Міжнародний день стоматолога

Міжнародний день стоматолога

Що це за день?

Здорові зуби є невід’ємною частиною загального здоров’я кожної людини. Для того, щоб ми все життя могли підтримувати свої зуби в належному стані  та мали  можливість білосніжно посміхатися, існує професія стоматолога. Стоматологи — лікарі, що спеціалізуються на здоров’ї та гігієні ротової порожнини. Вони контролюють розвиток наших зубів з дитинства, діагностують проблеми, лікують та навчають доглядати за зубами та яснами. Кожного року 9 лютого представники цієї надзвичайно важливої професії відзначають своє професійне свято — Міжнародний день стоматолога.

Як виникла ідея відзначати Міжнародний день стоматолога?

Найдавніші артефакти, які мають відношення до стоматології, датовані приблизно 7000-ми роками до нашої ери. У знайдених на території сучасного Пакистану людських залишках виявили просвердлені за допомогою кремнієвого свердла отвори в зубах. Ймовірно, так наші давні предки намагалися боротись з карієсом, хоча слідів пломбування при цьому не знайшлося.

Цивілізація Давнього Єгипту залишила після себе досить багато фактів щодо стоматології. В гробницях єгипетських фараонів знайдено кілька зубів, з’єднаних між собою золотим дротом. Вчені припускають, що цей предмет міг слугувати як зубний протез. Звісно, тоді існувала й практика видалення хворих зубів. Доказів пломбування зубів у Давньому Єгипті не існує, але карієс вже намагалися лікувати за допомогою втирань різних паст, рецепти яких збереглися в стародавніх папірусах.  

В Давній Греції відомий цілитель Гіппократ присвятив багато уваги лікуванню зубів. Його методами були видалення  хворих зубів та використання зубної мазі. Якщо часом зуб розхитувався, Гіппократ прикріпляв його до сусідніх зубів дротиком.

Читайте нашу статтю: Цікаві факти про зубну щітку

цікаві факти про зубну щітку

Давньоримський лікар Гален першим дійшов висновку, що всередині зуба є нерв. Римляни використовували для чищення зубів спеціальний порошок,  а лікарі не тільки виготовляли зубні протези, а й навчилися закривати пошкоджені зуби золотими коронками.

Пломбувати зуби вперше почали в Китаї в VII столітті, використовуючи для цього срібну амальгаму. До складу пломбувального матеріалу, крім срібла, входили ртуть та олово. Китайці винайшли й зубну щітку в її сучасному розумінні. Основа щітки була з бамбуку чи кістки, а щетина — з жорсткої овечої шерсті.

В епоху середньовіччя в Європі найосвіченішими людьми зазвичай були монахи, тож саме вони надавали людям медичні послуги, в тому числі й стоматологічні. Та згодом церковне керівництво заборонило своїм підлеглим займатися медициною і відтоді такі функції перебрали на себе цирульники. Це була професія досить широкої спеціалізації — від стрижки й гоління до виготовлення різних лікарських препаратів, бальзамування померлих та хірургічних операцій.  Саме до цирульника зверталися тоді, коли треба було видалити хворий зуб.

Нова ера в стоматології

Перша друкована книга із стоматології вийшла в світ у Німеччині в 1530 році. Основою видання стали давні роботи різних авторів. В одному з розділів книги є опис процесу пломбування зуба золотом. В 1575 році методи хірургічної стоматології були описані французьким лікарем Амбруазом Паре, відомим засновником сучасної хірургії. 1685 року з’явився перший підручник для стоматологів англійською мовою. В ньому надавалася увага не лише видаленню зубів, а й приготуванню пасти для їх чищення та рекомендаціям щодо розслаблення пацієнта перед лікуванням.

Але справжнім початком нової ери в стоматології стала діяльність французького лікаря П’єра Фошара. У XVIII столітті він довів, що зуби руйнуються від цукру, а не від «зубних черв’яків», як вважали раніше. Фошар виділив стоматологію в окрему медичну спеціальність, виробив детальну систему догляду за зубами та техніку лікування.  Його рекомендації актуальні й зараз — чищення зубів, пломбування отворів, встановлення скоб та протезів.

В XIX столітті в усьому світі почали відкривати перші спеціалізовані навчальні заклади для зубних лікарів.  Так, у 1840 році в США відкрився Балтиморський коледж стоматологічної хірургії,  а в 1859 році почали діяти перші школи для стоматологів у Великобританії. На території сучасної України перші стоматологічні школи відкрилися в 1892-1897 роках у Києві, Харкові та Одесі.

XX й XXI століття вивели стоматологію на якісно новий рівень — з’явилися якісні композитні матеріали, які неможливо відрізнити на вигляд від справжньої тканини зуба, титанові імпланти, стоматологічний лазер, цифрова рентгенологія ротової порожнини. І це далеко не повний перелік всіх новацій, якими зараз користуються стоматологи задля того, щоб кожна людина мала здорову та гарну усмішку.

Міжнародний день стоматолога в історії

  • 1723
    Французький лікар П’єр Фошар видав книгу «Хірург-стоматолог — трактат про зуби».
  • 1873
    Американською компанією Colgate розпочато масове виробництво першої зубної пасти.
  • 1900
    В Парижі засновано Міжнародну федерацію стоматологів. Метою створення було проведення регулярних стоматологічних конгресів для обміну досвідом та розвитку світової стоматології.
  • 1938
    З’являється перша зубна щітка з синтетичного матеріалу — нейлону.
  • 1989
    Стають доступними перші продукти для домашнього відбілювання зубів.
  • 1990
    Початок ери естетичної стоматології — нових реставраційних матеріалів, імплантів, вінірів.

Часті Питання та відповіді про Міжнародний день стоматолога

Як часто треба відвідувати стоматолога?

Вважається, що середньостатистичній людині варто приходити на профілактичний огляд до стоматолога два рази на рік, навіть якщо нічого не турбує. Але в залежності від загального стану зубів деяким людям необхідно робити це частіше — раз на три-чотири місяці.

Які спеціалізації є в сучасній стоматології?

Стоматологи поділяються на терапевтів,  ортопедів, ортодонтів, пародонтологів, хірургів, дитячих стоматологів та зубних техніків.

Чи обов’язково лікувати молочні зуби у дітей, адже вони все одно зміняться постійними?

Якщо молочні зуби не лікувати, це призводить до багатьох стоматологічних проблем в майбутньому. Тому в разі необхідності потрібно лікувати й пломбувати молочні зуби.

Які якості необхідні для стоматолога?

Стоматолог повинен мати розвинуту координацію рухів, зокрема, дрібної моторики рук, стовідсотковий зір та добру пам’ять. Також важливо спілкуватися з пацієнтами, вміти їх заспокоїти. Особливо важливим це вміння є для дитячих стоматологів.

Як обрати для себе найкращу зубну щітку?

Зубну щітку з жорсткою щетиною стоматологи рекомендують тільки для міцних, здорових зубів. Щітка середньої жорсткості згодиться практично всім, а щітка з м’якою щетиною придатна для чутливих зубів. Сучасні електричні та ультразвукові щітки дозволяють досягти кращого результату.

Як відзначати Міжнародний день стоматолога?

Наша країна приєдналася до святкування Міжнародного дня стоматолога в 1993 році, перейнявши при цьому найкращі світові традиції.  Стоматологічні клініки в цей день часто проводять дні відкритих дверей та різноманітні акції, спрямовані на пропагування профілактики захворювань зубів та ясен.

9 лютого можна прийти на майстер-клас з правильного догляду за зубами, де спеціалісти допоможуть підібрати потрібну зубну пасту та зубну нитку. Зазвичай також проводяться конкурси з розіграшами призів у вигляді безкоштовної консультації або знижки на лікування. Зважаючи на високу вартість стоматологічних послуг, варто відвідати такі заходи. .

Для стоматологів цього дня організовуються семінари й конференції, на яких вони діляться досвідом та можуть дізнатися про новітні препарати, інструменти та технології в стоматологічній практиці. Спілкування з колегами допомагає продемонструвати свої досягнення та підвищити професійний рівень.

Але головне, що варто нам зробити 9 лютого — привітати свого стоматолога з професійним святом. Адже всі ми є пацієнтами певного лікаря, а кожному стоматологу буде приємно усвідомити, що його працю високо цінують та поважають.

Чому важливий цей день? 

  • Необхідно знати, що наявність хворих зубів є чинником серцево-судинних захворювань, бо зубний карієс постійно генерує інфекцію, яка може потрапити до кровоносної системи.
  • Якщо деяких зубів не вистачає, це погано впливає на роботу шлунку, тому що їжа в роті не подрібнюється належним чином.
  • Часто гастрити, панкреатити та навіть виразки шлунку є наслідком проблем ротової порожнини.
  • Таке захворювання ясен, як пародонтит, буває причиною підвищення рівня цукру в крові та розвитку цукрового діабету.

Тому не варто нехтувати порадами стоматологів та намагатися не пропускати профілактичні огляди — адже на початковому етапі захворювання зубів чи ясен значно легше вилікувати, ніж в запущеному стані.

Цей день нагадує нам про важливість власної відповідальності за своє здоров’я. Турбота про здоров’я зубів включає позбавлення від шкідливих звичок, необхідну гігієну, збалансоване харчування, вживання вітамінно-мінеральних препаратів,  обмеження у вживанні солодощів.

Не секрет, що багато людей бояться стоматологічних кабінетів. Це зазвичай пов’язано з негативним досвідом, адже ще кілька десятиліть тому стоматологічні послуги в нашій країні були на досить примітивному рівні.

Міжнародний день стоматолога дає змогу більше дізнатися про можливості сучасної стоматології, адже всі наші страхи пов’язані з недостатністю інформації. Наразі стоматологи надають якісне лікування без болю, забезпечують індивідуальний підхід до кожного пацієнта, часто перетворюючи свою професію на справжнє мистецтво.

Коли будемо відзначати Міжнародний день стоматолога?

РікДатаДень тижня
20219 лютогоВівторок
20229 лютогоСереда
20239 лютогоЧетвер
20249 лютогоП’ятниця
20259 лютогоНеділя
Copy link