День «Обійміть своїх дітей»
- Що це за день?
- Як виникла ідея відзначати День «Обійміть своїх дітей»?
- День «Обійміть своїх дітей» в історії
- Часті Питання та відповіді про День «Обійміть своїх дітей»
- Як відзначати День «Обійміть своїх дітей»?
- Чому важливий цей день?
- Листівки на День «Обійміть своїх дітей»
- Коли будемо відзначати День «Обійміть своїх дітей»?
Що це за день?
Особливою є роль обіймів в дитячому віці — психологи стверджують, що вони сприяють гармонійному розвитку особистості та навіть захищають від хвороб. На жаль, не всіх батьки часто обіймали в дитинстві, і зазвичай не через нестачу любові, а через постійну зайнятість та буденні проблеми. Тому, щоб привернути увагу людей до того, як важливо обіймати малюків, існує особливе свято — Всесвітній День «Обійміть своїх дітей», який відзначається щороку в третій понеділок липня.
Обійми — це невербальна форма спілкування, яка здатна замінити багато слів. Таким чином ми можемо підбадьорити, заспокоїти, виразити вдячність, співчуття, любов, небайдужість та ще безліч почуттів.
Читайте також: Заповіді здорового способу життя
У 2024 році День «Обійміть своїх дітей» відзначається 15 липня.
Схожі події:
🎈 Міжнародний день обіймів
🎈 День без домашніх завдань
🎈 Міжнародний день дитячої книги
🎈 Міжнародний день дитячого свята
🎈 День пікніка з плюшевим ведмедиком
🎈 День гри (Ігровий день)
Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.
Як виникла ідея відзначати День «Обійміть своїх дітей»?
Природно, що обійми мають таку ж давню історію, як і саме людство. Вчені припускають, що у первісних людей це був спосіб поділитися теплом свого тіла, і ймовірно, що перше бажання обійняти виникло у матері щодо новонародженої дитини. Недарма англомовний варіант дієслова обіймати — «to hug» — походить від давньоскандинавського «втішати». А ще через обійми наші предки могли висловити свої мирні наміри — адже для того, щоб обійматися, треба задіяти обидві руки, тобто не тримати зброї в жодній з них.
Обіймати рідних і близьких для більшості сучасних людей є природною потребою, але ми не часто замислюємося, чому це так. Проте фізіологи й психологи здавна намагалися знайти наукове обґрунтування важливості цього особливого контакту. Виходячи з того, що ми сприймаємо обійми не тільки емоційно, а й фізично, передусім як дотик до нашої шкіри, знаний американський антрополог Ешлі Монтегю в своїй книзі «Дотик. Людське значення шкіри» стверджує, що саме шкіра є нашим найважливішим органом, бо кожне її відчуття відповідає одному з фундаментальних людських почуттів. Звісно, найважливішим з них є любов, а її тілесним виразом є обійми.
Більше дізнатися про механізми, які в нашому тілі запускають обійми, допомогли наукові відкриття з фізіології. В 70-х роках минулого століття вчені відкрили ендорфіни — пептидні медіатори в організмі людини, які є природними анальгетиками, а головне — відповідають за відчуття щастя та ейфорії, подібні до тих, що викликаються вживанням морфіну. Дослідження виявили, що вміст ендорфінів у крові зростає, коли люди обіймаються.
Вірджинія Сатир
Прямі рекомендації якнайчастіше обіймати своїх дітей батьки вперше отримали від Вірджинії Сатир, відомої на весь світ засновниці сімейної психотерапії. Американська психологиня навіть визначила кількість таких обіймів. На її думку, слід обійматися з дітьми щонайменше чотири рази на день — це мінімум, необхідний їм для виживання. Щоб дитина нормально почувалася, її слід обіймати вісім разів, а гарний ріст і розвиток мають забезпечити дванадцять обіймів на день.
Вірджинія Сатир вважає, що обійми в ранньому дитинстві сприяють нашій здатності любити інших людей на протязі всього життя. Діти, які виросли в родинах, де не соромилися проявляти емоції та обійматися, як правило, виростають доброзичливими й толерантними людьми. Натомість люди, яких не обіймали на протязі перших семи років життя, часто мають розлади особистості, такі як соціопатія та психопатія, а також можуть проявляти агресивну поведінку.
Звісно, кожен вік дитини має свої особливості щодо сприйняття люблячих обіймів. Приміром, до п’яти років діти потребують частого тілесного контакту з батьками, адже в цей період життя вони є дуже чутливими істотами, які спілкуються на емоційному рівні. Тому обіймати малечу рекомендується в будь-який момент та в будь-якому настрої — коли вони радісні, спокійні чи засмучені.
У віці від п’яти до дев’яти років починається самопізнання внутрішнього «я» і тому дитина може сприймати будь-які дотики як прояв агресії. Тож перед тим, як обіймати роздратованого чи сердитого малюка, варто поговорити з ним та втішити спочатку словами, а вже потім застосовувати обійми як заспокійливий засіб.
Підлітки взагалі впускають сторонніх у власну зону комфорту досить неохоче, тому щирі, бажані обійми можливі тільки з тими, кого вони вважають справді близькими людьми. На жаль, часто буває так, що батьки перестають належати до цієї категорії. Разом з тим батькам слід розуміти, що лише задовольнивши потребу підлітка в емоційному контакті, вони можуть вимагати від нього дисципліни та самостійності. Отже, треба передусім стати для своєї дитини близьким другом, тоді й обійми будуть дієвим інструментом у вихованні.
Мішель Ніколс
Всесвітній День «Обійміть своїх дітей» було засновано в США у 2008 році. Ідея належала Мішель Ніколс, яка працювала оглядачем в журналі «Businessweek». Тоді якраз минуло 10 років відтоді, як 8-річний Марк, син Мішель, помер від злоякісної пухлини головного мозку. Розпач від того, що, віддаючи багато сил і часу роботі, вона недостатньо часто проявляла любов до свого сина, обіймаючи його, перетворив всі ці роки на нелегкий період для Мішель.
Жінка хотіла вберегти від подібних гірких переживань інших матерів та батьків, тому вирішила заснувати подію, яка б пропагувала ідею важливості тілесного контакту між батьками й дітьми для взаємного щастя та зміцнення родин. Вона назвала її «Hug Your Kids Day» —День «Обійміть своїх дітей». Також було створено однойменну некомерційну організацію та інтернет-ресурс.
День «Обійміть своїх дітей» в історії
-
1958Психолог Гаррі Харлоу провів експеримент з макаками, який дістав назву «Природа любові». Експеримент показав, що для нормального розвитку дитинчата макак потребують не тільки годування та догляду, а й тілесного контакту з матерями. Ізоляція тварин від такого контакту призвела до непоправних змін у їхній психіці.
-
1959Вірджинія Сатир розробила першу програму для освіти сімейних психотерапевтів.
-
1964Опубліковано книгу Вірджинії Сатир «Спільна сімейна терапія». Видання допомогло популяризувати теорію Сатир про кількість обіймів, необхідних для дитячого розвитку.
-
1975Відкрито ендорфіни — речовини, які впливають на відчуття щастя та визначено зв’язок між виробленням ендорфінів та люблячими обіймами. Пізніше виявлено й інші «гормони щастя» — окситоцин, серотонін та дофамін.
-
2009Газета «The New York Times» назвала обійми улюбленим способом привітання між підлітками у США.
Часті Питання та відповіді про День «Обійміть своїх дітей»
В якому віці діти починають проявляти ініціативу щодо обіймів?
В середньому, діти починають обійматися у віці одного року. Звісно, це стається за умови, що до цього їх «познайомили» з цією формою спілкування їхні близькі.
Чи існують обійми в тваринному світі?
В людському розумінні обійматися вміють всі види людиноподібних мавп. Найчастіше обіймаються матері з дитинчатами, а також молоді тварини після пережитого стресу чи конфлікту.
Скільки часу мають тривати обійми?
В середньому обійми між батьками й дітьми тривають 3 секунди, проте Вірджинія Сатир рекомендує обійматися не менше 20 секунд. Саме за такий проміжок часу встигає виділитися гормон окситоцин, який має позитивний вплив як на емоційний, так і на фізичний стан людини.
Чому діти іноді відмовляються від обіймів?
На це може бути кілька причин, наприклад, образа на батьків або приклад члена сім’ї, який не любить обійматися. Існують також захворювання, при яких сторонні дотики є неприємними в принципі. В будь-якому разі, слід визначити причину такої поведінки та поважати особисті кордони дитини.
Чи мала власних дітей засновниця сімейної психотерапії Вірджинія Сатир?
За іронією долі, жінка, яка багато уваги приділяла дитячому розвитку, зокрема, ролі тілесного контакту між батьками й дітьми, не мала власних дітей через проблеми зі здоров’ям. Але вона стала прийомною матір’ю для двох дівчат.
Як відзначати День «Обійміть своїх дітей»?
Сама назва цього дня пояснює, яким чином його слід провести. Для більшості людей обійми з дітьми є чимось звичним і надзвичайно приємним, але є й такі, що з різних причин роблять це рідко або не роблять взагалі. Тому в третій понеділок липня всі батьки мають проаналізувати цю складову родинних стосунків і в разі потреби відкоригувати свої звички.
Крім власне обіймів, тілесному контакту з дитиною сприяє масаж. Особливо корисним він буде для немовлят — зміцнить не тільки здоров’я дитини, а й емоційний зв’язок між нею та батьками. Своєю чергою, батьки вчитимуться через дотики спілкуватися з малюком, розпізнаючи його сигнали та реагуючи на них.
Обіймати цього дня можна не лише власних дітей — це стосується й племінників, похресників, дітей родичів та друзів. Щоправда, слід враховувати, наскільки дитина готова до такого тісного контакту, і ніколи не нав’язувати цю форму спілкування насильно. Зазвичай велику потребу в обіймах відчувають діти, які зростають без батьківської любові в дитячих будинках та інтернатах. Тому доречно буде відвідати один з таких закладів, щоб, крім іграшок та ласощів, подарувати дітлахам трохи своєї уваги й любові.
Чому важливий цей день?
Неймовірно, але трапляються такі випадки, коли без тілесного контакту діти просто перестають рости, попри те, що отримують необхідні поживні речовини. Такий стан у медицині називають «відмовою від росту» і його підтверджено науковими дослідженнями. Однією з причин цього явища вчені вважають відсутність у малюків гормону окситоцину, відомого як «гормон любові». Виявилося, що цей гормон є стимулятором росту у дітей.
Крім того, обійми допомагають малюкам зростати розумними, адже для нормального розвитку їм необхідні численні сенсорні відчуття. Контакт зі шкірою у вигляді лагідних дотиків та обіймів відіграє незамінну роль у формуванні здорового мозку. Доведено, що діти, які з раннього віку зростають в дитячих будинках і позбавлені люблячих обіймів, частіше мають затримку розумового розвитку.
Фізичне здоров’я дітей теж прямо пов’язане з кількістю батьківських обіймів, бо той самий окситоцин підсилює імунну систему за рахунок зниження рівня гормону стресу норадреналіну та зменшення запальних процесів.
Користь обіймів для дитячого емоційного стану теж безумовна. Ніщо не здатне швидше й ефективніше втихомирити істерику дитину, ніж обійми батьків. Іноді здається, що обіймати малюка в такій ситуації рівноцінно заохоченню до поганої поведінки, але насправді це не так — лагідний дотик допомагає незрілій нервовій системі саморегулюватися та загальмувати надмірне збудження.
До того ж, обійми важливі й корисні не тільки для малечі. Обіймаючи дітей, батьки теж отримують чимало бонусів — у них знижується рівень стресу, нормалізується артеріальний тиск, підвищується самооцінка. Але головна перевага обіймів полягає в тому, що завдяки їм діти й батьки стають щасливішими.
Листівки на День «Обійміть своїх дітей»
👉 Розділ Листівки та привітання ➕ Листівки у Вайбері ➕ Листівки в Телеграмі
Коли будемо відзначати День «Обійміть своїх дітей»?
Рік | Дата | День |
---|---|---|
2024 | 15 липня | Понеділок |
2025 | 21 липня | Понеділок |
2026 | 20 липня | Понеділок |
2027 | 19 липня | Понеділок |
2028 | 17 липня | Понеділок |
Перевірено редакцією DAY TODAY