Всесвітній день шульги

Всесвітній день шульги

Що це за день?

13 серпня у всьому світі відзначається Всесвітній день шульги, або Міжнародний день шульг. Шульга – це людина, яка замість правої руки активно використовує ліву руку. Саме такі люди ініціювали впровадження цього свята, щоб привернути увагу інших людей до своєї особливості. Ще одна мета свята – спонукати виробників товарів створювати товари, які б були зручними у використанні для шульг. 

Читайте нашу статтю: Хто такі шульги? Цікаві факти

Хто такі шульги

Як виникла ідея відзначати Всесвітній день шульги?

У світі, де домінують праворукі, Всесвітній день шульги підвищує обізнаність щодо проблем, з якими стикаються ліворукі у своєму повсякденному житті. Вперше цей день був відзначений засновником  Міжнародного клубу шульг (Lefthanders International, Inc.) – Діном Р. Кемпбеллом у 1976 році. А з 1992 року ця дата щороку відзначається у всьому світі. Починаючи з 1600-х років, коли шульг вважали дітьми диявола, і донині вони продовжують стикатися з труднощами та проблемами у виконанні завдань.

Схожі події:
✍️ Всесвітній день каліграфії
✍️ Міжнародний день грамотності

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Під час цієї щорічної події люди з активною лівою рукою можуть повідомити про себе та підвищити обізнаність громадськості про переваги та недоліки ліворукості. Зараз ця подія відзначається у всьому світі, а лише у Великобританії за останні роки було проведено понад 20 регіональних подій, присвячених цьому дню, включаючи спортивні поєдинки зліва-вправо, чаювання з лівою рукою, паби з використанням лівобічних штопорів, де меценати можуть випивати та грати в різноманітні ігри лише лівою рукою. В різних країнах проводяться загальнонаціональні виставки та акції, на яких відзначаються досягнення шульг у різних областях людської діяльності: творчість, спорт, робота з технічним обладнанням.

Подібні акції дозволяють краще зрозуміти ті труднощі та розчарування, з якими зустрічаються шульги у своєму повсякденному житті. В свою чергу, це дозволяє виробникам вдосконалювати дизайн та функціональність своєї продукції, враховуючи потреби ліворуких. Проте, цілком вирішити всі проблеми так і не вдається.

Клуб шульг

Клуб шульг (The Left-Handers Club) – це некомерційна організація, що була створена у 1990 році з метою підтримання зв’язку між його членами. Товариство ставить собі за завдання: доводити свої погляди до відома виробників та громадських організацій, надавати допомогу та консультації, сприяти дослідженню особливостей шульг при розробці нових приладів та обладнання. З моменту свого утворення Клуб збільшувався та зміцнювався, на сьогодні це єдиний та визнаний у всьому світі консультаційний центр з різних аспектів ліворукості. Також члени клубу виступають за заборону перенавчання учнів до писання правою рукою, оскільки це викликає психологічні стреси у дітей та знижує їхню успішність.

Цікаво про ліворукість

Згідно до статистичних даних 10% – 15% мешканців нашої планети є шульгами, якщо говорити в числах це близько 800 000 000 людей. Погодьтеся, величезна чисельність. Одні вчені припускають, що подібне співвідношення існувало протягом всієї історії людства, інші – вважають що відсоток шульг раніше був значно більшим – до 50%. Подібні висновки можна зробити на основі розкопок давніх скелетів. Відповіді на запитання: Чому народжуються ліворукі люди, досі не існує.

Причини ліворукості

Найголовніші причини – генетичні. У 2019 році вчені-генетики почали мову про так звані ДНК маркери, які впливають на домінуючу сторону людини. Вважається, що гени на 20-25% відповідають за активну руку. Решта 75-80% – це цілий комплекс різноманітних факторів, які нас оточують. До них відносяться: країна народження, вага при народженні, вживання материнського молока, стать тощо. Наприклад, статистично досліджено, що шульги серед чоловіків зустрічаються набагато частіше.

Деякі вчені пояснюють це явище еволюційним розвитком. Так на початку 21 століття у Сполучених Штатах Америки було розроблено модель, яка пояснювала поточне співвідношення між шульгами та людьми, що користуються правою рукою із прагненням людей співпрацювати одне з одним. До слова, щоб користуватися однаковим знаряддям, краще, коли у всіх людей активнішою буде одна і та сама рука. Вважається, що за повної відсутності конкуренції в історії розвитку людства, шульг сьогодні би не існувало. Проте, людство конкурувало, тому і залишився певний відсоток ліворуких.

Ліворукі vs Праворукі

Багато досліджень свідчать про те, що шульги не тільки працюють лівою рукою, у них взагалі ліва сторона є активнішою. Так само як для праворуких – права. Проводили один експеримент, коли людей попросили намалювати дві рамочки, а потім в одній з них зобразити хижих та домашніх тварин. Виявилося, що шульги намалювали добрих домашніх тварин у лівих рамочках, а люди, що з народження більше користуються правою рукою, розмістили улюблену тварину до правої рамочки.

Дехто намагається приписати шульгам особливі ознаки, мовляв ліваки – це люди з унікальними здібностями. Однак насправді це зовсім не так. З талантами, успіхами та геніальністю домінуюча ліва сторона аж ніяк не пов’язана. Проте ліворукість не означає якісь відхилення. Шульги – це нормальні здорові люди. Психологи стверджують, що єдина проблема, з якою стикаються такі особи – це необхідність підлаштовуватися під світ, де все зроблено для праворуких.

Переваги та недоліки ліворукості

Раніше у СРСР дітей перенавчали писати з лівої руки на праву, подібна практика і в наші дні підтримується в таких країнах як Китай та Японія. Вважається, що навчити ліваків користуватися правою рукою набагато простіше, аніж пристосовуватися під їхні нагальні потреби. Рекрутингові агентства Великобританії у 2015 році опитали працівників на предмет ліворукості. Виявилося, що в Об’єднаному Королівстві понад 11% (4 000 000 осіб) робочих – це шульги. Половина з них, а це близько 2 мільйонів людей відчувають певні незручності на робочому місті або під час роботи з обладнанням, яке було створене тільки для зручності праворуких.

Шульги рідко стають великими музикантами, оскільки навчитися грати на музичному інструменті «не тими руками» не так просто. Хоча і тут є виключення, наприклад мало хто знає, що видатний американський гітарист Джиммі Хендрікс був шульгою. Для гри він використовував звичайнісінькі моделі гітар, проте перед тим як приступити до гри, він перевертав їх та міняв всі струни в протилежному порядку.

Гітара акустична Yamaha FG820L Natural лівостороння

Сьогодні для шульг з’являються спеціальні лівосторонні музичні інструменти.

Лівостороння акустична гітара Yamaha

Нелегко приходиться лівакам-піаністам, адже головну партію необхідно грати правою рукою, тоді як лівою програються лише акорди. Проблеми супроводжують і тих шульг, які перебувають на військовій службі. Треба навчитися тримати зброю. 

Проте є і певні переваги, наприклад в різних видах боротьби: карате, бокс, фехтування. Якщо ви шульга, то для вашого суперника це може стати справжньою несподіванкою. Дуже часто в єдиноборствах переможцями стають шульги.

Як відзначати Всесвітній день шульги?

Різні організації та громадські об’єднання створюють у місцях загального користування спеціальні «зони для шульг», де повсякденні предмети пристосовані для використання ліваками. Якщо ви лівак, дізнайтесь про створення подібних зон у своєму місті. 

У таких заходах приймають участь і праворукі громадяни. Це дозволяє їм на власному досвіді зрозуміти, наскільки важко шульгам користуватися предметами, призначеними для праворуких.

Коли будемо відзначати Всесвітній день шульги?

РікДатаДень тижня
202113 серпняП’ятниця
202213 серпняСубота
202313 серпняНеділя
202413 серпняВівторок
202513 серпняСереда
Copy link