Всесвітній день снігу

Всесвітній день снігу

Що це за день?

Здавалося б, ми не хочемо приходу зими – холоду та коротких, похмурих днів. Але є причина, з якої багато людей з нетерпінням очікують саме на цю пору року. Це сніг – біле природне диво. Витончені сніжинки, сріблястий іній, пухнасті замети – сніг буває різним, але він завжди викликає захват, відчуття чистоти, створює атмосферу казки. Та, мабуть, найбільше люблять сніг люди, які займаються зимовими видами спорту. Щоб таких ставало більше, а особливо для залучення дітей до зимового спорту, Міжнародна федерація лижного спорту заснувала свято – Всесвітній день снігу (World Snow Day). Його відзначають щорічно в третю неділю січня.

У 2025 році Всесвітній день снігу відзначається 19 січня
Схожі події:
❄️ Всесвітній день сноуборду
❄️ День вирізання сніжинок
❄️ День вдячності сніжинці

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Читайте нашу статтю: 10 цікавих фактів про гори

цікаві факти про гори

Як виникла ідея відзначати Всесвітній день снігу?

Сніговий покрив – це частина планетної кріосфери, назва якої походить від грецького слова «кріос» – холод. Сніг являє собою атмосферні опади у вигляді льодових кристалів. Формується сніг у хмарах за температури нижчої за 0°С. Тоді водяна пара в атмосфері конденсується безпосередньо в лід, не проходячи через стан рідини. Сформувавшись, льодовий кристал притягує до себе й заморожує нову водяну пару. Так природа створює сніжинки. Попри те, що більшість з них мають форму правильного шестикутника, кожна сніжинка є неповторною.

Біле пір’я

Сніг здавна сприймався людьми як справжнє диво. До наших часів дійшли старовинні міфи й перекази  про це природне явище. За однією з найкрасивіших легенд, ми завдячуємо появою снігу ангелам, що колись повстали проти Бога. Переможені в нерівній битві ангели падали й втрачали пір’я зі своїх крил, і воно покривало землю білим килимом.  Відтоді в світі з’явився сніг і літо почало змінюватися зимою.

Жителі давньої Скіфії теж уявляли сніг як біле пір’я, про що зазначив давньогрецький історик Геродот в IV книзі своєї знаменитої «Історії». За його словами, скіфи описують землі, що лежать північніше їхніх, як такі, куди неможливо потрапити, а потрапивши, нічого не можна побачити через величезну кількість пір’я, що літає в повітрі.

Екосистема

Зимовий сніг – важлива частина кліматичної системи нашої планети. Сніговий покрив регулює температуру поверхні землі, а тала вода – джерело наповнення річок та інших водойм. Теплоізоляційні властивості снігу теж незамінні. Під шаром снігу в 30 сантиметрів ґрунт захищений від перемерзання, а отже, захищені і всі живі організми, що живуть в ґрунті.

На перший погляд, суворі умови сніжного клімату не є найкращими для людського життя. З іншого боку, для корінних народів Півночі саме снігова стихія є джерелом засобів до існування. За багато поколінь вони навчилися орієнтуватися на засніжених безмежних просторах за напрямком, в якому летить сніг. Слідкуючи за змінами снігового покриву, північні жителі визначають кращі місця для пасовищ худоби або для полювання на диких звірів.

Зимові види спорту

Від людських пристосувань для пересування по снігу ведуть свій початок зимові види спорту. Наприклад, лижі створено за принципом розподілу ваги тіла на більшу площу. Перші лижі були вузькими дерев’яними планками, які прив’язували до ніг. Зараз лижі виготовляють із сучасних матеріалів, таких як скловолокно чи кевлар. 

Гірські лижі передбачають спуски з гірських схилів. Це зазвичай відбувається на спеціалізованих курортах з обладнаними трасами й підйомниками. На бігових лижах можна кататися де завгодно – достатньо лише засніженого простору.

З 1901 року в світі з’явилися міжнародні змагання з зимових видів спорту – Північні ігри, а з 1924 року почалися Зимові Олімпіади. Перші зимові олімпійські змагання відбулися у Франції. Вони включали такі види спорту, як лижі (трамплін і перегони), біг на ковзанах, хокей, фігурне катання та бобслей. Цього ж року було засновано Міжнародну федерацію лижного спорту.

Відтоді організація приділяє велику увагу розвитку спорту лижників та сноубордистів, сприяє престижності й справедливості їхніх змагань. Та останнім часом аналітичні дослідження федерації показали зменшення кількості учасників змагань, особливо серед молоді. 

Тому в 2007 році федерацією було розпочато кампанію «Виведи дітей на сніг», цим самим сподіваючись не тільки подарувати дітям щасливі спогади, а й поповнити ряди майбутніх лижників та сноубордистів.

Кампанія виявилась вдалою, і в 2012 році Міжнародна федерація лижного спорту оголосила про створення нового свята – Всесвітнього дня снігу. Метою цього свята є залучення дітей та молоді до активного відпочинку, інформування про користь зимових розваг, а також про роль снігу в навколишньому середовищі.

Читайте нашу статтю: 10 цікавих фактів про Антарктиду

Цікаві факти про Антарктиду

Всесвітній день снігу в історії

  • 1611
    Німецький математик Йоганн Кеплер в своєму науковому трактаті ґрунтовно дослідив геометричну форму сніжинок.
  • 1885
    Американцю Вільяму Бентлі вдалося зробити перше вдале фото сніжинки у збільшенні під мікроскопом.
  • 1887
    В США зафіксували сніжинку велетенського розміру – діаметром 38 сантиметрів.
  • 1936
    Японський фізик Укіширо Накайя вперше виростив сніжинку в лабораторних умовах.
  • 1951
    Міжнародною комісією зі снігу та льоду затверджено класифікацію сніжинок, що складається з семи видів.
  • 2016
    На території пустелі Сахари пройшов снігопад. Явище повторилося і в наступні два роки. До цього останній сніг у Сахарі було зафіксовано 1979 року.

Часті Питання та відповіді про Всесвітній день снігу

Чому сніг хрустить під ногами?

Хрускіт снігу – це звук льодяних кристалів, які ламаються. Інтенсивність звуку залежить від температури повітря – чим вона нижча, тим голосніший хрускіт.

Яку поверхню Землі займає сніговий покрив?

Щороку під снігом опиняється близько 46 мільйонів км2 поверхні планети. 98% снігового покриву знаходиться в Північній півкулі.

Чому сніг – білий, а не прозорий, як вода?

Сніжинки мають у своєму складі води – 5%, а повітря – 95%. Світлові хвилі, відбиваючись від поверхні льодових кристалів і повітряних вкраплень, оптично визначають білий колір сніжинок.

На чому ще, крім лиж, зручно пересуватися по снігу?

Люди, які живуть в засніжених широтах, часто користуються снігоступами. Вони працюють за тим ж принципом, що й лижі, розподіляючи певним чином вагу тіла. Завдяки снігоступам можна ходити глибоким снігом.

Чому іноді сніжить при температурі повітря, вищій за 0°С?

Головна умова для снігу – температура тих шарів атмосфери, де він формується. Вона має бути нижчою за 0°С та мати певний рівень вологості.

Як відзначати Всесвітній день снігу?

Минулого року Всесвітній день снігу святкували 100 тисяч людей в 45 країнах. Було проведено близько 360 заходів, організаторами яких стали гірськолижні курорти, лижні й сноубордистські клуби й школи.

Діти й молодь в цей день отримують безкоштовні майстер-класи з катання на лижах та сноуборді, приймають участь в конкурсах снігових фігур. Цікаво, що це свято відзначають навіть в країнах, де немає снігу. Так, наприклад, в Перу лижники й сноубордисти змагаються в піщаних дюнах.

На жаль, Україна останнім часом не може похвалитися сніжними зимами. Але, можливо, саме цього сезону нам пощастить, і тоді найкращим способом відзначити цей день стане лижна прогулянка. Чудово, коли до неї приєднаються й інші члени сім’ї, особливо діти. Можна допомогти навчитися катанню на лижах комусь із друзів або знайомих.

Провести Всесвітній день снігу на гірськолижному курорті – це взагалі ідеальний варіант. На спеціально облаштованих схилах можуть насолодитися активним відпочинком як досвідчені лижники, так і початківці, до послуг яких є спеціальні інструктори.

А якщо раптом лиж немає або кататися на них поки що не дуже виходить, то варто просто вийти на вулицю, щоб порадіти снігу, зрештою, просто повеселитися на свіжому повітрі.

Чому ми любимо цей день? 

Крім занять зимовими видами спорту, є й інші причини, з яких ми любимо сніг.

Сніг дає можливість зліпити снігову бабу. Ця зимова розвага знайома всім з дитинства, та іноді від неї не хочеться відмовлятися і в дорослому віці. До речі, якщо збереться дружня компанія, можна навіть організувати конкурс – чия снігова баба виявиться креативнішою.

Катання на санчатах зі снігових гірок та гра в сніжки – їх теж нам люб’язно пропонує сніг. Всі ці веселі заняття зближують рідних людей, даруючи дітям і дорослим щасливі спогади на все життя.

Сніг корисний для здоров’я не лише з точки зору активного відпочинку. Білосніжний сніговий покрив заспокоює нервову систему, а тала вода – взагалі чудодійна рідина. Звісно, вона має бути виключно з чистого снігу, наприклад, зібраного в  лісі.

А ще саме сніжною зимою особливого значення для нас набуває рідна оселя. З морозного холоду так приємно повертатися додому, в затишок і тепло. Запашний чай, м’який плед, тихий снігопад за вікном налаштовують на спокійний лад. 

Сніг взагалі вміє створити романтичний настрій, ми стаємо трохи сентиментальними,  схильними до приємних спогадів, наприклад, про освідчення в коханні, написане на снігу під вікном. Сніг символічно нагадує про те, що після темної смуги в житті завжди приходить світла. Білий килим накриває минуле і на ньому з чистого аркуша можна писати нову історію.

Коли будемо відзначати Всесвітній день снігу?

РікДатаДень
202519 січняНеділя
202618 січняНеділя
202717 січняНеділя
202816 січняНеділя
202921 січняНеділя
Позначки:
Copy link