Магія вдячності: як вести щоденник вдячності

Магія вдячності: як вести щоденник вдячності

Вдячність – це почуття, що є цілющим та ресурсним для нашої психіки. Відчуття вдячності свідчить про задоволеність життям, усвідомленість, здатність бути в моменті, рівень психологічної зрілості особистості. Щоденник вдячності – це лише один з інструментів, щоб навчитися практикувати вдячність та використовувати магію вдячності для покращення свого життя.

Здатність відчувати вдячність впливає на рівень щастя людини, на гормональний стан та загальний рівень самопочуття, підвіщує стресостійкість, покращує стосунки з оточуючими, допомагає знайти сенси та відчути палітру усіх смаків життя. Ось така магія вдячності. Вміння помічати причини для вдячності у своєму житті може стати не лише доброю і корисною звичкою, а й потужним інструментом для змін на краще, революційним кроком трансформації світогляду та способу мислення.

Протягом року багато календарних подій, що нагадують нам про вдячність: Міжнародний день “дякую”, Всесвітній день подяки, День “листів подяки”, День вдячності волонтерам тощо. Візначайте їх і нагадуйте собі про магію вдячності, будьте вдячними собі, близьким людям та світу.

Щоденник вдячності — це просто зошит з подяками і це потужна психологічна техніка для покращення багатьох аспектів життя.

Ведення щоденника вдячності є корисною практикою, що може значно покращити ваше емоційне самопочуття. Для багатьох це може стати зціляючим та терапевтичним інструментом.

Що ми отримуємо від ведення щоденника вдячності:

 • Прокачка усвідомленності
 • Переоцінка цінностей
 • Вміння фокусуватись на моменті
 • Подолання пригніченого настрою
 • Вміння цінувати і радіти тому, що є
 • Підвищення рівня оптимізму
 • Зростання рівня задоволеності життям
 • Підвищення стресостійкісті та емоціної стабільністі
 • Підвищення ресурсності
 • Формування позитивного мислення
 • Зростання самооцінки
 • Кроки до прощення та покращення стосунків
 • Покращення фізичного й емоційного стану

Читайте також: Гормони щастя

Гормони щастя

Життя не повинно давати нам те, чого ми чекаємо. Треба брати те, що воно дає, і бути вдячним за те, що це так, а не гірше.

Маргарет Мітчелл
“Віднесені вітром”

Правила ведення щоденника вдячності:

 • Бажано писати від руки
 • Спершу написати 100 подяк (починайте згадувати все з самого дитинства)
 • Потім писати щодня 5 подяк 
 • Бути щирим
 • Писати максимально конкретно (без загальностей)
 • Вести щоденник тривалий час — не менше 21 дня
 • Дякувати близьким, друзям, співробітникам, речам, подіям, погоді, почуттям тощо
 • Дякувати за дрібниці
 • Бути вдячним негативному досвіду чи подіям (роблячи висновки, уроки, аналіз ситації)
 • Не забувати дякувати собі

Найкращий спосіб відплатити за дивовижну мить – просто насолодитися нею.

Річард Бах
“Міст через вічність”

Помилки ведення щоденника вдячності

Існують помилки, які можуть зменшити ефективність цієї практики або навіть зробити її контрпродуктивною:

 1. Нещирість. Записування того, за що ви відчуваєте, що “повинні” бути вдячними, замість того, що дійсно викликає в вас відчуття вдячності.
 2. Примусовість. Відчуття, що ви “мусите” вести щоденник вдячності, може зменшити його користь. Важливо, щоб це було ваше свідоме бажання.
 3. Повторення. Щоденне повторення одних і тих самих пунктів може призвести до того, що ведення щоденника стане рутинною задачею, а не значущою практикою. Це певною мірою може знецінити оці повторювані “обʼєкти” вдячності.
 4. Зосередження на матеріальному. Хоча вдячність за матеріальні блага є важливою, виключне зосередження на них може призвести до ігнорування глибших, емоційних або міжособистісних аспектів вдячності.
 5. Ігнорування негативних емоцій. Спроби приховати негативні емоції або проблеми веденням щоденника вдячності без роботи з ними може призвести до нездорового придушення емоцій та негативних наслідків для фізичного й ментального здоровʼя.
 6. Нерегулярність. Нерегулярне ведення щоденника може зменшити його ефективність. Регулярна практика важлива.
 7. Зосередження на загальному. Записування загальних фраз вдячності замість конкретних подій, моментів або людей може зробити ведення щоденника менш особистісним і значущим.

Щоденник вдячності найефективніший, коли вдячність стає частиною вашого повсякденного життя, а не лише практикою, обмеженою записами в щоденнику.

Врахування та уникнення цих помилок може допомогти вам максимізувати користь від ведення щоденника вдячності та збільшити ваше загальне відчуття щастя та задоволення життям.

Існує така терапевтична вправа для покращення стосунків у парі або між рідними: щодня промовляти вечором, наприклад, десять подяк один одному. Не абстрактних (що ти є, що любиш мене), а конкретних (за помитий посуд, винесене сміття, за приготовлений чай, подані ліки, за оброблену подряпину тощо). Повірте, нам є за що дякувати близьким.

Промовте подяку перед сном за все, що відбулось сьогодні. Багатьом буде важко згадати причини для подяки, ми часто сприймаємо як належне те, що роблять близькі люди. Водночас, це тренуватиме звичку – бути вдячним.

Перш ніж опустити голову на подушку і зануритися в сон, згадай лише три речі, за які ти сьогодні вдячний. Якщо робитимеш це впродовж двох або трьох місяців, ти помітиш, що став щасливішим і задоволенішим, адже ти перестанеш фокусуватися на поганому і сформуєш звичку помічати хороше. Позитивний настрій приходить із практикою.

Гемін Сунім «Любов до недосконалого»

Вдячність, як терапевтичний інструмент, може змінити ставлення до ситуації, до людини, до певного виду діяльності, до себе тощо. Практикуйте вдячність щодня. Хай це світле й тепле почуття заповнює пустоти, що утворилися від травмуючого досвіду, хай надихає жити і творити добро!

Читайте також: Магія добра

магія добра

Затишний куточок натхнення та мотивації на телеграм-каналі Артлайф

Схожі статті

Copy link