День весни і праці

День весни і праці

Що це за день?

Щороку 1 травня у всьому світі відзначається День весни і праці. З початком другого весняного місяця зникають зимові холоди, а повітря наповнюється не тільки теплом, а особливими весняними ароматами. День збільшується, природа оживає, людина сповнюється новими силами та наснагою.

Свято 1 травня у багатьох асоціюється із сподіваннями на краще. День весни і праці із задоволенням вшановують чесні трудівники, які працюють задля добробуту та процвітання своєї держави та людства на всій планеті. Цей день ще раз нагадує нам про те, що саме від чесної праці залежить процвітання будь-якого суспільства. Кожен трудівник заслуговує на пошану.

Як виникла ідея святкування Дня весни і праці?

Святкування Дня весни і праці тісно пов’язане з історією простих трудівників. У 1877 році почалися масові страйки американських робітників, які працювали у металургійній та залізничній галузях. Та влада швидко придушила ці акції протесту. Однак через 13 років трудівники знову вийшли на мітинги, хоча протести були здебільшого мирними. Основною причиною тодішніх страйків була низька оплата праці. Також робітники вимагали створення спеціальних організацій, які б відстоювали права простих трудящих. 

Проте саму дату Дня праці поєднують з протестами робітників в американському Чикаго, які відбулися саме 1 травня 1886 р. В цей день робочі заводів та фабрик країни зібралися на вулицях в знак протесту проти довгого трудового дня. Їхнього основною вимогою було встановлення нового робочого графіку, за яким люди мали працювати не більше аніж 8 годин на добу. Хоча в деяких цехах люди працювали по 15, а іноді і по 20 годин на добу.

Протести тривали кілька днів, а 4 травня на одній з площ міста у бік поліціянтів полетіла вибухівка. Внаслідок цього загинуло 7 служителів правопорядку і ще понад півсотні постраждало. Також пролунали постріли в бік страйкарів, четверо із них загинули. А ще 7-х засудили та стратили через повішання. В акціях протесту брали участь понад 500 000 громадян. Згодом до чиказьких страйкарів приєдналися робітники з інших міст, таких як Вашингтон, Детройт, Пітсбург, Нью-Йорк та інші.

Впровадження свята

У 1888 році відбулося засідання національної федерації праці, на якому день 1-го травня проголосили Днем боротьби за права робітників. Свято мало важливе національне значення.

Рік по тому, відбувся Конгрес другого Інтернаціоналу у Парижі, на якому виступили делегати із США. Вони розповіли про активний рух американських робітників та запропонували створити так звану інтернаціональну демонстрацію, коли трудівники всіх країн об’єднаються у ході за права робітників. Головною вимогою мало стати скорочення робочого дня з 15 до 8 годин. Днем проведення демонстрації оголосили 1 травня і присвятили його травневим акціям протесту, що відбулися у 1886 році в Чикаго. 

1890-й рік ознаменувався масовими протестами в великих містах Америки та країн Європи. Будапешт, Краків, Прага, Львів, Париж, Барселона – люди масово виходили на протести, відстоюючи свої права. Не обійшлось без сутичок. Наприклад, в Іспанії, маніфестанти постраждали від обстрілу жандармів, багато людей загинуло.

Наприкінці 19-го століття учасники травневих страйків та демонстрацій почали вимагати загального покращення умов життя, лунали заклики до солідарності та миру. 

Перше травня в Радянському Союзі

В часи Радянського Союзу свято 1-го травня відзначалося на офіційному рівні. І називалося воно Днем солідарності трудящих. Свято супроводжувалося величезними демонстраціями, на які збиралися учні шкіл та цілі організації виходили на вулицю. Проте зміст свята полягав у боротьбі за права робітників в капіталістичних країнах. Адже вважалося, що компартія робить все для простих працівників і що робочі надзвичайно цінуються в Радянському Союзі. В той самий час, робочі не могли відстоювати свої права у СРСР, це вважалося антирадянським та суворо каралося. 

Люди використовували день 1-го травня як вихідний, можливість відпочити від роботи, з’їздити на дачу, сходити на пікнік.

Першотравневе свято в незалежній Україні

У 1990 році пройшли останні першотравневі демонстрації, а згодом, через два роки День солідарності трудящих було скасовано. Свято отримало нову назву – День весни і праці. Страйки та демонстрації на захист прав робочих відійшли на задній план. Проте люди продовжують святкувати цей день на своїх дачних сотках, виходять на пікніки тощо. 

Ще одна корисна традиція об’єднала громадяни в цей день. А саме – толока. Заклади освіти, приватні та державні установи, а також окремі громадяни об’єднуються в цей день, щоб навести порядок у своєму місті, селі, районі.

День весни і праці в історії

  • 1886 1 травня
    У американському місті Чикаго пройшли масові протести робітників – основною вимогою яких було скорочення 15 годинного робочого дня.
  • 1888
    На засіданні національної федерації праці, проголосили день 1 травня – Днем боротьби за права робітників.
  • 1890
    Відбуваються масові протести в великих містах Америки та країн Європі.

Як святкувати День весни і праці?

В Казахстані Міжнародний день солідарності трудящих також пережив певні зміни. З 1995 року він називається Днем єдності народу Казахстану.

В Іспанії 1 травня є також офіційним святом, яке називається Днем праці. А друга його версія – народна, це так званий Зелений Сантьяго. Свято квітів і кохання. Раніше був звичай, коли дівчата прикрашали себе квітами та ходили у танку, оспівуючи своїх коханих.

В Нідерландах першотравневе свято присвячено тюльпанам. І це не дивно, адже ця країна здавна є родиною цих чудових весняних квітів. З 1-го по 7-ме квітня тут проходить Фестиваль тюльпанів, а кульмінацією святкування є Неділя цибулини

В Скандинавських країнах ніч першого травня називають Вальпургієвою. Люди не сплять, палять багаття, веселяться у танцях, проводять цікаві розважальні заходи. Як говориться в шведських та данських народних прикметах, у ніч на 1 травня сходяться відьми, а багаття лякає їх та захищає людей від їхніх збитків. А сам першотравневий день має цікаву назву – День зозулі.

Жителі Південної Кореї святкують 1-го травня день народження свого бога – Будди. Та свято має не лише релігійний характер. В цей день влаштовуються масові світські вечірки зі співами та танцями.

В Південноафриканській республіці свято зберегло своє офіційне підґрунтя. Тут воно і надалі називається Днем солідарності трудящих, коли профспілки проводять різноманітні заходи. Це і виставки народних виробів, величезні ярмарки, виступи колективів народної самодіяльності.

В Німеччині також проводяться різні заходи від профспілок. День солідарності у своїх цілях використовують ліві політичні партії. Вони організовують демонстрації, яку часто закінчуються простим хуліганством.

Листівки на День весни і праці

👉 Розділ Листівки та привітанняЛистівки у ВайберіЛистівки в Телеграмі

Коли будемо відзначати День весни і праці?

РікДатаДень тижня
20211 травняСубота
20221 травняНеділя
20231 травняПонеділок
20241 травняСереда
20251 травняЧетвер
Copy link