Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом
- Що це за день?
- Як виникла ідея відзначати Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом?
- Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом в історії
- Часті Питання та відповіді про Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом
- Як відзначати Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом?
- Чому важливий цей день?
- Коли будемо відзначати Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом?
Що це за день?
14 листопада кожного року відзначається Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом (World Diabetes Day), який повинен нагадувати людству, що захворюваність цукровим діабетом на планеті зростає. Також, в цей день потрібно розповідати про наслідки хвороби, про можливості профілактики та лікування. Головна місія дня – інформування суспільства. Тож, що таке цукровий діабет? Хвороба належить до групи ендокринних захворювань, які пов’язані з порушенням засвоєння глюкози, хвороба розвивається через абсолютну чи відносну недостатність гормону інсуліну, в наслідок чого з’являється гіперглікемія (збільшення глюкози в крові).
Схожі події:
🩺 Всесвітній день боротьби з ожирінням
🩺 Всесвітній тиждень інсульту
🩺 День здорового харчування
Прочитайте більше про ці події, та дізнайтеся як надмірна вага підвищує ризик розвитку цукрового діабету, який в свою чергу може стати причиною інсультів.
Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про ці та всі інші актуальні свята та події на кожен день.
Як виникла ідея відзначати Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом?
До 1922 року цукровий діабет був хворобою, від якої не було ніяких ліків та через яку дуже часто помирали люди. Деякі хворі намагалися подовжити собі якось життя не вживаючи вуглеводної їжі, але все одно рано помирали і не мали можливості на повноцінне життя.
У січні 1922 року канадський вчений Фредерік Бантінг разом з колегою Чарльзом Бестом зробили справжнє відкриття, врятувавши хворого на діабет чотирнадцятирічного хлопця. Лікування полягало в ін’єкціях інсуліна, після курсу яких хлопець зміг прожити нормальне життя. Пізніше, в кінці 1922 року, препарат з’явився на ринку, а у 1923 році Бантінг став нобелівським лауреатом за досягнення в біохімії та медицині.
А вже в 1979 році вчені змогли синтезувати людський інсулін за допомогою генної інженерії. Хоча цукровий діабет і зараз є невиліковною хворобою, проте інсулін допомагає хворим нормально та повноцінно жити.
Дата Дня боротьби з діабетом вибрана на честь дня народження геніального вченого Фредеріка Бантінга (14 листопада 1891 року). Вперше цей день відзначили 14 листопада 1991 року за ініціативи Міжнародної діабетичної федерації та Всесвітньої організації охорони здоров’я.
День боротьби з діабетом охоплює 160 країн світу, кожного року оголошується певна тема (наприклад, перша тема 1991 року – «Проблема діабету виходить в світ», а темою 2020 року – «Медсестра та діабет»). З 2007 року Всесвітній день боротьби з діабетом відзначається під заступництвом Організації Об’єднаних Націй.
Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом в історії
-
1922 СіченьВідкриття інсуліну як ліків.
-
1923Присвоєння Нобелівської премії Фредеріку Бантінгу.
-
1979Синтез інсуліну.
-
1991 14 листопадаПерше святкування Всесвітнього дня боротьби з цукровим діабетом.
-
2007День переходить під заступництво ООН.
Часті Питання та відповіді про Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом
Органи охорони здоров’я займаються організацією тематичних лекцій та інформують мешканців про місце проведення.
Так, шкільна адміністрація має організувати розповідь про цей день в цікавій формі.
Як відзначати Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом?
Як вже зазначалось вище, кожного року на День боротьби з діабетом обирається окрема тема, яку розглядають на конференціях спеціалісти: вони визначають проблеми та шукають можливості вирішення. Цікаво, що Міжнародна діабетична федерація не зосереджується на одному дні, а намагається активно розв’язувати проблеми протягом всього року.
У Всесвітній день боротьби з діабетом органи охорони здоров’я разом зі спеціалістами організовують спільні бесіди, аби ретельно вивчити проблему цукрового діабету. Крім того, планується допомога хворим на діабет людям, аналізується стан діабетичної служби країни. Як правило, вчені-медики проводять семінари на тему боротьби з хворобою.
Важливо продумати способи інформування громадян, звернути увагу людей на Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом: доступні лекції в суспільних місцях; плакати на цю тему по містах та селах, особливо в лікарнях та школах; листівки/буклети, що поінформують кожного; організація шкільних заходів.
Чому важливий цей день?
Проведення Дня боротьби з діабетом дуже важливе, бо ця хвороба, разом з раком та атеросклерозом, входить в топ захворювань, які найчастіше призводять до інвалідності чи смерті. Рівень захворюваності на діабет подвоюється кожні 15 років.
Смертність від діабету значно вище, ніж від туберкульозу чи ВІЧ. Всесвітня Організація Охорони Здоров’я зазначає, що цукровий діабет вкорочує життя на 5-10 років та збільшує смертність мінімум у два рази. Доведено також, що половина жителів планети навіть не підозрюють, що хворіють.
Як бачимо, статистика невтішна. Саме тому треба приділяти багато уваги поінформуванню людства про цю проблему, робити обстеження та активно займатися профілактикою цукрового діабету. Намагайтесь вести здоровий та активний спосіб життя, слідкувати за своєю вагою, стежити за рівнем глюкози в крові, менше нервувати та вчасно проводити обстеження організму. Ці рекомендації актуальні для профілактики для будь-якої хвороби та не є важкими, тому бережіть своє здоров’я завчасно.
Читайте нашу статтю: Солодка правда: цікаві факти про цукор
Коли будемо відзначати Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом?
Рік | Дата | День |
---|---|---|
2025 | 14 листопада | П’ятниця |
2026 | 14 листопада | Субота |
2027 | 14 листопада | Неділя |
2028 | 14 листопада | Вівторок |
2029 | 14 листопада | Середа |