Амброзія — карантинна рослина. Карантинні рослини – це ті, розмноження яких слід обмежувати, вони занесені до нас з інших ареалів. Щороку в останню суботу червня у світі відзначається Міжнародний день амброзії. Дізнайтесь більше про цю рослину, ми підготували цікаві факти про амброзію.
Амброзія полинолиста (Ambrosia artemisiifolia) походить з Північної Америки, але поширилася по всьому континенту, а також у Центральній та Південній Америці. Її інвазивний вплив поширився на Європу, Азію та Австралію. Вважається, що амброзія потрапила до Європи в 1873 році, ймовірно, разом з насінням червоної конюшини та іншими культурами. Спочатку амброзія була зафіксована в Німеччині, потім поширилася до Франції, Великобританії, Нідерландів та Бельгії, а потім потрапила до Східної Європи, включаючи Сербію, Хорватію та Угорщину.
Цікаві факти про амброзію
- У 1925 р. амброзія виявлена в Україні.
- Завезена в Європу амброзія була разом з насінням червоної конюшини з Північної Америки в 1873 р., в Україну потрапила в 1914 р.
- В Україні амброзія не лише потрапляла випадково, але й цілеспрямовано культивувалася. У 1914-1918 роках амброзію вирощував на території сучасної Дніпропетровської області німецький фармацевт на прізвище Кріккер, який намагався використовувати її як замінник хініну та антигельмінтний засіб. 1
- В Україні в амброзії нема природних ворогів, а на батьківщині амброзії, в Північній Америці, у рослини більше 600 природних ворогів, велика кількість комах та рослин, що стримують поширення її популяції.
- Є три види амброзії – полинолиста, трироздільна і багаторічну.
- В межах України найпоширеніша – полинолиста амброзія, ця рослина виявлена на території 21 області.
- Для утворення 1 т сухої маси амброзія витягує з землі 950 тонн води.
- Стебла цієї однорічної рослини можуть досягати 2 м у висоту, а потужна коренева система опускається на глибину 4 м.
- Амброзія розмножується тільки насінням.
- Добре розвинені рослини можуть давати до 200 тис. насінин
- Здатне до пророщення не тільки дозріле насіння, а й насіння воскової та молочної стиглості.
- Рослини амброзії добре переносять затоплення і багаторазове скошування, при цьому утворюють від 5 до 15 пагонів.
Шкідливий вплив амброзії
- Біологічні і технічні збитки навколишньому середовищу, особливо сільському господарству.
- Пригнічення культурних рослин за рахунок потужної надземної маси та кореневої системи.
- Пересихання і виснаження ґрунту, деградація ґрунту, ерозія ґрунту .
- Затінення культурних рослин, що призводить до зниження або втрати врожаю.
- Зниження продуктивності сільськогосподарської техніки на полях, засмічених амброзією.
- Затруднення польових робіт та збирання врожаю через наявність амброзії.
- Витіснення бобових трав на луках і пасовищах, зниження кормових якостей сіна.
- Неприємний запах і смак у молока, якщо дійні корови або інші тварини споживають квітучу амброзію.
Амброзія не лише порушує екосистеми, але й становить загрозу для рідкісних видів рослин та знижує врожайність сільськогосподарських культур, засмічуючи посіви, якщо з нею не боротися належним чином.
Способи поширення амброзії
- Насіння поширюється через насіннєвий матеріал, зернові відходи, харчові корми, землю, що налипла на транспортні засоби.
- Плавуче насіння бур’янів легко переноситься талими і дощовими водами.
- Насіння амброзії зберігається в грунті до 40 років, придатними до проростання, насіння з нескошених рослин розносяться вітром на 5 км.
Амброзія – алерген
- Алергологи вважають дрібний пилок амброзії одним із найагресивніших алергенів, які впливають на шкіру та слизові оболонки людини. Її пилок викликає амброзійний поліз у більш ніж половини населення.
- Пилок амброзії містить 11 відомих алергенних білків, серед яких найбільш значущими є Amb a 1 та Amb a 2. При вдиханні ці білки викликають імунну відповідь, викликаючи такі симптоми, як сльозотеча, лихоманка і сильне запалення верхніх дихальних шляхів, що може призвести до нападів астми. Алергія на амброзію часто призводить до втоми, дратівливості, втрати апетиту, депресії та головного болю.
- Її пилок має особливу властивість: швидко руйнує захисний бар’єр слизових оболонок носа, очей, викликаючи чхання, свербіж, інші алергічні реакції, напади бронхіальної астми.
- За даними США приблизно у 75% алергічний риніт викликає саме амброзія.
- Що цікаво, вона здатна спровокувати перехресну харчову алергію з деякими іншими продуктами рослинного походження. Наприклад, з гірчицею, яка міститься в майонезі, різних соусах і приправах.
- Одна рослина може виробляти від 4 мільйонів до 10 мільярдів пилкових зерен, які можуть поширюватися на десятки кілометрів. Пилок був виявлений на висоті 5 000 метрів і на відстані до 160 км від найближчої рослини амброзії, тобто алергічні реакції можуть виникнути навіть якщо рослини немає поблизу. 1
Люди, схильні до алергії на амброзію, повинні обмежити її вплив у період цвітіння. Використання респіраторів і масок, а також уникнення місць, де росте амброзія, таких як пустирі, будівельні майданчики та узбіччя доріг, може допомогти. Під час піку пилку бажано тримати вікна вдома зачиненими. Для лікування алергії зверніться до сімейного лікаря.
Способи боротьби з амброзією
- Лише адміністративними заходами цей карантинний бур’ян не знищити.
- Несвоєчасні та несистематичні заходи призводять до накопичення значного запасу насіння в ґрунті.
- Щоб контролювати амброзію, слід заохочувати людей повідомляти про місця її зростання. Рекомендується косити амброзію двічі на сезон – до цвітіння та через місяць після нього. Уникайте косіння в травні-червні та в посушливі періоди без зрошення.
- Заходи по знищенню амброзії полинолистої слід проводити до фази цвітіння, щоб запобігти масовому розповсюдженню та зменшити площі карантинних фітосанітарних зон.
- Запобігання проникненню амброзії на нові території передбачає відновлення рослинного покриву там, де він був пошкоджений, наприклад, уздовж нових автомагістралей, на пустирях і порушених ґрунтах.
- Хімічний контроль є не поганим варіантом боротьби з амброзією, але він ефективний лише на обмежених територіях.
Отже, важливий спосіб боротьби з амброзією полягає у обʼєднанні зусиль людей і господарств – це виривання рослини з коренем до її цвітіння. Цікаві факти про амброзію – це про обізнаність та безпеку.
Коли цвіте амброзія в Україні?
Амброзія в Україні цвіте з середини липня до перших заморозків.
Чим небезпечна амброзія для людини?
Амброзія небезпечна для людини насамперед тому, що вона є сильним алергеном. Ось основні причини, чому амброзія шкідлива:
Пилок амброзії є основною причиною сінної лихоманки (алергічного риніту). При вдиханні він може викликати такі симптоми, як чхання, нежить або закладеність носа, свербіж в очах, горлі або вухах, а також загальний дискомфорт.
Особлива небезпека для людей з астмою. Люди з астмою можуть відчувати погіршення симптомів під впливом пилку амброзії. Це може включати посилення кашлю, хрипи та утруднене дихання.
Контакт з амброзією може викликати алергічний дерматит, що призводить до свербіння та запалення шкіри.
Амброзія виробляє велику кількість пилку, який може поширюватися в повітрі на великі відстані, що ускладнює його уникнення під час пікового сезону.
Тривалий сезон пилкування амброзії – це тривала проблемою для алергіків.
Чи можна виривати амброзію?
Молоді пагони амброзії слід виривати з корінням, можна знищувати бур’ян, витісняючи його іншими рослинами – багаторічниками або газонними травами. Також ефективний спосіб боротьби з амброзією – багаторазове викошування до періоду її цвітіння.
Читайте нашу статтю: Цікаві факти про полуницю

Підписуйтесь на розсилку "Цікаві статті"
Кожної пʼятниці ми надсилатимемо вам нові цікаві статті за тиждень у вашу поштову скриньку. Відписатися можна будь-коли. Наш контент на 100% безплатний.