Всесвітній день горобця
Всесвітній день горобця (World Sparrow Day), що відзначається щорічно 20 березня, є глобальною ініціативою, спрямованою на підвищення обізнаності про хатнього горобця та інших поширених птахів у міському середовищі, висвітлення загроз для їхніх популяцій. Цей день нагадує нам про важливість збереження горобців та їхніх середовищ існування, забезпечуючи виживання цих маленьких, але важливих створінь.
Горобець хатній (Passer domesticus, House sparrow) – є найбільш розповсюдженим представником сімейства горобцевих. Цей вид є одним з найвідоміших птахів, які мешкають поруч з людськими оселями.
Походження та значення Всесвітнього дня горобця
Всесвітній день горобця був започаткований у 2010 році під час випадкової розмови за чашкою чаю в офісі Товариства “Природа назавжди” (Nature Forever Society’s) в Індії. День був заснований, щоб привернути увагу до швидкого скорочення популяції горобців у всьому світі – тенденції, яка сигналізує про більш широкі проблеми зі здоров’ям навколишнього середовища.
Мохаммед Ділавар, індійський природоохоронець і засновник Товариства “Природа назавжди”, відіграв ключову роль в ініціюванні цього дня. Зусилля Ділавара зі збереження горобців принесли йому визнання як одному з “Героїв довкілля” за версією журналу TIME у 2008 році.1
Мета відзначення Всесвітнього дня горобця- спільними зусиллями надихнути інших приєднатися до святкувань і залучити якомога більше людей до збереження горобця та середовища його існування по всій планеті.
Схожі події:
✔️ Всесвітній день альбатроса
✔️ Всесвітній день папуг
✔️ Всесвітній день кроншнепа
✔️ Всесвітній день курки
Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.
Що варто знати про горобців
- Тривалість життя: 3 роки (у природних умовах)
- Маса: 24 – 40 г (дорослі особини)
- Довжина: 14 – 18 см (дорослі особини)
- Швидкість: 46 км/год (дорослі особини, у польоті)2
Самці горобців мають яскраве забарвлення з сірою головою, білими щоками, чорним комірцем та рудуватою шиєю, хоча в містах можна зустріти й таких, що виглядають тьмяно та брудно. Самки мають однотонне буф-коричневе забарвлення з тьмяно-сіро-коричневими нижніми частинами. Їхні спини помітно смугасті, з буф, чорним та коричневим кольорами.
Хатні горобці — це галасливі птахи, які спускаються з карнизів та парканів, щоб стрибати та клювати крихти або пташиний корм. Їх можна побачити, як вони влітають та вилітають з гніздових отворів, схованих за вивісками магазинів або в світлофорах, або як вони перебувають навколо парковок у пошуках крихт та збирають комах з автомобільних решіток.
Гніздиться горобець окремими парами, але інколи і колоніями, селячись безпосередньо коло житла людини.
Горобці століттями живуть поруч з людьми. Шукайте їх на міських вулицях, де вони беруть їжу з рук у парках та зоопарках, або чути їхнє цвірінькання з перка на вашому даху чи деревах у вашому дворі. Домашні горобці не зустрічаються в диких лісах та степах, але вони поширені в сільській місцевості навколо ферм.
Харчуються горобчики в основному рослинною їжею, лише навесні їхня дієта частково включає комах, якими також вигодовують пташенят.
Доля горобця
Колись звичний вид, горобець хатній зіткнувся зі значним скороченням чисельності в багатьох частинах свого природного ареалу. Це скорочення пов’язане з різними факторами, включаючи урбанізацію, втрату середовища існування, забруднення та використання пестицидів. Зникнення горобців слугує індикатором деградації біорізноманіття міст, що триває, і підкреслює необхідність негайних природоохоронних заходів.
Природоохоронні зусилля та досягнення
Відзначення Всесвітнього дня горобця сприяло розширенню зв’язків, співпраці та обміну природоохоронними ідеями між окремими особами та організаціями, присвяченими цій справі. Товариство “Природа назавжди” разом з міжнародними партнерами відіграє важливу роль у захисті горобця хатнього та інших звичайних птахів. Нагороди горобця, засновані товариством “Nature Forever”, визнають і вшановують окремих осіб і групи, які роблять значний внесок у збереження навколишнього середовища, в тому числі захист горобців.
Важливість горобців
Горобці відіграють важливу роль в екосистемах, сприяючи запиленню та боротьбі зі шкідниками. Вони також вважаються індикаторами здоров’я довкілля, а зменшення їхньої чисельності сигналізує про потенційний екологічний дисбаланс. Охороняючи горобців та місця їхнього проживання, ми не лише захищаємо цих птахів, але й зберігаємо міське біорізноманіття, яке є життєво важливим для нашого добробуту.
Всесвітній день горобця – це заклик до дій, спрямованих на захист горобців та їхніх середовищ існування. Він надає можливість людям по всьому світу об’єднатися і зробити свій внесок у збереження спільного біорізноманіття.
Читайте також: Цікаві факти про мурахоїдів