Всесвітній день ветеринара

Всесвітній день ветеринара

Що це за подія?

Кваліфікованої медичної допомоги часом потребують не тільки люди, а й тварини. В такому разі на допомогу приходять спеціалісти дуже шляхетної й доброї професії —лікарі ветеринарної медицини або ветеринари. Їхня праця нелегка, адже чотирилапі чи пернаті пацієнти не можуть розповісти, що й де болить, та й слів вдячності від них годі чекати. Тому займатися цією роботою можуть тільки ті, хто по-справжньому любить тварин, а також володіє талантом спілкування з ними. Для вшанування всіх ветеринарів та їхньої надзвичайно потрібної роботи існує свято — Всесвітній день ветеринара (World Veterinary Day), який відзначають щороку в останню суботу квітня.1

У 2024 році Всесвітній день ветеринара відзначається 27 квітня
Схожі події:
🐶 Міжнародний день ветеринарної медсестри
🐶 День працівників ветеринарної медицини
🐶 День ветеринарної служби в Україні

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Як виникла ідея відзначати Всесвітній день ветеринара?

Необхідність лікування домашніх тварин люди усвідомили дуже давно — з часів, коли з’явилися перші приручені тварини — коні, рогата худоба та собаки, які виконували роль пастухів. З ростом чисельності поголів’я в стаді зростала ймовірність різних хвороб, а оскільки від стану господарства залежав добробут родини, то для лікування тварин використовували всі можливі засоби, якими на той час лікували й людей — цілющі трави й мінерали, магічні ритуали та замовляння, навіть примітивні хірургічні операції.

В Давньому Єгипті існували спеціальні жерці-цілителі, які лікували людей і тварин. Давній папірус, датований 1800-м роком до нашої ери, містить відомості про способи лікування великої рогатої худоби та ліки від паразитів для собак. В кодексі вавілонського царя Хаммурапі регламентувалися наслідки ветеринарних операцій: власник тварини, яка видужала, мав заплатити цілителю певну суму, а якщо в результаті операції тварина гинула, ветеринар відшкодовував господарю чверть її вартості.

Давньогрецький лікар Гіппократ вперше висловив думку, що на хвороби тварин, як і на людські недуги, впливає харчування та навколишнє середовище, а не гнів богів. Арістотель класифікував тварин і описав деякі їхні захворювання, зокрема, сказ. Першість серед домашніх тварин греки віддавали коням, тому ветеринарів називали гіппіатрами (від слова «hyppos» — кінь), а роботи грецьких вчених щодо анатомії та хвороб коней складають цілу збірку під назвою «Hippiatrica», датовану V-VI століттями.

В Древньому Римі ветеринарія піднялася на досконаліший рівень, оскільки була важливою для держави. Велике регулярне військо потребувала багато здорових і витривалих коней,  тому в римській армії були ветеринарні лікарі й лазарети для хворих тварин. Крім ветеринарів, до лікування коней допускалися й звичайні лікарі. 

В часи середньовіччя церква  заборонила  зцілювати тварин, мотивуючи це відсутністю в них безсмертної душі. Тому античні традиції ветеринарії забулися, і тільки в XII – XIII століттях європейці знову почали звертати увагу на домашніх тварин. Щоправда, ця увага обмежувалася лише конями, які були транспортним засобом, та рогатою худобою, яка забезпечувала м’ясом і працювала на полях. Всерйоз зацікавилися ветеринарною наукою лише в епоху Просвітництва.

Ветеринарні школи

В ті часи епідемії серед тварин були звичним явищем, і якось після чергової масової загибелі від чуми поголів’я худоби у Франції хірург-ветеринар Клод Буржела відкрив перший ветеринарний коледж. Це сталося в 1762 році, а вже через три роки за рішенням короля Франції  Людовіка XV заклад перейменували на Королівську школу ветеринарної медицини. 

Незабаром подібні школи відкрилися в Швеції, Данії та Німеччині. В Лондоні Королівський ветеринарний коледж було відкрито в 1791 році. На території Російської імперії ветеринарія на науковій основі стала розвиватися з відкриттям ветеринарних відділень при Петербурзькій та Московській медичних академіях, відповідно в 1808 та 1811 роках. Першим закладом в Україні стало ветеринарне училище в Харкові, відкрите в 1851 році. В США в 1863 році було створено Ветеринарну медичну асоціацію, а першу ветеринарну школу відкрито в 1879 році. 

З відкриттям учбових закладів з ветеринарії розширилося й коло досліджень у цій області. Почали вивчати інфекційні захворювання, які можуть передаватися від тварин людині. Робота мікробіологів, зокрема, Луї Пастера, допомогла створити вакцини проти сказу, сибірки та інших хвороб у тварин.

Всесвітній ветеринарний конгрес

В 1863 році професор Джон Гемджі з Единбурзького ветеринарного коледжу запросив  ветеринарів з Європи взяти участь у спільному засіданні для обговорення епізоотичних захворювань та засобів їхньої профілактики. Зустріч пройшла в Гамбурзі, з представництвом десяти країн. Відтоді такі засідання стали регулярними та отримали назву Всесвітнього ветеринарного конгресу.

Ця ініціатива переросла у Всесвітню ветеринарну асоціацію (World Veterinary Association, WVA). WVA об’єднує і представляє світову ветеринарну професію. Вона є головною організацією для національних ветеринарних. Асоціацій та Міжнародних асоціацій ветеринарних лікарів, які працюють у різних галузях ветеринарної медицини. WVA продовжує прагнення доктора Гамгі об’єднати ветеринарів з усього світу, щоб вони могли ділитися досвідом, обмінюватися ідеями та об’єднувати зусилля для просування і розвитку ветеринарної медицини. WVA захищає інтереси здоров’я та добробуту тварин і людей, а також інтереси своїх організацій-членів та їхніх членів.2

Згодом спеціалісти з ветеринарії відчули потребу в створенні міжнародної організації з певним статутом, тому в 1959 році на конгресі, що проходив у Мадриді, було засновано Всесвітню ветеринарну асоціацію. Місія нової організації полягала в зосередженні уваги на здоров’ї тварин, а також навколишнього середовища та населення. 

В XX столітті на ветеринарію чекали суттєві зміни, адже раніше об’єктом цієї науки були здебільшого коні та сільськогосподарські тварини. Щодо собак, котів, кроликів та інших дрібних тварин, то опікуватися ними ветеринари почали тільки після того, як зменшилася кількість коней, тобто після масової появи автомобілів. Докорінно ситуація змінилася в 1950-х роках, коли рівень життя людей підвищився, а кількість домашніх тварин зросла. Тому зараз більшість ветеринарів спеціалізуються саме на дрібних домашніх тваринах, але є й ті, що займаються лікуванням корів, овець, коней та диких тварин у зоопарках.

Всесвітній день ветеринара в історії

 • 1863
  В Гамбурзі відбувся перший Всесвітній ветеринарний конгрес.
 • 1881
  Луї Пастер створив вакцину від сибірської виразки рогатої худоби, а через три роки — від сказу.
 • 1944
  Відкрився Київський ветеринарний інститут.
 • 1959
  Створено Всесвітню ветеринарну асоціацію.
 • 1992
  В Україні прийнято закон «Про ветеринарну медицину».
 • 2001
  За ініціативою Всесвітньої ветеринарної асоціації в останню суботу квітня в світі почали відзначати Всесвітній день ветеринара.

Часті Питання та відповіді про Всесвітній день ветеринара

Скільки країн представлено у Всесвітній ветеринарній асоціації?

В цій організації представлено більш ніж 80 ветеринарних об’єднань з 70 країн світу. Загалом вони представляють близько 500 тисяч ветеринарів.

Які спеціалізації існують в професії ветеринара?

У ветеринарії багато вузьких спеціальностей, так як і в звичайній медицині. Найпоширеніші спеціалізації у ветеринарії — терапія, хірургія, офтальмологія, дерматологія, кардіологія, гастроентерологія, кардіологія. Крім того, є спеціалісти, які працюють в лабораторіях, проводячи мікробіологічні дослідження. 

Якими якостями повинен володіти ветеринарний лікар?

Крім любові до тварин та щирого бажання їм допомагати, ветеринар повинен мати розвинену дрібну моторику, бути врівноваженим та стійким до стресу, вміти швидко приймати рішення, постійно вдосконалювати свій професіоналізм, а також не мати алергії на шерсть.

Які переваги й недоліки має професія ветеринара?

Основною перевагою цієї професії є те, що вона завжди буде затребуваною, особливо в сільському господарстві. Також ця робота приносить задоволення, адже результатом є врятоване життя тварини та вдячність її власників. Серед недоліків — можливість травм, укусів чи подряпин, ризик заразитися деякими хворобами, а також графік роботи, який часто вимагає нічних змін та роботи в святкові дні.  

Які ветеринарні лікарі є найвідомішими в світі?

Серед найвідоміших спеціалістів у цій сфері — Клод Буржела, засновник першої ветеринарної школи; Бернхард Банг — данський ветеринар, який відкрив бактерії, що викликають бруцельоз; Елінор Мак Грат —  одна з перших жінок-ветеринарів; Бастер Ллойд – Джонс — лікар, який під час війни перетворив свій маєток на дім для покинутих тварин; Джеймс Херріот — автор цікавих автобіографічних книг про роботу ветеринарного лікаря.

Як відзначати Всесвітній день ветеринара?

В цей день в різних країнах проводяться заходи, направлені на підвищення обізнаності населення про важливу роль ветеринарії для здоров’я тварин, а отже, й для безпеки та здоров’я людей. Ветеринарні учбові заклади влаштовують дні відкритих дверей, а у ветеринарних клініках проходять інформаційні заходи та надаються акційні знижки на послуги.

Всесвітня ветеринарна асоціація щороку присуджує спеціальну нагороду до Всесвітнього дня ветеринара тій членській асоціації, якій належить найбільший внесок у розвитку цієї професії. В Україні національне професійне свято працівники ветмедицини відзначають в другу неділю серпня, проте й Всесвітній день ветеринара не залишається поза увагою — українські спеціалісти приймають вітання та найкращі побажання.

Робота ветеринара належить до тих професій, про які часто мріють діти. Тому це свято є чудовим приводом розповісти їм про особливості цієї професії, відвідати разом ветеринарну клініку, зоопарк чи притулок для тварин.

Також цей день варто присвятити домашнім улюбленцям — погуляти надворі з собакою, погратися з кошеням чи «поговорити» з папугою. Обов’язково слід звернути увагу на стан здоров’я тварини та перевірити графік вакцинації, а в разі необхідності звернутися до спеціаліста.

Чому важлива ця подія? 

Для всіх власники домашніх тварин очевидною є величезна роль ветеринарних лікарів в житті їхніх улюбленців. Ці спеціалісти не тільки лікують вже наявні хвороби, а й займаються профілактикою — проводять огляди, роблять щеплення.

Своєчасна вакцинація та правильний догляд важливі не тільки для домашніх тварин, а й для тих, які забезпечують нас  продовольством, тому без ветеринарних лікарів неможливо уявити роботу сільськогосподарських ферм та птахофабрик. Також дуже важливою є ветеринарно-санітарна експертиза на ринках, яка визначає придатність до вживання людьми м’ясних і молочних продуктів.

Саме ветеринарні служби в усіх країнах слідкують за тим, щоб не траплялося епідемій хвороб, переносниками яких є дикі тварини. Тому періодично в сільській місцевості проводиться безкоштовна вакцинація домашніх собак і котів від сказу та інших небезпечних захворювань. Також ветеринари здійснюють стерилізацію безпритульних тварин.

Спеціалізовані ветеринарні крамниці й аптеки теж не обходяться без ветеринарів, які надають фахові консультації відвідувачам. Ще однією важливою й складною сферою ветеринарної професії є зоопарки й цирки, адже там часто доводиться  лікувати екзотичних тварин та хижаків.

Листівки на День ветеринара

З Днем ветеринара! листівка-привітання | Вітальна листівка - Листівки на день ветеринара
Вітання ветеринарам! картинка| Вітальна листівка - Листівки на день ветеринара
З Днем ветеринара! | Вітальна листівка - Листівки на день ветеринара

👉 Розділ Листівки та привітанняЛистівки у ВайберіЛистівки в Телеграмі

Коли будемо відзначати Всесвітній день ветеринара?

РікДатаДень тижня
202124 квітняСубота
202230 квітняСубота
202329 квітняСубота
202427 квітняСубота
202526 квітняСубота
 1. https://worldvet.org/activities/world-veterinary-day/ []
 2. https://worldvet.org/about/ []
Позначки:
Copy link