Міжнародний день акушерки

Міжнародний день акушерки

Що це за день?

Вже понад 20 років 5 травня вважається професійним святом акушерок, яке має міжнародний статус. Міжнародний день акушерки створений для того щоб розповісти людям, наскільки важливою є робота цих фахівців. Важливість цієї надзвичайно складної та відповідальної професії дійсно важко переоцінити. Адже від однієї акушерки залежить здоров’я, а часом і життя сотень молодих матерів та новонароджених малят.

Схожі події:
🧑🏻‍⚕️ День неонатолога
🧑🏻‍⚕️ День повитух
🧑🏻‍⚕️ Всесвітній день сімейного лікаря

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Як виникла ідея відзначати Міжнародний день акушерки?

З ініціативою запровадити Міжнародний день акушерки виступили учасниці Міжнародної конфедерації акушерок під час зустрічі, що відбулася у 1987 році в Нідерландах. Організація була заснована в 1919 році, до її складу входять близько 90 об’єднань з акушерства, що представляють понад 70 країн світу.

Свято було впроваджено спільно з Фондом Організації Об’єднаних Націй з питань народонаселення. Саме від професії акушерки залежить життя та здоров’я 300 тисяч породіль щороку. Окрім цього, акушерки чималу роль відіграють у плануванні родини. З їхньою допомогою молоді сім’ї можуть уникнути незапланованих вагітностей, які нерідко закінчуються зі шкодою для здоров’я і часто навіть для життя.

Акушерство

Ця медична галузь вважається найстарішою. Перші відомості про бабок-повитух з’явилися у Стародавньому Єгипті, Ізраїлі, Китаї тощо. Самостійною наукою акушерство стало у 13 столітті у Франції. Саме тоді там почала функціонувати окрема палата для жінок, які готувалися стати мамами.


Що стосується України, то на її теренах перші акушери почали з’являтися у кінці 18 століття. У 19 столітті активно розвивається така галузь науки як гінекологія. Українські фахівці здобували освіту в країнах Західної Європи та застосовували свої знання удома. Також відомі українські гінекологи прославилися у Росії. Серед них є засновник акушерства в Російській Імперії – Нестір Амбодик.


В середині 19-го століття при українських університетах відкриваються кафедри гінекологічних хвороб. Також починають функціонувати клініки, які спеціалізуються на лікуванні жінок. Одна за одною відкриваються акушерські школи. Однією з них стала клініка харківського повивального університету, заснована відомим професором гінекологом Іваном Лазаревичем.

Чому акушерки здебільшого жінки?

Кожна країна має свою історію акушерства. Та попри те, що є безліч чоловіків, які спеціалізуються на акушерстві, тисячолітні традиції зробили цю галузь медицини жіночою професією. З давніх-давен ці жінки вивчали процес народження та його життєво важливу роль у продовженні роду, а також його культурне значення. І хоча в давні часи їхні знання та уміння базувались на досвіді та забобонах, сьогоднішні акушерки є глибоко освіченими та компетентними фахівцями медичних закладів.

У Стародавній Греції для того, щоб стати акушеркою, жінка мала сама народити. Саме ця історія призвела до поділу між акушерками та акушерами, розкол, який відбувся в Європі у 17 столітті. Професія акушерки буде актуальною до тих пір, поки на землі буде хоча б одна вагітна жінка. 

Цікаві факти про акушерок

  • Щодня на нашій планеті відбувається близько 400 000 пологів. І стільки ж акушерок цього дня вперше беруть новонароджених малюків на руки та сповіщають новоспечених мам про народження дівчинки чи хлопчика.
  • Вважається, що людина, що працює акушеркою, є найспокійнішою на світі. Адже саме вони стійко відносяться від криків породіль під час пологів. Досвідчена, чуйна та впевнена акушерка вселяє відчуття спокою та довіри з боку своїх пацієнтів.
  • Найбільший досвід акушерства має перуанка Аделіна Вільялобос. Вона внесена до книги рекордів Гіннеса як найстаріша акушерка, вона пропрацювала за фахом до 90-річного віку. Через її руки пройшло близько 10 000 новонароджених. Одним з них навіть виявився малюк, що пізніше став президентом.
  • Наймолодшою акушеркою вважається Лорен Бурман. Вона у віці 7 років приймала пологи у своєї матері, поки на місце не прибула швидка допомога.
  • Вважається, що акушерам, та і взагалі всім медикам, не годиться бажати спокійного дня. Тому бажаємо бурхливого та насиченого Міжнародного дня акушерки.

Як відзначати Міжнародний день акушерки?

В цей день в медичних та освітніх медичних закладах проводяться різноманітні заходи: марафони, виставки, конференції, присвячені темі важливості акушерок.

Приєднатися до святкування може кожна людина, адже навіть своєю появою на цей світ ми завдячуємо бодай одній акушерці. А от одним з найкращих способів відзначити це свято є вивчення інформації про акушерство та роль, яку воно відіграє в пологах. Якщо серед ваших знайомих є акушерки, чи у вас є контакти фахівців, що допомагали вам у пологах,  обов’язково надішліть привітання, чи зателефонуйте та привітайте з професійним святом усно. 

Чому важливий цей день? 

Є ціла низка різних причин, чому Міжнародний день акушерки є важливим святом. Серед них:

  1. Проблема дефіциту акушерок. Фахівців цієї професії дійсно бракує. Особливо в країнах, що розвиваються. Там акушерки не відчувають підтримки від держави, мають низький статус та отримують низьку зарплату.
  2. Акушерки щороку рятують мільйони життів. З 1990 року в усьому світі спостерігається постійне зменшення смертності новонароджених та матерів під час пологів. Однією з головних причин цього є те, що все більше жінок отримують кваліфіковану акушерську допомогу.
  3. Акушерки надають важливу медичну допомогу. Вони не тільки рятують життя, але й надають широкий спектр інших важливих медичних послуг. Вони можуть проводити діагностику раку шийки матки та молочної залози, а також пропонувати консультації та різноманітні послуги. У деяких країнах вони також надають базову екстрену акушерську допомогу.
  4. Акушерки є важливими захисниками прав жінок. Не можливо згадати про те, як багато вони роблять багато в плані захисту прав жінок по всьому світу. Вони можуть допомогти жертвам ґендерного насильства, а також запобігти каліцтву жіночих статевих органів Важливість їх роботи не можна недооцінювати.

Коли будемо відзначати Міжнародний день акушерки?

РікДатаДень тижня
20215 травняСереда
20225 травняЧетвер
20235 травняП’ятниця
20245 травняНеділя
20255 травняПонеділок
Рекомендовано
Робота вогнеборців належить до найнебезпечніших, інколи вони самі стають жертвою…