День народження Європейського союзу

День народження Європейського союзу

Щорічно 1 листопада європейські нації відзначають День народження Європейського союзу. Утворення Євросоюзу відбулося 7 лютого 1992 року після укладання Маастрихтського договору. Проте офіційно договір почав діяти лише 1 листопада 1993. Відомо, що одним із перших, хто оголосив ідею об’єднання країн на рівних умовах, був Віктор Гюґо у 1851 році.

Європейський союз – це політичне та економічне об’єднання 27 демократичних країн Європи заради процвітання, миру та розвитку. Союз має спільні: валюту (євро), динамічний вільний ринок, політику безпеки та зовнішню політику, загальні цінності та стандарти. Держави-члени союзу активно співпрацюють між собою в різних галузях. ЄС – дуже надійний партнер для всіх країн на планеті.

Євросоюзу у 2012 році була вручена Нобелівська премія миру через вагомий внесок у розвиток миру та демократії в Європі.

Цікаві факти

  • Держави-засновниці Європейського союзу: ФРН, Франція, Бельгія, Люксембург, Італія та Нідерланди. Саме цим зумовлений їх більш ніж 60-річний термін членства в цій організації.
  • За територіальною ознакою до ЄС входять країни не тільки з Центральної та Західної частини Європи. Також у складі є території з басейну Індійського океану, Карибського моря та американського континенту, наприклад, Гваделупа.
  • Кількість населення, яке проживає на території Союзу, більш ніж 500 мільйонів людей. Найбільша чисельність – 82 мільйони – проживає в Німеччині, найменша на Мальті – 400 тисяч осіб. Із загального об’єму населення 75% проживає у містах, і ці цифри зростають.
  • Грошова одиниця ЄС – євро, вона є офіційною у 19 країнах Союзу і найближчим часом стане офіційною ще у сімох державах. Данія входить до складу ЄС, але національну валюту не змінила та змінювати не планує. Також є країни, які не є членами об’єднання, але перейшли на євро. 
  • Згідно з нормативними актами, виготовляти для продажу у країнах Євросоюзу варення та джеми можна тільки з фруктів. Але деякі вироби країн-учасниць, які за рецептом потребують додавання овочів, виявились занадто смачними, щоб від них відмовитись. Так, продовольчі норми ЄС визнають моркву, томати та ревінь за фрукти.

Споріднені свята: День Європи, День Європи (створений Радою Європи) та День Європи в Україні

Прочитайте історію виникнення подій та дізнайтеся про декларацію Шумана, а також про цінності, на які наголошує Рада Європи – Європейську конвенцію про права людини.

Коли будемо відзначати День народження Європейського союзу

РікДатаДень тижня
20211 листопадаПонеділок
20221 листопадаВівторок
20231 листопадаСереда
20241 листопадаП’ятниця
20251 листопадаСубота