День китайської мови
Що це за день?
Багатьом з нас про китайську мову відомо лише те, що вона надзвичайно складна, існує навіть вислів «китайська грамота», який застосовують для чогось дуже незрозумілого. Проте завдяки стрімкому розвитку Китаю цікавість до мови цієї країни невпинно зростає. Наразі китайською говорять більше мільярда людей на планеті, це одна з офіційних мов ООН, а кількість тих, хто намагається її вивчити, постійно збільшується. Китайській мові присвячено окреме свято, яке відзначається щороку 20 квітня. ООН встановила День китайської мови в 2010 році з метою вшанування мовного й культурного різноманіття, а також рівності у використанні офіційних мов організації.
Схожі події:
🀄️ Міжнародний день рідної мови
🀄️ Міжнародний день англійської мови
🀄️ Міжнародний день англійської мови
Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.
Як виникла ідея відзначати День китайської мови?
Китайська мова входить до складу сино-тибетьської мовної сім’ї та вважається однією з найдавніших на планеті. Історію розвитку китайської мови науковці розділяють на три періоди: древній, середній і сучасний.
Древня китайська, яку ще називають архаїчною, використовувалася в часи правління династії Чжоу й генетично пов’язана з усіма сучасними китайськими діалектами. Саме древньокитайською написана знаменита І-Цзін — Книга змін.
Початком правління династії Суй, 600-ми роками нашої ери, датується китайський словник Цеюнь. Він знаменував наступний період в історії мови — вона ускладнилася, а писемність від різьблення на бронзі набула вигляду таблиць і книг.
Діалекти
Китай — величезна країна, тому сучасна китайська мова відзначається великою кількістю діалектів, які об’єднуються в групи. За різними даними, існує від семи до дванадцяти таких груп діалектів. Фонетично вони настільки різні, що їхні носії не розуміють один одного, проте письмовий варіант є спільним та зрозумілим для всіх китайців.
В XIX столітті виділилося два основних варіанти китайської мови — пекінська та кантонська, крім яких існувало ще більш ніж 50 діалектів. До XX століття мовної єдності в Китаї не було, але в період останніх династій — Мін та Цин державною мовою вважався пекінський діалект. Після проголошення в 1912 році Китайської республіки влада країни вирішила залишити саме цей варіант в якості офіційної мови.
Пекінський діалект — це мова північної та північно-західної частини Китаю, його також називають путунхуа або мандаринським. Остання назва походить від китайських чиновників, яких називали «мандаринами». Цією мовою говорить переважна більшість китайців — 70%, вона є мовою викладання в школах та інших освітніх закладах, це літературна мова сучасного Китаю, і саме цей варіант китайської зазвичай вивчають іноземці.
Спрощена система ієрогліфів
В XX столітті в Китаї почалася програма мовного реформування, яка мала на меті спростити китайську писемність за рахунок зменшення кількості ієрогліфів та елементів у їх написанні, популяризувати по всій країні єдину офіційну мову та впровадити фонетичний алфавіт. Так в 1950-1960-х роках з’явилася друга система ієрогліфів — простіша, ніж класична, яка дозволила підвищити рівень грамотності в країні та використовується в усіх офіційних документах. Традиційну систему ієрогліфів продовжують застосовувати в Тайвані та Гонконзі. Прагнучи зробити китайську зрозумілішою для західного світу, в Китаї створили систему пінь-інь, яка використовує латинський алфавіт, при цьому тональності в ній позначаються надрядковими знаками.
Проте витіснити ієрогліфи ця система не змогла, адже вони по праву вважаються перлиною китайської культури, уособлюють глибину й значення китайської мови, а також свідчать про дивовижну історію китайського народу. Як і ким було вигадано перші ієрогліфи, розповідає древня китайська легенда про Цан Цзе — мудреця й придворного історика Жовтого імператора.
Цей мудрець користувався загальною повагою, бо мав чотири ока та міг розгадати будь-яку таємницю. Якось імператор доручив Цан Цзе придумати новий спосіб ведення документації, бо вузликове письмо вже перестало задовольняти велику імперію, багату на події. Міркуючи над цим завданням, мудрець пішов у гори, де зустрів черепаху. Візерунки ліній на її панцирі зачарували Цан Цзе, він подумав, що можливо в них закладено якусь інформацію. Отже, люди теж могли б передавати інформацію за допомогою подібних символів. Так у Цан Цзе виникла ідея створення піктограм, які відповідають окремим словам. Цим самим було закладено основу китайських ієрогліфів, що дало можливість записувати історичні події та передавати відомості про них наступним поколінням. Подія була настільки значущою, що навіть Небо й Земля були нею вражені, і пішов дощ, але не з водяних крапель, а з зерен проса.
Хоч ніякі артефакти не підтверджують цю легенду, проте найперші знайдені ієрогліфи, вирізьблені на кістках тварин та на мушлях, датуються приблизно XVII століттям до нашої ери. Тому вплив китайської писемності на писемність багатьох країн в східній і південно-східній Азії, зокрема, Кореї, В’єтнаму та Японії, не підлягає сумніву.
Читайте також: Цікаві факти про Китай
Каліграфія як вид мистецтва
Ієрогліфи започаткували й новий вид мистецтва — каліграфію. Попри те, що в написанні ієрогліфів завжди дотримуються чітких і суворих правил, кожен може відчути себе художником, який має свій унікальний стиль письма. В китайській каліграфії використовуються традиційні інструменти, а майстри все життя вдосконалюють свої вміння. Мистецтво каліграфії виховує в тих, хто ним займається, наполегливість і терпіння.
День китайської мови в історії
-
1912Китайська республіка проголосила пекінський діалект офіційною мовою країни.
-
1946Китайську мову визнано офіційною мовою ООН. Проте з політичних причин, коли Китай розділився на дві держави — Китайську народну республіку (материковий Китай) та Китайську республіку (Тайвань), використовували її спочатку дуже мало.
-
1971Резолюцією Генасамблеї ООН було відновлено права КНР в ООН, що покращило ситуацію з використанням китайської мови в організації.
-
1973Генасамблеєю ООН китайську проголошено робочою мовою організації.
-
1974Китайська стала робочою мовою в Раді Безпеки ООН.
-
2010Вперше День китайської мови в ООН відзначили 12 листопада, але вже з наступного року дату святкування перенесли на 20 квітня.
Часті Питання та відповіді про День китайської мови
Чому День китайської мови відзначають саме 20 квітня?
В цей день в Китаї починається сезон Гуюй — «дощів з проса» або «хлібних дощів», під час якого вшановують Цан Цзе — легендарного творця китайських ієрогліфів.
Що являють собою китайські ієрогліфи?
Це символи, які можуть означати склад, слово або словосполучення. Всі ієрогліфи розділяються на три типи — піктографічні (найпростіші), ідеографічні (складені з двох простих), та фонографічні, які складаються з ключа й фонетика. Ключ передає загальне значення ієрогліфа, а фонетик визначає його звучання. Близько 80% китайських ієрогліфів є фонографічними.
Скільки ієрогліфів налічує китайська мова?
В повсякденному житті використовується від 2-х до 4–х тисяч ієрогліфів, а всього їх налічується близько 80 тисяч.
Наскільки складну граматику має китайська мова?
Граматика китайської насправді одна з найпростіших. В ній відсутні артиклі, роди, відмінки та поняття множини, пунктуація дуже проста, а речення мають чітко визначену будову. Проте складною китайську мову робить велика кількість ієрогліфів та тональність вимови.
Скільки тональностей має китайська мова?
В офіційній китайській мові налічується чотири основні тональності і п’ята — нейтральна. Перша тональність — рівна й висока, друга — коротка й висхідна, третя — рівна й низька, четверта — коротка й спадаюча. Кожен склад у кожному слові китайської мови має певну тональність.
Як відзначати День китайської мови?
В цей день Організація Об’єднаних Націй у своїй штаб квартирі в Нью-Йорку проводить заходи, спрямовані на популяризацію китайської мови. Зазвичай це семінари, лекції, перегляди фільмів, на які запрошують китайських поетів, письменників, музикантів. Також проходять виставки та майстер-класи з китайської каліграфії, концерти китайської музики, виступи майстрів традиційних бойових мистецтв.
Глобальна мережа Інститутів Конфуція, створена Міністерством освіти КНР, яка функціонує в 149 країнах, в тому числі й в Україні, теж долучається до відзначення свята. 20 квітня в цих закладах проводяться безкоштовні заняття та кваліфікаційні тести з китайської мови.
Кожен охочий може приєднатися до святкування Дня китайської мови, для цього можна спробувати вивчити хоча б кілька найбільш вживаних слів. Зараз існують безкоштовні інтернет-ресурси та мобільні додатки для вивчення китайської, тож зробити це буде не складно.
Ще цього дня можна відвідати китайський ресторан, адже багатьом українцям подобається китайська кухня. І хоч кажуть, що традиційну качку по-пекінськи краще куштувати в Китаї, існує чимало інших незвичайних і смачних китайських страв, які принесуть нові гастрономічні враження.
Любителі кіно можуть відзначити цей день переглядом китайських фільмів, завжди захоплюючих і динамічних. Наприклад, можна подивитися «Прокляття золотої квітки» — історичну картину про Китай X століття, або «Герой» — фільм про бойові мистецтва древнього Китаю.
Читайте також: 10 цікавих фактів про Китайський новий рік
Чому важливий цей день?
Багато людей в усьому світі зараз цікавляться Китаєм, бо його історія й культура — дуже яскраві й самобутні. Проте пізнати їх набагато легше тим, хто знає китайську мову, адже саме мова є носієм традицій, цінностей та знань народу, які передаються з покоління в покоління.
Чимало іноземців зараз навчаються й працюють в Китаї та в інших азійських країнах, де мовою міжнародного спілкування є китайська, тому для них дуже важливо нею володіти. Взагалі знання китайської — дуже сприятливий фактор для кар’єри, який відкриває перспективи роботи в міжнародних бізнесових структурах.
Вивчення китайської важливе не тільки для бізнесу, а й для розвитку розумових здібностей, тому що необхідність вимови в потрібній тональності включає в роботу праву півкулю нашого мозку, на відміну від європейських мов, які контролюються лише лівою півкулею. Також освоєння тональностей вдосконалює музичний слух, а вивчення китайських ієрогліфів насправді розвиває ще й логіку та образне мислення
В тих країнах, де є китайська діаспора, День китайської мови виступає для неї одним із засобів збереження й примноження своєї національної ідентичності та пам’яті.
День китайської мови сприяє тому, щоб люди якомога більше дізнавалися про історію й культуру цієї унікальної країни. В результаті багато хто починає вивчати китайську мову, адже вона є справжнім всесвітом, загадковим і складним, але надзвичайно цікавим і привабливим.
Коли будемо відзначати День китайської мови?
Рік | Дата | День |
---|---|---|
2024 | 20 квітня | Субота |
2025 | 20 квітня | Неділя |
2026 | 20 квітня | Понеділок |
2027 | 20 квітня | Вівторок |
2028 | 20 квітня | Четвер |
Читайте також: Цікаві факти про деякі мови світу