Міжнародний день фен-шуй

Міжнародний день фен-шуй

Що це за свято?

Фен-шуй можна визначити як давню філософію чи науку, яка виникла в Китаї приблизно 3 тисячі років тому. Це складна система позиціонування будівель та предметів всередині них таким чином, щоб узгодити їх положення з духовними силами для отримання здоров’я та щастя. «Фен» в перекладі з китайської означає вітер, а «шуй» —  вода. Разом стихії відповідають за потоки життєдайної енергії «ци», яка присутня абсолютно всюди. Багато людей облаштовують свої оселі з дотриманням правил фен-шуй, сподіваючись гармонізувати своє життя. Цьому вченню в світі присвячено спеціальний день — 8 квітня відзначається Міжнародний день фен-шуй.

Читайте нашу статтю: Буддистські притчи

Буддистські притчи

Як виникла ідея святкування Міжнародного дня фен-шуй?

Точної дати появи науки фен-шуй не встановлено, проте немає сумнівів у тому, що вона існує багато тисячоліть. На її розвиток головним чином вплинула філософія даосизму, а також буддизму та конфуціанства.

Схожі події:
☯️ Міжнародний День Йоги
☯️ Всесвітній день медитації
☯️ Свято людського світла (День внутрішнього світла)
☯️ День нірвани
☯️ Міжнародний день буддизму

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Традиційне китайське вчення даосизм, засноване мудрецем Лао-Цзи — це філософія про шлях досягнення гармонії. В основі вчення лежить явище рівноваги та взаємозв’язку, якому сприяють всюдисущі енергетичні потоки «ци» та «ша». «Ци» — життєдайна енергія, а «ша» — руйнівна. Енергія «ци» має дві складові — «інь» та «ян». «Інь» означає темне, жіноче й сприйнятливе начало, а «ян» — начало світле, чоловіче та активне. «Інь» та «ян» весь час рухаються, перетікаючи одне в одного. 

5 елементів

Також основа космології даосизму базується на п’яти природних елементах — вогні, дереві, землі, воді та металі. Елементи постійно знаходяться в русі, так само як «інь» і «ян», і залежать один від одного. Вважається, що вогонь живить землю, перетворюючи предмети на попіл; земля живить метал, бо руду добувають із земних надр; метал живить воду, тому що її зберігають в металевих ємкостях; вода живить дерево, надаючи йому сил для росту; дерево живить вогонь — завдяки дровам палає вогнище. 

Карта ба-гуа

Одним з інструментів фен-шуй є карта ба-гуа у формі восьмикутника. Внутрішнє кільце ба-гуа складається з восьми триграм — символів з трьох суцільних та пунктирних ліній. Авторство триграм приписують першому китайському імператору  Фу Сі, який побачив їх на панцирі черепахи. Відтоді це символи неба, землі, вогню, води, озера, гори, вітру та грому. Фу-Сі розмістив ці знаки на восьмикутній карті у формі панцира черепахи.  Кожна сторона карти відповідає одній з восьми сфер людського життя — кар’єрі, знанням, наставникам, родині, творчості, багатству, репутації та шлюбу. В центрі ба-гуа знаходиться зона здоров’я.

Компас луобань

Ще одним інструментом фен-шуй є компас луобань, який, на відміну від звичайного, вказує на південний полюс Землі. Південь у фен-шуй відповідає літу, теплу та силі, його символом є червоний фенікс — втілення краси й добра. Північ відповідає зимі, холоду й темряві, а символічна тварина півночі — чорна черепаха, що означає довге життя та витривалість.  Східний напрямок означає весну, море та початок, а відповідною твариною є лазуровий дракон —  символ величі. Захід пов’язаний з осінню та засніженими горами, а білий тигр символізує хоробрість і силу. 

З точки зору майстрів фен-шуй,  скориставшись компасом луобань та наклавши карту ба-гуа на план будинку або місцевості, можна проаналізувати будь-який простір — оселю, сад чи офіс. Визначивши, де проходять найбільш сприятливі потоки «ци», а де — несприятливі потоки «ша», можна відрегулювати їх за допомогою різних предметів, а також звуків та ароматів. 

Наприклад, дзеркала розміщують там, де енергія ци потрапляє в глухий кут, щоб направити її далі по шляху. Звук дзвіночків чи проточної води, так як і присутність всього живого — домашніх тварин і рослин, сприяє зменшенню потоків негативної енергії «ша». Ця енергія рухається по прямих лініях, тому меблі слід встановити таким чином, щоб вони відбивали її. Приємна музика, аромати, предмети мистецтва теж сприяють гармонізації простору, якщо розмістити їх у відповідних місцях.

Використання фен-шуй

Спершу фен-шуй слугував у Китаї для вибору місця поховання — в країні не було загальних кладовищ, і кожен обирав місце для могил предків на свій розсуд. При цьому важливо було знайти правильне місце, бо від цього залежало благополуччя живих. Потім за фен-шуй почали будувати палаци імператорів, будинки та цілі міста. Вважається, що й Велика китайська стіна збудована так, щоб її вигини підтримували потік енергії «ци».

В давнину фен-шуй був суворою таємницею імператорського двору Китаю, і майстрам заборонялося відкривати свої знання чужоземцям. Вони передавалося від батька до сина, створюючи династії посвячених у фен-шуй, адже застосування цієї практики здається простим лише на перший погляд, а насправді це досить складна і комплексна справа. 

Заборона фен-шуй

Коли владу в Китаї здобула комуністична партія, фен-шуй, попри його історію в тисячі років, офіційно визнали забобонами й заборонили. Проте знищити давнє вчення не вдалося, і воно досі користується популярністю в Піднебесній. 

Хоч сучасна наука й не визнає фен-шуй, він має багато прихильників в усьому світі. Дехто вважає фен-шуй міждисциплінарною наукою, яка поєднує в собі геофізику, метеорологію, екологію та архітектуру. Інші просто намагаються за допомогою його інструментів покращити своє здоров’я, благополуччя й достаток. Існує думка, що загальнодоступні знання з фен-шуй є лише «верхівкою айсберга», а справжні таємниці й зараз надійно оберігаються китайськими майстрами від сторонніх. 

Міжнародний день фен-шуй в історії

 • 888 до н.е.
  Перше письмове свідчення про комплекс знань, який дослідники вважають описом фен-шуй.
 • 420-265 до н.е.
  Вперше в документальних джерелах використано термін «фен-шуй».
 • 1966-1976
  Фен-шуй в Китаї потрапив під заборону. Книги про це вчення знищувалися, а багато майстрів перебралися до Сингапуру, Гонконгу, Тайваню, країн Європи та США.
 • 1990
  З’явилися перші школи фен-шуй за межами Китаю — в США та країнах Західної Європи.
 • 2004
  Відбулася перша Міжнародна конференція фен-шуй. Відтоді вона проходить щороку на протязі двох днів за участю найбільш відомих майстрів фен-шуй та експертів із суміжних дисциплін, наприклад, китайської астрології.
 • 2005
  Офіційно зареєстровано Міжнародну асоціацію фен-шуй зі штаб-квартирою в Сингапурі.

Часті Питання та відповіді про Міжнародний день фен-шуй

Хто з відомих людей практикує фен-шуй в своєму житті?

Таких дуже багато, але серед найвідоміших прихильників цього вчення — Білл Гейтс, Джулія Робертс, Опра Уїнфрі, Джонні Депп, Стівен Спілберг. Послугами консультантів з фен-шуй користується навіть Дональд Трамп.

Які школи фен-шуй існують?

Це «Школа форм» — класика, заснована на правильному розташуванні предметів у просторі; «Школа компаса», яка базується на використанні магнітного компаса луобань і зв’язку з порами року, зірками й планетами; «Black Hat» — наймолодший напрямок, заснований у 1980-х роках та популярний в країнах Заходу. Цією школою використовується виключно карта ба-гуа, тому часто її не сприймають справжні майстри давньої науки. 

Як згідно фен-шуй має бути розташоване ліжко в спальні?

Узголів’я ліжка найкраще розмістити біля суцільної стіни, де немає віконних чи дверних отворів. Не рекомендується спати на лінії між вікном та дверима, так як по цьому напрямку рухаються енергетичні потоки, тому це буде заважати повноцінному відпочинку.

Чи відрізняється фен-шуй будинку від квартири?

При аналізі будь-якого приміщення спеціалісти з фен-шуй використовують однакові методи, але у випадку з будинком до уваги береться ще й розташування прилеглої земельної ділянки.

Які відомі будівлі зведені із застосуванням фен-шуй?

За принципами фен-шуй збудовано Банк HSBC та Банк Китаю в Гонконзі, магазин Apple Store в Лондоні, а також Сіднейський оперний театр.

Як святкувати Міжнародний день фен-шуй?

В цей день Міжнародною асоціацією фен-шуй, а також школами фен-шуй проводяться заходи для популяризації предмету своєї діяльності. Тому всі охочі можуть більше дізнатися про фен-шуй на онлайн-вебінарах чи конференціях, а при бажанні — знайти відповідні курси чи консультанта.

Тим, хто хоче самостійно покращити своє життя за допомогою  фен-шуй, варто почати з найпростіших дій: ознайомитися з базовими постулатами цього вчення та спробувати застосувати на практиці деякі з них.

Наприклад, щоб в оселі переважала енергія «ци», можна поставити багато зелених рослин. Вони не дають енергії застоюватися, а також мінімізують енергію «ша». Однак не варто розміщувати рослини в спальні, щоб не створити надлишку енергії та не страждати від безсоння. Зрізані квіти тримати вдома не бажано, так як їхня енергетика — мертва. 

Ефективно «відлякують» негативну енергію різні прянощі й аромати, тому рекомендується тримати на кухні часник, цибулю та червоний перець. Також допомагають оберігати дім від негативу статуетки драконів, слонів, левів та собак.

Згідно фен-шуй, матеріальний бруд та захаращеність в кімнатах перешкоджають вільному переміщенню енергетичних потоків, тому важливо частіше робити вологе прибирання, мити вікна, а також звільняти простір від непотрібних речей. 

Китайські дзвіночки — відомий атрибут фен-шуй для рівномірного розподілу енергії «ци» та зменшення енергії «ша», тому їх теж бажано використати в своїй оселі.

Чому ми любимо цей день? 

Китайські філософи вважають, що хороше життя визначають п’ять факторів: доля, везіння, добрі справи, освіта і фен-шуй. Люди не в змозі контролювати долю чи керувати везінням, але на інші три фактори можуть вплинути. Зокрема, фен-шуй надає практичні інструменти й знання для того, щоб наша оселя завжди була надійним та затишним місцем, де відпочиває душа й відновлюються сили.

Фен-шуй навчає організованості та охайності, адже неорганізований простір — це поживне середовище для стресу, депресії та нещастя. Тому якщо господарі захоплюються фен-шуй, їхній будинок завжди чистий та впорядкований.

Базові знання з фен-шуй допомагають у випадку купівлі нерухомості. Більшість людей інстинктивно уникають купувати будинок чи квартиру поблизу кладовища, сміттєзвалища чи, наприклад, електростанції. Виявляється, що це не просто так — згідно з фен-шуй, ці місця вважаються заповненими негативною енергією, а тому не підходять для людського житла. 

Фен-шуй має багато спільного з китайською народною медициною, бо обидві ці науки засновані на русі енергій та балансі. Тому вважається, що правильна організація особистого простору сприятливо впливає на стан здоров’я, позбавляючи від хвороб та подовжуючи життя.

Коли будемо святкувати Міжнародний день фен-шуй?

РікДатаДень
20248 квітняПонеділок
20258 квітняВівторок
20268 квітняСереда
20278 квітняЧетвер
20288 квітняСубота
Copy link