День енергетика

День енергетика

Що це за день?

День енергетика – професійне свято, встановлене на національному рівні. Припадає на 22 грудня – найкоротший день в році, що дуже символічно. Адже саме в цей день робота цих спеціалістів є найпомітнішою.

Схожі події:
💡 Міжнародний день енергозбереження
🔦 День ліхтарика
🌎 Година Землі

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Як виникла ідея відзначати День енергетика?

Паливно-енергетичний комплекс завжди посідав почесне місце в економіці України. Саме на теренах нашої держави створювалися та запроваджувалися передові досягнення в енергетичній галузі. Сьогодні без електричної енергії не обходиться жодна жила квартира та комерційна структура. Галузь продовжує розвиватися: створюються нові закони, впроваджуються новітні технології, залучаються іноземні інвестиції тощо. 

Запровадження свята

Професійне свято День енергетика було запроваджено ще в 20 столітті. Так, в 1966 році Президія Верховної Ради СРСР видала Указ, в якому пролунала пропозиція запровадити День енергетика та прилучити його до дати прийняття доленосного плану з електрифікації ГОЕЛРО. Пізніше була спроба відзначати цей день щороку третьої неділі грудня, проте вона зазнала поразки.

Коли Радянський Союз розпався, низка країн, що входили до його складу, продовжили вшановувати добрі традиції та відзначати це важливе професійне свято. В незалежній Україні День енергетика було додатково затверджено Президентом України в Указі від 12.11.93, де вказано, що День енергетика слід відзначати, як і раніше, 22 грудня. 

День енергетика в історії

Енергетична галузь в Україні розпочала своє становлення та розвиток ще на початку 19-го століття. Нижче приведені важливі дати для розвитку вітчизняної енергетики.

 • 1878
  Російський інженер у сфері залізничного транспорту О.П.Бородін встановлює перші електричні ліхтарі для освітлення залізничних майстерень в Києві.
 • 1892
  Завдяки розробкам українського інженера Ф. Піроцького, у Києві запрацював перший Російській імперії та у Європі трамвай на електриці.
 • 1890
  В Києві, Костянтинівці, Дніпрі (тоді Катеринослав), у Львові відкриваються перші в Україні електростанції.
 • 1920
  На 8-му Всеросійському з’їзді рад затверджується план ГОЕЛРО (Державна комісія з електрифікації Росії), в якому йдеться про будівництво Дніпрогесу та теплоелектростанцій на території Донбасу.
 • 1935
  Створюються повноцінні енергетичні системи у Дніпрі, Харкові та на Донбасі.
 • 1961
  Завершено будівництво першої в Україні 330-вольтної лінії електропередач.
 • 1962
  Завершено будівництво першої в Україні та у всьому світі лінії передачі постійного струму. Лінія завдовжки понад 450 км мала напругу 800 кВт. 
 • 1991
  Електромережі країни перевищують 1 мільйон кілометрів.
 • 1993
  Запровадження Дня енергетика в незалежній Україні згідно з указом Президента України.
 • 1995
  Побудована Запорізька атомна електростанція, загальна потужність якої становить 6 мільйонів кВт. Електростанція є найбільшою в Європі.
 • 2000
  Розпочало свою роботу Міністерство палива та енергетики. 

Галузь продовжує розвиватися, тим більше, що для цього є всі підстави.

Цікаві факти

 • Вперше видобуток газу у Радянському Союзі розпочався в Україні, а саме у селищі Дашава, Стрийського району Львівської області. Пізніше там знаходилося одне з найбільших родовищ газу в СРСР.
 • 1973 рік ознаменувався в історії вітчизняної енергетичної галузі як найбільш продуктивний. Тоді було видобуто близько 70 мільярдів кубометрів газу. Для порівняння – сьогодні в Україні щорічно видобувається не більше 20 мільярдів кубометрів.
 • Україна входить до 30-ки країн з найбільшим споживанням енергії.
 • Попри великі енергетичні потужності, наша країна закуповує енергоресурси за кордоном.
 • Найбільшим споживачем енергії в Україні вважається Дніпропетровська область.
 • У енергетично-паливному комплексі задіяні близько 500 000 працівників.
 • 50% електроенергії енергії в країні постачається атомними електростанціями.

Часті Питання та відповіді про День енергетика

Кого вітають з Днем енергетика?

В цей день вшановуються всі працівники енергетичної промисловості, що залучені у виробітку, транспортуванні та збуті кінцевим споживачам теплової та електричної енергії.

Листівки та Привітання до Дня енергетика

👉 Розділ Листівки та привітанняЛистівки у ВайберіЛистівки в Телеграмі

«Шановні енергетики, ви цілодобово трудитеся над тим, щоб кожен мешканець України жив у теплі та комфорті. Адже без вас українці були б позбавлені таких важливих та часто непомітних благ, як теплі батареї взимку, світло в домівках в вечірній час, тепла вода в крані. Бажаємо вам, щоб в День енергетика – вашого професійного свята, «електромережі» вашого життя були сповнені здоров’ям, щастям та статками».


«22 грудня – свято для кожної людини, яка користується продуктами праці наших енергетиків. Тому щиро вітаємо вас від імені всіх громадян нашої країни та висловлюємо щиру подяку за вашу працю. І хоча, за вікном зима та холод, в наших домівках та на робочих місцях – тепло тільки завдяки вашим старанням. Теплота переповнює і наші серця, тому ми хочемо щиро привітати вас з вашим професійним святом – Днем енергетика».


«Хто такий енергетик? Це людина, завдяки якій ми насолоджуємося світлом дома та на вулиці, дивимося телевізор, гріємося біля батареї, приймаємо гарячий душ…. Тому нехай ця людина буде завжди сповнена наснаги та життєвої сили, щоб і надалі дарувати тепло та комфорт у кожний дім».

Як відзначати День енергетика?

В цей день лунають офіційні привітання працівників енергетичної сфери з боку Президента України, мерів, голів обласних та районних адміністрацій. Кращих представників галузі традиційно відзначають врученням почесних грамот, нагород та подарунків. Для всіх, хто сумлінно виконує свої обов’язки на енергетичному полі країни, надзвичайно важливим є привітання Міністра енергетики та вугільної промисловості України.

З нагоди свята проводяться урочисті зустрічі, концерти, корпоративні вечори. Для багатьох сімей День енергетика – це родинне свято, адже на енергетичних підприємствах часто працюють цілі покоління. Тому це ще одна слушна нагода зібратися за святковим родинним столом.

Чому важливий цей день? 

Вшанування працівників енергетичної сфери дає змогу ще раз подумати над тим, як ми залежимо один від одного. Адже без цієї важливої професії суспільство було б позбавлено тих благ та комфортних умов, до якого звикло. Тож вшануємо та виявимо вдячність кожній людині, що трудиться на благо кожного громадянина нашої країни.

Коли будемо відзначати День енергетика?

РікДатаДень тижня
202022 грудняВівторок
202122 грудняСереда
202222 грудняЧетвер
202322 грудняП’ятниця
202422 грудняНеділя
Copy link