Чим довше живе людина, тим більше часу є для генетичних змін та мутацій в клітинах. До того ж з роками накопичується  ефект від взаємодії організму з різними канцерогенами.

Чи можна вважати захворювання на рак спадковими? 

Генетичні особливості впливають на виникнення онкологічного захворювання. Людина може успадкувати від батьків схильність до певного типу таких захворювань. Від 5 до 10% випадків раку вчені відносять саме до спадкових причин.

Які існують види лікування ракових захворювань?

Це хіміотерапія, гормональна терапія, імунотерапія, променева терапія, трансплантація стовбурових клітин, таргентна терапія, хірургічне лікування.

Чи можуть віруси викликати захворювання на рак?

Так, деякі види раку пов’язують з вірусами. Вважається, що рак печінки можуть спричиняти віруси гепатиту В та С, а лімфоми пов’язують з вірусом Епштейна-Барра.

Як відзначати день боротьби з раковими захворюваннями?

В 2020 році в цей день відбулося близько 900 заходів у 100 країнах, розміщено 700 тисяч публікацій в соціальних мережах, опубліковано близько 1000 статей у пресі.

В Україні, як і в інших країнах, лікувальні онкологічні установи організовують роз’яснювальні заходи для населення,  де пояснюють важливість вчасної діагностики раку, розповідають про методи сучасного лікування та профілактики. Ці заходи висвітлюються в засобах масової інформації. Також можуть проводитися благодійні акції, безкоштовні огляди, наприклад, мамографія для жінок.

Мало хто може залишитися байдужим до проблеми боротьби з раковими захворюваннями. Щоб приєднатися до відзначення цієї події, варто підтримати тих людей, яким доводиться боротися з цією виснажливою хворобою. Це можна зробити, приєднавшись до різноманітних кампаній в соціальних мережах чи зробивши внески до благодійних організацій, що допомагають хворим на рак.

Також цей день спонукає до того, щоб приділити увагу своєму здоров’ю та записатися на щорічний медичний огляд, навіть якщо не турбують ніякі симптоми. Адже своєчасне виявлення раку дає найкращий прогноз на одужання та збереження якості життя.

Чому важлива ця подія? 

Від онкологічних хвороб у світі щорічно помирають більш ніж 9 мільйонів людей і подальші прогнози – невтішні. Вчені вважають, що до 2030 року смертність від них збільшиться до 13 мільйонів на рік.  За даними ВООЗ, від 30 до 50% життів хворих на рак можна врятувати за умови своєчасного виявлення та правильного лікування хвороби.

Ракові захворювання стосуються не тільки здоров’я, це ще й  економічна та соціальна проблема, пов’язана з правами людини. На жаль, наразі далеко не всі можуть сподіватися на сучасне ефективне лікування. Найвища смертність від раку спостерігається в бідних країнах, де доступність якісних медичних послуг залишається на низькому рівні. Також в таких країнах часто відсутні державні програми обов’язкових планових обстежень, що призводить до виявлення раку на пізніх, невиліковних стадіях.

Одним з основних напрямків Всесвітнього дня боротьби з раковими захворюваннями є пропагування серед населення профілактики. Профілактика раку означає передусім те, що люди мають навчитися здоровому способу життя — відмовитися від паління, надмірного сонячного опромінення, приділяти увагу збалансованому харчуванню та активному відпочинку. 

Важливість Всесвітнього дня боротьби з раковими захворюваннями в тому, що він підвищує обізнаність та розуміння цієї проблеми, розвіює міфи щодо раку, а значить, зменшує страх перед цим захворюванням. З 2019 по 2021 роки ця подія проходила під гаслом «Я є і буду», що означає відмову від сприйняття онкологічного діагнозу як смертного вироку й участі кожного в справі подолання цієї хвороби.

Коли будемо відзначати Всесвітній день боротьби з раковими захворюваннями?

РікДатаДень тижня
20214 лютогоЧетвер
20224 лютогоП’ятниця
20234 лютогоСубота
20244 лютогоНеділя
20254 лютогоВівторок
Copy link