Старий Новий рік

Старий Новий рік

Що це за свято?

Раніше 14 січня в Україні та в деяких інших країнах відзначали Новий рік за юліанським календарем. Це свято ще називають старим Новим роком. Традиційно воно вважається завершальним у циклі різдвяних свят, хоча попереду ще святкування Водохреща. Проте саме в середині січня у містах починають розбирати гірлянди, прибирати ялинки та переходити до післясвяткового режиму роботи. Якщо вас цікавить історія та традиції свята, то вмощуйтеся зручніше та читайте далі.

Популярність цієї події в українському суспільстві щороку зменшувалася та набувала нових сенсів. З часом, у незалежній Україні все частіше люди відмовлялися від радянської традиції, що викликала подив у всьому світі, погодьтеся, це дивно двічі новий рік зустрічати. Але відзначення цього свята, нагадувало про традиції повʼязані з відзначенням, Щедрого вечора, Нового року та дня Святого Василя.

У вересні 2023 року реформа церковного календаря в Україні повернула свята на свої місця. Ми відзначаємо Різдво і Новий рік за новоюліанським календарем, разом з цивілізованим світом й так як це робили наші предки до приходу до влади більшовиків.

Свято Старий Новий рік вже неактуальне, це вже перегорнута сторінка історії та календаря, як дзеркала культури, історії та розвитку суспільства. Чи відзначати свято, яке досі святкують наші окупанти? Для українського суспільства це питання вже вирішене.

Схожа подія:
🎄 Китайський новий рік

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Як виникла ідея відзначати Старий Новий рік?

Сама назва Старий Новий рік є досить суперечливою, оскільки поєднує у собі протилежні за змістом поняття: старий та новий. Проте вкупі вони надають виразу певного змісту. Свято з’явилося внаслідок зміни стилю літочислення. Його відзначають у тих православних країнах, де церква продовжує використовувати юліанський календар.

Саме юліанський стиль літочислення використовувався нашими пращурами. До цього календаря входили 12 місяців, що залежали від природних явищ. Юліанський календар використовувався на наших землях до початку 20 століття та на 2 тижні відставав від григоріанського, яким на той час користувалися західноєвропейські країни.

Задля скорочення цього розриву 25 лютого 1918 році Центральна Рада прийняла закон про введення григоріанського календаря. Таким чином, святкування нового року перемістилося на два тижні назад, а 14 січня, яке припадало на День Святого Василя, продовжували святкувати як Новий рік за старим календарем. Так і з’явилася назва Старий Новий рік.

Крім України та інших країн на пострадянському просторі, зустрічають Новий рік за старим календарем в окремих регіонах Швейцарії, а також в Сербії, Македонії та Чорногорії. Кожна країна має свої звичаї та обряди святкування.

Як святкувати Старий Новий рік?

Господині зранку 14 січня варили гречку та намагалися по ній передбачити майбутнє родини. Важливим був сам процес готування. Якщо вода з каструлі витікала – треба чекати біди, гарна навариста каша свідкувала про те, що в сім’ї росте хороша дочка. Якщо гречка вийшла сірою та клейкою, це – не до добра. Гречану кашу їли всією родиною, не залишаючи жодної ложки, в іншому випадку можна було накликати лихо на дім.

Вранці наші пращури ходили до найближчої водойми, щоб помитися холодною водою. Це забезпечувало бадьорість та здоров’я не тільки на день свята, але й на весь рік.

Які страви готувати на Старий Новий рік?

Центральне місце на столі в цей день завжди належало куті, та не пісній, як на Святвечір, а багатій, щедрій. Та й самий стіл має бути різноманітним. В цей день хороші господарі викладають на стіл ковбаси, м’ясні страви зі свинини, вареники, випічку. Чим більше страв буде на столі у Старий Новий рік, тим більше достатку буде у сім’ї.

На Василя заведено ліпити вареники з різною начинкою. Зазвичай ліплять усією родиною, в один вареник ховається монетка. Щасливий той, кому попадеться вареник з сюрпризом, в прийдешньому році його чекає достаток. Крім монеток в варениках та пирогах ховали інші сюрпризи. Ґудзик є символом чогось нового, перстень – символ весілля, сіль – сльози, цукор – щасливе солодке життя.

Посівання

Вранці на 14 січня заведено посівати. Цікаво, що посівати можуть тільки хлопці. Юнаки ходять від хати до хати, промовляють новорічні привітання та розсипають зерна пшениці в будинку господаря. Привітання та побажання спрямовані на щедрість та достаток господарів. Дівчата посівати не ходять, вони можуть тільки щедрувати ввечері, напередодні свята.

🎶 Новорічна фонова музика для святкового настрою

Підписуйтесь на Youtube канал DAY TODAY та дізнавайтесь цікаві факти про цікаві свята!

 Народні прикмети

За багато років існування свята Старого Нового року були зібрані цікаві народні прикмети, до яких варто дослухатися.

  • Яскраве зоряне небо в ніч на 14 січня вказує на великий врожай лісових ягід.
  • Туманний день та вечір – на врожайний рік.
  • Якщо гілки дерев вкриті пухнастим інеєм, то влітку та восени можна буде зібрати багато меду.
  • Хуртовина 14 січня – варто чекати великого врожаю волоського горіха.
  • Тиха і ясна ніч віщувала щасливий рік для господарів та їхньої худоби.
  • Наші пращури не просто вірили в прикмети, вони спостерігали за загальним станом погоди та настрою людей, травин. Кожна деталь мала значення для наступного року.
  • Вважається, що на Старий Новий рік першим до хати має увійти чоловік, в іншому випадку треба чекати біди.
  • Страви з риби та птиці на стіл 14 січня не подаються. Це може привести до того, що щастя відлетить чи відпливе з дому. Щасливою для цього дня вважається свинина.
  • Напередодні Старого Нового року парубки можуть повторно надіслати своїх сватів до родини тієї дівчини, яка дала відмову.
  • Вважається також, що пара, що укладе шлюб 14 січня, буде щасливою протягом всього життя.

Чого не можна робити на Старий Новий рік?

Як і інші свята, свято Василя, або Старого Нового року, має свої заборони. Так, 14 січня не можна:

  • Платити посівальникам грошима, так можна винести з будинку достаток.
  • Не бажано давати гроші в борг, щоб самому не бути боржником у Новому році. 
  • Заборонені в цей день лайки, сварки, образи. Також необхідно забути старі образи.
  • Не бажано розв’язувати проблеми з грошима та розплачуватися дрібними купюрами.
  • Не можна 14 січня виносити з дому сміття.

Листівки на Старий Новий рік

👉 Розділ Листівки та привітанняЛистівки у ВайберіЛистівки в Телеграмі

Позначки:
Copy link