Азбука Морзе або морзянка – це особливий спосіб кодування знаків, який шифрує букви алфавіту, цифри і розділові знаки за допомогою послідовності сигналів: довгих («тире») і коротких («крапок»).
Азбука отримала своє ім’я на честь американського винахідника і художника Семюела Морзе. Свій винахід Морзе представив 8 лютого 1838 року.
Цікавий факт: азбуку Морзе в сучасному вигляді винайшов не Морзе, а німецький інженер Герке – він удосконалив оригінальний код Морзе, що був досить незручним у використанні.
Довгий час Морзе значно більше цікавило мистецтво, ніж технічні науки і практичні винаходи. Однак в 1825 році сімейство винахідника спіткало нещастя. Вранці одного дня посильний доставив Семюелю лист, в якому повідомлялося, що його кохана дружина серйозно хвора. У той же день винахідник залишив Вашингтон, де працював, і відправився додому, проте до моменту його приїзду дружина вже померла.
Розчарований тим, що він не зміг попрощатися з дружиною, Морзе закинув живопис і зайнявся наукою, бажаючи створити щось таке, що дозволило б людям швидко обмінюватися повідомленнями.
Одного разу Семюел повертався з Європи, де вивчав творчість майстрів давнини. В дорозі він познайомився з науковцем, який розповів Морзе про вплив струму на магніт і про його здатність миттєво проходити по довгому дроту.
Морзе був не особливо обізнаний в електротехніці, але загорівся ідеєю застосувати електромагнетизм для передачі сигналів. Використовуючи підручні засоби, Морзе 10 років працював над створенням телеграфного апарату.
Його зусилля виявилися не марними, вже в 1837 році він представив телеграф довжиною в 500 метрів. Щоправада перша сброба передачі телеграми виявилася невдалою. Але Морзе не здався, через півроку він розробив таблицю символів у вигляді комбінації довгих і коротких сигналів. Це і стало азбукою Морзе, яка звичайно ще удосконалювалася і змінювалася. А остаточний варіант був запропонований в 1939 році.
Існує два основні варіанти азбуки Морзе українською мовою. Один з них використовується Пластом. Інший є стандартом Регламенту аматорського радіозвʼязку України. Словесні наспіви потрібні для слухового сприйняття комбінацій сигналів. Жорстких правил тут немає, можна використовувати і власні наспіви.
Так азбукою Морзе пишеться DAYTODAY
−•• •− −•−− − −−− −•• •− −•−−
Стандартом довжини сигналів вважається, коли довгий сигнал (тире) втричі довший за короткий (крапку). Пауза між сигналами одного символу дорівнює тривалості короткого сигналу, пауза між символами дорівнює тривалості довгого сигналу, а пауза між словами — тривалості двох довгих сигналів.
6 лютого 1900 року, розташована в фінському місті Котка, радіостанція передала на криголам «Єрмак» бездротову телеграму з наказом врятувати 50 рибалок, яких винесло в море на кризі. Це була перша в історії передача радіосигналу про лихо на морі. Рятувальна операція завершилася успішно.
SOS
Історія із врятуванням фінських рибалок спонукала міжнародне співтовариство телеграфістів ввести єдиний стандарт передачі сигналу лиха за допомогою азбуки Морзе. У 1903 році для цього почали використовувати букви CQ (come quick – приходьте швидко). Рік по тому за пропозицією компанії Marconi International Marine Communication Company, що виробляла радіопередавачі, була додана буква D (danger – небезпека).
Але при цьому Марконі запатентував це поєднання букв. У зв’язку з чим передача CQD в ефір була дозволена лише за допомогою апаратури Marconi.
Інший найбільший виробник радіоапаратури – німецька компанія Telefunken – також ввів свою систему оповіщення про лихо на морі: SOE. Німці також наполягали на застосуванні її лише власниками передавачів Telefunken.
Тому згодом було введено вільний міжнародний варіант: SOS.
З розвитком технологій на судах почали передавати не тільки морзянку, але і людську мову. І для такого варіанту екстреного зв’язку також був введений міжнародний стандарт. У разі лиха тричі вимовляється слово Mayday (мейдей). Після чого потенційним рятівникам повідомляється назва судна і його координати.
Однак тисячі радистів у світовому океані на початку кожної години надягають навушники, щоб не пропустити три такі важливі для мореплавання літери: . . . – – – . . .
Цікаві факти про телефонЧитайте також:
Більше цікавих фактів на нашій «Планеті фактів» в Телеграмі. Приєднуйтесь!
Підписуйтесь на розсилку "Цікаві статті"
Кожної пʼятниці ми надсилатимемо вам нові цікаві статті за тиждень у вашу поштову скриньку. Відписатися можна будь-коли. Наш контент на 100% безплатний.