Міжнародний день жінок корінних народів

Міжнародний день жінок корінних народів

Міжнародний день жінок корінних народів (International Indigenous Women’s Day), що відзначається 5 вересня, є даниною поваги жінкам корінних народів світу, які продемонстрували безпрецедентну стійкість, силу та відданість у збереженні своїх культур, мов та традицій.

День був заснований під час Другої зустрічі організацій і рухів Америки, що відбулася в Тіхуанаку, Болівія, в 1983 році. Дата була обрана на честь життя та боротьби Бартоліни Сіса, лідера аймара, яка разом зі своїм чоловіком Тупаком Катарі очолила значну частину повстання аймара-кечуа проти іспанських колонізаторів у Перу. Спадщина Бартоліни Сіси є свідченням незламного духу жінок корінних народів та їхньої ключової ролі в боротьбі за справедливість і права.

Роль жінок корінних народів

Жінки корінних народів є хранительками знань, традицій і мов своїх предків. Вони відіграють вирішальну роль у збереженні та зміцненні культури корінних народів. Їхній внесок виходить за межі їхніх громад, оскільки вони також є керівницями екосистем, будівничими рухів і захисницями соціальної справедливості. Вони є мостом між минулим і майбутнім, забезпечуючи передачу мудрості своїх предків майбутнім поколінням.

У Міжнародний день жінок корінних народів проводяться різноманітні заходи та ініціативи, спрямовані на вшанування та піднесення лідерства жінок корінних народів.

  • Читання про проблеми жінок корінних народів та їхній внесок.
  • Перегляд вебінарів, які висвітлюють силу та лідерство жінок корінних народів.
  • Відзначати та ділитися надихаючими історіями про жінок корінних народів, які змінюють світ на краще.
  • Прослуховування подкастів, які дають уявлення про перспективи жінок корінних народів.
  • Вивчення прав жінок корінних народів та адвокація за розширення їхніх можливостей.
  • Підтримувати жінок-художниць з корінних народів, купуючи їхні роботи.
  • Пожертвування організаціям, які надають пріоритет проєктам, що зосереджені на жінках корінних народів.

Ці дії не лише підвищують обізнаність, але й сприяють зміцненню почуття солідарності та підтримки жінок корінних народів у всьому світі.

Схожі події:
✔️ Міжнародний день корінних народів світу
✔️ Міжнародний день сільських жінок
✔️ Міжнародний Жіночий День (День боротьби за права жінок)

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Виклики, з якими стикаються жінки корінних народів

Незважаючи на свій значний внесок, жінки корінних народів часто стикаються з численними рівнями дискримінації.

  • Лише в Латинській Америці налічується приблизно 522 групи корінних народів, жінки складають 59% цього населення. Ці жінки часто стикаються з дискримінацією за ознакою статі, статусу корінного населення та бідності.
  • Багато культур корінних народів мають патріархальні структури, що позбавляють жінок освіти та піддають їх шкідливим практикам.
  • Крім того, жінки корінних народів часто не мають права власності на землю, що ще більше маргіналізує їх у своїх громадах.

Всесвітня конференція з питань корінних народів, що відбулася в штаб-квартирі Організації Об’єднаних Націй у 2014 році, визнала важливість жінок корінних народів. Підсумковий документ конференції підкреслив необхідність підтримки розширення прав і можливостей жінок корінних народів, сприяння розбудові їхнього потенціалу, забезпечення їхньої повноцінної участі в процесах прийняття рішень та ліквідації всіх форм насильства і дискримінації щодо них.

Позначки:
Copy link