Міжнародний день біосферних заповідників

Міжнародний день біосферних заповідників

Починаючи з 2022 року, 3 листопада щорічно відзначатиметься як Міжнародний день біосферних заповідників (International Day of Biosphere Reserves).

Генеральна директорка ЮНЕСКО Одрі Азуле наголошує на важливості розуміння нашого впливу на живий світ. Вона підкреслює роль Всесвітньої мережі біосферних заповідників, яка охоплює 748 об’єктів у 134 країнах, у поліпшенні наших відносин з природою.1

Програма “Людина і біосфера” (Man and the Biosphere – МАB), започаткована в 1971 році, є найстарішою міжурядовою науковою програмою ЮНЕСКО. Вона підкреслює роль біосфер ЮНЕСКО як рушіїв позитивних змін, вирішуючи такі нагальні проблеми, як зміна клімату та втрата біорізноманіття. Всесвітня мережа біосферних заповідників (WNBR) була створена в 1976 році як основа для збереження біорізноманіття, відновлення екосистем і життя в гармонії з природою.

Що таке біосферні заповідники?

 • Біосферні заповідники – це міжнародне позначення ЮНЕСКО репрезентативних частин природних і культурних ландшафтів, що простягаються на великих територіях наземних або прибережних/морських екосистем, або їх поєднання.
 • Біосферні заповідники намагаються збалансувати економічний і соціальний розвиток та підтримку пов’язаних з ними культурних цінностей зі збереженням природи.
 • Біосферні заповідники номінуються національними урядами і залишаються під суверенною юрисдикцією держав, на території яких вони розташовані.
 • Вони визначаються в рамках міжурядової програми “Людина і біосфера” Генеральним директором ЮНЕСКО за рішенням Міжнародної координаційної ради MAB International Coordinating Council (MAB ICC).
 • Програма “Людина і біосфера” є міжурядовою науковою програмою, метою якої є створення наукової основи для покращення взаємовідносин між людьми та навколишнім середовищем.
  Її статус визнаний на міжнародному рівні.

Три зони природних заповідників

 • Основні зони – складається з суворо охоронюваної зони, яка сприяє збереженню ландшафтів, екосистем, видів і генетичного різноманіття.
 • Буферні зони – оточують або прилягають до основних територій і використовуються для діяльності, сумісної з раціональною екологічною практикою, яка може сприяти науковим дослідженням, моніторингу, навчанню та освіті.
 • Перехідна територія – це місце, де громади сприяють соціально-культурній та екологічно стійкій економічній та людській діяльності.

Міжнародний день біосферних заповідників – це не просто свято, а нагадування. Цей день нагадує нам про нашу відповідальність перед планетою і необхідність сприяти розвитку сталих відносин з природою. Черпаючи натхнення в практиках цих заповідників, ми покликані відтворювати їх у наших громадах, для збереження природи.

Схожі події: 
✔️ Міжнародний день прибирання прибережних територій
✔️ Всесвітній день охорони дикої природи
✔️ День працівника природно-заповідної справи

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Читайте нашу статтю: Цікаві факти про лемурів

Цікаві факти про лемурів
 1. https://www.unesco.org/en/days/biosphere-reserves []
Позначки:
Copy link