Собор дванадцяти апостолів
Що це за свято?
Щороку 30 червня (13 липня) християни святкують Собор дванадцяти апостолів. Учнів Христа часто ще називають святими, славними та все хвальними апостолами. А ще одна назва свята – друга Пасха, оскільки багато звичаїв та традицій цього дня співзвучні з Великоднем.
Схожі події: День пам’яті святого апостола Пилипа та День пам’яті святого апостола Якова
Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.
Як виникла ідея святкування Собору дванадцяти апостолів?
Собор 12 апостолів – це стародавнє церковне свято. Окрім дня, коли всі дванадцять апостолів Христових вшановуються разом в один день, у кожного з них є своє свято в календарі. Дата 13 липня також вибрана не випадково, адже напередодні, 12 липня Свята Церква відзначає день Святих первоверховних апостолів Петра і Павла. На честь 12 апостолів богобоязний імператор Констянтин Великий збудував розкішний храм у Константинополі. Перші записи про святкування Собору 12 апостолів зустрічаються в документах датованих 4-м століттям нашої ери.
Учні Христа, які вшановуються цим святом
Святий апостол Петро Першоверховний
Святий апостол Петро Першоверховний – Христос назвав його «Каменем», на якому буде будуватися Церква. Також Петро вважається першим Римським єпископом. Загинув мученицькою смертю, через розп’яття вниз головою. Таким чином апостол хотів показати, що не гідний помирати смертю свого Великого Учителя. Окремо вшановується 12 липня.
Святий апостол Андрій Первозванний
Святий апостол Андрій Первозванний – він був першим учнем, якого покликав Христос. Був гонимий за проповідь Слова Божого та розп’ятий у Патрах на Х-подібному хресті. День Святого апостола Андрія Первозванного вшановують 30 листопада (13 грудня).
Апостол Яків
Яків, син Заведеєвів, брат Івана Богослова. В земні роки життя Христа Яків був дуже близьким до свого учителя. Є першим мучеником серед апостолів та першим учнем Христа, якого було канонізовано. Про смерть Якова можна прочитати в Новому Заповіті Святого Писання. Апостола було страчено мечем.
Іван Богослов
Іван Богослов був найулюбленішим учнем Христа. Прожив найдовше за всіх апостолів. Перебував у довічному засланні на острові Патмос, де і написав своє знамените «Одкровення», яке зараз входить до Біблії та є останньою книгою Нового Заповіту. Окрім цього відомо 3 Послання від апостола Івана до вірян. Християни вшановують День Івана Богослова 8 травня (21 травня).
Святий Пилип
Святий Пилип – наймолодший з Ісусових апостолів. Цей учень ретельно вивчав Святе Писання та пророків старого заповіту, з нетерпінням чекав на Месію. Після зішестя святого духа здійснював багато чудес та зцілень. Також відомо, що він воскресив загибле немовля. Пам’ять Святого апостола Пилипа вшановується щорічно 14 (27) листопада.
Святий апостол Варфоломій
Святий апостол Варфоломій, його також називали Натанаїлом. Він був одним з перших учнів Христа, який послідував за Ним після Андрія Петра та Пилипа. Варфоломій є покровителем великомучеників, оскільки помер страшною мученицькою смертю через зняття шкіри. День пам’яті Варфоломія та Варнави (одного з 70-ти апостолів) відзначають у православ’ї 11 (24) червня.
Святий апостол Фома
Святий апостол Фома. Він не міг повірити у воскресіння Христа, аж поки не торкнувся свіжих ран Спасителя. Тому в народі людину, що часто сумнівається, називають «невірним Фомою». Був страчений п’ятьма списами. День пам’яті цього апостола святкують 6 (19) жовтня.
Апостол та Євангелист Матвій
Апостол та Євангелист Матвій. До свого покликання Матвій був митником. Те, що юдеї не любили представників цієї професії, то це ще буде м’яко сказано. Їх вважали зрадниками, посіпаками окупантів та грішниками. І недарма, адже все мито, що здиралося з населення, потрапляло до казни царя, призначеного римськими окупантами. А сама система оподаткування відзначалась кричущою несправедливістю щодо звичайного народу. Матвій розкаявся у своїх гріхах, залишив роботу та попрямував за Ісусом. Після Вознесіння проповідував на африканській землі, де його було розп’ято та спалено тубільцями. День Євангелиста Матвія відзначається 16 (29) листопада.
Святий апостол Яків
Святий апостол Яків, син Алтея, брат апостола Матвія. Був дуже близьким до Ісуса, розумів Його з півслова, завжди був готовий беззастережно страждати за віру. Саме його перу належить перша Літургія. Був служителем Єрусалимського храму. Після однієї з проповідей про Христа юдеї скинули Якова з храму та закидали камінням. День пам’яті цього апостола вшановують 9 (22) жовтня.
Апостол Юда
Юда, син Якова. Важливо не плутати з Юдою Іскаріотом, який продав Христа за 30 срібняків. Цей Юда був вірним послідовником Ісуса та згодом був розп’ятий та розстріляний стрілами. Пам’ять апостола Юди вшановується Православною Церквою 17 (30) червня.
Апостол Симон Кананій
Апостол Симон Кананій або Симон Ревнивець був свідком першого чуда Христа в своєму домі, коли Спаситель перетворив воду на вино. Був розіп’ятий в Абхазії під час проповідування Слова Божого. День пам’яті припадає на 9 (22) серпня.
Апостол Матвій
Апостол Матвій, що був обраний на місце зрадника Юди Іскаріотського. Помер в Юдеї в муках, його закидали камінням противники Християнства.
Як святкувати Собор дванадцяти апостолів?
Українці вірно дотримувалися святкування Собору 12 апостолів, на території нашої країни це свято святкували після хрещення Русі. Наші пращури вважали що апостоли Христа тримають на своїх плечах Середину чи Верхівку літа, адже 30 червня вважалося спекотною серединою літнього періоду.
Вранці цього дня люди одягалися в ошатний одяг, збиралися купками на найвищому пагорбі та спостерігали за сходом сонця. Там вони також висловлювали свої прохання щодо хорошого врожаю. І тільки після цього приступали до роботи. Святкування з веселими гуляннями влаштовувалися після закінчення важкого трудового дня.
Страви на Собор 12 апостолів
Головною стравою, яка власне поєднує це свято з Великоднем, є крашанки – фарбовані яйця. Зазвичай господині фарбували варені курячі яйця у жовтий колір. Перші крашанки призначалися дітям, а потім юнакам, дорослим членам родини. Останніми вживали яйця літні домочадці. Люди вірили, що завдяки дотримання такого звичаю споживання крашанок подарує членам сім’ї щастя, здоров’я та довголіття.
Дозволи та заборони на 13 липня
Оскільки святі апостоли подорожували по світу, проповідуючи Євангеліє Христа, цей день вважається дуже вдалим для різноманітних мандрівок. Тому, якщо ви зібралися в далеку дорогу, ви обрали найкращий час для подорожі. В цей день також корисно займатися своїм здоров’ям: відвідати лікаря, піти на масаж, в косметологічний салон тощо.
Віряни намагаються відкласти цього дня всі важливі справи та зустрічі, оскільки вважають, що вони не призведуть до хороших результатів. Вважається, що цей день «багатий» на різноманітні шахрайства, тому важливо бути пильними.
Також, як і під час святкування інших релігійних свят, в цей день не варто зловживати алкоголем, грати в карти та інші азартні ігри, лаятися тощо.
Народні прикмети
- Якщо в цей день липня ще кує зозуля, бувати теплим літнім дням, проте і зима буде довгою та зимною.
- Спека на Собор 12 апостолів? Значить бути такій погоді ще як мінімум 21 день.
- Сон, що насниться в ніч з 29 на 30 червня, є віщим та обов’язково збудеться через дев’ять днів.
Коли будемо святкувати Собор дванадцяти апостолів?
Рік | Дата | День |
---|---|---|
2024 | 30 червня | Неділя |
2025 | 30 червня | Понеділок |
2026 | 30 червня | Вівторок |
2027 | 30 червня | Середа |
2028 | 30 червня | П’ятниця |
Перевірено редакцією DAY TODAY