Зніміть капелюха, мова піде про долар!

Цікаві факти про долар

Недруги пророкують йому крах вже не перший рік, а він і досі залишається найбільш визнаною світовою валютою. 

Хоча національні валюти різних країн (від розвинених Австралії та Канади до острівних держав Океанії та Центральної Америки) носять ім’я «долар», коли ми чуємо це слово, наша уява формує нам образ зелених папірців з портретами американських президентів. На історії американського долара і зосередимось.

Походження назви

Прообразом долара є середньовічна  монета Королівства Богемії – центральноєвропейської держави у складі Священної Римської імперії. Її карбували біля срібної копальні в долині Йоахіма (Йоахімсталь) . За назвою місцевості монета отримала назву «Йоахімсталер», що з часом скоротилось до «талер».  Вона розійшлася по всьому світу, а її назва видозмінювалася відповідно до мовних особливостей різних народів: у датчан вона стала «далером», а вже у англійців «доларом». 

Наприклад, в колоніальній Америці доларом називали іспанську срібну монету, яка дорівнювала восьми реалам. 

Найбільш відомою сленговою назвою долара є «бакс». Ця назва має мисливське походження. У 18 столітті слова «бак» (buck) і долар були взаємозамінними поняттями, оскільки в торговій лавці за шкуру самця оленя («buck») мисливець міг отримати товарів на суму в $1.

В свою чергу, одна шкура самця оленя дорівнювала двом шкурам самки оленя, трьом шкурам єнота та чотирьом шкурам ондатри.  

Походження символа долара

Відомий символ $ (з однією або двома вертикальними рисами) має декілька версій свого походження, але єдино вірної з них досі не обрали. 

Більша одностайність думок спостерігається у тому, які з них є хибними. 

Так, в символі долара точно не зашифрована назва країни – US (Сполучені Штати), оскільки цей знак з’явився ще до появи США.

Але знак долара і справді може містити літери U та S – від «units of silver» (одиниці срібла). 

Однак більш достовірними є «іспанські» теорії походження знаку. Доволі авторитетною версією вважається походження символу $ від скорочення слова «peso» – ps. За нею спочатку в торгових документах біля сум записували скорочену назву грошової одиниці, а згодом від літери p залишилась лише вертикальна риска, яку наклали на літеру s. Так, в листі, який датується 1778 роком, одна й та ж сама сума була записана з використанням скорочення ps, а потім – за допомогою знаку, схожого на $.

Децентралізований долар

Майже 120 років – від утворення США до Першої світової війни – американські грошові одиниці не мали єдиного центру виготовлення . У цей час в обігу знаходились наступні форми долару:

  • Золоті та срібні монети. Перші американські монети викарбували в 1792 році. 
  • Золоті та срібні паперові сертифікати – тип паперових грошей, які  можна обміняти на золоті або срібні злитки. Сертифікати випускалися Казначейством США.
  • Паперові банкноти комерційних банків. Саме приватним фінансовим установам ми маємо завдячувати появі Санта-Клаусів та пасторальних картин на доларових купюрах. До Громадянської війни 1861-1865 рр. в обігу знаходилось біля 10000 різноманітних купюр. Величезна частина з них були підробками або ж були випущеними в обіг збанкрутілими або взагалі неіснуючими банками.     
  • Грінбеки (від green back – зелений бік) – паперові гроші, які з’явились в 1862 році, під час Громадянської війни в США в умовах зростаючого дефіциту бюджету. Власне, через неконтрольовану емісію цього платіжного засобу грінбеки почали швидко втрачати свою цінність відносно до золота. 

В 1913 після утворення Федеральної резервної система (виконує функції центрального банку) почалась нова ера долара, а з анархією в сфері виготовлення американських грошових одиниць було покінчено.

Паперова ера долару: портретна галерея, номінали та символіка

Галерея портретів на банкнотах американських доларів містить єдине жіноче зображення.  Цієї честі удостоїлася Марта Вашингтон – перша леді США, дружина Джорджа Вашингтона. Срібний сертифікат з її портретом у гарному стані зараз може коштувати більше $1000. 

Марта Вашингтон – перша леді США, дружина Джорджа Вашингтона

А ось її чоловік, перший президент США Джордж Вашингтон, не зразу зайняв своє звичне місце на однодоларовій купюрі. На випущеній під час громадянської війни банкноті красувався Салмон Чейз, тодішній міністр фінансів. В 1869 році банкнота була видозмінена і на ній з’явилось зображення Вашингтона. 

Але Салмона Чейза теж не образили. Його зображення містить найдорожча діюча банкнота США  – $10000. Вперше банкнота такого номіналу була надрукована в 1918 році, але майже весь час свого функціонування вона перевищувала власний капітал середнього американця, тому мало хто мав змогу потримати її в руках.   

Найдорожча діюча банкнота США  – $10000

В 1934 році надрукували ще більш вражаючі купюри – $100000 з портретом Вудро Вільсона. Їх головною метою було перерахування коштів між банками Федерального резерву, тому в роздрібних операціях вони не використовувались. 

$100000 з портретом Вудро Вільсона

Зображений на банкноті номіналом $20 Ендрю Джексон був затятим опонентом введення в обіг паперових грошей. На його думку, єдиними платіжними засобами мають бути лише золоті та срібні монети. Щоб він сказав про сучасні платіжні операції, які все частіше стають сукупністю одиничок та нулів?

Починаючи з 1969 року в США друкують купюри з найвищим номіналом $100, але в обігу використовуються і купюри з номіналом від $500 до $10000. 

Кількість купюр в обігу станом на 31 грудня 2019 року, млрд.

  • $100 – 14,2
  • $1 – 12,7
  • $20 – 9,5 
  • $5 – 3,2
  • $10 – 2,1
  • $50 – 1,8
  • $2 – 1,3
  • $500 – $10000 – 0,0004 (біля 400 тис.)

Протягом останніх десятиліть відбувався перманентний редизайн доларових банкнот – від $5 до $100. В 90-ті роки на вітчизняних телеекранах навіть транслювалася спеціальна реклама щодо вигляду нових купюр. А от однодоларові банкноти не змінюються з 1963 року, бо їх майже не підробляють.

Згідно інформації Федеральної резервної системи однодоларова купюра є найдешевшою у виготовленні – лише 5,4 центів за купюру. Найдорожчою є купюра номіналом $50 – 19,4 центів за купюру.

Хочете вірте, а хочете – ні, але американські долари виготовляють не з паперу. Банкноти американської валюти на 75% складаються з бавовни та на 25% з льону. Якщо у вас є зайві, можете сплести з них гобелен.

Банкноти різного номіналу мають свій термін придатності: однодоларова купюра зношується в середньому за 6,6 років. Менше всього живе купюра номіналом $5 – 4,7 років, а от найвитривалішими є милі серцю $100 – 22,9 років.

Відомий факт – грошові купюри на своїй поверхні містять різноманітні бактерії та небезпечні патогени (тому не забувайте завжди мити руки після того, як тримали «паперові» гроші).  Але бактерії  – не єдине, що можна знайти на банкнотах. В США провели дослідження і виявили, що на 90% купюр знаходяться сліди кокаїну. А в таких мегаполісах, як Лос-Анджелес та Маямі кокаїн не оминає жодної купюри. 

До речі, якщо вам цікаво, в яких країнах побувала та чи інша купюра американського долару, перед тим, як потрапити до ваших рук – скористайтесь сервісом на сайті «Де Джордж?» 

Символіка на американських доларах – справжній рай для теоретиків змови та шукачів глибинного змісту. Але появи деяких зображень мають кумедні передісторії. Так, на зворотньому боці купюри номіналом $1 зображений орел, хоча там могла опинитися традиційна жертва до Дня подяки – індичка. Бенджамін Франклін  вважав індичку «більш поважним птахом», тому саме її бажав зробити національним птахом.  

Орел, як дволикий Янус, одночасно символізує мир і війну. В кігтях своєї лівої лапи він тримає 13  стріл (за кількістю колоній, які брали участь у війні за незалежність), а в кігтях правої лапи – оливкову гілку, що здавна символізує мир. 

Фраза «In God We Trust» («У Бога віримо» або «На Бога уповаємо»)  вперше з’явилась на монетах під час Громадянської війни в США. А після прийняття в 1955 закону, що визнав цю фразу офіційним девізом країни, ці слова з 1963 року почали друкувати і на доларових банкнотах всіх номіналів.

Зворотній бік державної печатки США, який зображений на однодоларовій купюрі, містить фразу на латині «Novus ordo seclorum», що дослівно перекладається, як «Новий порядок віків» або «Новий світовий порядок», якщо вам подобається шукати подвійний зміст. 

Ви вже звикли до металевих українських гривень? А от американці не побажали розпрощатися з «паперовими» однодоларовими купюрами. В 2012 році сенатори Джон Маккейн та Том Харкін розробили законопроект щодо заміни паперових однодоларових купюр на монети, що мало заощадити $13,8 млрд. протягом наступних 30 років. Але цей законопроект відхилили.

Долар в мистецтві

Одного разу культовому американському митцю українського походження Енді Ворголу дали пораду: щоб стати справжнім великим митцем, треба зображувати те, що тебе найбільше цікавить. 

Він прислухався до дружньої поради і створив картину «One-dollar bill».

Воргол захоплювався символом долара, вважаючи, що він має найкращий дизайн серед грошових знаків.

Не оминув долар своєю увагою і інший геніальний митець – Сальвадор Далі:

Врешті решт, це ж цілий долар!

Юрій П.

Стаття була цікавою?

Оцініть цю статтю!

Середній рейтинг 0 / 5. Кількість голосів: 0

Ще немає голосів. Будьте першими!

Дякуємо! Якщо було корисно...

Поширити в соцмережах!

Шкода, що стаття вам не сподобалась...

Дозвольте нам її покращити!

Розкажіть, будь ласка, що ми можемо виправити

Схожі статті

Copy link