Переддень Нового року

Переддень Нового року

Що це за свято?

Коли на календарі останній день останнього місяця року — 31 грудня, це означає, що настав переддень Нового року. І хоч груднева погода не радує — за вікном зазвичай похмуро, але з наближенням цієї дати все змінюється. На площах та у вітринах магазинів сяють різнобарвні ялинки, а в повітрі пахне чимось невловимим — напевне, довгоочікуваним святом. У деяких країнах 31 грудня є офіційним вихідним днем, у інших робочий день скорочений. В останню добу року настає 12-та ніч Йоля — давнього зимового свята. У християн західного обряду 31 грудня є днем Святого Сильвестра, а християни східного обряду відзначають день  святителя Модеста.

Схожі події: Новий Рік, Старий Новий рік та Китайський новий рік

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про ці та всі інші актуальні свята та події на кожен день.

Як виникла ідея святкувати Переддень Нового року?

Ми звикли закінчувати рік саме 31 грудня, але так було не завжди. До прийняття григоріанського календаря у світі користувалися численними системами відліку часу, тому кінець року міг припадати на абсолютно різні дати.

Григоріанський календар

Григоріанський календар, яким ми користуємося сьогодні, було введено Ватиканом за Папи Римського Григорія XIII в жовтні 1582 року. Цей календар має в основі сонячний цикл, і замінив собою давньоримський календар, який базувався на місячному циклі.

Читайте нашу статтю: Карта бажань

Як створити карту бажань?

Не обійшлося й без деяких непорозумінь — перехід до нового календаря вимагав виключення кількох днів. Тому день, наступний за 4 жовтня 1582 року, був оголошений Григорієм XIII як 15 жовтня.

Разом із введенням нового календаря було офіційно встановлено, що кожний новий рік буде починатися 1 січня, а не навесні, як було раніше.  Дата не мала якоїсь астрономічної причини, але 1 січня здавна святкували як день Януса — бога вхідних дверей та усілякого початку і кінця.

День Св. Сильвестра

Переддень Нового року — 31 грудня — відомий також як день Старого року або день Святого Сильвестра.

Цей святий був римським єпископом у IV столітті. Про його життя існує небагато документальних свідчень — відомо, що він перебував на посаді Папи майже 25 років та брав участь у Нікейському Соборі 325 року.

Натомість, легенди про діяння Святого Сильвестра більш цікаві. Наприклад, йому приписують зцілення від прокази та хрещення імператора Костянтина, а також перемогу над жахливим монстром — змієм чи драконом, що за пророцтвом мав знищити все людство в 1000 році.

Помер Святий Сильвестр 31 грудня 335 року.  Тому цей день в багатьох європейських країнах називають «Сильвестром», і коли в людини хочуть запитати, де вона буде зустрічати Новий рік, кажуть: «Куди підеш на Сильвестра?». В число цих країн входять Австрія, Хорватія, Чехія, Франція, Німеччина, Угорщина, Італія, Люксембург, Польща, Словенія, Швейцарія.

Ніч Йоля

31 грудня також завершує період Йоля — священного та магічного зимового свята давніх кельтських народів. Вважається, що Йоль прибирає кордони між світами живих та мертвих, в цей період боги визначають людські долі, а душі померлих отримують можливість нового втілення.

12-та ніч Йоля — з 31 грудня на 1 січня — це ніч вербальної магії. Будь-які слова стають пророчими, промовлені бажання здійснюються, обіцянки й клятви, дані 31 грудня, є непорушними, а чари й закляття мають надзвичайну силу. У 12-ту ніч в оселі мають весь час горіти свічки — їхнє тепло та світло покликане приваблювати добробут в родину.

Варто зазначити, що звична для всіх святкова ялинка походить від йольського дерева, під яке давні кельти клали подарунки для ельфів, а також пригощання для душ померлих предків.

День Святителя Модеста

Для християн східного обряду переддень Нового року — день Святителя Модеста. Цей святий відомий як архієпископ Єрусалимський, який відновив зруйнований військом Персії Храм Гробу Господнього та інші важливі християнські святині. На Модеста наші предки провіщували долю, а також передбачали погоду на найближчі 12 місяців.

31 грудня вимітали з будинків сміття та спалювали його у вогнищі — таким чином позбавлялися від усіх негараздів, що були в минулому році. Модестів день здавна вважали днем розгулу темних сил, тому намагалися не залишати на видному місці ножі та молоко. Увечері запрошували гостей та влаштовували багаті застілля з м’ясними стравами.

Святкування останнього дня року має дуже глибоке коріння у всіх народів. Помітно багато спільного між давніми віруваннями й звичаями та нашими сучасними уявленнями про 31 грудня. Цей день можна вважати цілком самостійним святом, яке має свій неповторний настрій  та особливу історію.

Переддень Нового року в історії

  • 1695 31 грудня
    У Великій Британії запровадили податок на вікна. В результаті багато вікон люди змушені були замурувати.
  • 1943 31 грудня
    Українське місто Житомир було звільнено від фашистських окупантів.
  • 1968 31 грудня
    Перший в світі надзвуковий пасажирський літак ТУ-144 здійснив випробувальний політ.
  • 1999 31 грудня
    Альберта Ейнштейна обрано людиною року за версією Time.
  • 2009 31 грудня
    Рідкісне явище так званого «блакитного місяця» і місячне затемнення відбулися в один день.

Часті Питання та відповіді про Переддень Нового року

Коли закінчувався рік у наших предків за часів Русі?

В Русі рік відходив у минуле разом із зимою, а новий рік приходив 1 березня. Пізніше закінчення року перенесли на кінець літа, а новий рік наставав 1 вересня.

Чи існував у традиціях давніх слов’ян Дід Мороз?

Замість Діда Мороза у наших пращурів були язичницькі боги — повелителі зимових холодів та завірюх. Вони вважалися суворими й недобрими, тому ніяких подарунків від них не чекали. Навпаки, люди самі намагалися їх задобрити ритуальними пригощаннями.

Чому люди в переддень Нового року  влаштовують феєрверки?

Ця традиція прийшла з азіатських країн. Там здавна вважали, що голосні звуки та спалахи відлякують духів зла. Щоб вони не могли потрапити в Новий рік, їх ще напередодні починали відганяти вогнями та гуркотом феєрверків.

Чого не можна робити 31 грудня?

Не можна ні з ким сваритися, бо увесь рік пройде у сварках; не можна бити посуд — цього дня це не «на щастя»; не слід відмовляти в гостинності — кожного, хто приходить в дім, треба зустрічати з радістю, інакше будуть проблеми з грішми.

Як святкувати Переддень Нового року?

Традиції святкування у різних країн світу різноманітні:

Німеччина

В Німеччині є звичай 31 грудня розтоплювати олово у ложці над полум’ям свічки, а потім виливати у воду — по формі застиглого металу вгадують, що принесе новий рік.

Швейцарія

У Швейцарії цього дня чоловіки одягають костюми «Сильвестр-Клаусів» та дзвонять у дзвіночки, запрошуючи Новий рік. 

Франція

Французи ж Сильвестрів день проводять з друзями, смачними стравами та гучними петардами. Але є ще одна традиція — поцілунки під омелою. Саме у Франції вони традиційно відбуваються 31 грудня, а не на Різдво, як у інших країнах.

Іспанія

В Іспанії під бій годинника опівночі обов’язково треба встигнути з’їсти  12 ягідок винограду, щоб наступний рік був вдалим.

Україна

В Україні, як і в усьому світі, 31 грудня відбуваються  святкові концерти, телевізійні канали демонструють улюблені новорічні фільми та розважальні програми. Ті, хто ще не встиг прикрасити ялинку, поспішають це зробити.

На святковий стіл чекають численні смачні страви, всі готуються до вечірок, адже наодинці зустрічати Новий рік вважається поганою прикметою. Вечірки можуть бути різноманітними — як у ресторанах чи клубах, так і вдома, звичайні чи костюмовані.

Проводжати старий рік починають ввечері, щоб згадати події року, що минає, в компанії рідних та друзів. Після традиційного привітання Президента країни новий рік приходить під звуки феєрверків та святкових тостів. Зазвичай веселощі тривають до самого ранку.

Листівки на Переддень Нового року

👉 Розділ Листівки та привітанняЛистівки у ВайберіЛистівки в Телеграмі

🎶 Новорічна фонова музика для святкового настрою

Підписуйтесь на Youtube канал DAY TODAY та дізнавайтесь цікаві факти про цікаві свята!

Чому ми любимо цей день? 

Є багато причин, з яких цей день вважають однією з найяскравіших  подій року. Справа не тільки у веселих вечірках, подарунках та урочистостях у всьому світі — переддень Нового року може стати поворотним моментом у житті.

Настає час подумати про минулий рік та всі його уроки й помилки. Якщо рік видався важким, ми відчуваємо полегшення від того, що він зрештою добігає кінця. В передноворічний період люди схильні до прощення й примирення. Ми будуємо приємні плани, даємо собі обіцянки позбавитися від поганих звичок та навчитися чому-небудь новому й корисному.  Інша річ, що ці обіцянки потім мало хто втілює в життя. Тому психологи рекомендують розбивати свої глобальні плани на кілька дрібних етапів.

  • Та головне, чим відрізняється переддень Нового року від звичайних днів — це неодмінно надія на щось хороше, мрії про щастя та про те, що всі розчарування й негаразди залишаться в минулому, а прийдешній рік обов’язково буде кращим, ніж попередній. 

Саме перед Новим роком як ніколи віриться в здійснення найважливіших, найпотаємніших бажань. 31 грудня — день віри в те, що з наступного ранку життя почнеться спочатку та стане щасливішим.

Коли будемо відзначати Переддень Нового року?

РікДатаДень тижня
202031 грудняЧетвер
202131 грудняП’ятниця
202231 грудняСубота
202331 грудняНеділя
202431 грудняВівторок
Copy link