Різдво Христове
Що це за свято?
Різдво — одне з найголовніших свят у християнській релігії. Вважається, що Ісус Христос народився на благо людства. Ця подія символізує повернення світу до духовності й чистоти, адже народився Спаситель у часи, коли панували ненависть, жадібність та лицемірство. Свято пов’язане з найтеплішими почуттями у серцях людей — родини збираються разом, діти й дорослі отримують подарунки, бо Різдво — час дарувати й ділитися. Різдво в Україні у 2023, як зазначає новий церковний календар, настає 25 грудня. Цей день є одночасно священним релігійним святом та всесвітнім культурним і комерційним явищем.
Христос народився! Славімо його!
Схожі події:
✔️ Святвечір
✔️ Щедрий вечір
✔️ Свято Святої Родини
Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.
Коли святкувати Різдво в 2024 році: 25 грудня чи 7 січня?
У вересні 2023 року Православна Церква України прийняла рішення про перехід на новий церковний календар (новоюліанський календар). Це означає, що відтепер Різдво та інші релігійні свята святкуватимуться на 13 днів раніше, ніж раніше, тож Різдво припадатиме на 25 грудня, як і в багатьох інших країнах.
Церква заявила, що люди можуть святкувати за старими датами, якщо хочуть. Отже, хоча 25 грудня тепер є офіційною датою Різдва в Україні, кожен, хто віддає перевагу традиції, може також відзначати це свято за 7 січня, хоча це вже не є офіційним святом.
Треба зазначити що з року в рік прихильників святкування Різдва 25 грудня ставало все більше і більше. А з початком повномасштабної російсько-української війни переважна більшість Українців воліють відзначати це свято разом з усім світом, якомога далі відокремившись від росії.
Читайте також: Що ви не знали про Різдво? Цікаві факти про Різдво
Як виникла ідея святкування Різдва Христового?
Все почалося більш ніж дві тисячі років тому. Непорочна діва Марія з міста Назарету отримала звістку від ангела про те, що в неї буде син, батько якого — сам Бог. Вона з радістю й покорою сприйняла цю новину. Незабаром Марія вийшла заміж, і разом з чоловіком Йосифом мала їхати до Вифлеєму, де проводився перепис населення за наказом римського імператора Августа.
Народження Ісуса Христа
Коли подружжя дісталося Вифлеєму, зупинитися їм було ніде, тож довелося заночувати в хліву для овець. В ту ніч і народився Ісус, а на небі з’явилася яскрава зірка. Ліжка в хліву не було, тому немовля поклали в ясла, де знаходилось свіже сіно.
Тієї ночі кілька пастухів були на полі поблизу Віфлеєма разом із стадом овець. Раптом їм з’явився ангел і приніс звістку про народження Спасителя та повідомив місце, де його можна знайти. Пастухи пішли до Вифлеєму, знайшли хлів і на власні очі побачили в яслах новонародженого Ісуса. Повернувшись до своїх отар, вони стали повсюди розповідати про цю новину.
Через деякий час, побачивши на небі нову зірку, до Вифлеєму вирушили три мудреці, щоб вшанувати Ісуса — нового царя. Але по дорозі вони гостювали в Іудейського царя Ірода, який наказав їм сповістити про місце, де знаходиться новонароджений. Він вбачав у ньому небезпеку для себе, бо не розумів, що Ісус стане для людей духовним царем, а не царем Іудеї.
Мудреці продовжували свій шлях за зіркою, доки вона не опинилася прямо над будинком, де знаходився Ісус. Вони зайшли в дім до Марії та Йосифа з подарунками — золотом, ладаном і смирною та поклонились немовляті.
Додому мудреці поверталися іншою дорогою, бо не хотіли виказувати сина Божого царю Іроду. Ірод дуже розгнівався, коли зрозумів, що мудреці не повернуться. Він послав своїх воїнів до Вифлеєма з наказом вбити там всіх дітей до дворічного віку. Але Бог попередив уві сні Йосифа про загрозу, і родина встигла втекти з міста. До самої смерті Ірода Йосиф, Марія та Ісус жили в Єгипті, а потім повернулися до Назарету.
Зимові свята давніх предків
Дата народження Христа документально ніким не підтверджена, тому існують різні думки з цього приводу. Найбільше дослідників сходяться на тому, що рішення святкувати Різдво саме взимку виникло від бажання християнської церкви замінити ним головні зимові язичницькі свята.
В Римі це були Сатурналії — урочистості на честь бога врожаю й землеробства Сатурна. Семиденне свято мало традиції бенкетів, подарунків та деякого радісного безладу, бо закони тимчасово припиняли свою дію. В скандинавських країнах час Різдва випав на святкування Йоля — період відродження сонця, вшанування богів, час магічних можливостей. Подібні свята були також у давніх греків та єгиптян.
В Русі прихід Різдва збігався з початком нового землеробського року та з вшануванням Коляди. Разом з ритуальним снопом — дідухом — наші пращури заносили в оселю духів роду (дідів). У це свято слідувало забувати образи й виправляти помилки. Від дня Коляди починали колядувати, а в колядках розповідалося про створення світу давніми слов’янськими богами. В середні віки разом з тим, як розповсюджувалося християнство, поширювалося й святкування Різдва.
Запровадження християнства
Після остаточного запровадження християнської віри давні звичаї переплелися з православними обрядами та новими запозиченими традиціями. Наприклад, різдвяна ялинка – у порівнянні з дідухом – новий атрибут свята. Вона прийшла до нас з європейських країн під час правління Петра I.
Також з Європи ми запозичили традицію вертепу – пересувного театру ляльок з різдвяною виставою. Вертеп також міг бути з живими акторами, що грали біблійних героїв у ніч народження Христа.
До радянських часів Різдво в нашій країні було одним з найголовніших та найулюбленіших свят. Радянська влада заборонила його як релігійний звичай. Та люди все одно відзначали народження Христа, у найтяжчі роки ризикуючи навіть свободою та життям.
Ніякі репресії не змогли викорінити це свято, а з часу здобуття Україною незалежності Різдво теж здобуло своє належне місце в житті нашого народу.
25 грудня
Протягом трьох сотень років після смерті Христа його послідовники були не дуже численні та зазнавали переслідувань, а свята Різдва Христового не існувало.
Спочатку християнські священики не вважали за потрібне святкувати день народження Спасителя. Головним святом був Великдень — воскресіння Ісуса Христа. Біблія навіть не вказує конкретної дати його народження, тому щодо цього церковні діячі довго сперечалися.
Але дні коло 25 грудня для багатьох народів здавна були святковими — період зимового сонцестояння провіщав людям повернення сонячного світла.
В Римській імперії святкування Різдва Христового в день 25 грудня документально підтверджено з 336 року. Пізніше, у 431 році, саме цю дату затвердив Третій Вселенський Собор.
З Риму звичай святкувати Різдво розповсюдився у Єгипет, а в Середні віки свято почало замінювати собою язичницькі традиції у всьому християнському світі.
Наші пращури стали святкувати Різдво з часів хрещення Русі князем Володимиром.
До 1917 року на території Російської імперії, до якої належала і частина сучасної України, Різдво було обов’язковим, улюбленим святом з численними яскравими традиціями. Але після встановлення радянської влади релігійні свята стали забороненими. Повернулося Різдво до нас після розпаду СРСР та здобуття Україною незалежності.
Різдво Христове в історії
-
525За правління Папи Іоана I запроваджено літочислення від Різдва Христового.
-
567Другий Турський Собор визнав дні від Різдва до Богоявлення (Хрещення) святковими днями.
-
1647За наказом Олівера Кромвеля в Англії заборонили Різдво як аморальне та язичницьке свято. Заборону було скасовано в 1660 році.
-
1843В Лондоні з’явилася у продажу перша різдвяна листівка. Взагалі Різдво стало першим святом, на честь якого стали випускати листівки.
-
1914Під час Першої світової війни між англійськими та німецькими військами відбулося різдвяне перемир’я — вони обмінювалися подарунками на нейтральній території та грали у футбол.
-
1916Вперше прозвучала пісня «Щедрик» українського композитора Миколи Леонтовича, яка згодом стала всесвітньо відомою різдвяною композицією.
-
1927В Радянському Союзі заборонили святкувати Різдво.
-
1931Компанія «Coca-Cola» вперше використала образ Санта-Клауса в рекламі.
-
1991Різдво стало офіційним вихідним у незалежній Україні.
-
2017Різдвяний день 25 грудня в Україні офіційно став вихідним днем.
-
2023Єдиною офіційною датою Різдва Христова в України визначено 25 грудня. 7 грудня Різдво може святкуватися за бажанням, але статус вихідного дня та офіційного свята цей день втратив.
Часті Питання та відповіді про Різдво Христове
Як звали мудреців, що принесли подарунки новонародженому Ісусу?
Троє мудреців були представниками трьох земних рас та трьох поколінь: молодий африканець Балтазар, азіат похилого віку Каспар та європеєць середніх років Мельхіор.
Чому на різдвяному столі має бути саме дванадцять пісних страв?
Кількість страв на Різдво відповідає кількості апостолів Ісуса Христа.
Який був найбільший подарунок на Різдво
Франція подарувала Сполученим Штатам Америки на Різдво 1886 року статую Свободи. Вага статуї — 225 тонн, тому її можна вважати найбільшим у світі подарунком на різдвяні свята.
Який різдвяний фільм є найбільш касовим?
Найкасовішим фільмом на різдвяну тему є фільм «Один удома» 1990 року (режисер — Кріс Коламбус). Він приніс своїм творцям 286 мільйонів доларів.
Коли Різдво в 2023 році?
Різдво за григоріанським календарем святкується 25 грудня 2023 року, а за юліанським календарем – 7 січня 2024 року. Україна з вересня 2023 року відзначає Різдво за новоюліанським календарем, за яким свято також припадає на 25 грудня.
Чому святкують Різдво 25 грудня і 7 січня?
25 грудня — це дата Різдва за григоріанським календарем, який використовують католики та деякі православні церкви. Україна використовую новоюліанський календар, за яким дата Різдва також припадає на 25 грудня.
7 січня — це дата Різдва за юліанським календарем, який дотримуються більшість православних церков.
Коли стали святкувати Різдво 7 січня?
Після введення григоріанського календаря в 1582 році, католицькі та деякі православні церкви західного обряду, для збереження автентичного часу Різдва перейшли на святкування 25 грудня, а православні церкви східного обряду вирішили зберегти старий юліанський календар та продовжили святкувати 7 січня.
Хто святкує Різдво 7 січня, які країни?
Різдво 7 січня святкують здебільшого в православних країнах східного обряду: росія, білорусь, Сербія, Грузія, Македонія, Молдова, Чорногорія та інші. З 2023 року Офіційною датою Різдва в Україні є 25 грудня.
Чим займалися наші предки в різдвяні свята?
На святки необхідно було відвідувати богослужіння в церкві, роздавати милостиню, допомагати бідним та хворим, святкувати й веселитися, але в міру.
Що заборонялося робити в період з Різдва до Хрещення?
В ці дні не гуляли весілля, не постилися, а також утримувалися від роботи, крім найнеобхідніших побутових справ.
Як довго продовжується різдвяний піст?
Піст розпочинається 28 листопада, а завершується в перші хвилини Різдва. Його ще називають пилипівським, бо його початок настає після дня Святого апостола Пилипа.
Чи існують особливі різдвяні прикмети?
Так, існують. Наприклад, першим гостем в оселі зранку мав бути обов’язково чоловік – тоді родину весь рік супроводжуватиме благополуччя й достаток. Не одягають на свято старий одяг – тільки новий, при цьому світлих кольорів. Також на Різдво опівночі відкривають двері та вікна, щоб у дім заходило щастя.
Листівки на Різдво Христове
👉 Розділ Листівки та привітання ➕ Листівки у Вайбері ➕ Листівки в Телеграмі
🎶 Різдвяна музика для святкового настрою
Підписуйтесь на Youtube канал DAY TODAY та дізнавайтесь цікаві факти про цікаві свята!
Як святкувати Різдво Христове?
Щодо святкування Різдва, в кожного окремого народу можна знайти свої особливості, але загальні традиції залишаються незмінними протягом тривалого часу.
Для всіх християн, які відзначають Різдво 25 грудня, а до них тепер належить і Україна, звичним є період Адвенту — чотирьох тижнів перед Різдвом, що присвячуються приготуванню до свята, відвідинам храму та покаянню. Традиційно на видному місці вішають Адвентський вінок з чотирма свічками, виготовлений з хвойних гілочок.
Читайте також: Що таке адвент-календар та як його зробити?
В перші вихідні Адвенту в містах відкриваються різдвяні ярмарки, а на Різдво люди збираються з родичами та друзями, щоб привітати один одного та обмінятися подарунками.
В Україні Різдво здебільшого є сімейним святом. У передріздвяний вечір прикрашають оселю та накривають на стіл, за яким збирається вся родина. На столі обов’язково має бути 12 пісних страв, а під скатертину зазвичай кладуть сіно.
Одне місце за столом завжди залишають вільним — для несподіваного гостя. Почесне місце в домі відводиться різдвяному вінку на дверях, прикрашеній ялинці, фігуркам Діви Марії з новонародженим Ісусом та інших біблійних персонажів. Ці фігурки мають назву «вертеп» та є невід’ємною частиною свята.
Після Святої Вечері сім’ї збираються до церкви на опівнічне богослужіння. Цього дня проходять ще два різдвяні богослужіння — рано вранці та вдень.
Господарі приймають колядників, які своїм співом бажають багатства й процвітання гостинній оселі. Вважається, що колядники приносять щастя на увесь наступний рік, тому чим більше їх завітає — тим краще.
Для дітей це справді казкові дні – з ялинкою, подарунками, колядками, веселощами в дружній компанії.
Неодмінним різдвяним звичаєм для молодих українських дівчат залишається ворожіння. Звісно, найчастіше ворожать на долю та судженого. Є ворожіння, що провіщують добробут та погоду і передбачають, чи врожайним буде рік.
Вітатися на Різдво заведено словами: «Христос народився», вітання у відповідь – «Славімо його!». Закінчують святкувати Різдво з настанням свята Хрещення – 18 січня.
Чому ми любимо цей день?
Різдво — це завжди радість. Вулиці, торговельні центри, будинки прикрашаються та наповнюються казковою атмосферою, а різдвяні ялинки приваблюють дітей, у яких саме час шкільних канікул.
Та й усі ми на Різдво відчуваємо себе дітьми — приїжджаємо у гості до батьків, допомагаємо їм у приготуванні Святої Вечері та поринаємо в приємні спогади дитинства. Побачитись з рідними, вручити подарунки, обмінятись новинами — Різдво люб’язно надає таку можливість.
Для підтримання святкового настрою провести час у спокійній сімейній атмосфері можна за переглядом фільму на різдвяну тему, яких є багато та на будь-який смак. Але всі вони світлі та романтичні, і неодмінно щасливо закінчуються.
Це свято — ще й гастрономічна насолода, адже на Різдво завжди готують найсмачніші, найулюбленіші страви.
А ще в Різдвяний час ми загадуємо бажання, які обов’язково мають здійснитися, адже це справді магічний, чарівний день.
Великою кількістю людей Різдво сьогодні сприймається суто як світське свято. Ми інколи забуваємо, що найголовніший сенс Різдва — релігійний та духовний, а для християн народження Христа — важлива подія. Ісус був посланцем Бога, який показав людям шлях до світла та істини, спокутував людські гріхи через свою мученицьку смерть і подав нам приклад добра, любові й самопожертви.
Коли будемо відзначати Різдво Христове?
Рік | Дата | День |
---|---|---|
2024 | 25 грудня | Середа |
2025 | 25 грудня | Четвер |
2026 | 25 грудня | П’ятниця |
2027 | 25 грудня | Субота |
2028 | 25 грудня | Понеділок |