День жалоби за людьми з інвалідністю
День жалоби за людьми з інвалідністю (Disability Day of Mourning), що відзначається щорічно 1 березня, є нагадуванням про людей з інвалідністю, які були вбиті тими, хто за ними доглядав. Цей день пам’яті, значення якого в русі за права людей з інвалідністю зросло, підкреслює нагальну потребу суспільства визнати і протидіяти насильству, з яким стикаються люди з інвалідністю, особливо трагічним випадкам вбивства.
Походження та значення
День жалоби за людьми з інвалідністю був започаткований у 2012 році Зої Гросс, директором з адвокації Мережі самозахисту людей з аутизмом, у відповідь на вбивство матір’ю Джорджа Ходжинса, 22-річного чоловіка з аутизмом, який страждав на розлади аутистичного спектру. Цей день має на меті привернути увагу до проблеми вбивства дітей та дорослих з інвалідністю і кинути виклик суспільним уявленням, які часто виправдовують або применшують тяжкість цих дій.1
Дітовбивство, коли батьки вбивають власну дитину, є жахливою реальністю для деяких представників спільноти людей з інвалідністю, де інвалідність жертв іноді розглядається як виправдання для їх вбивства. День жалоби за людьми з інвалідністю має на меті вшанувати втрачені життя і закликати до зміни наративу – від співчуття до злочинця до визнання цінності і гідності життя людей з інвалідністю.
Схожі події:
✔️ Міжнародний день боротьби за права осіб з інвалідністю
✔️ Міжнародний день людей з інвалідністю
Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.
Глобальне відзначення та заходи
У всьому світі проводяться зустрічі, щоб вшанувати пам’ять загиблих людей з інвалідністю. Ці заходи часто включають зачитування імен жертв, хвилини мовчання та церемонії зі свічками. Веб-сайт Disability Memorial та інші організації, що захищають права людей з інвалідністю, відіграють важливу роль у каталогізації цих жертв і наданні ресурсів для підвищення обізнаності та профілактики.
Відзначення цього дня отримало підтримку від різних організацій людей з інвалідністю та правозахисних організацій, що підкреслює широке визнання необхідності боротьби з насильством щодо людей з інвалідністю.
Роль засобів масової інформації та подальші кроки
Зображення у ЗМІ випадків вбивств, жертвами яких стають люди з інвалідністю, часто викликає співчуття до злочинців, часто зображуючи їх як людей, які перевантажені турботою про своїх близьких. Такий наратив сприяє знеціненню життя неповносправних у суспільстві. День жалоби за людьми з інвалідністю закликає до критичного аналізу цих наративів і виступає за висвітлення в ЗМІ, яке поважає гідність людей з інвалідністю та їхнє право на життя.
Цей день також є каталізатором дискусій про ейджизм – системну дискримінацію людей з інвалідністю. Висвітлюючи екстремальні наслідки ейджистського ставлення, День жалоби за людьми з інвалідністю підкреслює важливість розбудови більш інклюзивного та справедливого суспільства.
День жалоби за людьми з інвалідністю є нагадуванням про несправедливість, з якою стикаються люди з інвалідністю, і нагальну потребу в суспільних змінах. Це день жалоби за несправедливо забраними життями, роздумів про всепроникну природу ейджизму і зобов’язань захищати права і гідність усіх людей з інвалідністю.