Різдво Христове за Григоріанським календарем

Різдво Христове за григоріанським та новоюліанським календарем

Що це за свято?

Різдво — одне з найголовніших свят у християнській релігії. Вважається, що Ісус Христос народився на благо людства. Ця подія символізує повернення світу до духовності й чистоти, адже народився Спаситель у часи, коли панували ненависть, жадібність та лицемірство. Свято пов’язане з найтеплішими почуттями у серцях людей — родини збираються разом, діти й дорослі отримують подарунки, бо Різдво — час дарувати й ділитися. Різдво Христове для християн західного обряду та значної частини східних церков настає 25 грудня. Цей день є одночасно священним релігійним святом та всесвітнім культурним і комерційним явищем.

Схожа подія: Різдво Христове
Цікаво буде дізнатися – чим займалися наші предки в різдвяні свята, а також, що заборонялося робити в період з Різдва до Хрещення.

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Як виникла ідея святкування Різдва Христового?

Все почалося більш ніж дві тисячі років тому. Непорочна діва Марія з міста Назарету отримала звістку від ангела про те, що в неї буде син, батько якого — сам Бог. Вона з радістю й покорою сприйняла цю новину. Незабаром Марія вийшла заміж, і разом з чоловіком Йосифом мала їхати до Вифлеєму, де проводився перепис  населення за наказом римського імператора Августа.

Народження Ісуса Христа

Коли подружжя дісталося Вифлеєму, зупинитися їм було ніде, тож довелося заночувати в хліву для овець. В ту ніч і народився Ісус, а на небі з’явилася яскрава зірка. Ліжка в хліву не було, тому немовля поклали в ясла, де знаходилось свіже сіно. 

Тієї ночі кілька пастухів були на полі поблизу Віфлеєма разом із стадом овець. Раптом їм з’явився ангел і приніс звістку про народження Спасителя та повідомив місце, де його можна знайти. Пастухи пішли до Вифлеєму, знайшли хлів і на власні очі побачили в яслах новонародженого Ісуса. Повернувшись до своїх отар, вони стали  повсюди розповідати про цю новину.

Через деякий час, побачивши на небі нову зірку,  до Вифлеєму вирушили три мудреці,  щоб вшанувати Ісуса — нового царя.  Але по дорозі вони гостювали в Іудейського царя Ірода, який наказав їм сповістити про місце, де знаходиться новонароджений. Він вбачав у ньому небезпеку для себе, бо не розумів, що Ісус стане для людей духовним царем, а не царем Іудеї.


Мудреці продовжували свій шлях за зіркою, доки вона не опинилася прямо над будинком, де знаходився Ісус. Вони зайшли в дім до Марії та Йосифа з подарунками — золотом, ладаном і смирною та поклонились немовляті. 

Додому мудреці поверталися іншою дорогою, бо не хотіли виказувати сина Божого царю Іроду. Ірод дуже розгнівався, коли зрозумів, що мудреці не повернуться. Він послав своїх воїнів до Вифлеєма з наказом вбити там всіх дітей до дворічного віку. Але Бог попередив уві сні Йосифа про загрозу, і родина встигла втекти з міста. До самої смерті Ірода Йосиф, Марія та Ісус жили в Єгипті, а потім повернулися до Назарету.

25 грудня

Протягом трьох сотень років після смерті Христа його послідовники були не дуже численні та зазнавали переслідувань, а свята Різдва Христового не існувало.

Спочатку християнські священики не вважали за потрібне святкувати день народження Спасителя. Головним святом був Великдень — воскресіння Ісуса Христа. Біблія навіть не вказує конкретної дати його  народження, тому щодо цього церковні діячі довго сперечалися.  

Але дні коло 25 грудня для багатьох народів здавна були святковими — період зимового сонцестояння провіщав людям повернення сонячного світла.

В Римській імперії святкування Різдва Христового в день 25 грудня документально підтверджено з 336 року. Пізніше, у 431 році, саме цю дату затвердив Третій Вселенський Собор.

З Риму звичай святкувати Різдво розповсюдився у Єгипет, а в Середні віки свято почало замінювати собою язичницькі традиції у всьому християнському світі.


Наші пращури стали святкувати Різдво з часів хрещення Русі князем Володимиром. 

До 1917 року на території Російської імперії, до якої належала і частина сучасної України, Різдво було обов’язковим, улюбленим святом з численними яскравими традиціями. Але після встановлення радянської влади релігійні свята стали забороненими. Повернулося Різдво до нас після розпаду СРСР та здобуття Україною незалежності.

Зараз у це свято ми маємо два вихідних дні — українці східного обряду святкують Різдво 7 січня за юліанським календарем, а західного — 25 грудня за григоріанським. Разом з тим, очільник Православної Церкви України Епіфаній вважає, що православні віряни можуть святкувати Різдво 25 грудня, якщо вони цього хочуть.

Різдво Христове в історії

 • 1647
  За наказом Олівера Кромвеля в Англії заборонили Різдво як аморальне та язичницьке свято. Заборону було скасовано  в 1660 році.
 • 1843
  В Лондоні з’явилася у продажу перша різдвяна листівка. Взагалі Різдво стало першим святом, на честь якого стали випускати листівки.
 • 1914
  Під час Першої світової війни між англійськими та німецькими військами відбулося різдвяне перемир’я — вони обмінювалися подарунками на нейтральній території та грали у футбол.
 • 1916
  Вперше прозвучала пісня «Щедрик» українського композитора Миколи Леонтовича, яка згодом стала всесвітньо відомою різдвяною композицією.
 • 1931
  Компанія «Coca-Cola» вперше використала образ Санта-Клауса в рекламі. 
 • 2017
  Різдвяний день 25 грудня в Україні офіційно став вихідним днем.

Часті Питання та відповіді про Різдво Христове

Як звали мудреців, що принесли подарунки новонародженому Ісусу?

Троє мудреців були представниками трьох земних рас та трьох поколінь: молодий африканець Балтазар, азіат похилого віку Каспар та європеєць середніх років Мельхіор.

Чому на різдвяному столі має бути саме дванадцять пісних страв?

Кількість страв на Різдво відповідає кількості апостолів Ісуса Христа.

Чи відомо про найбільший в історії різдвяний подарунок?

Франція подарувала Сполученим Штатам Америки на Різдво 1886 року статую Свободи. Вага статуї — 225 тонн, тому її можна вважати найбільшим у світі подарунком на різдвяні свята.

Яка різдвяна ялинка була найбільшою в світі?

Найбільшою вважається різдвяна ялинка 2009 року в столиці Мексики — Мехіко. Її висота склала 110, а діаметр — 35 метрів.

Який різдвяний фільм є найбільш касовим?

Найкасовішим фільмом на різдвяну тему є фільм «Один удома» 1990 року (режисер — Кріс Коламбус). Він приніс своїм творцям 286 мільйонів доларів.

Листівки на Різдво Христове

👉 Розділ Листівки та привітанняЛистівки у ВайберіЛистівки в Телеграмі

🎁 Подарунки на Різдво Христове

Набір для вишивки вишивання бісером БС СОЛЕС Різдво ХристовеНабір для вишивки (вишивання) бісером – Різдво Христове
Салатні тарілки набір 4 шт. "Прекрасне Різдво"Салатні тарілки набір “Прекрасне Різдво”
Пазли Clementoni - Різдво біля камінуПазли – Різдво біля каміну
Набір алмазна мозаїка стразами Зима Різдво СніговикНабір алмазна мозаїка стразами
Чарівні історії про РіздвоЧарівні історії про Різдво
Ідеї подарунків на Різдво Христове за Григоріанським календарем

🎶 Різдвяна фонова музика для святкового настрою

Підписуйтесь на Youtube канал DAY TODAY та дізнавайтесь цікаві факти про цікаві свята!

Як святкувати Різдво Христове?

Щодо святкування Різдва, в кожного окремого народу можна знайти свої особливості, але загальні традиції залишаються незмінними протягом тривалого часу.

Для всіх християн західного обряду звичним є період Адвенту — чотирьох тижнів перед Різдвом, що присвячуються приготуванню до свята, відвідинам храму та покаянню. Традиційно на видному місці вішають Адвентський вінок з чотирма свічками, виготовлений з хвойних гілочок.

В перші вихідні Адвенту в містах відкриваються різдвяні ярмарки, а на Різдво люди збираються з родичами та друзями, щоб привітати один одного та обмінятися подарунками.

В Україні Різдво здебільшого є сімейним святом. У передріздвяний вечір прикрашають оселю та накривають на стіл, за яким збирається вся родина. На столі обов’язково має бути 12 пісних страв, а під скатертину зазвичай кладуть сіно.

Одне місце за столом завжди залишають вільним — для несподіваного гостя. Почесне місце в домі відводиться різдвяному вінку на дверях, прикрашеній ялинці, фігуркам Діви Марії з новонародженим Ісусом та інших біблійних персонажів. Ці фігурки мають назву «вертеп» та є невід’ємною частиною свята. 

Після Святої Вечері  сім’ї збираються до церкви на опівнічне богослужіння. Цього дня проходять ще два різдвяні богослужіння — рано вранці та вдень.

Чому ми любимо цей день? 

Різдво — це завжди радість. Вулиці, торговельні центри, будинки прикрашаються та наповнюються казковою атмосферою, а різдвяні ялинки приваблюють дітей, у яких саме час шкільних канікул.

Та й усі ми на Різдво відчуваємо себе дітьми — приїжджаємо у гості до батьків, допомагаємо їм у приготуванні Святої Вечері та поринаємо в приємні спогади дитинства. Побачитись з рідними, вручити подарунки, обмінятись новинами — Різдво люб’язно надає таку можливість.

Для підтримання святкового настрою провести час у спокійній сімейній атмосфері можна за переглядом фільму на різдвяну тему, яких є багато та на будь-який смак. Але всі вони світлі та романтичні, і неодмінно щасливо закінчуються.

Це свято – ще й гастрономічна насолода, адже на  Різдво завжди готують найсмачніші, найулюбленіші страви.

А ще в Різдвяний час ми загадуємо бажання, які обов’язково мають здійснитися, адже це справді магічний, чарівний день.

Великою кількістю людей  Різдво сьогодні сприймається суто як світське свято. Ми інколи забуваємо, що найголовніший сенс Різдва — релігійний та духовний, а для християн народження Христа — важлива подія. Ісус був посланцем Бога, який показав людям шлях до світла та істини, спокутував людські гріхи через свою мученицьку смерть і подав нам приклад добра, любові й самопожертви. 

Коли будемо відзначати Різдво Христове за григоріанським та новоюліанським календарем?

РікДатаДень тижня
202025 грудняП’ятниця
202125 грудняСубота
202225 грудняНеділя
202325 грудняПонеділок
202425 грудняСереда
Рекомендовано
Християни західної традиції відзначають Святвечір 24 грудня. Цей день —…