Міфи та цікаві факти про хом’яків

Міфи та цікаві факти про хом’яків

Розповідаємо найпоширеніші міфи та цікаві факти про хомʼяків.

Пропонуємо добірку цікавих фактів про цих милих гризунів, щоб ще більше закохатися у них. Ви колись мали хом’ячка вдома? Перевірте себе, чи добре ви знаєте цих милих тваринок.

Всесвітній день хом’яка, до речі, відзначають 12 квітня. Термін “хом’як” походить від німецького слова “hamstern”, що означає “накопичувати”. Це дуже влучно, оскільки хом’яки можуть носити їжу, яка дорівнює вазі їхнього тіла, у своїх защічних мішках для зберігання. Вони добувають їжу і ховають її подалі, готуючись до тих часів, коли запасів не вистачатиме.

Міфи про хомʼяків

Міф 1: «Хом’яки неприємно пахнуть»

Хом’як, в порівнянні з іншими домашніми тваринками, є одним з найбільш охайних. Гризун доглядає за собою: виділяє окреме місце в клітці для їжі і туалету. Постійно миє свою шерсть і лапки. Якщо вчасно чистити клітку, то неприємного запаху ви точно не відчуєте.

Міф 2: «Хом’яку нудно одному жити в клітці»

Ні це не так! Справа в тому, що гризуни живуть поодинці, бо кожен бажає жити тільки на своїй власній території. Деякі купують двох хом’яків з народження, але, на превеликий жаль, в дорослому віці разом вони не уживаються. Вони часто б’ються за територію, в результаті чого один з хом’яків гине.

Міф 3: «Хом’яки невибагливі, тому їх можна тримати в банці»

Хм’ячки дійсно невибагливі, але про банку варто забути раз і назавжди! Сильно помиляються ті, хто говорить, що хом’яку досить невеликої території для проживання. Це не зовсім так. Хом’ячок дуже активний гризун, любить бігати як в біговому колесі, так і по самій клітці, а іноді висить на прутах клітки. Вчені навіть підрахували, що, якби бігове колесо не було зафіксоване, а котилося б по рівній поверхні, за день домашній хом’як пробіг би 10-12 кілометрів. Тому хом’яку краще надати простору клітку з усіма зручностями.

Міф 4: «Хом’яки непотрібні»

Хом’яки практично не видають звуків і не зможуть з вами спілкуватися. Не можуть прибирати за собою клітку, але за ними цікаво спостерігати. Хом’як вміє сортувати їжу в певному місці і з часом може навчитися реагувати на власне ім’я. Можна годинами дивитися на те, як ці тваринки майструють собі спальне місце, наповнюють щоки їжею або забавно миються.

Міф 5: «Хом’яки кусаються»

У кожного хом’яка, як і у будь-якої людини, є свій характер і зона комфорту. Якщо його несподівано схопити, то він злякається і тому може навіть вкусити. Рекомендують брати хом’яка обережно. Повільно опустіть руку в клітку, обхопіть тільце зверху, запустіть пальці під передні лапки і дбайливо візьміть свого улюбленця.

Як бачите, хом’яки дуже милі тварини, які люблять своїх господарів і ніколи не відмовляться від їх ласки. Більшість видів гризунів можуть принести своїм господарям велике задоволення від спілкування з ними.

Цікаві факти про хом’яків

У дикій природі хом’яки дуже зайняті істоти, присвячуючи багато часу риттю тунелів і пошуку їжі. Їхні нори – це складні споруди з безліччю тунелів та окремих камер для різних видів діяльності, схожі на людські житлові приміщення. Деякі нори простягаються до метра під землею.

Хом’яки відмінно плавають. Вони використовують власні щоки як поплавки, просто набираючи в них повітря.

Багато видів хом’яків – вправні бігуни, здатні бігти назад так само швидко, як і вперед, завдяки будові задніх лапок. Ця навичка має вирішальне значення для швидкого відступу до нори, щоб уникнути загрози.

Майже всі одомашнені хом’яки (сирійські або золотисті хом’яки) пішли від роду самки, яка народила в 1930 році 12 дитинчат.

Цей вид був вперше описаний в 1839 році і тоді його вважали вимерлим. Однак в 1930 році Ізраїль Ахароні відшукав вагітну самку сирійського хом’ячка під час експедиції по Сирії. Саме її нащадків можна теперь зустріти в домах по всьому світу.

У дикій природі хом’яки миються піском.

Хом’яки мають високу толерантність до алкоголю. Увага: на практиці не експериментувати! Дослідження, опубліковане в журналі Behavioral Processes, показало, що карликові хом’яки Кемпбелла можуть випити приблизно в 10 разів більше етанолу, ніж людина, перш ніж у них проявлятья будь-які ознаки сп’яніння. Причиною цього є наявність у них активного набору ферментів алкогольдегідрогенази.

Хом’яки – нічні істоти. З огляду на репутацію чудових домашніх тварин, трохи дивно, що хом’яки здебільшого не сплять вночі і шум від бігового колеса може приносити певний дискомфорт господарям.

Хом’яки віддають перевагу усамітненню. Вони дуже привʼязані до своєї території і можуть агресивно реагувати, якщо інший хом’як вторгається в їхній простір.1

Однак, хом’яки нерозбірливі в зв’язках. Самці і самки хом’яків мають кілька партнерів. У дикій природі під час сезону розмноження самці спускаються в будь-яку нору і паруються з будь-самкою, яку вони знаходять, за умови, що ця самка ще не спарилася. Самки зазвичай народжують близько чотирьох виводків на рік – їх період вагітності становить всього 15-22 дні.

Хом’яки заборонені на Гаваях і в Каліфорнії. З огляду на їх високу репродуктивну здатність і той факт, що обидва штати мають джуже сприятливий для хом’яків клімат, домашні хом’яки є незаконними на Гаваях і в Каліфорнії. Закон був прийнятий через можливі проблеми для сільського господарства, оскільки хом’яки під час втечі в дику природу могли б швидко заснувати великі колонії.

В дикій природі один хом’як заготовлює на зиму до 60-80 кг їжі, а то і більше. Це набагато більше, ніж він здатний з’їсти, але ці тварини завжди запасають стільки, скільки зможуть. Схожим чином діють й інші гризуни – білки, які до того ж часто забувають місця своїх сховищ. З запасених ними горіхів по весні іноді проростають нові дерева.

Хоча вони не впадають в сплячку в традиційному розумінні, дикі хом’яки проводять холодні місяці у своїх норах, засипаючи входи землею. Вони гніздяться у вистелених травою камерах і прокидаються щотижня, щоб споживати запаси їжі. Наприклад, пульс “сплячого” золотистого хом’яка може знизитися з 400 ударів на хвилину до 4, а дихати він може лише двічі на хвилину.1

Як і у інших гризунів, у хом’яків передні різці ростуть протягом усього життя, і вони змушені постійно що-небудь гризти, щоб їх сточувати. Але при цьому вони є одним з дуже небагатьох видів тварин, які народжуються вже з зубами.

Існує близько 400 видів хом’яків, причому є серед них і досить великі, що виростають до 30-35 см в довжину. А ось сирійські хом’яки, популярні у любителів гризунів, вже давно занесені в Міжнародну Червону книгу.

Так як більшу частину життя хом’яки проводять на землі, в траві, їм не потрібен гострий зір. Він у них і правда слабкий, а кольорів вони взагалі не розрізняють. Зате у них відмінний нюх і гострий слух, що дозволяє їм чути “їжу” на великій відстані і швидко реагувати на найменші ознаки небезпеки.

Хом’яки пам’ятають своїх родичів, з якими вони жили в одній клітці.

Більше цікавих фактів на нашій «Планеті фактів» в Телеграмі. Приєднуйтесь!

  1. https://www.onekindplanet.org/animal/hamster/ [] []

Схожі статті

Copy link