Міфи та цікаві факти про хом’яків

Міфи та цікаві факти про хом’яків

Розповідаємо найпоширеніші міфи про цих милих гризунів.

Всесвітній день хом’яка, до речі, відзначають 12 квітня.

А також пропонуємо добірку цікавих фактів про хом’яків. Ви колись мали хом’ячка вдома? Перевірте себе, чи добре ви знаєте цих милих тваринок.

Міф 1: «Хом’яки неприємно пахнуть»

Хом’як, в порівнянні з іншими домашніми тваринками, є одним з найбільш охайних. Гризун доглядає за собою: виділяє окреме місце в клітці для їжі і туалету. Постійно миє свою шерсть і лапки. Якщо вчасно чистити клітку, то неприємного запаху ви точно не відчуєте.

Міф 2: «Хом’яку нудно одному жити в клітці»

Ні це не так! Справа в тому, що гризуни живуть поодинці, бо кожен бажає жити тільки на своїй власній території. Деякі купують двох хом’яків з народження, але, на превеликий жаль, в дорослому віці разом вони не уживаються. Вони часто б’ються за територію, в результаті чого один з хом’яків гине.

Міф 3: «Хом’яки невибагливі, тому їх можна тримати в банці»

Хм’ячки дійсно невибагливі, але про банку варто забути раз і назавжди! Сильно помиляються ті, хто говорить, що хом’яку досить невеликої території для проживання. Це не зовсім так. Хом’ячок дуже активний гризун, любить бігати як в біговому колесі, так і по самій клітці, а іноді висить на прутах клітки. Вчені навіть підрахували, що, якби бігове колесо не було зафіксоване, а котилося б по рівній поверхні, за день домашній хом’як пробіг би 10-12 кілометрів. Тому хом’яку краще надати простору клітку з усіма зручностями.

Міф 4: «Хом’яки непотрібні»

Хом’яки практично не видають звуків і не зможуть з вами спілкуватися. Не можуть прибирати за собою клітку, але за ними цікаво спостерігати. Хом’як вміє сортувати їжу в певному місці і з часом може навчитися реагувати на власне ім’я. Можна годинами дивитися на те, як ці тваринки майструють собі спальне місце, наповнюють щоки їжею або забавно миються.

Міф 5: «Хом’яки кусаються»

У кожного хом’яка, як і у будь-якої людини, є свій характер і зона комфорту. Якщо його несподівано схопити, то він злякається і тому може навіть вкусити. Рекомендують брати хом’яка обережно. Повільно опустіть руку в клітку, обхопіть тільце зверху, запустіть пальці під передні лапки і дбайливо візьміть свого улюбленця.

Як бачите, хом’яки дуже милі тварини, які люблять своїх господарів і ніколи не відмовляться від їх ласки. Більшість видів гризунів можуть принести своїм господарям велике задоволення від спілкування з ними.

Інші цікаві факти про хом’яків

Хом’яки відмінно плавають. Вони використовують власні щоки як поплавки, просто набираючи в них повітря.

Майже всі одомашнені хом’яки (сирійські або золотисті хом’яки) пішли від роду самки, яка народила в 1930 році 12 дитинчат.

Цей вид був вперше описаний в 1839 році і тоді його вважали вимерлим. Однак в 1930 році Ізраїль Ахароні відшукав вагітну самку сирійського хом’ячка під час експедиції по Сирії. Саме її нащадків можна теперь зустріти в домах по всьому світу.

У дикій природі хом’яки миються піском.

Хом’яки мають високу толерантність до алкоголю. Увага: на практиці не експериментувати! Дослідження, опубліковане в журналі Behavioral Processes, показало, що карликові хом’яки Кемпбелла можуть випити приблизно в 10 разів більше етанолу, ніж людина, перш ніж у них проявлятья будь-які ознаки сп’яніння. Причиною цього є наявність у них активного набору ферментів алкогольдегідрогенази.

Хом’яки – нічні істоти. З огляду на репутацію чудових домашніх тварин, трохи дивно, що хом’яки здебільшого не сплять вночі і шум від бігового колеса може приносити певний дискомфорт господарям.

Хом’яки нерозбірливі в зв’язках. Самці і самки хом’яків мають кілька партнерів. У дикій природі під час сезону розмноження самці спускаються в будь-яку нору і паруються з будь-самкою, яку вони знаходять, за умови, що ця самка ще не спарилася. Самки зазвичай народжують близько чотирьох виводків на рік – їх період вагітності становить всього 15-22 дні.

Хом’яки заборонені на Гаваях і в Каліфорнії. З огляду на їх високу репродуктивну здатність і той факт, що обидва штати мають джуже сприятливий для хом’яків клімат, домашні хом’яки є незаконними на Гаваях і в Каліфорнії. Закон був прийнятий через можливі проблеми для сільського господарства, оскільки хом’яки під час втечі в дику природу могли б швидко заснувати великі колонії.

В дикій природі один хом’як заготовлює на зиму до 60-80 кг їжі, а то і більше. Це набагато більше, ніж він здатний з’їсти, але ці тварини завжди запасають стільки, скільки зможуть. Схожим чином діють й інші гризуни – білки, які до того ж часто забувають місця своїх сховищ. З запасених ними горіхів по весні іноді проростають нові дерева.

Як і у інших гризунів, у хом’яків передні різці ростуть протягом усього життя, і вони змушені постійно що-небудь гризти, щоб їх сточувати. Але при цьому вони є одним з дуже небагатьох видів тварин, які народжуються вже з зубами.

Існує близько 400 видів хом’яків, причому є серед них і досить великі, що виростають до 30-35 см в довжину. А ось сирійські хом’яки, популярні у любителів гризунів, вже давно занесені в Міжнародну Червону книгу.

Так як більшу частину життя хом’яки проводять на землі, в траві, їм не потрібен гострий зір. Він у них і правда слабкий, а кольорів вони взагалі не розрізняють. Зате у них відмінний нюх і гострий слух, що дозволяє їм чути “їжу” на великій відстані і швидко реагувати на найменші ознаки небезпеки.

Хом’яки пам’ятають своїх родичів, з якими вони жили в одній клітці.

Більше цікавих фактів на нашій «Планеті фактів» в Телеграмі. Приєднуйтесь!

Share via
Copy link