Всесвітній день сантехніка

Всесвітній день сантехніка

Що це за свято?

Всесвітній день сантехніка (World Plumbing Day) – це міжнародна подія, ініційована Всесвітньою радою сантехніків, що проводиться 11 березня кожного року. Всесвітня рада сантехніків ставить перед собою завдання залучати різні органи, такі як Всесвітня організація охорони здоров’я, для просування переваг сантехніки. В 2010 році організація прийняла рішення запровадити Всесвітній день сантехніка, який би пропагував важливість цієї професії.

Схожі події:
🔧 День інструментів
🔧 День працівників будівельної галузі (День будівельника)
🔧 День працівника технічної підтримки

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Тож, щороку 11 березня сантехніки з усього світу святкують Всесвітній день сантехніка. Свято позначене червоним в календарі водопровідників, монтажників, проєктувальників опалювальних, каналізаційних систем та систем водопостачання. Мета свята – визнати важливу роль професії сантехніка у суспільному житті та у підтриманні здоров’я і добробуту людства.

Як виникла ідея відзначати Всесвітній день сантехніка?

Витоки цієї професії сягають давніх віків. Археологи стверджують, що перші унітази з’явилися ще в другому тисячолітті до нашої ери. Під час розкопок на території, що населяли стародавні шумери, було знайдено вишуканий дерев’яний стілець-унітаз з вирізьбленими візерунками. Розкопка датується 2500-ми роками до н.е. 

На території Європи робота сантехніків цінувалася ще в 20-му столітті до н.е. Вони виготовляли, встановлювали, обслуговували та ремонтували сантехнічне обладнання тих часів. А от мешканці Китаю почали використовувати воду для зливання природних відходів людини на початку 100-х років до н.е. В цей час в Піднебесній починають з’являтися аналоги сучасного сантехнічного обладнання та спеціалісти, які їх виготовляють та обслуговують.

В Стародавньому Римі була створена ретельно продумана система фонтанів, водопроводів та стоків, над якою працювали справжні професіонали – тодішні сантехніки. Складні глиняні комунікації, унікальні технічні рішення викликають захоплення у сучасних сантехніків.

Темне Середньовіччя

Міста середньовічної Європи були сповнені неприємного запаху, а роль каналізації відігравали вулиці, оскільки екскременти в ті часи виливалися прямо з вікон. Сантехнічне обладнання почало з’являтися на початку 19-го століття. 

Перший унітаз, який за своєю конструкцією нагадує сучасний, з’явився в Європі аж в на початку 20-го століття. Його автором та виробником став сантехнік Томас Креппер. Назва “унітаз” пішла від іспанської фірми Unitas, яка першою стала випускати це сантехнічне обладнання. З 1909 року починається масове виробництво сантехнічної продукції.

Наші дні

В часи Радянського Союзу образ сантехніка був дещо негативним та носив відбиток низькооплачуваного та малоосвіченого працівника. Сьогодні ситуація кардинально змінилася. Сучасні сантехніки – спеціалісти високої кваліфікації, що постійно розвиваються, вивчають новітні технології, навчаються працювати з новими матеріалами. 

Хороші фахівці сьогодні мають неабиякий попит. Їхні послуги потрібні під час капітального будівництва жилих та виробничих будівель, реконструкції старих приміщень тощо. Якщо вийшло з ладу сантехнічне обладнання чи треба почистити систему каналізації, без сантехніка просто не обійтись. З ростом престижу професії виросла і заробітна плата цих фахівців.

Всесвітній день сантехніка в історії

 • 2500 до н.е.
  Під час розкопок на території, що населяли стародавні шумери, було знайдено вишуканий дерев’яний стілець-унітаз з вирізьбленими візерунками. Розкопка датується 2500-ми роками до н.е.
 • 100 до н.е.
  Мешканці Китаю почали використовувати воду для зливання природних відходів людини ще на початку 100-х років до н.е.
 • ?
  В Стародавньому Римі була створена ретельно продумана система фонтанів, водопроводів та стоків.
 • ХХ ст. початок
  В Європі з’являється перший унітаз, який за своєю конструкцією нагадує сучасний.
 • 1909
  З 1909 року починається масове виробництво сантехнічної продукції.

Цікаві факти про сантехніку та сантехніків

 • Ви ніколи не замислювалися над тим, чому кришки люків мають форму круга? На відміну від квадратної чи прямокутної кришки, кругла кришка ніколи не провалиться через отвір. Така кришка легко встановлюється, оскільки її не треба вирівнювати.
 • Англійське слово сантехнік – plumber – похідне від латинського plumbum, що означає свинець. Річ у тім, що раніше майже всі трубопроводи виготовлялися із свинцю. Пізніше, коли вчені встановили, що свинець з водопровідних труб потрапляє у питну воду, а потім в організм людини, де діє як отрута, труби почали виготовляти з безпечних матеріалів: міді, сталі, поліпропілену та ін.
 • Перший душ з’явився у Стародавній Греції в 300-х роках до н.е. Подібні до душів конструкції використовувалися на стадіонах, щоб освіжати спортсменів.
 • Прийняття душу є економнішим, ніж прийняття ванни, оскільки в першому випадку витрачається в 2 рази менше води.
 • Багато видатних людей перш ніж стати знаменитими, виконували обов’язки сантехніка. Так, Оззі Осборн, відомий музикант та засновник групи Black Sabbath, до своєї музичної кар’єри працював помічником сантехніка.
 • Згідно з підрахунками дослідників людина в середньому проводить 3 роки свого життя в туалеті.
 • В Бердянську встановлено цікавий пам’ятник сантехніку – чоловік в кепці з повернутим назад козирком та слюсарським ключем в правій руці виглядає з каналізаційного люка.

Як святкувати Всесвітній день сантехніка?

В цей день працівники сантехнічних професій отримують привітання від рідних та близьких. В ЖКГ, будівельних організаціях та інших установах, де працюють ці фахівці, влаштовуються невеликі концерти, нагородження найкращих працівників. Професійне свято можна відзначити у вузькому колі родини та друзів. Цей день допомагає зрозуміти, наскільки важливою є професія сантехніка, адже від неї залежить не тільки затишок в будинку, але й здоров’я кожної людини. Адже стан здоров’я безпосередньо пов’язаний з дотримання санітарно-гігієнічних норм.

Коли будемо відзначати Всесвітній день сантехніка?

РікДатаДень тижня
202111 березняЧетвер
202211 березняП’ятниця
202311 березняСубота
202411 березняПонеділок
202511 березняВівторок
Позначки:
Copy link