Ми щодня відчуваємо гнів через дрібниці й через дійсно серйозні причини. Під час війни ми стикаємося з гнівом, який стає не просто емоційною реакцією, а часто невіддільною частиною нашого існування. Це почуття виникає через втрати, несправедливість, постійну небезпеку та відчуття безсилля перед масштабом трагедій. Однак, надмірний ступінь гніву може мати руйнівний вплив на нашу психіку. Підготували для вас прості поради щоб подолати гнів, а правильніше, щоб виразити це складне почуття.
Гнів відчувають усі. Ми просто по різному його проявляємо, ступінь дозволу на прояв гніву закладається ще у ранньому дитинстві. Найчастіше психотерапевти працюють з табуйованим правом на вираження гніву. Дітей часто соромлять та наказують за будь-яке вираження гніву. Звісно, батькам незручно, неприємно, легше – заборонити. А потім маємо, те що маємо.
«Гнів — природна й абсолютно нормальна емоційна реакція людини. Маленькі діти нерідко впадають в лють і вихлюпують почуття, що накопичилися, після чого швидко заспокоюються і забувають про те, що трапилося. Всі ми прекрасно знаємо про те, що зливати свій гнів на оточуючих недобре, неввічливо і взагалі неприйнятно для вихованої людини. Тому з часом більшість звикають приховувати власні почуття, в тому числі почуття гніву і свою підвищену дратівливість. Всі наші негативні емоції важким тягарем лягають на наше тіло, накопичуючись в суглобах і м’язах.»
Луїза Хей «Зціли себе сам»
Невиражений гнів є причиною багатьох хвороб та зруйнованих стосунків, життєвих невдач та депресії.
Часто порція гніву, що виникає на ситуацію або нестерпний сум, що накриває, є надмірними, неадекватними та не відповідають реальності.
Є відомі та зрозумілі причини від яких нам погано, а є глобальні або фонові аспекти, про які ми не здогадуємося.
Кроки вираження гніву:
1. Зробіть паузу. Дихайте.
2. Визначте свої засуджувальні думки.
3. Встановіть контакт зі своїми потребами.
4. Виразіть свої почуття та незадоволені потреби.
«Ненасильницьке спілкування. Мова Життя» Маршалл Розенберг
Читайте також: 7 способів впоратися зі стресом
Прості поради щоб подолати гнів
- Усвідомлення почуттів
Допоможіть своїй психіці – просто промовте собі та дайте назву почуттям, що ви відчуваєте (Я гніваюсь, я роздратований, я в ярості, я ображений) - Глибоке дихання
Коли відчуваєте гнів, зробіть кілька глибоких вдихів і видихів, зосереджуючись на своєму диханні. Бажано зосереджуватись саме на глибокому та тривалому видиху. - Пауза
Відкладіть реакцію на кілька хвилин або секунд, щоб заспокоїтися й обдумати ситуацію. - Фізична активність
Прогулянка, біг, боксування, прибирання, або будь-яка інша форма фізичної активності може допомогти зняти напруження. - Фізичне вираження почуттів
Оберіть доступний і безпечний спосіб вираження гніву (порвати папір, помалювати каракулі, побити подушку, потупцяти ніжками, покричати у лісі тощо) та зробіть це якомога скоріше, що скинути надмірне навантаження на тіло та психіку. - Визначення причин
Спробуйте зрозуміти, що саме викликає ваш гнів, і чи варто на це так реагувати. - Позитивне мислення
Замініть негативні думки на більш позитивні або нейтральні. - Спілкування
Відкрито поговоріть про свої почуття з кимось, кому довіряєте. - Релаксація
Використовуйте техніки розслаблення, такі як медитація, йога або прослуховування спокійної музики. - Гумор
Якщо це доречно і ви маєте для цього ресурс, спробуйте з гумором подивитися на ситуацію та змінити кут зору щодо неї. - Встановлення кордонів
Вчіться говорити “ні” і встановлювати здорові межі у відносинах з іншими. - Самоусвідомлення
Ведіть щоденник, щоб відстежувати моменти, коли ви відчуваєте гнів, і аналізувати їх. - Управління стресом
Займайтеся хобі або діяльністю, яка приносить вам задоволення та знижує стрес. - Зміна обстановки
Якщо можливо, покиньте ситуацію, яка викликає гнів, хоча б на короткий час. - Зверніться до психолога або психотерапевта.
Важливо памятати, що гнів – це одна зі стадій прожиття горя. Коли людина відчуває гнів на померлого – це нормальна реакція, яка потребує розуміння та усвідомлення. Це варто знати.
Читайте також: Чи справді час лікує всі рани?
«Депресія – це гнів, звернений усередину. І це ще такий гнів, на який, як нам здається, у нас немає права. Наприклад, ви можете вважати поганим гнів на батьків, чоловіка, кращого друга або начальника. І все ж ви гніваєтеся на них і не можете нічого вдіяти з собою. Такий гнів перетворюється на депресію. У наші дні дуже багато людей страждають від депресій, причому часто хронічних. На той момент, коли ми починаємо відчувати депресивний стан, з ним вже дуже важко впоратися. Ситуація видається настільки безнадійною, що будь-яка спроба змінити її розцінюється як героїчне зусилля».
Луїза Хей «Зцілююча сила думки»
Поганих почуттів не буває: сум, гнів, розчарування, образа тощо — мають місце бути. Прислухайтесь до себе і з розумінням ставтесь до своїх почуттів. “Прості поради щоб подолати гнів” навчають нас виражати гнів та не приховувати найскладніше та болючі почуття. Не треба “долати” гнів, навчіться його висловлювати!
«Немає нічого нового або незвичайного в тому, що вам доводиться відчувати гнів. Це трапляється з усіма. Важливо зрозуміти його природу і направити його енергію в здорове русло. Якщо ви захворіли, не гнівайтесь через це. Наповніть себе любов’ю, вибачте себе, а не вганяйте гнів в тіло. А тим з вас, хто доглядає за хворими, потрібно не забувати подбати й про себе, інакше ви заподієте шкоди не тільки собі, а й своїм рідним і друзям. Ви спустошите себе. І неодмінно робіть що-небудь для прояву своїх почуттів. Навчившись справлятися з гнівом з користю для себе, ви виявите чимало чудових якісних змін у вашому житті.»
Луїза Хей «Цілюща сила думки»
Читайте також: Обережно: гнів!
Підписуйтесь на розсилку "Цікаві статті"
Кожної пʼятниці ми надсилатимемо вам нові цікаві статті за тиждень у вашу поштову скриньку. Відписатися можна будь-коли. Наш контент на 100% безплатний.