Міжнародний день полярного ведмедя

Міжнародний день полярного ведмедя

Що це за день?

Неможливо не захоплюватися красою та величчю білих, або полярних ведмедів — господарів холодних арктичних просторів. Однак останнім часом льодовики Арктики тануть швидше, ніж можуть відновитися. Це негативно впливає на всю арктичну екосистему, але полярні ведмеді — один з видів тварин, які страждають найбільше. Вони поступово втрачають природне середовище проживання та джерела їжі й зрештою гинуть від голоду та хвороб. Для того, щоб люди могли більше дізнатися про цих цікавих тварин, про вплив кліматичних змін на життя білих ведмедів та можливі дії для збереження цього рідкісного виду, некомерційна організація Polar Bear International заснувала Міжнародний день полярного ведмедя (International Polar Bear Day) або Міжнародний день білого ведмедя, який у всьому світі відзначають 27 лютого.

Як виникла ідея відзначати Міжнародний день полярного ведмедя?

Білі ведмеді як вид відокремилися від загального ведмежого предка багато сотень тисяч років тому і пройшли через серйозні еволюційні зміни, щоб вижити в умовах Арктики.

Схожі події:
✔️ День занурення білого ведмедя
✔️ Міжнародний день тюленя
✔️ Всесвітній день моржа

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Polar Bear

Полярний ведмідь — це найбільша наземна хижа тварина на планеті. Зріст цих велетнів — від 1,8 до 3 метрів. Самці набагато більші, ніж самки. Дорослий самець може важити до 450 кілограмів, а доросла самка — майже вдвічі менше, до 250 кілограмів. В кінці вдалого сезону полювання ведмеді набирають до 50% ваги.

Білі ведмеді чудово пристосовані до крижаного середовища, в якому вони проживають. Їхнє хутро складається з двох шарів — дуже щільного підшерстя та зовнішнього шару. Така «шуба» запобігає будь-якій втраті тепла, тому для цих тварин набагато актуальнішою є загроза перегріву, наприклад, від довгого бігу. Хутро ведмедів насправді не біле, а прозоре. Кожна волосинка розсіює і відбиває сонячне світло, тому й здається білою — так само ми сприймаємо колір снігу чи льоду. Найбілішими полярні ведмеді бувають одразу після линьки — тоді хутро чистіше, а згодом воно накопичує жир та стає жовтуватим.

Коли білий ведмідь плаває, його хутро намокає, а не замерзнути допомагає підшкірний жир, який досягає товщини 11-12 сантиметрів. Шкіра тварин має чорний колір, вуха та хвіст — короткі й компактні, щоб зберігати якомога більше тепла.

Ступні полярних ведмедів — це справжні снігоступи діаметром до 30 сантиметрів. Подушечки на лапах мають таку будову, щоб не ковзати по кризі, цьому допомагають також перетинки між пальцями та міцні й гострі 5-сантиметрові кігті. Але ведмежі лапи пристосовані не тільки для пересування по снігу та кризі — це ще й досконалі «весла» для плавання у воді.

Білі ведмеді — дуже охайні тварини. Вони люблять бути чистими й сухими, тому що брудне та мокре хутро погано захищає від холоду. Влітку після кожного вживання їжі тварини купаються у відкритій воді, а потім ретельно обтрушуються та витирають хутро об сніг. Взимку, коли вода повністю замерзає, ведмеді «миються», перевертаючись у снігу.

Полярні ведмеді, на відміну від бурих, не впадають у сплячку та зазвичай не будують барлогу. Виключенням є вагітні самки, які мають народжувати ведмежат в захищеному місці, тому вони викопують невелику сніжну печеру, а потім очікують, коли сніг закриє вхідний отвір.

Зазвичай дитинчата полярних ведмедів народжуються в грудні, в однієї самки може народитися від одного до трьох ведмежат, найчастіше — двійня. Новонароджені дуже маленькі порівняно зі своєю матір’ю, вони важать близько півкілограма, а на зріст — 30-35 сантиметрів. Протягом 2,5-3 років ведмежата живуть з ведмедицею, навчаючись полювати, плавати та взагалі виживати.

Браконьєрство

Тисячі років білі ведмеді жили в збалансованій екосистемі Арктики. Корінні народи, які населяли ті землі, полювали на тварин, в тому числі й на ведмедів, але це не наносило шкоди відтворенню популяції. Все почало змінюватися в XVIII столітті, коли європейські, російські та північноамериканські мисливці стали швидко скорочувати кількість білих ведмедів, вбиваючи тварин без будь-яких правил чи заборон.

Зміна клімату

З 50-х років минулого століття ситуація почала погіршуватися: помітнішими стали зміни клімату й танення льодовиків. Це призводить до підвищення рівня океану та зміни ландшафту в місцях проживання полярних ведмедів.

Наукова назва полярного ведмедя в перекладі з латині означає «морський ведмідь», і недарма. Життя цих тварин повністю залежить від морської криги, яка чимдалі швидше тане й довше відновлюється. Це означає, що ведмеді мають значно менше часу для того, щоб полювати на тюленів. Вони роблять це саме на кризі, а коли криги недостатньо коло берега, їм доводиться плавати за здобиччю на дуже великі відстані, що значно втомлює тварин. В разі вимушеного полювання на суші полярні ведмеді не можуть нормально забезпечити себе їжею.

Але проблема танення криги — не єдина для полярних ведмедів. Судноплавство, туризм, дослідження океанського дна та видобуток нафти у відкритому морі призводять до забруднення нафтопродуктами раніше абсолютно чистих територій, на яких проживають білі ведмеді. Крім того, присутність людей та техніки в Арктиці не сприяє спокійному життєвому циклу цього рідкісного виду тварин. Щоб і надалі забезпечити існування полярних ведмедів на планеті, люди мають захищати їх та допомагати у виживанні.

Міжнародний день полярного ведмедя в історії

  • 1927
    На території Норвегії заборонили полювання на білих ведмедів з використанням отрути.
  • 1956
    Радянський Союз заборонив вбивати полярних ведмедів на своїй території.
  • 1973
    Норвегія, Канада, США, Данія та СРСР підписали Міжнародну угоду про охорону білих ведмедів та їхнього життєвого середовища. Угода заборонила комерційне полювання на цих тварин, полювання дозволено тільки корінним жителям без використання для цього сучасних засобів.
  • 1994
    Створено некомерційну організацію Polar Bears International для розробки й впровадження програм щодо захисту та збереження полярних ведмедів.
  • 2008
    В США білих ведмедів внесли до переліку тварин, які знаходяться під загрозою зникнення.
  • 2011
    Міжнародний день полярного ведмедя встановлено організацією Polar Bears International. Відтоді він відзначається щорічно 27 лютого.

Часті Питання та відповіді про Міжнародний день полярного ведмедя

На території яких країн мешкають полярні ведмеді?

Регіон проживання білих ведмедів — сніжні простори від Полярного кола до Північного полюса. Ці землі знаходяться на території п’яти країн: Сполучених Штатів Америки (Аляска), Канади, Росії, Данії (Гренландія) та Норвегії (Шпіцберген). 

Що входить до раціону полярних ведмедів?

Ці тварини є абсолютними хижаками, а основна здобич полярних ведмедів — нерпи й тюлені. Також їжею для них інколи стають останки китів та моржів. Інші джерела харчування, такі як пташині яйця чи дрібні тварини, не можуть повністю забезпечити білих ведмедів необхідними калоріями.

Скільки років можуть жити полярні ведмеді? 

В природі життя білих ведмедів триває 25-30 років. Відомий випадок, коли в неволі білий ведмідь прожив 43 роки.

З якою швидкістю пересуваються білі ведмеді?

Швидкість бігу цих хижаків — до 40 кілометрів на годину, але такий темп вони витримують недовго. Молоді ведмеді можуть пробігти 2 кілометри без зупинок, більш дорослі та важкі ведмеді швидко перегріваються, тому довго бігати не можуть.

Чи нападають білі ведмеді на людей?

Такі випадки трапляються в світі досить рідко — від одного до трьох на рік. Ведмідь не полює на людину цілеспрямовано, але може напасти від недоїдання, переляку або з цікавості. Останнім часом зустрічі людей з білими ведмедями частішають в зв’язку з розширенням людської діяльності в арктичних районах.

Як відзначати Міжнародний день полярного ведмедя?

В цей день варто поділитися своїми знаннями про білих ведмедів з друзями, близькими та дітьми. Корисно знати, що зміни клімату внаслідок людської діяльності можуть повністю зруйнувати життя цих тварин. Щоб долучитися до захисту білих ведмедів, необхідно боротися з глобальним потеплінням. Зазвичай здається, що окремі люди безсилі перед цією проблемою, але насправді це не зовсім так.

  • Для того, щоб зменшити викиди вуглецю в атмосферу, варто частіше користуватися громадським, а не особистим транспортом, економити електричну енергію.
  • Не всі знають про те, що виробництво м’яса та молочних продуктів призводить до більших викидів вуглекислого газу порівняно з виробництвом зернових культур, овочів та фруктів. Якщо обмежити споживання м’яса та надавати перевагу продуктам місцевого виробництва, які не перевозяться на великі відстані, це теж стане внеском у боротьбу з кліматичними змінами.
  • Також важливо правильно утилізувати сміття, а краще — використовувати матеріали повторної переробки, економно споживати воду, взагалі усвідомлено споживати всі наявні ресурси.
  • Організація Polar Bears International приймає внески від усіх охочих долучитися до фінансування програм з дослідження полярних ведмедів та боротьби зі змінами клімату, зокрема в арктичному регіоні.
  • Цікавою є ініціатива Всесвітнього  Фонду дикої природи — в Міжнародний день полярного ведмедя і не тільки пропонується символічно «усиновити» ведмедя. Звісно, це не означає поселити тварину в себе вдома, для цього треба  лише сплатити благодійний внесок. Зібрані кошти йдуть на захист білих ведмедів від браконьєрства та на дослідження ареалу проживання цих тварин.

Чому важлива ця подія? 

Всі національні та міжнародні природоохоронні організації включають полярних ведмедів до переліку рідкісних видів тварин, чисельність яких скорочується. Наразі в світі налічується близько 23 тисяч особин білих ведмедів, але прогнози невтішні — якщо нічого не зміниться, до 2050 року кількість цих тварин може скоротитися на третину.

Полярний ведмідь — найвідоміший символ Арктики. Та саме арктичний регіон останнім часом нагрівається приблизно вдвічі швидше, ніж інші частини планети. Науковці вважають, що все ще можна виправити, якщо до проблеми зниження парникового ефекту підійти з серйозністю та відповідальністю, застосовуючи конкретні дії.

Захистити білих ведмедів необхідно, тому що вони є головними хижаками в своїй екосистемі, тобто незамінним елементом балансу в природі Арктики. Ведмеді регулюють кількість тюленів та нерп, що в свою чергу регулює кількість океанічної риби. Зрештою, Арктика відіграє важливу роль в забезпеченні рибою та морепродуктами мільйонів людей в різних країнах.

Тож Міжнародний день полярного ведмедя допомагає не тільки білим ведмедям — він спрямований на збереження клімату й екології нашої планети, без чого неможливе життя людей.

Міжнародний день полярного ведмедя

Читайте нашу статтю: 10 цікавих фактів про Антарктиду

Цікаві факти про Антарктиду

Коли будемо відзначати Міжнародний день полярного ведмедя?

РікДатаДень тижня
202127 лютогоСубота
202227 лютогоНеділя
202327 лютогоПонеділок
202427 лютогоВівторок
202527 лютогоЧетвер
Copy link