10 цікавих фактів про Антарктиду

Цікаві факти про Антарктиду

Антарктида — унікальне місце на планеті Земля. Людство тільки почало досліджувати таємниці, які воно приховує. 1 грудня відзначається День Антарктиди, коли було затверджено її демілітаризований статус та суверенітет. Пропонуємо вашій увазі добірку цікавих фактів про цей континент.

Найбільший айсберг

Найбільший відомий айсберг – Б-15 – відколовся від шельфового льодовика Росса у 2000 році та мав загальну площу близько 11 тис. км2. Айсберг розколовся на фрагменти та поступово розтанув у морі. За розмірами величезна крижина перевищувала площу Ямайки. Нині найбільшим існуючим айсбергом є А-75. Його розмір становить 4320 км2, що більше Майорки.

Найбільший відомий айсберг – Б-15

Найнижча температура на Землі

В Антарктиді були офіційно зареєстровані найвизначніші температурні «рекорди» материка. 30 січня 1982 року на острові Сігні отримані дані про найтеплішу температуру в цій місцевості +19,8°C. Найнижча температура в Антарктиді й в цілому на планеті була зафіксована супутникми у 2018 році. Вона становила –98,6°C. 

Найсухіше місце планети

Найсухіше місце планети розташоване саме в Антарктиді. Воно має назву Сухі Долини. Через специфічні природні умови тут майже немає криги та снігу, бо постійні вітри сприяють повному випаровуванню вологи. Опадів у вигляді дощу у Сухих долинах не було 2 мільйони років. Знаходиться це місце в районі долин Вікторії, Райта й Тейлора біля протоки Мак-Мьордо.

Сухі Долини - Антарктида

Сухі Долини на Google Maps

Найчистіше море

Найчистіше море на Землі – море Веделла – розташоване в Антарктиді. Воно омиває західне узбережжя між Антарктичним півостровом та Землею Котса. Його площа – 2,8 млн км2, а максимальна глибина – 6820 м. Останнє дослідження моря проводили у 1986 р. Кришталева чистота забезпечує видимість до глибини 79 м, що відповідає показникам дистильованої води.

Море Веделла на Google Maps

Ворота Пекла

В Антарктиді знаходиться відомий льодяний каньйон Ворота Пекла, що був відкритий італійськими полярниками. Температура в цій місцевості знижується до –90°C, дмуть вітри, швидкість яких сягає 200 км/год. Вчені були приголомшені такою знахідкою – страшенний вітер та сувора температура робили неможливим знаходження в каньйоні.

Більше цікавих фактів на нашій «Планеті фактів» в Телеграмі. Приєднуйтесь!

Абориген Антарктиди

В залежності від пори року на материку мешкає від 1000 до 4000 людей. Офіційних поселень всього два. Вілла Лас Естреллас заснована у 1984 році чилійським диктатором Піночетом. Есперанса – аргентинська дослідницька станція, заснована у 1953 році. Саме тут у 1978 році народилася перша на материку людинаЕміліо Маркос Палма.

«Кривавий» водоспад

«Кривавий» водоспад в Антарктиді негласно вважається дивом світу. Він знаходиться на льодовику Тейлора. Червоний колір солоній воді надає вміст заліза. Вода з гіперсолоних течій під льодовиком прямує на поверхню та при контакті з повітрям стає криваво-червоного кольору. Водоспад був відкритий Гриффітом Тейлором у 1911 році.

Кривавий водоспад

«Кривавий» водоспад на Google Maps

Який час в Антарктиді?

В Антарктиді немає офіційного часу, адже тут майже ніхто не мешкає постійно. На дослідницьких станціях дотримуються того часу, який належить до часового поясу найближчої від Антарктиди країни, або часу, що офіційно встановлений в державі – засновниці дослідної станції.

Імператорський пінгвін

Імператорський пінгвін є найбільшим серед представників сімейства. Птах виростає до 100-120 см. Середовищем імператорських пінгвінів є суворий атлантичний клімат. У пошуках здобичі птах може пірнати у воду на глибину 500-700 м та знаходитися під водою 15-20 хвилин. 

Імператорський пінгвін

Собаки проти тюленів

У 1993 році в Антарктиді цілком офіційно були заборонені собачі упряжки. Це мотивували тим, що тварини можуть зашкодити популяції антарктичних тюленів. До того часу на материку користувалися допомогою собак при переміщенні по крижаних місцевостях Антарктиди.

Схожі статті

Copy link