Всесвітній день пошти

Що це за день?

9 жовтня в календарі відзначено як Всесвітній день пошти. Саме цього осіннього дня в далекому 1874 році 22 країни заснували Всесвітній поштовий союз. Вже тоді світ відчув гостру необхідність створення і розвитку міжнародної структури для забезпечення вільного руху поштових відправлень по всій планеті. Дотепер поштові послуги в світі не втратили своєї актуальності. У складі Всесвітнього поштового союзу — 192 країни, в тому числі й Україна. Більш ніж 85000 співробітників налічує національний поштовий оператор — Укрпошта. Також існують та успішно розвиваються приватні поштові компанії та кур’єрські служби.

Схожі події:
📬 День народження поштової скриньки
📬 День поштової марки (День філателії)
📬 Міжнародний день листоноші

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Як виникла ідея відзначати Всесвітній день пошти?

Потреба людства в обміні інформацією з’явилася в дуже давні часи. З появою писемності виникла можливість передавати повідомлення в письмовому вигляді. Це й стало початком поштового зв’язку. Спершу цей зв’язок був епізодичним. Коли виникли перші держави, їх правителі потребували постійного інформування про стан справ у власній країні та у сусідів, тому пошта набула більш впорядкованого характеру. У Давній Греції, Персії, Китаї, Єгипті та Римі державний поштовий зв’язок був на досить високому рівні. Письмові повідомлення пересилалися кінними та пішими гінцями за принципом естафети.

Найдавніший поштовий документ був знайдений археологами в Єгипті. Датується він 255 роком до нашої ери.

Перша відома в історії людства поштова служба існувала в Ірані в 550 році до нашої ери.
В XVII та XVIII століттях поштовий обіг між країнами регулювався двосторонніми угодами. Але в XIX столітті система угод стала настільки об’ємною та складною, що це негативно позначатися на торгівлі та економічному розвитку країн. Тому і виникла необхідність оптимізувати поштовий процес на міжнародному рівні.

Всесвітній день пошти в історії

 • 1840
  В Англії Роуленд Гілл запровадив систему передоплати поштових послуг за листування. За всі листи в межах країни бралася однакова плата, незалежно від пройденої листом відстані. Тоді ж з’явилася перша в світі поштова марка.
 • 1863
  Генеральний поштмейстер США Монтгомері Блер в Парижі організував конференцію щодо проблем поштового зв’язку. Делегати з 15 країн Європи та Америки виробили ряд загальних принципів для взаємних угод.
 • 1874 15 вересня
  В Берні поштовий службовець Генріх фон Стефан подав до уряду план створення міжнародного поштового союзу. Прийнявши його пропозицію, 15 вересня 1874 року уряд Швейцарії скликав міжнародну конференцію, де були представлені 22 країни.

  9 жовтня того ж року було підписано Бернський договір та засновано Генеральний поштовий союз. Це дозволило привести міжнародні поштові служби та правила до єдиних стандартів у обміні відправленнями.
 • 1878
  Генеральний поштовий союз було перейменовано на Всесвітній поштовий союз, бо число країн у його складі стрімко збільшувалось.
 • 1947
  Україна приєдналася до Всесвітнього поштового союзу. Представником нашої країни в цій організації є Укрпошта.
 • 1948
  Всесвітній поштовий союз став спеціалізованою установою Організації Об’єднаних Націй.
 • 1969
  На XVI конгресі у Токіо було прийнято рішення відзначати як міжнародне свято день Всесвітнього поштового союзу (ВПС) щорічно 9 жовтня.
 • 1970
  Вперше день ВПС було відзначено як міжнародне свято.
 • 1971
  Засновано Міжнародний конкурс листів молоді, який відтоді проводиться щорічно Всесвітнім поштовим союзом. Кожного року визначається тема листа. Конкурсанти — діти та підлітки віком від 9 до 15 років. В країнах, що є членами ВПС, організовуються національні конкурси. Найкращі листи відправляються на міжнародні змагання, де журі, обране Міжнародним бюро ВПС, оцінює роботи та обирає переможців.
 • 1984
  На XIX конгресі в Гамбурзі назву свята «День ВПС» було змінено на «Всесвітній день пошти».

Часті Питання та відповіді про Всесвітній день пошти

З якою метою було запроваджено Всесвітній день пошти?

Всесвітній день пошти було створено з метою популяризації важливої ролі поштової сфери у повсякденному житті людей та для широкого ознайомлення з її вкладом у соціально-економічний розвиток країн.

Скільки країн святкують це свято?

Щорічно більш ніж 150 країн у світі проводять різноманітні заходи, присвячені Всесвітньому дню пошти. В багатьох державах цей день є також професійним святом поштових працівників.

Де знаходиться штаб-квартира Всесвітнього поштового союзу?

Штаб-квартира Всесвітнього поштового союзу знаходиться у Берні, столиці Швейцарії.

Чи має Всесвітній день пошти свій логотип?

Так, має. На логотипі стилізовано зображення двох людей, які обмінюються предметом, що схожий на конверт, листівку чи будь-яке інше поштове відправлення.

Як відзначати Всесвітній день пошти?

Всесвітній день пошти вважають своїм святом всі працівники поштових структур, незалежно від їх посади. Це листоноші, робітники складів, сортувальних центрів, відділень та транспортної служби.

В Україні свято відзначають протягом тижня, який називається Міжнародним тижнем пошти.

В цей час проводяться філателістичні виставки, виставки плакатів, випускаються нові марки. У поштових відділеннях проводяться дні відкритих дверей, конференції та семінари, а також культурні, спортивні та інші розважальні заходи.
Найкращі працівники поштової сфери отримують нагороди від держави за свою роботу.

Цього дня ми можемо подякувати листоношам, які кожного дня, за будь-якої погоди, вчасно доставляють листи, газети, посилки, пенсії.

Можна приємно здивувати близьку людину або друга «живим» листом, написаним від руки. В часи інтернету це буде прекрасним способом висловити повагу до роботи пошти.

Також не зайвим буде передплатити цікавий журнал або газету. До речі, в цей період часто бувають акційні знижки на передплату паперових засобів масової інформації.

Листівки до Дня пошти

👉 Розділ Листівки та привітанняЛистівки у ВайберіЛистівки в Телеграмі

Чому важливий цей день? 

Неможливо не відчувати симпатію до цього свята, адже ми користуємося поштовими послугами майже кожного дня.

Всі знають, як приємно отримувати посилки. Особливо тішить, коли відправлення приходить вчасно і в належному стані. Також важливою є крокова доступність пунктів видачі. І як не порадіти, коли всі ці умови щасливо збігаються.

А дістати з поштової скриньки свіжий журнал, який пахне типографською фарбою, або неочікуваного, чи, навпаки, довгожданого листа — це дуже приємно і навіть дещо романтично.

Пенсіонери та люди з інвалідністю деякі послуги можуть отримати вдома завдяки листоношам.

Людям приємно усвідомлювати, що пошта робить їх життя простішим, скорочує відстані, допомагає зберегти традиції людського спілкування.

Цікаві факти про пошту

Підписуйтесь на Youtube канал DAY TODAY та дізнавайтесь цікаві факти про цікаві свята!

Коли будемо відзначати Всесвітній день пошти?

РікДатаДень тижня
20219 жовтняСубота
20229 жовтняНеділя
20239 жовтняПонеділок
20249 жовтняСереда
20259 жовтняЧетвер
Copy link