Всесвітній день антикваріату

Всесвітній день антикваріату

Що це за день?

9 квітня — Всесвітній день антикваріату. Під поняття «антикваріат» потрапляють предмети давнини, які являють собою історичну чи художню цінність. Сам термін походить від латинського слова «старовинний», і прийнято вважати, що такі реліквії повинні мати вік, не молодший за 100 років.

Схожі події:
🕰 День магазинів секонд хенд
🕰 День народження телефонного апарату
🕰 День народження грамофону

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Для антикварних предметів людство створило музеї, де кожен може побачити матеріальні свідчення давніх епох. Також антикваріат є предметом купівлі, продажу та колекціонування. З плином часу ці речі стають ще більш цінними, тому заможні люди часто використовують їх в якості інвестицій. 

Як виникла ідея відзначати Всесвітній день антикваріату?

Практика колекціонування артефактів — майже ровесниця цивілізації. Ще давні єгиптяни та греки добре усвідомлювали значення речей, і особливо предметів мистецтва, як особливої цінності. Від інкрустованих дорогоцінними каменями золотих виробів в гробницях фараонів до бронзових скульптур в грецьких храмах — все це вважалося свідченням високого статусу власника.

Римляни успадкували цю традицію — їхня імперія мала високий рівень виробництва зброї, інструментів, скульптур, прикрас, посуду. До того ж, зберігалися кращі речі не тільки місцевого походження, а й цінні трофеї, загарбані в завойованих країнах. 

Епоха Відродження

Сучасного поняття антикваріат набув в епоху Відродження — в XV-XVI століттях. Бажаними артефактами для колекціонерів були реліквії античності, тому вже тоді інколи траплялися підробки «під старовину». Крім того, серед заможних людей стало звичним замовляти картини чи скульптури в найкращих майстрів. Медичі у Флоренції, Габсбурги в Австрії та інші шляхетні роди того часу поклали початок вражаючим зібранням творів мистецтва. Деякі з колекцій епохи Відродження згодом стали основою для великих музеїв, інші залишилися приватними та передаються з покоління в покоління.

На протязі всього періоду бароко (XVI- XVIII століття) колекціонери невпинно поповнювали свої зібрання новими екземплярами. Королі та королеви європейських країн в неймовірній кількості збирали художні витвори та сприяли закладенню основ найбільших громадських галерей. 

Серед молодих аристократів навіть виникла традиція подорожувати країнами в пошуках цінних антикварних речей. Особливою популярністю користувалася Італія, яка славилася своїм живописом. Колекції стали не тільки показником багатства, а й інтелектуальної переваги, бо для їх зібрання треба було мати ґрунтовні знання. 

Перелік предметів у колекціях швидко розширювався — до творів мистецтва додалися дорогий посуд, монети, цінна зброя, коштовні дрібнички, ювелірні прикраси. Великі колекції найрізноманітніших речей називалися «кунсткамерами». 

Перші аукціонні дома

Найбільш жваво ринок антикваріату розвивався у Великобританії, там було засновано перші в світі аукціонні доми — Sotheby’s та Christie’s, які існують дотепер. Ці доми є найбільшим майданчиком торгівлі антикваріатом, разом їхня частка світової торгівлі найрідкіснішими та найкоштовнішими реліквіями складає 90%.

В зв’язку зі зростанням попиту на антикваріат у XVIII–XIX століттях з’явилося багато підроблених артефактів, зокрема, рукописів. Тому антикварні предмети стали досліджувати щодо їхнього походження та віку за допомогою спеціальних експертиз.

Після того, як владу в Росії в 1917 році захопили більшовики, заможні власники приватних антикварних колекцій в більшості емігрували за кордон,  захопивши найцінніші екземпляри своїх зібрань. До того ж на початку свого існування Радянський Союз і сам охоче продавав цінні реліквії іноземним державам з метою отримання коштів на розвиток промисловості. 

Після Другої світової війни на міжнародному рівні було прийнято угоди для регулювання легального обігу антикваріату та обмеження торгівлі ним на «чорних» ринках. Проте в Радянському Союзі торгівля антикваріатом майже завжди відбувалася підпільно. Існувало всього кілька державних антикварних крамниць, але найцікавіші екземпляри не потрапляли в продаж, а надходили до музеїв. 

Колекціонери антикваріату України

Щодо України, то серед відомих колекцій антикваріату XIX століття найчастіше згадують зібрання картин підприємця-цукрозаводчика Івана Терещенка, якому завдячує своєю базою Київська картинна галерея. Також видатною вважається колекція подружжя Ханенків, яка складалася з картин, ікон, кераміки, порцеляни, килимів, предметів народного мистецтва та інших цінних унікальних речей.

В 1990-х роках, після здобуття незалежності Україною, антикварний ринок в країні активізувався. З’явилися періодичні видання, присвячені цьому захопленню, клуби колекціонерів, антикварні галереї та крамниці. Популярністю серед любителів користуються старовинні меблі, монети, посуд, прикраси. І хоч попит на антикваріат не є стабільним і традиційно знижується в кризові періоди, проте для професійних антикварів це добра нагода придбати унікальну річ за невисокою ціною.

Статистика

  • 80,2 мільйона доларів — за цю суму продано в 2010 році у Великобританії один з найдорожчих лотів в світовій історії антикварних аукціонів — китайську вазу династії Цінь, датовану 1740 роком.
  • 1 мільярд доларів — таку оцінку отримала колекція творів мистецтва, яка належала Майклу Джексону. До неї входили старовинні меблі, скульптури, дзеркала та інші предмети. 
  • 30,8 мільйона доларів — стільки коштував рукописний зошит з науковими записами «Лестерський кодекс» авторства Леонардо да Вінчі в 1994 році на аукціоні Christie’s. Власником реліквії став Білл Гейтс. 
  • 33,76 мільйона доларів — таку суму заплатив колекціонер за старовинний персидський килим на аукціоні  Sotheby’s в 2013 році.
  • 156,8 мільйона доларів — загальна вартість колекції ювелірних прикрас Елізабет Тейлор, проданої на аукціоні Christie’s в 2011 році. Одними з головних лотів були перлина La Peregrina, датована XVI століттям, та перстень з діамантом вагою 3319 каратів. 

Всесвітній день антикваріату в історії

  • 1707
    Засновано Лондонське товариство антикварів.
  • 1744
    В столиці Великобританії створено аукціонний дім Sotheby’s.
  • 1766
    Антиквар Джеймс Крісті відкрив у Лондоні аукціонний дім Christie’s.
  • 2000
    Перший антикварний аукціон в Інтернеті, проведений Sotheby’s.
  • 2006
    В Україні почав виходити журнал про мистецтво, антикваріат та колекціонування «Антиквар».

Часті Питання та відповіді про Всесвітній день антикваріату

В чому полягає різниця між антикварними та вінтажними речами?

Антикваріатом прийнято вважати речі не молодші за 100 років. Вінтажними називаються предмети, які більше не випускаються масово, але є значно «молодшими». Зазвичай їхній вік — від 30 до 100 років. 

Які предмети антикваріату є найціннішими?

Що більше історичних фактів пов’язано з антикварною річчю, тим вона коштовніша. Вартість залежить також від того, настільки рідкісним є предмет та в якому він стані. Ті речі, що належали відомим персонам, з автографами чи виготовлені свого часу в дуже обмеженій кількості часто теж є ціннішими за інших.

Які антикварні предмети є найбільш розповсюдженими?

Більш розповсюджений в порівнянні з іншим антикваріатом керамічний та порцеляновий посуд. Ці предмети свого часу вироблялися масово й були доступними широким верствам населення, тому їх збереглося досить багато.

Які види антикваріату найбільш рідкісні?

Це предмети, які ніколи не вироблялися серійно, оригінальні витвори мистецтва чи предмети дуже давні, але добре збережені. Наприклад, шабля Наполеона Бонапарта або ваза династії Цінь.

Як дізнатися, чи є старовинна річ антикварною?

Для цього вперше за все треба визначити вік предмета. Кераміка й порцеляна зазвичай мають знаки виробника, за якими їх можна ідентифікувати. Також подібні фірмові знаки є на виробах із срібла. Але завжди краще звернутися за оцінкою до спеціаліста.

Як святкувати Всесвітній день антикваріату?

9 квітня відзначають як професійне свято всі, хто так чи інакше пов’язаний зі сферою антикваріату — колекціонери, власники антикварних крамниць, реставратори, експерти, мистецтвознавці. Цього дня зазвичай відбуваються приватні й музейні виставками та аукціони.

Для тих, хто має досить загальне уявлення про антикваріат, це чудова нагода для розширення своїх знань. До послуг мешканців великих міст — різноманітні музеї та галереї, де можна на власні очі побачити унікальні речі, які мають високу історичну чи художню цінність. Наприклад, Національний музей мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків в Києві вважається найвидатнішим зібранням витворів світового мистецтва в нашій країні.

Якщо ж відвідати музеї немає можливості, можна скористатися онлайн-екскурсіями, адже зараз світова мережа надає можливість всім охочим побачити безцінні експонати Лувру, Ермітажу, Галереї Уффіці та інших відомих музеїв. Також є цікаві фільми про коштовні реліквії та колекціонерів, які варто переглянути цього дня, наприклад, «Краща пропозиція» чи «Дев’ята брама». 

Для охочих розпочати власне зібрання антикваріату необхідно спочатку визначитися з напрямком колекції, вивчити тенденції ринку, проконсультуватися з експертами, і тільки після цього йти до антикварного магазину. Також слід врахувати, що це хобі вимагає досить високого рівня стартового капіталу.

Чому ми любимо цей день? 

Існує багато причин, через які люди захоплюються старовиною та збирають свої колекції. Для декого антикварні речі дорогі як родинні реліквії — наприклад, перстень, що залишився в спадок від прабабусі, або обідній стіл, який слугував багатьом поколінням.

Деяким людям подобається сама атмосфера старовини та декор будинку в античному стилі, тому вони купують антикваріат для інтер’єру своєї оселі. Такі речі завжди надають приміщенню особливого стилю і шарму.

Для багатьох колекціонування антикваріату — це хобі, якому присвячується вільний час. Для інших — професія, що приносить прибутки, проте для професійної торгівлі антикваріатом необхідно отримати спеціальні знання, щоб добре орієнтуватися у вартості речей.

Антикваріат часто доводиться реставрувати – це дуже клопітка, але захоплююча справа. Чимало тих, хто має антикварний бізнес, розпочали його саме тому, що їм подобалося приводити дещо пошкоджені речі до належного стану, і тільки потім продавати їх.

В теперішньому світі, який постійно змінюється, антикваріат є наочним нагадуванням про багату історію людства. До того ж, у предметах з цікавим минулим є щось особливе, вони пробуджують уяву та буквально оживляють історію, що часто не під силу книгам, фільмам чи світлинам. А ще антикварні речі є доказом того, що життя триває попри зміни епох, війни та стихійні лиха, і вселяють надію, що й сучасні покоління залишать цінний матеріальний спадок для своїх наступників. 

Коли будемо святкувати Всесвітній день антикваріату?

РікДатаДень тижня
20219 квітняП’ятниця
20229 квітняСубота
20239 квітняНеділя
20249 квітняВівторок
20259 квітняСереда
Copy link