Всесвітній день боротьби з карієсом

Всесвітній день боротьби з карієсом

Що це за подія?

Щороку у червні у різних куточках нашої планети відзначається Всесвітній день боротьби з карієсом (World Caries Day) – неофіційна освітня подія. Дата може відрізнятися залежно від країни. Скоріше за все, виникнення цієї події повʼязане з проведенням Місяця здоров’я порожнини рота, що проводиться за підтримки Американської стоматологічної асоціації. Місяць здоров’я порожнини рота – це нагадування про важливість постійного дотримання належної гігієни порожнини рота. Свято має надзвичайне значення, оскільки проблема карієсу є глобальною та актуальною для здоров’я кожної людини. А якщо поглянути на цифри, то саме карієс є найпоширенішим захворюванням у світі. Від нього страждає 98% дорослого населення Землі. 

Також 4 червня у Японії відзначають День профілактики карієсу зубів (Dental Caries Prevention Day).

Читайте нашу статтю: Цікаві факти про зубну щітку

цікаві факти про зубну щітку 3

Як виникла ідея відзначати Всесвітній день боротьби з карієсом?

Вперше цю подію відзначали у 2013 році з ініціативи стоматологів. Свято є однією з найважливіших подій у сфері стоматології. Він покликаний привернути увагу на важливість догляду за ротовою порожниною. Це ще одна можливість проінформувати пацієнтів про стоматологічні захворювання, їх профілактику та способи боротьби з ними.

Схожі події:
🦷 Міжнародний день стоматолога
🦷 Європейський день зубних техніків
🦷 День зубного техніка
Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Що таке карієс?

Карієс – це прогресивне захворювання зубів, яке виникає через демінералізацію кісткових тканин. Це бактеріальна інфекція порожнини рота, яка виникає внаслідок дії внутрішніх чи зовнішніх чинників.

Після прийому їжі в ротовій порожнині, зокрема на поверхні зубів, а також у щілинах між ними залишаються рештки, які бродять та гниють. Органічні кислоти та різноманітні організми, що утворюються в результаті цих процесів здійснюють негативний вплив на зуб. Щоразу вживаючи цукор та продукти з його вмістом, ми наражаємо свої зуби на небезпеку де мінералізації. Виявляється, що з вуглеводів, зокрема з солодощів, продукуються кислоти, які є агресивними у відношенні до емалі.

Різновиди карієсу

Не всі знають про класифікацію цієї патології. За місцем утворення карієс підрозділяють на фіссурний та пришийовий.

Найчастіше зустрічається фісурний вид карієсу. Фісури – це борозенки поглиблення в жувальних зубах, у яких зазвичай накопичуються рештки їжі. З метою профілактики карієсу фісури можна загерметизувати.

Однак складнішим у плані лікування є пришийковий карієс. Тобто, ураження утворюються на шийці зуба. Емаль у цій ділянці має дуже тонкий шар, а проміжки між зубами важко чистити. 

Cтадії розвитку карієсу

Розвиток карієсу відбувається у декілька стадій. На початковій стадії на поверхні зуба з’являються плями світло-жовтого кольору – це свідкує про ураження емалі. Людина може не мати будь-яких неприємних відчуттів, тому здебільшого проблема на першому етапі розвитку часто ігнорується.

Проте, якщо карієс не лікувати, він переходить до наступної, середньої стадії свого розвитку, коли від ушкодження страждає не тільки емаль, але головні тканини зуба, які ще називають дентином. Цей м’якший та ніжніший від емалі шар руйнується набагато швидше, тому захворювання через короткий термін переходить до глибшої стадії. Середній карієс супроводжується зовнішніми змінами зубів: з’являються темні плямки, каріозні порожнини, можуть виникати больові відчуття під час вживання холодної, гарячої, кислої чи солодкої їжі.

Глибока стадія карієсу характеризується неприємним запахом, значним руйнуванням тканин зуба та тривалішими больовими відчуттями.

До яких наслідків може призвести карієс?

Мало хто знає, що маленькі темні плями на зубах можуть призвести до серйозних проблем зі здоров’ям ротової порожнини, серед них:

 • Пульпіт – коли у поглибленні зуба запалюється нерв, це призводить до сильних больових відчуттів.
 • Гострі респіраторні захворювання – бактерії та мікроорганізми розмножуються в уражених ділянках зубів та потрапляють на інші органи ротової порожнини, де стають збудниками запальних процесів.
 • Захворювання шлунково-кишкового тракту. Головне завдання зубів – ретельно пережовувати їжу. Однак, коли вони хворі та не можуть впоратися зі своїм завданням, збільшується навантаження на шлунок та інші органи ШКТ. 

Профілактика карієсу

Сьогодні складно знайти дорослу людину, яка б не мала проблеми з карієсом. Однак чудова новина полягає в тому, що ротову порожнину можна зберегти здоровою, якщо ретельно дотримуватися всіх правил профілактики:

 • Два рази на день чистити зуби. Сам процес чистки має відбуватися протягом двох-трьох хвилин.
 • Видаляти всі рештки після прийому їжі. Для цього необхідно полоскати ротову порожнину та позбавлятися від залишків, що збираються між зубами з допомогою спеціальної гігієнічної нитки.
 • Регулярно вживати воду. У сухій ротовій порожнині набагато швидше розмножуються хвороботворні мікроорганізми. 
 • Уникати вживання занадто гарячих та занадто холодних продуктів. До руйнування емалі також призводить різкий перепад температур.
 • Регулярно відвідувати стоматолога. Навіть якщо вас нічого не турбує, варто показати свої зуби фахівцеві, він виявить та допоможе позбутися проблеми на ранніх стадіях її розвитку.
 • Слідкувати за харчуванням. Надмірне вживання цукру та солодощів негативно впливає на стан здоров’я зубів.

Цікаві факти про карієс

 • Згідно до статистичних даних у країнах Азії та Африки проблема карієсу є менш поширеною, як в скандинавських та північно-американських країнах. 
 • Вчені дослідили, що люди страждали від карієсу ще понад 5 000 років тому.
 • Цікаво що причиною карієсу є не тільки вживання солодощів, але й газованих напоїв. Так, у 1903 році в США, коли виросло виробництво Кока-Коли, різко збільшилась кількість випадків захворюваності карієсом.
 • В період середньовіччя вважалося, що до стоматологічного захворювання призводять малі черви, які точать зуби зсередини.
 • Мало хто знає, але спосіб знищення нерва хворого зуба з допомогою миш’яку був винайдений лікарями Давнього Китаю та популяризований у 18 столітті арабським лікарем Мухаммедом аль Рашидом.

Як відзначати Всесвітній день боротьби з карієсом?

В цей день кожен з нас має можливість поглибити свої знання про це захворювання. Для цього можна почитати відповідну літературу. Лікування зубів для багатьох пов’язане зі стресом та страхом, тому Всесвітній день боротьби з карієсом – це ще слушна нагода відвідати свого стоматолога, а також перевірити стан зубів у своїх дітей та інших членів своєї родини. Також важливо дізнатися, як правильно доглядати за ротовою порожниною, аби уникнути серйозних проблем із зубами.

Коли будемо відзначати Всесвітній день боротьби з карієсом?

РікДатаДень
20244 червняВівторок
20254 червняСереда
20264 червняЧетвер
20274 червняП’ятниця
20284 червняНеділя
Позначки:
Copy link