Міжнародний день планетаріїв

Що це за свято?

Людям властиво захоплюватися сяйвом зірок на нічному небі. Ця неземна краса заворожує, надихає, змушує задуматися про вічну гармонію та неосяжність такого загадкового явища, як Всесвіт. На жаль, в сучасних умовах великого міста природне зоряне світло часто неможливо побачити. Найзручніше демонструвати зоряне небо в спеціальних закладах — планетаріях. Завдяки спеціалістам  там можна не тільки без перешкод помилуватися зоряним небом, а й розширити свої знання з астрономії. Щоб донести до людей інформацію про важливу місію планетаріїв, існує спеціальне свято — Міжнародний день планетаріїв (International Day of Planetariums), який традиційно відзначався щорічно в другу неділю березня.

Проте, у зв’язку зі сторіччям планетарію, яке відзначатиметься у 2023-25 роках, планується змінити дату на 7 травня, щоб прив’язати промоцію планетаріїв до знаменної дати в історії планетаріїв: початку регулярної роботи першого Цейсового планетарію в Німецькому музеї в Мюнхені 7 травня 1925 року.1

Тепер в Міжнародному товаристві планетаріїв (IPS) обговорили і вирішили перенести цей день на 7 травня, починаючи з 2024 року. Таким чином, у ювілейний рік, 7 травня 2024 року, ми вперше святкуватимемо “день народження планетарію” в цей день, який буде 99-м днем народження планетаріїв. Це буде важливою віхою і визначною подією у фестивальному році; точний зміст ще не визначений.2

100-й день народження, звичайно ж, відбудеться 7 травня 2025 року, що водночас стане завершенням і “головною подією” сторіччя.

7 травня 2026 року відзначатиметься 101-й день народження, і так далі в наступні роки, як щорічний “День планетарію”. У наступні роки цей день матиме функцію привернення уваги громадськості до планетаріїв через спільні заходи всіх планетаріїв у цей день.

Мета Міжнародного дня планетаріїв

Мета Міжнародного дня планетаріїв – залучити міжнародну спільноту планетаріїв до співпраці, яка сприяє поширенню знань про планетарії серед громадськості.

До участі запрошуються всі планетарії, незалежно від розміру, місця розташування чи приналежності.

Заклади, які беруть плату за вхід, Міжнародне товариство планетаріїв закликає зробити цей день безкоштовним для своїх відвідувачів.3

Чому планетарії важливі?

У сучасному світловому забрудненому світі багато людей втратили зв’язок із зірками. Лише деякі з них можна побачити над великими містами, і навіть у деяких сільських місцевостях світло приховує зірки Чумацького Шляху. Планетарії були створені для того, щоб “спіймати зірки” і принести їх на Землю, щоб кожен міг насолоджуватися ними і дізнаватися про них.

За останніми неофіційними даними, щороку планетарії у світі відвідують 152 297 583 особи.4

Ще одна мета Міжнародного дня планетаріїв — збільшити це число, інформуючи якомога більше людей про те, що планетарії існують, і що вивчення зірок, дослідження космосу та астрономія — це захоплююче заняття на все життя.

Цілі Міжнародного дня планетаріїв

  • інформувати громадськість про планетарії: що це таке і навіщо вони існують
  • інформувати громадськість про проблему світлового забруднення; та
  • сприяти міжнародним обмінам і співпраці між планетаріями різних країн.

Подібно до того, як кожна нація об’єднана під зоряним склепінням над головою, планетарії об’єднані духом і метою під одним куполом.

Щоб відсвяткувати цей факт, планетарії, які беруть участь, заохочуються до партнерства з іншими установами в інших країнах світу. Наприклад, планетарій з італійського міста може співпрацювати з планетарієм у місті з Африки, іншої країни Європи, Азії чи США.3

З 2024 року Міжнародний день планетаріїв відзначається 7 травня
🌌 День обертання Землі
🌌 Міжнародний день Космосу
🌌 День Плутона

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Як виникла ідея святкування Міжнародного дня планетаріїв?

Планетарієм називають як заклад, так і спеціальний пристрій, який є спільним для більшості з цих закладів. Це великий проєкційний екран у вигляді купола, на якому реалістично демонструються в русі зірки, планети й інші небесні тіла. Все відтворюється за допомогою різноманітних технологій — оптичних, електромеханічних, лазерних. Можливо змоделювати картину нічного неба з будь-якої точки земної поверхні та в будь-який момент часу — натепер, в минулому чи в майбутньому.

Планетарій Архімеда

Першим відомим в історії планетарієм вважають винахід Архімеда. В II столітті до нашої ери він створив механічну модель Сонця, Місяця та п’яти планет. Планетарій Архімеда приводило в рух стиснуте повітря. Після смерті винахідника пристрій було вивезено до Риму, де він викликав подив і захоплення. Але після загибелі Римської імперії аж до середньовіччя про планетарії було забуто.

В XIII столітті до Європи потрапив артефакт з Близького Сходу — шатро, яке оберталося спеціальним механізмом навколо своєї осі, а стеля була перфорованою численними маленькими отворами у формі сузір’їв. Глядач, який знаходився всередині шатра, отримував ілюзію спостереження за рухом зірок навіть при денному світлі.

Більш точно відтворювати небесні процеси дозволили механічні пристрої, що імітували рух планет та Сонця. Італієць Джованні Донді, лікар і астроном, в 1348 році створив механічну модель, яка базувалася на геоцентричній системі Птолемея. Згодом геліоцентрична система Коперника та відкриття гравітації Ньютоном змінили уявлення людей про будову Всесвіту.

«Oррері»

Британський годинникар Джордж Грем в 1704 році став автором першої механічної моделі руху планет на базі геліоцентричного принципу.  Копія цієї моделі була створена для Чарльза Бойля — графа Оррері. Відтоді термін «оррері» став спільною назвою для подібних механічних моделей Сонячної системи. 

Оррері були досить невеликими пристроями, астрономи ж прагнули відтворити небесну сферу більш масштабно. Це вдалося Адаму Вокеру, який створив прототип проєктора для планетаріїв. Пристрій, який об’єднував механічний рух з методом проєкції, мав успіх на публічних лекціях з астрономії в 1780-х роках.

В 1903 році німецький вчений Оскар фон Міллер почав планувати створення Німецького технічного музею, в якому обов’язково мав бути планетарій. Для пошуку технології, яка дозволила б відтворити структуру й динаміку зоряного неба, фон Міллер звернувся до оптичної фірми Zeiss. Інженери компанії запропонували встановити фіксований купол  в якості екрану, на який будуть проєктуватися зображення небесних об’єктів. На розробку всіх деталей пішли роки, а в період Першої світової війни роботу взагалі було призупинено. Нарешті, в 1924 році в Мюнхені відкрився перший планетарій в сучасному розумінні.

Після Другої світової війни та поділу Німеччини на західну та східну частини виробництво планетаріїв відновилося лише в 1954 році. За час відсутності на ринку Zeiss було кілька спроб створення нових моделей планетаріїв, наприклад, Каліфорнійською академією наук.

Космічні змагання

50-60-ті роки минулого століття стали періодом космічного змагання між країнами. По всій планеті відкривалося багато планетаріїв, особливо конкурували між собою США та Радянський Союз. В Сполучених Штатах в межах космічної програми в школах встановили близько 1200 планетаріїв. В 1977 році в місті Лінкольн, що в штаті Масачусетс, було створено портативний  планетарій StarLab, який здобув широку популярність в світі.

В подальшому технології планетаріїв продовжували вдосконалюватися. В 1980-х роках з’явилися проєктори з комп’ютерною графікою, далі планетарії стали працювати на повністю цифровій проєкційній системі. Значним досягненням стала розробка домашніх моделей планетаріїв, які легко можна переносити в сумці. Попри те, що такі моделі вважаються напівпрофесійними, вони здатні спроєктувати на стелю кімнати зображення 10 тисяч зірок.

Щоб планетарії в різних країнах могли ефективно співпрацювати, ділитися досвідом, інноваціями, підвищувати якість надання послуг, в 1970 році було створено Міжнародне товариство планетаріїв. Його членами наразі є 500 планетаріїв з 50 країн. Це планетарії муніципалітетів, громадських установ, музеїв, шкіл, університетів — стаціонарні та пересувні.

Міжнародний день планетаріїв було засновано в Італії в 1991 році Асоціацією італійських планетаріїв, що є учасником Міжнародного товариства планетаріїв. В 1995 році до святкування приєдналися інші європейські країни, в тому числі й Україна, а в подальші роки — США, Австралія та країни Азії.

Міжнародний день планетаріїв в історії

  • 1929
    Відкриття першого планетарію на території Радянського Союзу — в Москві.
  • 1930
    Перший планетарій відкрився в США, в місті Чикаго.
  • 1952
    Відкрито Київський планетарій — перший на території України.
  • 1957
    В Харкові відкрито планетарій імені Гагаріна.
  • 1968
    Збудовано планетарій у Дніпрі (на той час – Дніпропетровську).
  • 1970
    На Конференції співробітників планетаріїв в США було засновано Міжнародне товариство планетаріїв.

Часті Питання та відповіді про Міжнародний день планетаріїв

Який планетарій у світі є найбільшим?

До 2017 року найбільшим вважався планетарій, розташований в місті Нагоя в Японії.  Діаметр купола цього планетарію — 35 метрів. В листопаді 2017 року в російському Петербурзі відкрили планетарій з 37-метровим куполом.

Що таке домашній планетарій?

По-суті, це проєктор зі спеціальним проєкційним диском, під яким знаходиться досить потужне джерело світла. В якості оптичної системи виступає об’єктив, за допомогою якого відбувається збільшення зображення та його вивід на задану поверхню — стелю чи стіни. Можна за бажанням обирати швидкість та напрям обертання проєкції зоряного неба.  

Який розмір мають пересувні планетарії?

Зазвичай розмір купола таких планетаріїв не більше трьох метрів.  Їх використовують для навчальних презентацій за межами стаціонарних планетаріїв, наприклад, в навчальних центрах чи музеях.

Скільки планетаріїв є в Україні?

Наразі в нашій країні існує 8 планетаріїв — в Києві, Харкові, Дніпрі, Одесі, Вінниці, Черкасах, Херсоні та Донецьку.

В чому полягає різниця між планетарієм та обсерваторією?

Обидва ці поняття об’єднує наявність купола. Але планетарій є «небесним театром», де ілюзію зоряного неба створюють проєктори. В обсерваторіях для спостереження за небесними об’єктами використовують телескопи, тому їхній купол відкривається, на відміну від купола планетаріїв.

Як відзначати Міжнародний день планетаріїв?

Перш за все, цей день надає можливість любителям астрономії та професіоналам цієї сфери поділитися своїми знаннями про космос з широкою аудиторією. До святкування долучаються всі планетарії, організовуючи спеціальні програми та заходи — тематичні лекції, інформаційні виставки, вікторини.

Цього дня, звісно, варто відвідати планетарій, обов’язково прихопивши з собою дітей. В київському планетарії, наприклад, спеціально для них існує Школа астрономії.  Але оскільки планетарії є не в кожному населеному пункті України, можна присвятити цей день читанню книги чи перегляду фільмів на астрономічну тематику. Наприклад, цікавими для дітей і дорослих будуть теми зоряної навігації чи вивчення сузір’їв. Не зайвим буде приділити увагу давнім міфам та легендам, адже більшість планет мають назви в честь римських чи грецьких богів. 

Можна придбати домашній планетарій, який перетворить стелю кімнати в справжнє зоряне небо. Це сприятиме релаксації після напруженого робочого дня. Сучасні моделі мають функцію нічника, тобто можна спокійно засинати під зоряним сяйвом. Крім того, домашній планетарій — нова розвага для гостей, а дітям він дарує не тільки приємні емоції, а й корисні знання з астрономії.

Чому ми любимо цей день? 

Планетарій — це універсальний засіб для вивчення астрономії чи просто для розваги та розширення свого світогляду. Міжнародний день планетаріїв покликаний підвищувати зацікавленість людей астрономією та іншими природничими науками.

Крім зоряного неба, в сучасному планетарії можна побачити поверхню інших планет, глибини океанів, підземні надра, могутні природні стихії — виверження вулканів, цунамі, землетруси.  Документальні фільми в 4-D форматі створюють ілюзію повного занурення в глибини космосу чи океану.

В планетаріях постійно організовують різні тематичні програми —  наприклад, про життєвий цикл зірок, темну матерію тощо. До уваги наймолодших  відвідувачів — пізнавальні мультфільми, для меломанів — музично-зоряні шоу в супроводі класичної, джазової чи рок-музики. Влаштовують навіть романтичні шоу-програми для закоханих.

До того ж, Міжнародний день планетаріїв звертає увагу на серйозну проблему — світлове забруднення. Це штучне освітлення в темний час доби від дорожніх знаків, будівель, ліхтарів. Виявляється, що воно заважає не тільки астрономічним спостереженням. Відсутність нічної темряви згубно впливає на здоров’я людини, руйнуючи  природні ритми організму.  Страждають також і птахи, комахи та інші тварини. Навіть підводні мешканці відчувають вплив від світла нафтових веж, портів та кораблів. Тому необхідно зменшити інтенсивність освітлення в залежності від потреби, встановлювати датчики руху, закривати вікна вночі щільними шторами.

Коли будемо відзначати Міжнародний день планетаріїв?

РікДатаДень
20247 травняВівторок
20257 травняСереда
20267 травняЧетвер
20277 травняП’ятниця
20287 травняНеділя

Перевірено редакцією DAY TODAY

  1. https://www.ips-planetarium.org/page/IDP []
  2. https://planetarium100.org/centennial-projects/planetarium-day/ []
  3. https://www.ips-planetarium.org/page/AboutIDP [] []
  4. http://www.lochnessproductions.com/reference/attendance/attendance.html []
Copy link