
Всесвітній день океанів
Що це за день?
Океани вкривають 70% поверхні Землі, є найбільшою біосферою нашої планети і домівкою для 80% всіх живих організмів. Безмежним водним простором виробляється половина загальної кількості кисню, поглинається чверть викидів вуглекислого газу та 90% тепла, спричиненого цими викидами. Не секрет, що саме океани вважаються життєво важливим буфером проти загрозливих кліматичних змін. Хоч людство досі не дізналося про всі таємниці океанів, але вже встигло суттєво їм нашкодити. Тож для того, щоб підвищити обізнаність про Світовий океан, його проблеми та шляхи їх подолання, ООН встановила Всесвітній день океанів, який щорічно відзначається 8 червня.
Читайте нашу статтю: Цікаві факти про дельфінів

Як виникла ідея відзначати Всесвітній день океанів?
Наявність великої кількості води робить нашу планету унікальною, адже на більшості інших води або немає, або дуже мало, і вона здебільшого перебуває в стані вічної криги чи парів у атмосфері. Колись і Земля перебувала в розжареному стані, тому водяна пара та інші гази з її гарячих надр підіймалися в атмосферу. Вода залишалася в газоподібному стані до тих пір, доки поверхня Землі не остигла нижче 100° С — це сталося приблизно 3,8 мільярда років тому. Після цього почалося таке природне явище, як дощі, вода від них збиралася в заглибинах земного рельєфу. Завдяки силі гравітації вода залишалася на поверхні планети і таким чином виник первісний океан.
Схожі події:
🌊 День океану-матері
🌊 Всесвітній день водних тварин
🌊 День Коралового трикутника
🌊 Всесвітній день морських черепах
Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.
Світовий океан
Наш світ вкритий водою досить нерівномірно — вона займає приблизно третину Північної півкулі та 80% Південної. Ця площа поділяється на чотири басейни — Тихого, Атлантичного, Індійського та Північного Льодовитого океанів. Розмір Тихого океану є найбільшим — він майже такий, як три інші разом узяті. Розмір Атлантичного — трохи більший, ніж Індійського, хоч за середньою глибиною вони приблизно однакові. Найменшим серед чотирьох є Північний Льодовитий океан. Хоч зазвичай ми сприймаємо всі чотири океани як окремі об’єкти, насправді вони являють собою одну величезну систему — морська вода та живі істоти легко переміщуються в цьому просторі, тому існує таке поняття, як Світовий океан.
Однак океан — не просто земна поверхня, вкрита водою. Морське дно інше з геологічної точки зору, тому що його кора складена переважно з базальтових порід, тоді як материкова — з гранітних. Якщо уявити континенти як блоки кори, що плавають на мантії Землі, то кора океанів теж плаває на мантії, але через свою високу щільність вона розміщена значно нижче, ніж легша кора материків. Тому низькі ділянки океанічної кори і стали природним водним резервуаром.
Серединно-океанічний хребет
Гідролокація, яка особливо розвинулася після Другої світової війни, дозволила детально досліджувати морське дно. В 1950-х роках було відкрито систему серединно-океанічного хребта, тобто низки вулканічних підводних гір довжиною близько 70 тисячі кілометрів, що проходить по земній кулі немов шви бейсбольного м’яча. Серединно-океанічний хребет може інколи зміщуватися внаслідок тріщин у корі та навіть виходити на поверхню. Саме таким чином колись над поверхнею моря виникли Ісландія та Азорські острови. Також дослідження виявили систему глибоких западин на дні моря, названих жолобами.
Морська вода
Характеристики морської води зумовлені розчиненими в ній твердими речовинами. Ці речовини надходять з двох шляхів — від процесу вивітрювання гірських порід на суші, частинки яких переносяться в океан річками, а також з надр Землі — з гідротермальних джерел та вулканічних викидів, які разом зі снігом чи дощем поглинаються океаном. Хоч морська вода містить багато елементів, проте 85% з них — це хлорид натрію, тому вода має солоний смак.
Вороги океану
На протязі століть люди вважали, що величезні океани не можуть бути чутливими до людського впливу. Усвідомлення того, що здоров’ю океанів прямо загрожує людська діяльність, з’явилося порівняно нещодавно.
- Пестициди та інші хімічні речовини, які використовують в сільському господарстві, потрапляючи в прибережні води, знижують рівень кисню й призводять до загибелі морських рослин і молюсків.
- Стічні води з промислових підприємств скидають скидаються в річки, які приносять їх до океану.
- Значним фактором забруднення є також розливи нафти з вантажних танкерів. Шкідливі речовини потрапляють у всі ланки ланцюга живлення і зрештою опиняються в наших стравах з риби та морепродуктів.
- Всюдисутній пластик — ще один ворог океану. Вперше пластиковий пакет потрапив у сіті риболовецького судна в 1965 році, недалеко від берегів Ірландії, а з 1990-х років спостерігається значне підвищення кількості пластикового сміття в океанах. Це смертельно небезпечно для морських тварин, які можуть заплутатися в синтетичних сітках та мотузках, а також проковтнути пластикові фрагменти, які не перетравлюється шлунком.
Першими перейнялися ситуацією і забили на сполох країни з великою океанською береговою смугою, зокрема, Канада. Саме Канадський інститут океанів на Глобальному форумі — паралельному заході конференції ООН з навколишнього середовища й розвитку, яка відбувалася в Бразилії та відома як Саміт Землі, 8 червня 1992 року провів захід «День океанів на Глобальному форумі — Блакитна планета». В програмі заходу взяли участь міжнародні експерти та лідери громадської думки, які висловили занепокоєння станом Світового океану.
Відтоді 8 червня щорічно відзначалося в світі як День океанів, хоч і не було встановлено на офіційному рівні. Генасамблея ООН у 2008 році виправила ситуацію, проголосивши Всесвітній день океанів та не змінюючи вже звичну для цієї події дату.
Всесвітній день океанів в історії
-
1872 – 1876Період першої наукової експедиції дослідників Світового океану та морського дна, організованої Лондонським королівським товариством. Ці дослідження на борту військового корабля Великобританії HMS Challenger вважаються початком сучасної океанографії як науки.
-
1943Жак Ів Кусто створив акваланг, назавжди змінивши характер взаємодії людини та морських глибин.
-
1992З’явилася ідея встановлення Всесвітнього дня океанів.
-
2003Для підтримки організації заходів у всьому світі запущено веб-сайт WorldOceanDay.org.
-
2008ООН офіційно встановила 8 червня Всесвітнім днем океанів.
-
2017ООН проголосила Десятиліття науки про океан в інтересах стійкого розвитку, яке буде відбуватися на протязі 2021 – 2030 років.
Часті Питання та відповіді про Всесвітній день океанів
Чому в деяких джерелах, крім чотирьох океанів, йде мова про п’ятий — Південний океан?
Водний простір навколо Антарктики частина спеціалістів здавна вважає Південним океаном. В 1937 році Міжнародною гідрографічною організацією було визнано цей об’єкт, але невдовзі його перестали виокремлювати. В 2000 році Південний океан знову було виокремлено, а його межу визначили по 60-й паралелі південної широти.
Яка океанічна глибина вважається середньою?
Знімки із супутників свідчать, що середнє значення океанських глибин становить 3,7 кілометра. Проте ця цифра досить приблизна, оскільки досліджено ще далеко не всі ділянки — на карти нанесено менше 15% океанічного дна.
В яких океанах живуть корали і чому коралові рифи такі важливі?
Корали зустрічаються в усіх земних океанах, від тропічних до північних, проте коралові рифи формуються тільки в теплих і неглибоких водах. Вони є джерелом їжі, роботи та берегового захисту для 500 мільйонів людей, а також домівкою для безлічі різноманітних форм підводного життя.
Яка точка в океані є найглибшою?
Такою вважається ділянка під назвою «Безодня Челленджера» або «Пляма Челленджера», що знаходиться в Маріанській западині Тихого океану. Глибина цієї зони складає 11 кілометрів і це більше, ніж висота Евересту.
Яку тему обрано для Всесвітнього дня океанів у 2021 році?
Цьогорічною темою події є «Океан: життя і засоби до існування».
Як відзначати Всесвітній день океанів?
На рівні ООН ця подія щороку містить виступи науковців, колективні диспути та презентації, присвячені океанічному біорізноманіттю, останнім науковим відкриттям, взаємозв’язку між океаном і земними екосистемами та багатьом іншим аспектам. Традиційно ці заходи проводяться в штаб-квартирі ООН у Нью-Йорку, проте в минулому році вони вперше пройшли в онлайн – форматі, доступному для широкої публіки.
Звісно, що може бути кращим, ніж провести цей день на березі теплого океану, насолоджуючись неймовірною красою та величчю цього природного дива. Але такий варіант доступний не всім українцям, тому для тих, хто залишається вдома, існують інші способи долучитися до свята. Наприклад, цього дня кожен охочий може знайти чимало корисної інформації про океани, відвідавши офіційний сайт Всесвітнього дня океанів або інші ресурси, які надають великого значення цій події.
Доречно буде переглянути пізнавальні фільми на тему дня, наприклад, документальну стрічку «Океани», зняту в 2009 році у Франції. Також існує безліч захоплюючих художніх фільмів, де однією з головних дійових осіб виступає морська стихія.
Ще цього дня варто привітати тих, чия робота так чи інакше пов’язана з океанами — океанологів, іхтіологів, а також працівників акваріумів та дельфінаріїв, які проводять наукові дослідження океанічної фауни.
Чому важливий цей день?
Це свято підвищує інтерес та сприяє поглибленню наших знань про Світовий океан. Прагнення розгадати його таємниці допомагає розвиватися різним наукам, адже дослідження океанів об’єднує багато дисциплін — фізику, хімію, геологію, біологію та інші, які разом формують уявлення про океанічне середовище. Морські організми, океанічні течії, хвилі, тектонічні процеси — все це надзвичайно важливо для розуміння життя океану та його ролі в регулюванні клімату.
Незамінними є знання про океан і для бізнесу — судноплавства, рибальства, аквакультури, при цьому не тільки для економіки окремих регіонів, але й для всієї планети. Передбачається, що до 2030 року 40 мільйонів людей в світі будуть зайняті в галузях, пов’язаних з океаном. Також важливим є передбачення океанічних процесів для мешканців узбережжя —це допомагає знизити ризики від стихійних катастроф, наприклад, від цунамі.
Завдяки таким подіям, як Всесвітній день океанів, відбуваються позитивні зміни в ставленні людей до океанів на державному рівні. Наприклад, Індонезія в 2017 році виділила 1 мільярд доларів для очищення узбережжя та прибережних вод від пластикового сміття; Норвегія запустила електронні пароми, які викидають вуглекислого газу на 95% менше порівняно з дизельними. Сім африканських країн об’єднали свої зусилля в боротьбі з незаконним виловом риби, а в Кораловому трикутнику в Індонезійських водах створено три морські райони під охороною.
Тому важливість Всесвітнього дня океанів важко переоцінити, адже це не тільки інформаційний привід, а й привід до конкретних дій, які приносять реальну користь океанам нашої планети.
Коли будемо відзначати Всесвітній день океанів?
Рік | Дата | День тижня |
---|---|---|
2021 | 8 червня | Вівторок |
2022 | 8 червня | Середа |
2023 | 8 червня | Четвер |
2024 | 8 червня | Субота |
2025 | 8 червня | Неділя |