Міжнародний день акушерки

Міжнародний день акушерки

Що це за день?

Вже понад 20 років 5 травня вважається професійним святом акушерок, яке має міжнародний статус. Міжнародний день акушерки створений для того щоб розповісти людям, наскільки важливою є робота цих фахівців. Важливість цієї надзвичайно складної та відповідальної професії дійсно важко переоцінити. Адже від однієї акушерки залежить здоров’я, а часом і життя сотень молодих матерів та новонароджених малят.

Схожі події:
🧑🏻‍⚕️ День неонатолога
🧑🏻‍⚕️ День повитух
🧑🏻‍⚕️ Всесвітній день сімейного лікаря
Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Як виникла ідея відзначати Міжнародний день акушерки?

З ініціативою запровадити Міжнародний день акушерки виступили учасниці Міжнародної конфедерації акушерок під час зустрічі, що відбулася у 1987 році в Нідерландах. Організація була заснована в 1919 році, до її складу входять близько 90 об’єднань з акушерства, що представляють понад 70 країн світу.

Свято було впроваджено спільно з Фондом Організації Об’єднаних Націй з питань народонаселення. Саме від професії акушерки залежить життя та здоров’я 300 тисяч породіль щороку. Окрім цього, акушерки чималу роль відіграють у плануванні родини. З їхньою допомогою молоді сім’ї можуть уникнути незапланованих вагітностей, які нерідко закінчуються зі шкодою для здоров’я і часто навіть для життя.

Акушерство

Ця медична галузь вважається найстарішою. Перші відомості про бабок-повитух з’явилися у Стародавньому Єгипті, Ізраїлі, Китаї тощо. Самостійною наукою акушерство стало у 13 столітті у Франції. Саме тоді там почала функціонувати окрема палата для жінок, які готувалися стати мамами.

Що стосується України, то на її теренах перші акушери почали з’являтися у кінці 18 століття. У 19 столітті активно розвивається така галузь науки як гінекологія. Українські фахівці здобували освіту в країнах Західної Європи та застосовували свої знання удома. Також відомі українські гінекологи прославилися у Росії. Серед них є засновник акушерства в Російській Імперії – Нестір Амбодик.

В середині 19-го століття при українських університетах відкриваються кафедри гінекологічних хвороб. Також починають функціонувати клініки, які спеціалізуються на лікуванні жінок. Одна за одною відкриваються акушерські школи. Однією з них стала клініка харківського повивального університету, заснована відомим професором гінекологом Іваном Лазаревичем.

Чому акушерки здебільшого жінки?

Кожна країна має свою історію акушерства. Та попри те, що є безліч чоловіків, які спеціалізуються на акушерстві, тисячолітні традиції зробили цю галузь медицини жіночою професією. З давніх-давен ці жінки вивчали процес народження та його життєво важливу роль у продовженні роду, а також його культурне значення. І хоча в давні часи їхні знання та уміння базувались на досвіді та забобонах, сьогоднішні акушерки є глибоко освіченими та компетентними фахівцями медичних закладів.

У Стародавній Греції для того, щоб стати акушеркою, жінка мала сама народити. Саме ця історія призвела до поділу між акушерками та акушерами, розкол, який відбувся в Європі у 17 столітті. Професія акушерки буде актуальною до тих пір, поки на землі буде хоча б одна вагітна жінка. 

Цікаві факти про акушерок

  • Щодня на нашій планеті відбувається близько 400 000 пологів. І стільки ж акушерок цього дня вперше беруть новонароджених малюків на руки та сповіщають новоспечених мам про народження дівчинки чи хлопчика.
  • Вважається, що людина, що працює акушеркою, є найспокійнішою на світі. Адже саме вони стійко відносяться від криків породіль під час пологів. Досвідчена, чуйна та впевнена акушерка вселяє відчуття спокою та довіри з боку своїх пацієнтів.
  • Найбільший досвід акушерства має перуанка Аделіна Вільялобос. Вона внесена до книги рекордів Гіннеса як найстаріша акушерка, вона пропрацювала за фахом до 90-річного віку. Через її руки пройшло близько 10 000 новонароджених. Одним з них навіть виявився малюк, що пізніше став президентом.
  • Наймолодшою акушеркою вважається Лорен Бурман. Вона у віці 7 років приймала пологи у своєї матері, поки на місце не прибула швидка допомога.
  • Вважається, що акушерам, та і взагалі всім медикам, не годиться бажати спокійного дня. Тому бажаємо бурхливого та насиченого Міжнародного дня акушерки.

Як відзначати Міжнародний день акушерки?

В цей день в медичних та освітніх медичних закладах проводяться різноманітні заходи: марафони, виставки, конференції, присвячені темі важливості акушерок.

Приєднатися до святкування може кожна людина, адже навіть своєю появою на цей світ ми завдячуємо бодай одній акушерці. А от одним з найкращих способів відзначити це свято є вивчення інформації про акушерство та роль, яку воно відіграє в пологах. Якщо серед ваших знайомих є акушерки, чи у вас є контакти фахівців, що допомагали вам у пологах,  обов’язково надішліть привітання, чи зателефонуйте та привітайте з професійним святом усно. 

Чому важливий цей день? 

Є ціла низка різних причин, чому Міжнародний день акушерки є важливим святом. Серед них:

  1. Проблема дефіциту акушерок. Фахівців цієї професії дійсно бракує. Особливо в країнах, що розвиваються. Там акушерки не відчувають підтримки від держави, мають низький статус та отримують низьку зарплату.
  2. Акушерки щороку рятують мільйони життів. З 1990 року в усьому світі спостерігається постійне зменшення смертності новонароджених та матерів під час пологів. Однією з головних причин цього є те, що все більше жінок отримують кваліфіковану акушерську допомогу.
  3. Акушерки надають важливу медичну допомогу. Вони не тільки рятують життя, але й надають широкий спектр інших важливих медичних послуг. Вони можуть проводити діагностику раку шийки матки та молочної залози, а також пропонувати консультації та різноманітні послуги. У деяких країнах вони також надають базову екстрену акушерську допомогу.
  4. Акушерки є важливими захисниками прав жінок. Не можливо згадати про те, як багато вони роблять багато в плані захисту прав жінок по всьому світу. Вони можуть допомогти жертвам ґендерного насильства, а також запобігти каліцтву жіночих статевих органів Важливість їх роботи не можна недооцінювати.

Коли будемо відзначати Міжнародний день акушерки?

РікДатаДень
20245 травняНеділя
20255 травняПонеділок
20265 травняВівторок
20275 травняСереда
20285 травняП’ятниця
Позначки:
Copy link