День радіо

День радіо

Що це за день?

День радіо почали відзначати 7 травня ще за часів до Другої світової війни. Ми згадуємо цей день як історичну подію. Це день одного із найвизначніших винаходів в історії, а також свято працівників всіх галузей, що відносяться до сфери зв’язку. В цей день кожен з нас має змогу оцінити ту важливу роль, яку зіграло радіо в житті людства. Цей день не є професійним свято, коли можна вітати радіотехніків, радіоведучих та радіожурналістів. Для цього в Україні встановлений День працівників радіо, телебачення та зв’язку.

Читайте нашу статтю: Цікаві факти про радіо

цікаві факти про радіо

Як виникла ідея відзначати День радіо?

Понад 100 років назад, а саме 7 травня 1895 року, видатний фізик Олександр Степанович Попов виступив перед учасниками одного із засідань, присвячених фізико-технічним наукам. Під час свого виступу він на подив усім присутнім продемонстрував дивний винахід. Це був пристрій, який показував швидкі коливання у електриці, що перебуває в атмосфері. Дещо згодом, пристрій почав реєструвати електричні розряди в повітрі. Його ще називали Грозовідміт Попова. Це детектор для виявлення блискавок, які утворюються під час грози. В цьому приладі були запровадженні ті ж самі принципи роботи, що і в радіо. Саме тому Попов вважається першовідкривачем цього винаходу. Однак, це міф.

Першовідкривачем у галузі радіотелеграфії Попов вважається тільки у пострадянських країнах. Проте у той самий час над цим винаходом активно працювали інші учені. Так, в Сполучених Штатах Америки – винахідником радіо вважається Нікола Тесла, в Англії – Олівер Лодж, в Німеччині – Генріх Герц тощо.

Схожі події:
День працівників радіо, телебачення та зв’язку України
Всесвітній день радіоаматора
Всесвітній день дитячого телебачення і радіомовлення

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

В цей день, окрім Попова, згадуються інші великі вчені та винахідники, які доклали чималих зусиль для того, аби впровадити новий винахід в життя. Так, згадувалися заслуги видатного італійського вченого радіотехніка та підприємця Гульєльмо Джованні Марія Макороні. Він дивовижним чином згуртував навколо себе величезні наукові досягнення, технічні можливості та капіталістичні сили. 

Радіо як спільне досягнення багатьох вчених винахідників

Міжнародне товариство так і не дійшло згоди в питанні, кому все-таки належить пальма першості у цьому винаході. І це не дивно, адже радіо не є результатом моментального відкриття, а довгою розробкою, у якій брало участь багато людей. Нумо розгляньмо коротку хронологію цього винаходу:

 • 1845 рік ознаменувався відкриттям електромагнітного поля. Це було надважливе відкриття 19 століття, а його автором був Майкл Фарадей.
 • 1865 рік – з’явилася теорія електромагнітного поля Максвела. Англійський вчений також виявив, що електромагнітні хвилі рухаються зі швидкістю світла. Це відкриття стало визначальним для галузі фізичних наук та створили основу для створення теорії відносності.
 • 20 років потому – створення резонатору електромагнітних  коливань Генріхом Герцом. А також він довів, що електромагнітні хвилі є в атмосфері та показав це з допомогою спеціального приладу. Ця конструкція передувала такому пристрою, як радіо, вона передавала сигнали електромагнітного поля на коротких відстанях.
 • 1894 рік, за рік до винаходу Попова, в столиці Індії Делі, індійський фізик, біолог автор наукової фантастики Джагадиш Чандра Бошу показує науковій спільноті свій винахід. Його прилад передавав електромагнітні сигнали в міліметровому діапазоні.

Таким чином, технічно ні Попов, ні Макроні по суті не винайшли чогось нового та невідомого раніше. Їм просто прийшла ідея зібрати відкриття інших вчених та запровадити у практичне життя з допомогою спеціального пристрою.

День радіо в історії

 • 1845
  Відкриттям Майклом Фарадеєм електромагнітного поля.
 • 1865
  З’явилася теорія електромагнітного поля Максвела.
 • 1885
  Створення Генріхом Герцом резонатору електромагнітних коливань.
 • 1895
  Гульєльмо Марконі та Олександр Попов одночасно проводять перші досліди з бездротовим зв’язком.

Цікаві факти про радіо

 • В квітні 1976 року у Великобританії відбулася кумедна подія. Радіоведучий та астроном Патрік Мур повідомив, що вранці планети сонячної системи розмістяться таким чином, що на Землі зменшиться сила тяжіння. Тому він порадив всім стрибати, щоб бодай трохи відчути невагомість. Та ще цікавішим стало то, що люди телефонували до редакції радіо та стверджували, що насправді мали відчуття невагомості. А одна слухачка навіть намагалася переконати всіх у тому, що вона літала над ліжком у своїй спальні.
 • Вперше радіомовлення в інтернеті з’явилося у 1993 році, започаткував його Карл Маламуд. Він назвав свою радіостанцію Internet Talk Radio.
 • Першою політичною подією, яку освітили по радіо, стала Жовтнева революція.
 • Перша радіограма зі словами Генріх Герц була передана в 1896 році Олександром Поповим.
 • Цікаво, що перше радіо з’явилося у 1895 році, а сам термін «радіо» – лише 55 років потому. До цього винахід називали безпровідним зв’язком та вважали, що він прийшов на зміну телеграфу, який на той час був головним засобом зв’язку.
 • Головною проблемою передачі інформації через радіохвилі – є їх легка доступність. Їх кожен може перехватити та підслухати. У зв’язку з цим під час Другої світової війни в США відбулася цікава подія. Американці вербували у радіо зв’язківці представників племені навахо. Ті передавали важливі повідомлення на своїй рідній мові. Таким чином вдалося зашифрувати таємну військову інформацію та зберегти її від перехвату. Як не намагалися японці віднайти перекладача та цього їм так і не вдалося зробити.

Коли будемо відзначати День радіо?

РікДатаДень тижня
20217 травняП’ятниця
20227 травняСубота
20237 травняНеділя
20247 травняВівторок
20257 травняСереда
Copy link