Гігантські панди, ведмедики з чорно-білим хутром і миролюбною поведінкою, закохали в себе людей по всьому світу. Ці величні створіння, що походять з Китаю, є не лише символом збереження дикої природи, але й інтригуючим об’єктом наукових досліджень. Цікаві факти про панду відкриють нам дивовижний світ панд.
- Наукова назва: Ailuropoda melanoleuca
- Вага дорослої особини: 165 – 353 кг
- Вага при народженні: 113-227 грамів
- Довжина тіла дорослої особини: 1.2-1.5 метрів
- Дієта: від 11 до 18 кг бамбука на день
- Ареал проживання: Південно-Західний Китай
- Етапи життя: новонароджені (0-365 днів), підлітки (12-18 місяців), підлітки (19 місяців-4,5 роки) та дорослі (понад 4,5 роки).
- Тривалість життя:
- – 15-20 років у дикій природі
- – 25-35 років у неволі1
Унікальні адаптації та поведінка панди
- Пахуче маркування та комунікація
Гігантські панди мають дуже розвинений нюх, який вони використовують для спілкування. Вони залишають запахові мітки на своїх територіях, щоб передати інформацію про свою присутність, стать і репродуктивний статус. Примітно, що вони іноді виконують стійки на руках, щоб розмістити свій запах вище на деревах.2 - Вокалізація – власна мова
З 2010 року дослідники розшифровують вокалізацію панд. У новому дослідженні, опублікованому восени 2015 року, вчені розшифрували до 13 різних видів вокалізації гігантських панд, що дозволило їм по-новому поглянути на приватне життя цих тварин-відлюдників. Вони зібрали велику кількість даних про голоси та активність панд, а також проаналізували голосові відбитки.
Вони варіюються від м’якого “Гі-гі” голодних дитинчат до гучного гавкоту стурбованих матерів. Складність цих вокалізацій спочатку збивала дослідників з пантелику, адже вони нагадували суміш звуків птахів, собак та овець.
Дитинчата панди майже не вміють розмовляти, за винятком таких речей, як “Гі-гі” (я голодний), “Вау-Вау” (незадоволений!) або “Ку-ку” (приємно!).3 - Життя, орієнтоване на бамбук
У раціоні панд переважає бамбук, який складає 99% їхнього харчування. Попри вегетаріанську дієту, їхня травна система більше схожа на травну систему м’ясоїдних тварин. Вони проводять близько 12 годин на день, поїдаючи бамбук, який має низький вміст поживних речовин, що вимагає від них щоденного споживання до 15% від маси тіла.
Через свою неефективну травну систему гігантські панди повинні їсти велику кількість бамбука, щоб задовольнити свої харчові потреби. Це особливо актуально для дитинчат, які більш схильні до проблем з травленням. Зазвичай панди їдять сидячи, але також полюбляють перекушувати лежачи на спині.
Значним викликом для диких гігантських панд є циклічне цвітіння і вмирання бамбука, на відновлення якого йдуть роки. Історично панди мігрували в пошуках нових джерел їжі, але фрагментація ареалу зараз ускладнює це завдання. - Дефекація
Завдяки своєму раціону з високим вмістом клітковини панди випорожнюються більше 100 разів на день. Така часта дефекація необхідна через значну кількість бамбука, який вони споживають.
Читайте також: Цікаві факти про ведмедів

Розмноження та дитинчата панд
- Проблеми розведення
Статева зрілість гігантських панд зазвичай настає у віці від чотирьох до восьми років.
Панди мають низький рівень розмноження, частково через те, що самки овулюють лише кілька днів на рік.
Фрагментація ареалу ще більше ускладнює розмноження, оскільки ускладнює пересування самців до самок. Коли міста, дороги та лінії електропередач перешкоджають вільному пересуванню з однієї території на іншу, самці гігантських панд не можуть дістатися до самок. - Виховання дитинчат
Дитинчата панди є одними з найменших новонароджених порівняно з розміром їхніх матерів. Мати народжує одного або двох дитинчат, але зазвичай у дикій природі виживає лише одне. Дитинчата залишаються зі своїми матерями близько двох років, що призводить до довшого інтервалу між народженнями. - Успіх розведення в неволі
Селекційні центри в Китаї покращили рівень виживання дитинчат, народжених в неволі, зокрема, завдяки практиці “обміну дитинчатами”, щоб забезпечити обом близнюкам материнську турботу.
Читайте нашу статтю: Цікаві факти про лемурів

Фізичні характеристики панди та здібності
- Унікальні особливості
Панд миттєво впізнають за чорно-білим забарвленням і кремезною ведмежою фігурою. Вони мають подовжену кістку зап’ястя, яка виконує роль псевдо-великого пальця, що допомагає хапати бамбук. - Чарівні пухкі щоки гігантських панд насправді є сильними м’язами, які допомагають їм пережовувати жорсткий бамбук.
- На відміну від інших видів ведмедів, вони не відкладають жир і не впадають у сплячку.
- Навички лазіння та плавання
Панди — вправні альпіністи й плавці. Вони можуть підійматися на висоту до 4000 м і, як відомо, люблять гратися у воді.
Середовище існування панди та охорона
- Ареал та середовище існування
Колись широко розповсюджені, зараз панди обмежені гірськими хребтами в кількох китайських провінціях. Вони не мають постійного лігва і не впадають у сплячку, пересуваючись у пошуках їжі, води та притулку. - Гігантські панди, які колись були поширені у величезному регіоні Азії, зараз мають дику популяцію, яка налічує лише 1 864 особини, що відносить їх до категорії серйозно вразливих видів. Їхнє природне середовище існування обмежене невеликим регіоном на південному заході Китаю, вздовж Тибетського нагір’я.1
- Природоохоронні заходи
Уряд Китаю створив понад 40 заповідників для панд і запровадив заборону на лісозаготівлю на цих територіях. Попри ці зусилля, втрата середовища існування залишається значною загрозою. Однак, завдяки масштабним зусиллям зі збереження, статус панд було знижено з “критично небезпечного” до “вразливого”. - Загрози, пов’язані зі зміною клімату
Зміна клімату становить нову загрозу, яка може призвести до значної втрати бамбукового ареалу до кінця століття. - У неволі налічується понад 600 гігантських панд, які утримуються в різних панда-центрах, зоопарках і парках дикої природи по всьому світу. У Сполучених Штатах ці панди зараз живуть у зоопарку Атланти. Крім того, гігантські панди присутні в зоопарках Австралії, Австрії, Бельгії, Данії, Фінляндії, Франції, Німеччини, Індонезії, Японії, Малайзії, Мексики, Нідерландів, Катару, Сінгапуру, Південної Кореї, Іспанії, Тайваню, Великобританії та Фінляндії.
- Зоопарки за межами Китаю зобов’язані орендувати цих тварин у китайського уряду. Кошти, отримані від цієї оренди, спрямовуються на охорону та збереження диких гігантських панд.
Гігантські панди — це не просто чарівні та милі створіння, вони є свідченням успішних зусиль для збереження природи й нагадуванням про крихкий баланс в наших екосистемах. Цінування їхніх унікальних особливостей та знання про виклики, з якими вони стикаються, маєють вирішальне значення для забезпечення їхнього виживання.
Читайте нашу статтю: 10 цікавих фактів про полярних ведмедів

Підписуйтесь на розсилку "Цікаві статті"
Кожної пʼятниці ми надсилатимемо вам нові цікаві статті за тиждень у вашу поштову скриньку. Відписатися можна будь-коли. Наш контент на 100% безплатний.
Обсудити статтю на форумі