Міжнародний день Організації Об’єднаних Націй

Міжнародний день Організації Об’єднаних Націй

Що це за день?

Щороку в жовтні, 24 числа, планета святкує Міжнародний день Організації Об’єднаних Націй. Організація Об’єднаних Націй по суті — це платформа, де національні делегації можуть висловити свою думку. Тут налагоджуються відносини, проходять переговори та вирішуються проблеми. Усі члени спільноти мають право голосу, але при цьому кожен зобов’язаний дотримуватися статуту організації, її правил та мети. Серед основних напрямків роботи міжнародного утворення — зміцнення миру та безпеки, розвиток дружніх відносин між державами, спільне розв’язання глобальних труднощів, координування дій різних країн, забезпечення прав людини.

Схожі події:
🇺🇳 День заснування дитячого фонду ООН “ЮНІСЕФ”
🇺🇳 День державної служби ООН
🇺🇳 Міжнародний день миротворців ООН
Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Як виникла ідея відзначати Міжнародний день Організації Об’єднаних Націй?

Про те, щоб мати можливість захистити світ від воєнних конфліктів, природних і техногенних катастроф, від насилля в будь-якій формі, люди почали задумуватися дуже давно.

Після Першої світової війни, в 1919 році, з такою метою була створена Ліга Націй. Однак до неї увійшли не всі країни, і в багатьох випадках ця організація не була ефективною. Але хоча досвід Ліги Націй виявився не дуже вдалим, вона відродила мрію людства про створення дієвої всесвітньої організації.

Але тільки в середині XX століття, під час Другої світової війни, керівники країн, які змушені були боротися зі спільним ворогом, усвідомили, що прийшов час нарешті створити механізм, який дозволив би забезпечити мир та не допустити воєн у майбутньому. Цього можливо було досягти тільки в міжнародному форматі.

Історія виникнення ООН

В 1942 році 26 держав підписали Декларацію Об’єднаних Націй. Ідея назвати нову світову співдружність «Об’єднаними Націями» належала президенту США Рузвельту. На конференції, що відбулася у Сан-Франциско в 1945 році, затвердили Статут ООН, який було підписано делегатами від 51 країни. Дата, коли цей Статут почав діяти — 24 жовтня 1945 року — увійшла в історію як день утворення Організації Об’єднаних Націй.

На своєму першому засіданні в 1946 році в Лондоні Генеральна Асамблея ООН обирала місце, де будуть розміщені її центральні представництва. Розглядалися такі міста, як Сан-Франциско, Бостон, Нью-Йорк, Філадельфія. Зрештою було обрано Нью-Йорк. Муніципалітет міста виділив організації безкоштовну земельну ділянку, а Джон Рокфеллер-молодший надав на будівництво 8,5 мільйонів доларів.

24 жовтня 1949 року було закладено першу цеглину до фундаменту майбутньої 39-поверхової будівлі, а вже 21 серпня 1950 року співробітники Секретаріату ООН почали займати свої нові кабінети.

Територія центральних установ ООН є міжнародною зоною. У організації є свій прапор та власний контингент працівників служби охорони. Також там працює своє відділення пошти та випускаються власні поштові марки.

Зараз ООН складається з 193 держав. Її представництва діють майже в усіх куточках земної кулі, а керують цією діяльністю Генеральна Асамблея, Рада Безпеки, Економічна і Соціальна Рада, Рада з Опіки, Міжнародний Суд та Секретаріат.

Крім цього, є скоординовані з ООН численні програми, фонди, спеціально створені інституції. Вони функціонують в найрізноманітніших сферах — в охороні здоров’я, сільському господарстві, щодо питань кліматичної кризи і проблем корінних народів, телекомунікаціях та в багатьох інших. Системою ООН у світі називають сукупність цих програм і фондів та безпосередньо самої Організації Об’єднаних Націй.

Україна – співзасновник ООН

Наша країна входить до числа держав, що вважаються співзасновниками ООН. З 1945 по 1991 роки Україна, попри те, що перебувала в складі СРСР, формально вважалася членом ООН як самостійна країна. Україну чотири рази обирали до Ради Безпеки ООН.

З часу отримання незалежності активну діяльність в ООН проголошено одним з провідних напрямків української міжнародної політики. Тому день утворення Організації Об’єднаних Націй цілком можна вважати і українським святом.

Міжнародний день Організації Об’єднаних Націй в історії

  • 1919
    Після Першої світової війни, в 1919 році була створена Ліга Націй.
  • 1942
    В 1942 році 26 держав підписали Декларацію Об’єднаних Націй.
  • 1945
    На конференції, що відбулася у Сан-Франциско в 1945 році, затвердили Статут ООН, який було підписано делегатами від 51 країни.
  • 1945 24 жовтня
    Дата, коли цей Статут почав діяти —  24 жовтня 1945 року — увійшла в історію як день утворення Організації Об’єднаних Націй.
  • 1946
    На своєму першому засіданні в 1946 році в Лондоні Генеральна Асамблея ООН обрала місто Нью-Йорк – місцем, де будуть розміщені її центральні представництва.
  • 1949 24 жовтня
    Було закладено першу цеглину до фундаменту майбутньої 39-поверхової будівлі.
  • 1950 21 серпня
    Співробітники Секретаріату ООН почали займати свої нові кабінети.

Часті Питання та відповіді про Міжнародний день Організації Об’єднаних Націй

Чи можна сказати, що ООН — це загально світовий уряд?

Ні, не можна. Організація Об’єднаних Націй не являє собою будь-якого керівного утворення. Вона уособлює представництво всіх країн та діє виключно за їх дорученням.

Чиїм коштом оплачується робота ООН?

Діяльність Організації Об’єднаних Націй фінансують тільки ті країни, які входять до її складу. Розміри внесків визначаються за спеціальною системою, що враховує рівень національного прибутку та чисельність населення країни.

Якою мовою ведеться спілкування в ООН?

Організація Об’єднаних Націй користується встановленими офіційними мовами: англійською, французькою, китайською, арабською, іспанською та російською. Секретаріат ООН у своїй роботі використовує англійську та французьку.

Чи є своя особлива форма у миротворчого контингенту ООН?

Військові-миротворці одягнені у форму своїх країн, але мають символіку ООН на блакитних шоломах та беретах, а також розпізнавальні значки.

Чи траплялися виключення країн зі складу Організації Об’єднаних Націй?

За всі роки роботи ООН таких випадків не було. Лише Індонезія 1965 року тимчасово припинила членство, але вже в наступному році відновилася в організації.

Як відзначати Міжнародний день Організації Об’єднаних Націй?

Традиційно цей день відзначають проведенням різних публічних заходів — семінарів, дискусій, виставок, присвячених історії, досягненням та планам Організації Об’єднаних Націй. 

В січні 2020 року, в рамках святкування свого 75-річчя, ООН виступила з ініціативою розпочати глобальний діалог, до якого можуть долучитися всі охочі. Ця відкрита дискусія присвячена майбутньому і тому, як ми можемо його сформувати.

  1. Щоб дізнатися думку якомога більшої кількості людей, ООН передбачила різноманітні засоби: від короткого онлайн-опитування, обговорень онлайн і офлайн до проведення опитувань традиційним способом.
  2. В ході ініціативи «ООН 75» обговорюються заходи, які можуть бути вжиті окремими громадянами та групами людей для побудови того майбутнього, якого вони прагнуть. У цьому діалозі ООН хоче почути населення з різних соціальних груп, щоб надалі мати змогу реагувати на отримані пропозиції та зауваження.
  3. Результати всесвітнього діалогу будуть розповсюджені в інтернеті та представлені світовим лідерам на засіданнях ООН.

Всім небайдужим людям, від студентів до керівників найвищих рівнів, варто долучитися до цієї кампанії і таким чином відзначити Міжнародний день Організації Об’єднаних Націй.

Чому цей день важливий? 

Останнім часом довіра до міжнародних організацій зменшується. Дехто вважає, що діяльність ООН — це просто балаканина, яка не дає конкретних результатів. Але насправді це зовсім не так.

  1. На сьогодні Організація Об’єднаних Націй очолює зусилля в боротьбі з пандемією COVID-19; надає продовольчу допомогу 87 мільйонам людей у 83 країнах; вакцинує до 50% дітей у світі, рятуючи тим самим три мільйони життів; підтримує 83 мільйони біженців.
  2. Також організація співпрацює з 196 країнами щодо подолання кліматичної кризи, координує збір гуманітарної допомоги в розмірі близько 29 мільярдів доларів.
  3. Миротворчий контингент ООН налічує 95000 осіб, що залучені до проведення 13 операцій по всьому світу.

Це далеко не повний перелік функцій, які виконує ООН. В аспекті обговорень вона теж залишається головним міжнародним майданчиком, на якому держави вирішують свої суперечки мирним шляхом та спільно розв’язують проблеми. Кожен погодиться з тим, що розмовляти набагато корисніше, ніж воювати.

Україна отримує від ООН помітну допомогу в технічній, консультативній та фінансовій формі. Особливо важливою є допомога в сферах захисту прав людини, соціальної допомоги, захисту природи, боротьби з важкими хворобами.

Понад 200 мільйонів доларів від організації ми отримали за всі роки співробітництва. За цей час було реалізовано близько 300 проектів міжнародної допомоги.

Важливість цього свята полягає в можливості дізнатися більше про цю унікальну організацію, яка охоплює всі без винятку сфери людської діяльності.

Коли будемо відзначати Міжнародний день Організації Об’єднаних Націй?

РікДатаДень
202424 жовтняЧетвер
202524 жовтняП’ятниця
202624 жовтняСубота
202724 жовтняНеділя
202824 жовтняВівторок
Copy link