24 цікаві факти про Антарктиду

Цікаві факти про Антарктиду

Антарктида — унікальне місце на планеті Земля. Людство тільки почало досліджувати таємниці, які воно приховує. 1 грудня відзначається День Антарктиди, коли було затверджено її демілітаризований статус та суверенітет. Пропонуємо вашій увазі цікаві факти про Антарктиду та дізнаймося більше про цей континент. Антарктида – це не просто замерзла пустка, а континент, сповнений чудес, таємниць і наукових інтриг!

Цікаві факти про Антарктиду

  1. Антарктида – найвищий, найсухіший, найвітряніший, найхолодніший і найкрижаніший континент на Землі. На ньому зосереджено близько 90% світового льоду і 80% прісної води.1
  2. На Південному полюсі шість місяців безперервного денного світла влітку і шість місяців темряви взимку, що створює унікальні атмосферні умови.
  3. Прихований світ під кригою. Під товстим льодовиковим покривом Антарктиди лежить озеро Восток – прісноводне озеро, ізольоване протягом мільйонів років, що викликає припущення про невідомі форми життя.
  4. Антарктида – найбільша пустеля у світі. Попри свою крижану поверхню, Антарктида технічно є пустелею, маючи лише близько 50 мм опадів на рік, переважно у вигляді снігу.
  5. В Антарктиді є діючі вулкани, зокрема, вулкан Еребус, на якому час від часу утворюються лавові озера. Його виверження ретельно відстежуються через близькість до дослідницьких станцій.
  6. Відповідно до Договору про Антарктику 1959 року, континент призначений для мирних наукових досліджень і захищений від військової діяльності та видобутку корисних копалин.
  7. Наземна екосистема Антарктиди складається переважно з мікроорганізмів, тоді як навколишній океан кишить життям. Найбільше креветками, що є основою харчового ланцюга.
  8. Антарктида – скарбниця метеоритів. Льодовикові поля Антарктиди зберегли тисячі метеоритів, включаючи рідкісні зразки з Марса і Місяця.
  9. Зміна клімату призвела до того, що деякі частини Антарктиди, такі як шельфовий льодовик Ларсена, різко зруйнувалися, виявивши крихкість її довкілля.
  10. Скам’янілості динозаврів, давніх лісів і навіть сумчастих тварин свідчать про те, що колись Антарктида була пишним, теплим суходолом, з’єднаним з іншими континентами як частина Гондвани. Також скелі Антарктиди свідчать про те, що колись вона була частиною Гондвани, суперконтиненту, і була вкрита льодом близько 14 мільйонів років.
  11. Туризм до Антактиди розпочався в 1960-х роках і з того часу лише набирає обертів, тисячі відвідувачів щороку досліджують незайману дику природу на круїзних лайнерах і в складі приватних експедицій.
  12. Південний океан – одна з найпродуктивніших екосистем, що підтримує такі види, як сині кити, косатки, тюлені та унікальні холодостійкі риби.
  13. Антарктична конвергенція – це природна межа, де холодні антарктичні води зустрічаються з теплими субтропічними водами, що створює багате на поживні речовини середовище, життєво важливе для морського життя.
  14. Якби весь антарктичний лід розтанув, рівень світового океану піднявся б приблизно на 150-200 футів (45-60 метрів), що кардинально змінило б берегову лінію по всьому світу.1

Найбільший айсберг

Найбільший відомий айсберг – Б-15 – відколовся від шельфового льодовика Росса у 2000 році та мав загальну площу близько 11 тис. км2. Айсберг розколовся на фрагменти та поступово розтанув у морі. За розмірами величезна крижина перевищувала площу Ямайки. Нині найбільшим існуючим айсбергом є А-75. Його розмір становить 4320 км2, що більше Майорки.

Найбільший відомий айсберг – Б-15

Найнижча температура на Землі

В Антарктиді були офіційно зареєстровані найвизначніші температурні «рекорди» материка. 30 січня 1982 року на острові Сігні отримані дані про найтеплішу температуру в цій місцевості +19,8°C. Найнижча температура в Антарктиді й в цілому на планеті була зафіксована супутникми у 2018 році. Вона становила –98,6°C. 

Найсухіше місце планети

Найсухіше місце планети розташоване саме в Антарктиді. Воно має назву Сухі Долини. Через специфічні природні умови тут майже немає криги та снігу, бо постійні вітри сприяють повному випаровуванню вологи. Опадів у вигляді дощу у Сухих долинах не було 2 мільйони років. Знаходиться це місце в районі долин Вікторії, Райта й Тейлора біля протоки Мак-Мьордо.

Сухі Долини - Антарктида

Сухі Долини на Google Maps

Найчистіше море

Найчистіше море на Землі – море Веделла – розташоване в Антарктиді. Воно омиває західне узбережжя між Антарктичним півостровом та Землею Котса. Його площа – 2,8 млн км2, а максимальна глибина – 6820 м. Останнє дослідження моря проводили у 1986 р. Кришталева чистота забезпечує видимість до глибини 79 м, що відповідає показникам дистильованої води.


Море Веделла на Google Maps

Ворота Пекла

В Антарктиді знаходиться відомий льодяний каньйон Ворота Пекла, що був відкритий італійськими полярниками. Температура в цій місцевості знижується до –90°C, дмуть вітри, швидкість яких сягає 200 км/год. Вчені були приголомшені такою знахідкою – страшенний вітер та сувора температура робили неможливим знаходження в каньйоні.

Отримуйте сповіщення про нові статті в телеграм-каналі «DAYTODAY». Приєднуйтесь!

Абориген Антарктиди

В залежності від пори року на материку мешкає від 1000 до 4000 людей. Офіційних поселень всього два. Вілла Лас Естреллас заснована у 1984 році чилійським диктатором Піночетом. Есперанса – аргентинська дослідницька станція, заснована у 1953 році. Саме тут у 1978 році народилася перша на материку людинаЕміліо Маркос Палма.

«Кривавий» водоспад

«Кривавий» водоспад в Антарктиді негласно вважається дивом світу. Він знаходиться на льодовику Тейлора. Червоний колір солоній воді надає вміст заліза. Вода з гіперсолоних течій під льодовиком прямує на поверхню та при контакті з повітрям стає криваво-червоного кольору. Водоспад був відкритий Гриффітом Тейлором у 1911 році.

Кривавий водоспад

«Кривавий» водоспад на Google Maps

Який час в Антарктиді?

В Антарктиді немає офіційного часу, адже тут майже ніхто не мешкає постійно. На дослідницьких станціях дотримуються того часу, який належить до часового поясу найближчої від Антарктиди країни, або часу, що офіційно встановлений в державі – засновниці дослідної станції.

Імператорський пінгвін

Імператорські пінгвіни, найвищі та найважчі пінгвіни, мешкають в Антарктиді, витримуючи сувору зиму, щоб розмножуватися, поки інші тварини мігрують на північ.
Імператорський пінгвін є найбільшим серед представників сімейства. Птах виростає до 100-120 см. Середовищем імператорських пінгвінів є суворий атлантичний клімат. У пошуках здобичі птах може пірнати у воду на глибину 500-700 м та знаходитися під водою 15-20 хвилин. 

Імператорський пінгвін

Собаки проти тюленів

У 1993 році в Антарктиді цілком офіційно були заборонені собачі упряжки. Це мотивували тим, що тварини можуть зашкодити популяції антарктичних тюленів. До того часу на материку користувалися допомогою собак при переміщенні по крижаних місцевостях Антарктиди.

Стаття була цікавою?

Оцініть цю статтю!

Середній рейтинг 5 / 5. Кількість голосів: 2

Ще немає голосів. Будьте першими!

Дякуємо за відгук!

Підписуйтесь на нові статті!

Шкода, що стаття вам не сподобалась...

Дозвольте нам її покращити!

Розкажіть, будь ласка, що ми можемо виправити

  1. https://www.britannica.com/place/Antarctica/Climate [] []

Схожі статті

Ходімо далі? Наступна стаття
Copy link